Jak świętować Miodowe Spa
Tradycyjnie obchodzony jest 14 sierpnia Miodowe uzdrowiska. Uważa się, że do tego czasu pszczoły skończyły już przenosić pyłek, plastry miodu są całkowicie wypełnione miodem i pszczelarze muszą je w końcu „przyciąć”. Jak każde inne ludowe święto chrześcijańskie, Miodowemu Zbawicielowi zawsze towarzyszy szeroka uczta, na którą potrawy są przygotowywane i spożywane według określonych zasad. Po pierwsze muszą zawierać miód, są to pierniki, pierniki, chude naleśniki z miodem, kwas miodowy i miód pitny. Po drugie, muszą być szybkie, ponieważ zaraz po Miodowym Zbawicielu Smakosz – ścisły dwutygodniowy post Wniebowzięcia. Po trzecie, należy je traktować przyjaciołom i sąsiadom. Wybraliśmy dla Was wielkopostne dania świąteczne, które łatwo przygotować na Miodowe Spa.
O czym porozmawiamy w artykule:Naleśniki PP bez jajek i mleka Kłoda marcepanaPieczone jabłka z figamiPiernik jabłkowy według starego przepisuSbiten
Naleśniki PP bez jajek i mleka
Tradycyjnym daniem na świąteczny stół są wielkopostne naleśniki z miodem i sezonowymi jagodami, w które sierpień jest tak bogaty. Połączenie cynamonu, miodu i wanilii sprawia, że naleśniki te są niezwykle aromatyczne.
Naleśniki PP bez jajek i mleka
Do przygotowania 4 porcji potrzebne będą:
- mąka – 320 g
- mielony cynamon – 1/2 łyżeczki.
- proszek do pieczenia – 3,5 łyżeczki.
- sól – na czubku noża
- drobny cukier – 2-3 łyżeczki.
- mleko roślinne – 500 ml
- ekstrakt waniliowy – 1/2 łyżeczki.
- woda pitna – 2–3 łyżki. l.
- olej roślinny – 3 łyżki. l. + trochę więcej do wysmarowania patelni
- jagody do serwowania – do smaku
- miód do podania – do smaku
- Przygotować ciasto na naleśniki PP bez jajek i mleka. Do dużej miski przesiej mąkę, mielony cynamon, proszek do pieczenia i sól przez drobne sito. Dodać cukier i wymieszać.
- Do małej miski wlać mleko roślinne. Dodać ekstrakt waniliowy i wodę pitną. Mieszać łyżką, aż mieszanina uzyska jednorodną konsystencję.
- Połącz płynną i suchą mieszankę na ciasto naleśnikowe. Aby to zrobić, powoli, cienkim strumieniem wlewaj mleko do mąki, ciągle mieszając widelcem lub dużą trzepaczką. Jeśli pozostały małe grudki, niech tak będzie.
- Wlać olej roślinny. Ponownie wymieszaj trzepaczką. Ciasto pozostawić na 15 minut w temperaturze pokojowej, aby gluten zawarty w mące rozwinął się, a naleśniki nie rozpadły się podczas pieczenia.
- Rozgrzej patelnię o grubym dnie (najlepiej żeliwną) i posmaruj ją olejem roślinnym. Nakładamy na nią ciasto małymi porcjami i smażymy naleśniki z obu stron.
- Gotowe naleśniki przekładamy na talerz i odstawiamy w ciepłe miejsce. Rozpuść miód w kuchence mikrofalowej. Umyj i osusz jagody. Gotowe naleśniki PP podawaj z jagodami, skropione miodem.
Dziennik marcepanowy
Ten dziennik jest czystym przykładem wielkopostnego dania świątecznego. Słodki, aromatyczny, lekki, bo zawiera wyłącznie orzechy, suszone owoce, winogrona i miód.
Dziennik marcepanowy
Do przygotowania 10 porcji potrzebne będą:
- obrane, surowe migdały – 200 g
- cukier – 200 g
- suszone morele – 300 g
- orzechy włoskie – 100 g
- miód – 50 g
- małe winogrona bez pestek – 200 g
- Migdały wrzucić do wrzącej wody na 1-2 minuty. Umieścić na durszlaku i usunąć skórkę z orzechów. Jądra umyj i smaż na suchej, gorącej patelni przez 10–15 minut, ciągle mieszając. Orzechy zmiel w blenderze na puree.
- Z cukru i 2 łyżek. l. Gęsty syrop zagotuj na małym ogniu z wodą (aż cukier całkowicie się rozpuści). Do syropu dodać posiekane migdały i podgrzewać, ciągle mieszając, przez 3-4 minuty. Połóż mieszaninę na płaskim naczyniu, przykryj folią i ostudź. Przejdź przez maszynę do mięsa.
- Suszone morele myjemy i gotujemy na parze we wrzącej wodzie. Zmiel 200 g suszonych moreli w blenderze na puree. Orzechy włoskie posiekaj nożem. W rondlu wymieszaj suszone puree z moreli i orzechy włoskie. Dodać miód i podgrzewać, ciągle mieszając, 3-4 minuty. Umyj winogrona, usuń jagody z gałązek.
- Przykryj prostokątną patelnię folią spożywczą. Na spód układamy całe suszone morele, a następnie jedną trzecią masy marcepanowej. Połóż na nim połowę suszonego puree morelowego z orzechami.
- Ułożyć winogrona grubą warstwą i przykryć drugą trzecią marcepanu.
- Następnie dodać pozostały puree z suszonych moreli i orzechów oraz pozostały marcepan. Przykryć formę folią i wstawić do lodówki na 4-5 godzin. Wyjąć marcepan z formy, przełożyć na talerz i zdjąć folię.
Pieczone jabłka z figami
W tym daniu wykorzystano trzy absolutnie biblijne produkty – jabłko, miód i figi (czyli figi i drzewa figowe). I smakuje absolutnie bosko.
Pieczone jabłka z figami
Do przygotowania 2 porcji potrzebne będą:
- duże zielone jabłka Granny Smith – 4 szt.
- suszone figi – 70 g
- suszone daktyle – 2 szt.
- orzeszki piniowe – 2 łyżki. l.
- mielony cynamon – 1 łyżeczka.
- proszek imbirowy – 1 szczypta
- Miód
- Figi namoczyć w ciepłej wodzie na 10 minut. Następnie odlać wodę, osuszyć figi i posiekać je razem z daktylami. Wymieszaj suszone owoce, orzechy, cynamon i imbir.
- Usuń rdzeń z wierzchu jabłek, nie przecinając jabłka do końca. Za pomocą ostrej łyżki bardzo ostrożnie usuń część miąższu ze środka, nie uszkadzając ścianek jabłka. Jabłka nakłuj wykałaczką ze wszystkich stron, aby zapobiec ich pęknięciu podczas pieczenia.
- Nadziewaj jabłka mieszanką suszonych owoców i orzechów. Każde jabłko zawiń w folię, zostawiając małą dziurkę na górze. Jabłka pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180°C do miękkości, około 25 minut. Podawać na ciepło, ciepło lub na zimno, z miodem.
Piernik jabłkowy według starego przepisu
Piernik to duży miękki piernik, którego ciasto wyrabia się bez jajek, a masło można łatwo zastąpić olejem roślinnym. W dawnych czasach pierniki robiono bardzo duże: do 1,5 metra średnicy, aby można je było wygodnie transportować na duże odległości.
Piernik jabłkowy według starego przepisu
Do przygotowania 10 porcji potrzebne będą:
- mąka – 4 szklanki
- cukier – 2 szklanki
- rodzynki – 1 szklanka
- cynamon – 1 łyżeczka.
- szczypta soli
- duże jabłka – 2 szt.
- cukier waniliowy – 1 łyżeczka.
- proszek do pieczenia – 2 łyżeczki.
- orzechy włoskie – 1 szklanka
- oliwa z oliwek – 1 szklanka
- Jabłka myjemy i grubo siekamy. Włożyć do rondelka i zalać 1 litrem wody, doprowadzić do wrzenia, gotować 10 minut. Zdjąć z ognia, przykryć i pozostawić do całkowitego ostygnięcia. Bulion przecedzić przez sito, odmierzyć 3 szklanki. Jabłka i pozostały bulion wykorzystaj do innych dań.
- Umyj rodzynki i posiekaj orzechy nożem na średnią okruchy. W rondelku na małym ogniu podgrzej masło z cukrem i solą. Mieszaj, aż cukier całkowicie się rozpuści.
- Dodaj rodzynki i orzechy. Wlać bulion jabłkowy. Dobrze wymieszaj i gotuj przez 2-3 minuty. Zdjąć z ognia i ostudzić, aż będzie ciepłe.
- Mąkę przesiać z proszkiem do pieczenia, cynamonem i cukrem waniliowym. Do masy maślano-orzechowej wsypać mąkę i zagnieść ciasto.
- Ciasto włóż do prostokątnej formy do pieczenia wyłożonej pergaminem, wyrównaj powierzchnię i włóż do piekarnika nagrzanego do 180°C na 45 minut. Jeśli wierzch zacznie się palić, przykryj piernik kolejnym arkuszem pergaminu. Gorące pierniki można namoczyć w pozostałym bulionie jabłkowym i miodzie. Aby to zrobić, dodaj 1 łyżkę do bulionu. l. miód, umieścić na małym ogniu i podgrzewać, mieszając, aż miód całkowicie się rozpuści. Na powierzchni piernika należy często nakłuwać widelcem i polewać go przygotowaną mieszanką. Przykryj arkuszem pergaminu i pozostaw do ostygnięcia. Następnie pokroić na porcje.
Sbiten
Cóż, czym byłyby rosyjskie wakacje bez zgryzienia! Ten gorący, pikantny napój potrafi zawrócić w głowie lepiej niż jakikolwiek alkohol.
Sbiten
Do przygotowania 6 porcji potrzebujesz:
- biały miód – 1 szklanka
- woda butelkowana – 6 szklanek
- sucha mięta – 2 łyżeczki.
- świeży korzeń imbiru – 1 cm
- cynamon – 1 kij
- goździki – 3 pąki
- Rozcieńczyć miód w dobrze podgrzanej wodzie źródlanej lub butelkowanej. Postaw na małym ogniu, dodaj miętę, imbir, cynamon i goździki.
- Miód z przyprawami zagotować, zmniejszyć ogień do małego i gotować na wolnym ogniu, ostrożnie usuwając pianę, przez 15 minut.
- Gotowy sbiten odcedź i podawaj na gorąco.
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #wakacje #miód #Miodowe SpaPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGIDodaj komentarz Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych