Klasyczny gulasz warzywny z kapustą
gastronomia 27 września 2023 r4,50 (4)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział0Komentarz Do przepisu
Klasyczny gulasz warzywny z kapustą to doskonałe danie na każdą okazję, można je podawać na stole w dni powszednie lub w święta. Dla jednych stanie się miłym wspomnieniem kuchni sowieckiej, dla kogoś odkryje nieoczekiwany nowy smak, dla kogoś będzie radość, że nie zapomniano o wegetarianach, a dla innych będzie to pocieszenie w czasie Wielkiego Postu. A co szczególnie cieszy, nie ma przeciwwskazań do jedzenia gulaszu! Istnieje tylko niewielkie niebezpieczeństwo, że zjesz zbyt dużą porcję i nie zauważysz tego! Ale to też nie jest straszne – danie jest bardzo lekkostrawne i całkowicie przyjazne dla żołądka. Przygotuj klasyczny gulasz warzywny według naszego przepisu krok po kroku i przekonaj się sam! A potem spróbuj urozmaicić przepis – dodaj kukurydzę, grzyby lub fasolkę szparagową, gotuj z porem lub szalotką i pamiętaj o zabawie z przyprawami. Zira, kurkuma, a nawet cynamon są mile widziane.
Złożoność: łatwo Kalorie: 384,96 kcal/porcję Porcje: 6 Gotowanie: 1 godzina Dodać. czas: 20 minut Używany: 7,18 g/21,17 g/41,45Danie główneSKŁADNIKI NA 6 PORCJIkapusta biała – 500 gziemniaki – 4 szt.papryka czerwona – 1 szt.pomidor – 2 szt.marchewki – 1 szt.cukinia – 1 szt.łodygi selera – 3 szt.cebula – 2 szt.czosnek – 3 ząbkiwędzona papryka – 1 łyżeczka.nasiona kolendry – 1 łyżeczka.cukier – 1 łyżeczka.sok z cytryny – 1 łyżka. l.olej roślinny – 6 łyżek. l.natka pietruszki – 2 gałązkizielona cebula – 2 łodygisólświeżo zmielony czarny pieprzAby przesłaćjogurt naturalny – 200 gczosnek – 1 ząbekoliwa z oliwek – 2 łyżki. l.mięta – 2 gałązki Tabela wag i miar PRZEPIS GOTOWANIANigdy nie blaknący ekran
Krok 1
Usuń górne liście z kapusty i odetnij łodygę. Pozostałą część pokroić w kwadraty o boku 2 cm. Kapustę przełożyć do miski, lekko posolić i rozgnieść rękami lub tłuczkiem. Kapusta stanie się bardziej miękka i wypuści sok. Młodej kapusty nie trzeba wcześniej zmiękczać, jest dość delikatna.
Krok 2
Obierz ziemniaki. Duże ziemniaki pokroić w grube plasterki. Młode ziemniaki można po prostu umyć sztywną szczotką, jednocześnie usuwając część cienkiej skórki. Małe ziemniaki można pozostawić w całości, średnie można pokroić na 2-4 części.
Krok 3
Czerwoną paprykę przekrój wzdłuż. Za pomocą małego noża do obierania usuń łodygę i nasiona, a następnie ostrożnie wytnij błony. Połówki papryki pokroić w kwadraty o boku 1,5-2 cm.
Krok 4
Na pomidorach wykonaj nacięcia w kształcie krzyża i włóż je do wrzącej wody na 1 minutę. Spłucz zimną wodą i ostrożnie usuń skórę. Drobno posiekaj miąższ pomidorowy.
Krok 5
Marchewkę obierz i pokrój w grube plasterki. Młode marchewki, podobnie jak młode ziemniaki, wystarczy dokładnie umyć w gorącej wodzie za pomocą szczoteczki. Kilka gałązek świeżych szczypiorków zostawić i drobno posiekać – można je dodać do gulaszu wraz z innymi ziołami.
Krok 6
Cukinię obierz, przekrój wzdłuż na dwie części i łyżeczką usuń nasiona. Młodej cukinii o cienkiej skórce nie trzeba obierać ani wypestkować. Przygotowaną cukinię pokroić w plastry o grubości 1 cm.
Krok 7
Usuń twarde żyłki z łodyg selera. Aby to zrobić, wykonaj małe nacięcie w górnej części ogonka, nie przecinając łodygi do końca, i pociągnij ją w dół. Przygotowane ogonki pokroić na kawałki o grubości 1 cm.
Krok 8
Cebulę obieramy i kroimy na połówki pierścieni. Małą cebulę można pokroić w pierścienie. Drobno posiekaj czosnek lub przepuść go przez prasę. Aby ułatwić obieranie czosnku, połóż ząbek na desce i dociśnij go płaską stroną noża.
Krok 9
Na kuchence postaw duży rondel z grubym dnem. Wlać olej roślinny i podgrzewać przez 30 sekund. Do rondla dodać cebulę i nasiona kolendry i smażyć, często mieszając, przez 2-3 minuty. Cebula powinna stać się przezroczysta.
Krok 10
Do cebuli dodaj marchewkę i czerwoną paprykę. Doprawiamy wędzoną papryką, posypujemy cukrem i smażymy 2 minuty, ciągle mieszając warzywa. Marchew i papryka powinny się lekko zarumienić.
Krok 11
Ziemniaki i seler włożyć do rondla i zalać 250 ml gorącej wody. Zmniejsz ogień do małego, przykryj i gotuj przez 10-12 minut. W tym czasie ziemniaki staną się miękkie.
Krok 12
Do rondla dodać pokrojonego pomidora i kapustę. Dopraw solą, sokiem z cytryny i świeżo zmielonym czarnym pieprzem. Delikatnie wymieszaj i przykryj pokrywką. Gotuj przez kolejne 5 minut.
Krok 13
Liście pietruszki oddziel od łodyg i drobno posiekaj. Do rondla z warzywami dodajemy plasterki cukinii i natkę pietruszki. Jeśli warzywa zaczną się przypalać, zmniejsz ogień i wlej do rondla kolejne 80-100 ml gorącej wody.
Krok 14
Weź próbkę. W razie potrzeby do gulaszu dodać odrobinę soku z cytryny, soli lub pieprzu. Na tym etapie, jeśli chcesz, możesz dodać do duszonych warzyw kolejny ząbek posiekanego świeżego czosnku.
Krok 15
Podczas gdy gulasz się gotuje, przygotuj sos. Posiekaj ząbek czosnku. Drobno posiekaj świeże liście mięty. W małej misce jogurt naturalny połącz z miętą i czosnkiem, dodaj sól, pieprz i oliwę. Sos ubić widelcem lub małą miotłą.
Krok 16
Umyj zieloną cebulę i wysusz pióra ręcznikami papierowymi. Zieloną część cebuli pokroić na małe kawałki i odłożyć do dekoracji gotowego dania. Pokrój piórka cebuli po przekątnej i użyj najostrzejszego noża.
Krok 17
Zdejmij rondelek z ognia i pozostaw gulasz na krawędzi kuchenki, nie zdejmując pokrywki. Po 10-15 minutach danie napęcznieje całkiem nieźle i w pełni ujawni swój smak.
Krok 18
Rozłóż gulasz do dużych misek i posyp zieloną cebulką. Osobno podawaj miętowy sos jogurtowy i tost z białego chleba. Gulasz warzywny można podawać zarówno na ciepło, jak i na zimno, stanowi także doskonały dodatek do dań mięsnych czy rybnych.
PRZYDATNE RADY
Jak wiadomo, istnieją optymalne połączenia przypraw z innymi produktami, w szczególności z warzywami. Kapusta na przykład bardzo dobrze komponuje się z kminkiem lub gałką muszkatołową, ziemniaki z tymiankiem lub papryką, cukinia z czarnym pieprzem i skórką z cytryny, a pomidory są przyjaciółmi każdego! Dopraw przyprawy dobieraj według własnych upodobań i dodawaj do gulaszu własne akcenty.
PRZY OKAZJI
Gulasz warzywny należy do kategorii dań, w których warzywa są doprowadzane do pełnej gotowości, gdy stają się absolutnie miękkie. Jeśli jednak wolisz lekko chrupiące warzywa, przygotuj gulasz, skracając czas gotowania o 8-10 minut.