W domu pieczemy pizzę, podpłomyki i pieczywo. Sześć sprawdzonych przepisów
Olga Zacharowa 29 stycznia 2023 r4,67 (6)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział0Komentarz
Domowy chleb (w najszerszym tego słowa znaczeniu) to symbol wygody, troski o bliskich i dobrego nawyku, który można łatwo nabrać podczas przymusowego pobytu w domu. Nie ma potrzeby chodzenia na zakupy, a proces i wynik są dla Ciebie przyjemnością. Od naszych znajomych zebraliśmy przepisy na najsmaczniejsze wypieki.
Ciasto na pizzę
Ten przepis na ciasto do pizzy, udostępniony przez Eldara Kabirova, współwłaściciela pizzerii 22 Centimeter, jest uniwersalny. Skład ciasta jest tak prosty, jak to możliwe: woda, mąka, sól, drożdże.
Do pizzy najlepiej używać włoskiej mąki pszennej miękkiej – „0” lub „00”. Wskazane jest, aby zawartość białka w mące była wyższa niż 13% (przeczytaj uważnie opakowanie). Chociaż oczywiście można użyć mąki rosyjskiej – chociaż zwykle zawiera ona nie więcej niż 12% białka.
I wybierz świeże drożdże prasowane w ilości 0,1% wagowo wszystkich pozostałych składników. Przykładowo na 425 g mąki, 250 ml wody, 4 g soli i 30 ml oliwy z oliwek potrzeba 0,8 g prasowanych drożdży.
Aby ciasto wyszło dobrze (jak w prawdziwej pizzerii), trzeba przestrzegać technologii jego przygotowania. Nie jest to jednak trudne: potrzeba czasu, cierpliwości i chęci przygotowania prawdziwej pizzy w domu. Każde nadzienie będzie dobre na podpłomyku z tego ciasta. 4 przepisy na pizzę z różnymi dodatkami autorstwa Eldara Kabirova i jego zalecenia dotyczące przygotowania ciasta znajdziesz tutaj.
Ciasto na pizzę
Aby przygotować 1,3 kg ciasta na 6-7 pizzy potrzebujemy:
- 500 ml chłodnej wody
- 28 g soli
- 850 g mąki 00 + 5-10 g do obtoczenia
- 1,5 g świeżych drożdży
- W misce wymieszaj 500 ml chłodnej wody (16–18°C) i sól. Mieszaj, aż sól całkowicie się rozpuści. Dodać 300 g mąki i dokładnie wymieszać do uzyskania jednolitej, płynnej konsystencji bez grudek.
- Do pozostałej mąki dodać drożdże i zmiksować na gładką masę. Wymieszać z przygotowaną płynną mieszaniną. Ciasto przykryj wilgotną ściereczką i odstaw na 30 minut.
- Ciasto podzielić na kawałki o masie 200 g i uformować kulki. Pozostawić w temperaturze pokojowej na 3 godziny. Wstawić do lodówki na 12-24 godziny. Im dłużej ciasto fermentuje, tym będzie smaczniejsze i łatwiej strawne.
- Na 1 godzinę przed użyciem ciasto wyjąć z lodówki i pozostawić do osiągnięcia temperatury pokojowej.
Ciasto na podpłomyki
Podpłomyki wypiekane są w różnych krajach, a każdy naród ma swój własny przepis na takie prawdziwie domowe wypieki. Oferujemy Państwu przygotowanie Khychin – narodowej potrawy Karaczajów i Bałkanów. Z pewnością przypadną do gustu każdemu, bez względu na narodowość i miejsce zamieszkania.
Chychiny – placki z serem, ziemniakami i ziołami, rzadziej – z mięsem. Przygotowanie khichiny nie jest trudne. Najłatwiej: najpierw smaż na suchej patelni z obu stron, a następnie posmaruj masłem. Gdy jedna strona będzie upieczona, khychin na patelni może zamienić się w kulkę. Musisz ostrożnie przekłuć go widelcem i odwrócić.
Ciasto na khychin zwykle przygotowuje się z kwaśnego mleka, ajranu, kefiru i sfermentowanego mleka pieczonego. Grubość placka może być różna – od cienkiego naleśnika po bardziej puszysty naleśnik.
Przepisu dostarczył Kasym Eristov, koneser kuchni północnokaukaskiej, specjalista kulinarny, gastroentuzjasta, winiarz i wieloletni przyjaciel naszej redakcji.
Chychiny z ziemniakami i serem
Do przygotowania 6 podpłomyków potrzebujesz:
- 400-450 g mąki premium
- Po 100 ml ayranu (lub kefiru) i wody gazowanej
- sól, soda
- masło do posmarowania gotowych podpłomyków
Do wypełnienia:
- 400 g ziemniaków
- 300 g młodego serka podpuszczkowego lub mieszanki sera Adyghe i fety (3:1)
- Aby przygotować nadzienie, ziemniaki w skórkach ugotuj do miękkości, ostudź, obierz i przepuść razem z serem przez maszynę do mięsa. Wymieszaj ser i ziemniaki, aż będą gładkie. Proporcja sera do ziemniaków wynosi około 1:2, ale nie jest to ścisła proporcja: niektórzy lubią, gdy jest więcej sera, inni bardziej lubią ziemniaki. Formuj kulki wielkości jajka.
- Na ciasto wlej mąkę na kupę na stole i wykonaj małe wgłębienie – „studnię”. Stopniowo dodawaj mieszaninę wody gazowanej z ayranem (kefirem) i solą, zagniataj ciasto. Najważniejsze, żeby ciasto nie było twarde. Powinno być bardzo elastyczne, co uzyskujemy poprzez dokładne ugniatanie. Gdy ciasto będzie już gotowe, przykryj je i odstaw na 20-30 minut.
- Z wyrośniętego ciasta uformuj kulki o połowę mniejsze od kulek nadzienia. Kulę ciasta uformuj otwartą dłonią i zwiń w płaski placek o średnicy 10–12 cm. Na środku umieść kulę nadzienia i owiń ją ciastem, tworząc woreczek. Odetnij powstały nadmiar (góra) i mocno dociśnij krawędzie przedmiotu obrabianego.
- Dłońmi uformuj kulę okrężnymi ruchami – ta technika pomaga równomiernie rozprowadzić nadzienie wewnątrz skorupy ciasta. Na stole posypanym mąką ostrożnie, bez gwałtownych ruchów, rozwałkuj przedmiot khychin na grubość 3–5 mm. Ważne, żeby było jednolitej grubości, bez rozbijania ciasta.
- Piec na rozgrzanej, suchej patelni z grubym dnem, bez oleju, na złoty kolor, 1 minutę. z każdej strony. Gdy tylko pojawią się brązowe ślady, odwróć je. Gotowe chychiny układamy w stos, obficie smarując je masłem, szczególnie brzegi. Podawać na ciepło.
Przepisy na domowy chleb pszenny dla początkujących
Włoski chleb z oliwkami i czarnymi oliwkami
Ten chleb można jeść właśnie tak – jego smak jest tak bogaty i intensywny! W przypadku tostów wystarczy je pokroić i lekko osuszyć w tosterze lub na suchej patelni. Jeśli jednak czujesz, że w chlebie wciąż czegoś brakuje, cienki plasterek twardego sera na pewno mu nie zaszkodzi.
Podajemy przepis z drożdżami suchymi, ale można też upiec z drożdżami żywymi (prasowanymi). Standardowe proporcje do wymiany: 1:3 (10 g suchego = 30 g żywego). W przypadku wymiany przetrzyj sprasowane drożdże mąką w dłoniach i przygotuj ciasto dalej według przepisu.
Włoski chleb z oliwkami i czarnymi oliwkami
Do upieczenia 2 bochenków potrzeba:
- 2 czerwone cebule
- 30 ml oliwy z oliwek
- 1,5 szklanki oliwek i czarnych oliwek bez pestek
- 1 kg mąki premium
- 1,5 łyżeczki sól
- 1-2 łyżeczki Sahara
- 20 g suchych drożdży
- 3 łyżki l. drobno posiekaną kolendrę, pietruszkę i miętę
- 350-400 ml wody pitnej
- Cebulę obierz, pokrój w cienkie pierścienie i podsmaż na oliwie do miękkości. Grubo posiekaj oliwki i czarne oliwki. Mąkę przesiać, połączyć z cebulą, oliwkami i oliwkami.
- Dodać sól, cukier, drożdże, umyte i posiekane zioła. Zalać ciepłą wodą i wymieszać. Zagniataj ciasto przez 10 minut. Następnie przykryj serwetką i odstaw na 2 godziny w ciepłe miejsce.
- Rozgrzej piekarnik do 200°C. Szybko ponownie zagnieć ciasto. Podziel na pół. Uformuj 2 owalne bochenki. Ułożyć na natłuszczonej blasze do pieczenia i pozostawić na 30 minut.
- Piec w piekarniku przez 30 minut. Gdy stukniesz w spód gotowego chleba, dźwięk powinien być taki sam, jak przy stuknięciu w pusty przedmiot. Wyjąć chleb z piekarnika, przykryć wilgotną ściereczką i pozostawić do całkowitego ostygnięcia.
Serbski chleb „Pogačice”
Do tego chleba od naszej wiernej użytkowniczki Rity Pirko z Petersburga nie potrzebujesz nawet noża. Plasterki hdebu łatwo i przyjemnie odrywa się od bochenka rękami. Tylko nie zapomnij wcześniej umyć ich mydłem! Sekret tkwi w technologii formowania chleba.
Serbski chleb „Pogačice”
Na jeden bochenek potrzebujesz:
- 250 ml mleka
- 1 łyżeczka Sahara
- 0,5 łyżeczki sól
- 10 g suchych drożdży
- 500 g mąki premium
- 90 g margaryny
- 10 g jasnego sezamu
- hojna szczypta suszonego oregano
- olej roślinny do smarowania patelni
Rozpuść cukier i sól w ciepłym mleku (27-28°C), dodaj drożdże i 2 łyżki. l. mąka, wymieszać. Przykryj miskę czystym ręcznikiem i odstaw w ciepłe miejsce na 45 minut. Ciasto powinno wyrosnąć. Dodać pozostałą mąkę i zagnieść dość zwarte ciasto, wyrabiając je ręcznie przez 7-8 minut.
Gotowe ciasto podzielić na 12 równych części. Z każdej uformuj kulkę i umieść pod folią na 30 minut. Każdą kulkę rozwałkowujemy na podłużny placek w formie żaroodpornej (ja użyłam prostokątnej formy na chleb o wymiarach 30 cm x 10 cm). Przed użyciem ciasta należy również ponownie przykryć folią. Nasmaruj formę olejem roślinnym.
W małym rondlu rozpuścić margarynę, dodać oregano i wymieszać. Lekko ostudzić.
Weź placek, maczaj go w margarynie i składaj na pół (jakbyś robił kluski, ale nie musisz ściskać brzegów!). Umieść to w formularzu. Wykonaj tę samą procedurę z pozostałymi podpłomykami. Posyp nasiona sezamu na wierzchu chleba. Odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na 20-30 minut.
Piec w piekarniku nagrzanym do 190°C przez 25 minut. Całkowicie ostudzić na metalowej kratce.
Chleb pszenny z mąką pełnoziarnistą
Mąkę pełnoziarnistą szczególnie cenią zwolennicy zdrowego trybu życia. Całe ziarna pszenicy zawierają błonnik, witaminy E i B, białka, nienasycone kwasy tłuszczowe, minerały i pierwiastki śladowe. Jednocześnie jest dość kaloryczny! Olga Grezova, kolejna z naszych wiernych i wieloletnich użytkowniczek, wymieszała zwykłą mąkę z mąką pełnoziarnistą i upiekła wspaniały chleb, który doskonale nadaje się do sałatek i zup.
Chleb pszenny z mąką pełnoziarnistą
Do upieczenia 1 bochenka potrzebujemy:
- 225 g mąki pełnoziarnistej
- Mąka pszenna premium 225 plus do wypieków
- 10 g suszonych drożdży (lub 30 g żywych prasowanych)
- 1 łyżeczka sól (bez zjeżdżalni)
- 1 łyżka. l. płynny miód
- 300 ml ciepłej wody pitnej
- Połącz wszystkie suche składniki w misie miksera.
- Miód wymieszać z wodą i dodać do mąki. Zagnieść ciasto za pomocą końcówki do ciasta drożdżowego (lub rąk). Ugniatać przez co najmniej 10 minut na średnich obrotach. Z gotowego ciasta uformuj kulę.
- Blachę do pieczenia wyłóż natłuszczonym papierem do pieczenia. Rozłóż ciasto. Tylko nie spłaszczaj tego. Po wyrośnięciu położy się samodzielnie. Folię spożywczą nasmaruj oliwą i przykryj ciasto, ale nie szczelnie. Pozostawić do wyrośnięcia w ciepłym miejscu bez przeciągów na 50-60 minut.
- Za pomocą bardzo ostrego i cienkiego noża (lub brzytwy) wykonaj 3-4 nacięcia na głębokość około 1 cm. Posyp chleb mąką. Dobrze spryskaj piekarnik butelką ze spryskiwaczem i natychmiast wyjmij blachę do pieczenia z ciastem. Piec w piekarniku nagrzanym do 200°C przez 30-35 minut. Gotowy chleb ostudzić na drucianej kratce przykrytej ręcznikiem.
Chleb kefirowy w maszynie do chleba
Domowy chleb można upiec nie tylko w piekarniku, ale aby zaoszczędzić czas, powierz pieczenie maszynie do chleba. Zwłaszcza jeśli stoi gdzieś w kuchni i się nudzi. Uważamy, że nie jest to tak zabawne jak samodzielne pieczenie chleba, ale jest lepsze niż nierobienie domowego chleba w ogóle.
Chleb kefirowy w maszynie do chleba
Do upieczenia 1 bochenka potrzebujemy:
- 550 g mąki premium
- 300 g kefiru
- 20 g masła
- 1 jajko
- 1,5 łyżki. l. olej roślinny
- 1 łyżka. l. Sahara
- 1,5 łyżeczki sól
- 1,5 łyżeczki suche drożdże
- W misce wymieszaj jajko i kefir na gładką masę. Wlać do rondla o grubym dnie i podgrzać mieszaninę do 37°C.
- Wlać mieszaninę mleka do wiadra maszyny do pieczenia chleba. Dodaj roztopione masło i olej roślinny.
- Posypujemy wierzch mąką i robimy małą dziurkę na środku. Wlać tam drożdże. Rozłóż sól i cukier w różnych rogach wiadra.
- Piecz chleb w maszynie do pieczenia chleba, wybierając tryb „Podstawowy”, „Średnie ciasto” i wagę bochenka „900 g”. Przed podaniem całkowicie ostudź.
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #koronawirus #domowy chlebPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności…