Wiciokrzew, korzyści i jak przygotować pyszną czerwcową jagodę
Olga Zacharowa 14 czerwca 2023 r5,00 (7)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział8Komentarz
Dla wielu jagoda wiciokrzewu nie jest tak rozpoznawalna i znana jak maliny czy truskawki. I na próżno! Wiciokrzew jest taki zdrowy i wyjątkowy. Teraz jest sezon żniw. Pospiesz się, aby zjeść do syta wiciokrzew i przygotować kilka dań – udostępnimy Ci przepisy.
Słowo „wiciokrzew” narodził się na Białorusi i oznaczał „roślinę o mocnych żyłkach”: z twardych jak kość gałęzi tej rośliny robiono niegdyś bicze, wyciory, gwoździe do butów i czółenka tkackie. Wszystkie gatunki jadalne mają jagody o podłużnym kształcie, ciemnoniebieskie, prawie czarne z niebieskawym odcieniem.
Wiciokrzew smakuje trochę jak jagody – jest słodko-kwaśny (często bardziej kwaśny niż słodki). Najważniejsze są jednak zalety wiciokrzewu. Pod względem ilości witaminy C jagoda ta nie ustępuje cytrynie, a pod względem niektórych makro- i mikroelementów nie ma sobie równych.
- Owoce wiciokrzewu są pełne witamin z grupy B i żelaza. Jedna filiżanka świeżych jagód dziennie zaspokoi codzienne zapotrzebowanie zmęczonego miastem organizmu na powyższe pierwiastki.
- Wiciokrzew jest pewnym lekarstwem na anemię, niskie napięcie i łamliwość naczyń włosowatych.
- Jagody wiciokrzewu są dobrymi pomocnikami w walce o młodość i urodę. Zawarte w nich przeciwutleniacze odmładzają i oczyszczają skórę, komórki i krew.
Odmiany wiciokrzewu rosnące w naszym regionie są całkowicie bezpretensjonalne, aktywnie się rozmnażają i wytrzymują suszę i mróz. Od końca maja do połowy czerwca ten krzew ozdobny cieszy rosyjskich letnich mieszkańców rozproszeniem jasnoróżowych i żółtawych kwiatostanów.
W ogrodach wiciokrzew uprawia się głównie jako roślinę ozdabiającą żywopłoty, alejki i altanki. I tylko nieliczne gospodynie domowe wiedzą, że z jagód wiciokrzewu powstają wspaniałe kompoty, dżemy, konfitury i desery. Jadalne jagody to te, które są wydłużone i mają ciemnoniebieski kolor. Jagody wiciokrzewu utrzymują się na gałęziach do końca czerwca.
Kupując jagody wiciokrzewu na rynku, zwróć uwagę na ich wygląd (jagody mają piękną ciemnoniebieską barwę z niebieskawym odcieniem) i elastyczność. żadnych uszkodzeń.
Jagód wiciokrzewu nie należy długo przechowywać w lodówce: tracą świeżość już po kilku dniach od zakupu. Jeśli zachodzi potrzeba przechowania wiciokrzewu na jesień i zimę, lepiej go zmielić z cukrem, uschnąć lub zamrozić.
Przepisy z jagodami wiciokrzewu
Wiciokrzew jest jagodą bardzo delikatną i wrażliwą na gotowanie. Popularność jest oczywiście gorsza od truskawek, wiśni, porzeczek i żurawiny. Jednocześnie wiciokrzew jest nie mniej zdrowy i smaczny, a pod względem gotowania nie ustępuje innym letnim jagodom. Dlatego należy traktować go tak ostrożnie, jak to możliwe.
Wiciokrzew można zmielić z cukrem – w ten sposób zachowamy zawarte w nim witaminy i złagodzimy kwaśny smak. Z wiciokrzewu można zrobić dżem, galaretkę, zrobi się z niej pyszna galaretka, lody, znajdzie też zastosowanie w wypiekach np. jako nadzienie do otwartego ciasta. Ponadto z tej jagody można zrobić sałatkę z zielonych liści z miękkim serem.
Mus z wiciokrzewu
Mus z wiciokrzewu
Do przygotowania 2-4 porcji potrzebne będą:
- 1 szklanka wiciokrzewu (150-160 g)
- 500ml wody pitnej
- 70-80 g cukru
- 3-4 łyżki. l. grysik
- Zmiażdż jagody wiciokrzewu i wyciśnij sok.
- Ciasto zalej wodą i gotuj przez 5 minut. Odcedź bulion.
- Do bulionu dodaj cukier i semolinę i ugotuj gęstą owsiankę. Ostudzić, dodać sok jagodowy i ubić mikserem na sztywną pianę.
- Rozłożyć do misek i wstawić do lodówki na 1 godzinę.
Koszyczki z musem z wiciokrzewu
Koszyczki z musem z wiciokrzewu
Do przygotowania 8-10 sztuk potrzebujesz:
Na ciasto kruche:
- 200 g masła, schłodzonego
- 300 g mąki
- 70-80 g cukru
- 100-110 g tłustej śmietany
- 2 małe jajka lub 1 duże
- szczypta soli
- 300 g jednorodnego twarogu o zawartości tłuszczu 9% i więcej
- mus z wiciokrzewu (przepis powyżej)
- wiciokrzew i truskawki do dekoracji
- Masło i połowę mąki posiekać na okruchy. Dodać cukier, śmietanę, jajka, sól i wymieszać. Zagnieść dość gęste, elastyczne ciasto. Ciasto włożyć do lodówki na 20-30 minut.
- Rozgrzej piekarnik do 220°C.
- Ciasto dzielimy na małe kawałki wielkości jajka, z każdego kawałka zagniatamy płaski placek, przekładamy do formy i dokładnie rozprowadzamy po dnie i bokach. Grubość ciasta powinna wynosić około 5-7 mm.
- Aby zapobiec podnoszeniu się dna koszyka, nakłuj ciasto widelcem w kilku miejscach. Foremki ułożyć na metalowej kratce i wstawić do nagrzanego piekarnika na 15-20 minut. lub do złotego koloru.
- Ciepłe koszyczki wyjąć z foremek i ułożyć na drucianej kratce lub blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Do każdego koła włóż serek wiejski (około połowy całkowitej masy). Do musu z wiciokrzewu dodać resztę twarogu, wymieszać i ułożyć w koszyczkach. Piec w nagrzanym piekarniku przez kolejne 5-7 minut.
- Całkowicie ostudź gotowe kosze. Udekoruj świeżym wiciokrzewem i truskawkami.
Dżem z wiciokrzewu
Dżem z wiciokrzewu
Do przygotowania około 1,7 litra dżemu potrzebujemy:
- 1 kg jagód wiciokrzewu
- 0,8-1 kg cukru
- 200 ml wody do picia
- Sortuj i myj jagody wiciokrzewu.
- Aby przygotować syrop, wlej wodę do miedzianego garnka i zagotuj. Do wrzącej wody dodać cukier, mieszać aż do całkowitego rozpuszczenia. Syrop gotuj przez 10 minut.
- Do wrzącego syropu dodać jagody, doprowadzić do wrzenia i gotować przez 5 minut.
- Gotowy dżem wlać do słoików (wstępnie wysterylizować słoiki) i zamknąć pokrywki.
Miód wiciokrzewowy pszczoły zbierają z wiciokrzewu tatarskiego, który rośnie w rejonie Wołgi i na Syberii. Jest lekki, prawie bezwonny, a smakiem przypomina żółty miód akacjowy. Nawiasem mówiąc, wiciokrzew tatarski często rośnie razem z tą rośliną, więc miód wiciokrzewowy w czystej postaci jest rzadko spotykany.
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #czerwiec #wiciokrzewPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość
26 czerwca 2022 r
Gościu, jestem pod Petersburgiem, jeszcze tego nie zerwałem, nie jest dojrzałe. U nas wiosna była długa i mroźna; niedawno zakwitł wiciokrzew.
00Odpowiedź
25 czerwca 2022 r
O: stanie na gałęzi – zdecydowana przesada. Dziś zrywałam wiciokrzew i nie mogłam oddychać, wystarczy potrząsnąć gałęzią, wypadają jagody!
00Odpowiedź
23 lipca 2013 r
a tu, w południowej Jakucji, nadal zbierają wiciokrzew – w drugiej połowie lipca
00OdpowiedźElena Anosowa27 czerwca 2013 r
Drogi Gościu, moja odpowiedź jest po prostu odpowiedzią, bez „tonu”. Być może nie spodoba ci się jego treść, ale jest to sprawa osobista))) Jeśli chodzi o wiciokrzew i jego porę roku, nie mam nic do dodania do komentarzy naszych czytelników na Facebooku, ale są one inne. Dziękujemy, że nas czytasz.
00Odpowiedź
26 czerwca 2013 r
Droga Eleno, po pierwsze wydaje mi się, że ton komentarza jest nieco niezgodny z Twoim stanowiskiem jako redaktora serwisu. Chociaż być może sam nieświadomie to sprowokowałem. Po drugie, z komentarzy czterech użytkowników wynika, że oni, co najmniej trzej, już to stracili. Wybacz staruszkowi, ale to fakt. Główną dystrybucją są odmiany wcześnie dojrzewające. Te, które, jak piszą „drodzy czytelnicy”, ukazały się kilka tygodni temu, jak mówiłem – na początku czerwca. Teraz na pewno nie kwitnie; są resztki jagód nawet na mojej osobnej działce. Więc wybacz, ale sam udowodniłeś, że trochę się spóźniłeś z artykułem.
00OdpowiedźElena Anosowa26 czerwca 2013 r
Drogi Gościu! Zapraszamy na naszą stronę na Facebooku, gdzie nasi czytelnicy dzielą się swoimi doświadczeniami – czy wiciokrzew odpadł, czy nie. Z komentarzy naszych szanowanych czytelników wynika, że świat jest szerszy i bardziej różnorodny niż osobisty domek letniskowy. Jeśli nie masz już wiciokrzewu, są miejsca w Rosji, gdzie jest go jeszcze dużo. Dziękuję.
00Odpowiedź
26 czerwca 2013 r
i kto ci o tym powiedział?!? „do połowy czerwca cieszy rosyjskich letnich mieszkańców rozrzuconymi jasnoróżowymi i żółtawymi kwiatostanami.”… wiciokrzew zbiera się już na początku czerwca… a teraz już opada… więc daleko mu do „właściwego” czas”, coś ostatnio w sklepie spożywczym nie idzie najlepiej. Na dzień Chrystusa nosi jądra.. Strona całkowicie podupadła.. Szkoda..
00Odpowiedź
25 czerwca 2013 r
to chyba literówka – jagody wiszą na gałęziach najwyżej do końca czerwca, ale dopiero do końca lipca na północy obwodu moskiewskiego są już resztki wiciokrzewu
00Odpowiedź Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych