Szybkie ciasta: 7 szybkich ciast i nadzień
Alena Spirina 04 lutego 2023 r5,00 (3)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział2Komentarz
Ciasta zawsze ozdabiają stół, a szybkie ciasta pozwalają gospodyni domowej otrzymywać komplementy bez spędzania kilku godzin w kuchni. Do ciast szybkich zaliczamy takie, do których nie trzeba specjalnie przygotowywać nadzienia, a ciasto nie wymaga stabilizacji jak prawdziwe kruche ciasto, ani chłodzenia jak ciasto francuskie, ani wielogodzinnej fermentacji jak ciasto drożdżowe. Czym pozostajemy do dyspozycji, jeśli wykluczymy tego typu badania?
O jakich ciastach będziemy rozmawiać:
- Szybkie ciasta: jakie ciasto wybrać w sklepie?
- Ciasto alzackie „Flamkuchen” – przepis krok po kroku
- Ciasto ze szpinakiem i fetą – przepis krok po kroku
- Szybkie ciasta z domowego ciasta
- Chaczapuri z suluguni na patelni – przepis krok po kroku
- Galette z pigwą i borówkami – przepis krok po kroku
- Szybkie nadzienie do ciast
- Ciasto tartej margaryny z twarogiem i jagodami – przepis krok po kroku
- Masowe ciasto mandarynkowe z delikatną skórką
- Ciasto w galarecie ze śledziem, cebulą i jajkiem na twardo
Szybkie ciasta: jakie ciasto wybrać w sklepie?
Ciasto drożdżowe. Sprzedawany jest na wagę, schłodzony, całkowicie przefermentowany i gotowy do spożycia w terminie wskazanym na opakowaniu. Pozostaje tylko pokroić ciasto, wypełnić je nadzieniem i pozostawić do wyrośnięcia w ciepłym miejscu. Nie zajmie to dużo czasu; wystarczy 20–25 minut potrzebnych na nagrzanie piekarnika. Ciasto francuskie. Jeśli nie masz specjalnych wymagań co do elegancji warstw, odpowiednie jest również ciasto francuskie drożdżowe lub przaśne. Jednak rozmrażanie zajmie trochę czasu, chociaż w temperaturze pokojowej dzieje się to dość szybko podczas przygotowywania nadzienia.
Skórki pizzy. Nie pomijaj też gotowych mrożonych skórek pizzy! Nie jest wcale konieczne używanie ich zgodnie z ich przeznaczeniem, z sosem pomidorowym i serem. Traktuj je jak gotowe ciasto i w pośpiechu ugniataj piękne ciasta, otwarte jak flamkuchen i zamknięte jak calzone.
Ciasto filo. Dziś można go kupić w wielu sklepach. Jest gotowy do natychmiastowego użycia, wystarczy zawinąć w niego nadzienie i uformować strudel lub burek albo nałożyć nadzienie na posmarowane masłem warstwy ciasta, jak w greckim szpinakowym placku.
Jeśli trudno jest kupić ciasto filo, znajdź dobry, cienki i elastyczny lawasz ormiański. To nie to samo, ale na szybkie ciasto jest w porządku.
Alzackie ciasto flamkuchen
Alzackie ciasto flamkuchen
Aby przygotować ciasto na 4 porcje, potrzebujesz:
Do nadzienia
- 200 g kwaśnej śmietany 25–30% tłuszczu
- 3 małe cebule
- 125 g mostka lub boczku
- 2 łyżki l. oliwa z oliwek
- sok i skórka z cytryny do smaku
- sól, gruby czarny pieprz
Do testu
- 220 g mąki pszennej premium
- 1 łyżeczka sól
- 2 łyżki l. oliwa z oliwek
- 150 ml wody
- Mąkę przesiać z solą. Podgrzej wodę do 55–60°C, wymieszaj z oliwą i wlej do mąki. Zagnieść gładkie, elastyczne ciasto. Zwinąć w kulkę i pozostawić na 15-30 minut.
- Rozgrzej piekarnik do 220°C, kładąc blachę do pieczenia na środku piekarnika (blacha powinna być gorąca). Jeśli masz kamień, podgrzej go.
- Cebulę pokroić w cienkie półpierścienie i podsmażyć na oliwie do miękkości, lekko przestudzić.
- Mostek pokroić w kostkę.
- Śmietanę wymieszaj z solą, pieprzem, sokiem z cytryny i skórką do smaku.
- Papier do pieczenia przytnij do wielkości blachy i rozwałkuj na nim ciasto na cienką, prostokątną warstwę. Ciasto posmarować kwaśną śmietaną, posypać cebulą i mostkiem, posypać czarnym pieprzem.
- Piec flamkuchen na gorącej blasze do pieczenia przez 10–15 minut, aż ciasto będzie złotobrązowe. Podawać na gorąco.
Ciasto ze szpinakiem i fetą
Pożywne i niezwykle smaczne ciasto ze szpinakiem i serem feta można podać nawet na obiad, zwłaszcza jeśli Twoja rodzina „wyznaje” wegetarianizm owo-lakto. Ale wydaje nam się, że prawdziwi mięsożercy również nie będą mieli nic przeciwko takiemu daniu! Ciasto opiera się na cieście filo, którego warstwy nadają wypiekom szczególną konsystencję. Delikatnie podkreśla to delikatne nadzienie ze szpinaku i fety, które w zasadzie harmonijnie wpisuje się w ogólną ideę dania. Ciasto najlepiej smakuje na ciepło, chociaż wiele osób lubi je na zimno.
Ciasto ze szpinakiem i fetą
Aby przygotować ciasto na 5 porcji, potrzebujesz:
- świeży szpinak – 900 g
- szafran – 4 znamiona
- cebula średnia – 2 szt.
- czosnek – 2 ząbki
- masło – 40 g
- feta – 300 g
- obrane orzeszki piniowe – 100 g
- jajka – 5 szt.
- Ciasto filo – 14 arkuszy
- papryka mielona – 1 łyżeczka.
- mielony kminek – 1/4 łyżeczki.
- mielony cynamon – 1/4 łyżeczki.
- oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia – do smaku
- sól, świeżo zmielony czarny pieprz – do smaku
- Przygotuj składniki na nadzienie do ciasta. Szpinak umyj, osusz i usuń łodygi. Posiekaj liście. Umieścić na durszlaku, lekko posolić, potrząśnij rękami i odstaw na 30 minut. Wlać 2-3 łyżki szafranu. l. gorącą wodę i pozostawić na 10 minut.
- Cebulę i czosnek obieramy i siekamy. Na patelni roztapiamy 30 g masła. Umieść w nim cebulę i mieszając smaż na średnim ogniu na złoty kolor (około 7 minut).
- Dodać czosnek, pokruszoną fetę i orzeszki piniowe. Wymieszaj i zdejmij z ognia. Studzimy, następnie dodajemy odsączony szpinak, lekko roztrzepane jajka, szafran wraz z płynem i wszystkie przyprawy. Sól, pieprz i wymieszaj nadzienie do ciasta.
- Pozostałym olejem wysmaruj duże prostokątne naczynie do pieczenia. Na patelni ułóż 7 arkuszy filo, jeden na drugim, dokładnie smarując powierzchnię każdego arkusza oliwą z oliwek. Ciasto powinno przykrywać spód i mieć duże naddatki po bokach.
- Na wierzch ciasta nałóż nadzienie do pierogów. Skropić oliwą z oliwek (około 2 łyżek). Boki nadzienia przykryj ciastem. W ten sam sposób posmaruj oliwą pozostałe arkusze i ułóż je jeden po drugim na wierzchu farszu, składając je na pół. „Wsuń” górną warstwę arkuszy po bokach. Quiche ze szpinakiem i fetą polej wodą i piecz przez 30 minut w temperaturze 180°C na złoty kolor.
Pomocna wskazówka: Ciasta i placki z najlepszego ciasta filo cieszą się w Grecji dużą popularnością. Nasz przepis na ciasto szpinakowe nie rości sobie pretensji do autentyczności, a mimo to danie okazuje się niezwykle smaczne.
Przy okazji: Jeśli chcesz pikantny quiche ze szpinakiem i fetą, zamień szpinak na rzeżuchę wodną. Wystarczy bardzo dokładnie przepłukać liście, ponieważ zazwyczaj zawierają dużo piasku.
Szybkie ciasta z domowego ciasta
W tym przypadku na pierwszy plan wysuwa się ciasto wykorzystujące chemiczny środek spulchniający. Może mieć różną konsystencję.
Ciasto (jak na babeczki). Niesłodzone galaretkowe placki z różnymi nadzieniami piecze się z płynnego ciasta, np. na babeczki: konserwy rybne, kapustę, cukinię czy dynię. Do takiego ciasta często dodaje się kefir lub inne sfermentowane produkty mleczne, a jako tłuszcz stosuje się olej roślinny, a nie masło. To samo ciasto, nieco grubiej zagniecione, nadaje się na szybkie ciasta na bazie chaczapuri lub osetyjskiego. Nawiasem mówiąc, dla nich nie trzeba nawet włączać piekarnika: sucha patelnia, pokrywka i umiarkowane ciepło wykonają to samo zadanie.
Ciasto kruche (prawie). Ciasto typu kruchego, ale z mniejszą ilością masła i dodatkiem proszku do pieczenia, nadaje się na ciasta szybkootwarte – ciasteczka z dowolnym nadzieniem. Istnieje wiele opcji ciasta, a nadzienia są niezliczone. Ale nadal istnieje ważne ograniczenie – szybkość przygotowania nadzienia.
Khachapuri z suluguni na patelni
Nawet początkująca gospodyni domowa, która nie ma dużego doświadczenia w gotowaniu, może ugotować chaczapuri na patelni. Co więcej, te placuszki okazują się bardzo smaczne! Dlaczego sugerujemy użycie patelni? Bo tak jest łatwiej! A nasz przepis pomoże również w sytuacji, gdy po prostu nie ma piekarnika (tak się też dzieje!). Ogólnie rzecz biorąc, zdecydowanie warto opanować metodę pieczenia chaczapuri na patelni, mimo że daleka jest ona od tradycyjnej. Zgadzam się: bardzo często eksperymenty kulinarne prowadziły do narodzin nowych przepisów, które pomyślnie przetrwały próbę czasu, a następnie stały się klasykami!
Khachapuri z suluguni na patelni
Do przygotowania chaczapuri na 4 porcje potrzebne będą:
- kefir 3,2% tłuszczu – 200 ml
- soda – 1/3 łyżeczki.
- sól – 1/2 łyżeczki.
- cukier – 1/2 łyżeczki.
- jajka – 2 szt.
- mąka – 400 g + trochę więcej do wyrobienia ciasta
- olej roślinny – 20 ml
- suluguni – 280 g
- masło – 100 g
- świeżo zmielony czarny pieprz – do smaku
- sól – do smaku
- Na patelni przygotuj ciasto na chaczapuri. Do głębokiego pojemnika wlać kefir o temperaturze pokojowej. Dodaj sodę, sól, cukier i 1 jajko. Dokładnie wymieszaj trzepaczką lub widelcem.
- Mąkę na ciasto chaczapuri przesiać przez drobne sito do osobnej miski. Dodać do mieszanki kefirowej. Wlej olej roślinny i zacznij wyrabiać ciasto rękami.
- Posyp powierzchnię roboczą niewielką ilością mąki. Połóż na nim ciasto z miski. Wyrabiaj rękoma kilka minut, aż uzyskasz miękkie i elastyczne ciasto.
- Z ciasta uformuj grubą kiełbasę. Pokrój na 4 równe części. Uformuj z nich kulki – podstawa przyszłego chaczapuri. Przykryj ręcznikiem i pozostaw na 10 minut.
- Przygotuj nadzienie do chaczapuri. Zetrzeć suluguni na grubej lub średniej tarce do miski. Dodać jajko, sól i pieprz. Dokładnie wymieszaj szpatułką.
- Z kulki ciasta uformuj małe ciasto. Na środek ułóż przygotowane wcześniej nadzienie. Podnieś krawędzie do środka nad nimi, połącz i ściśnij.
- Przełóż płaski chleb na blat posypany odrobiną mąki. Lekko spłaszcz go rękami, zwiększając średnicę. W ten sam sposób przygotuj pozostałe tortille.
- Chaczapuri umieść na suchej patelni i przykryj pokrywką. Smażymy na średnim ogniu na złoty kolor, następnie przewracamy i smażymy z drugiej strony. Posmaruj roztopionym masłem i podawaj.
Pomocna wskazówka: Jeśli chcesz, ugotuj chaczapuri według tego przepisu nie na patelni, ale w piekarniku nagrzanym do 230°C. Zajmie to około 10 minut, ale lepiej kierować się kolorem górnej skórki.
Przy okazji: Do przygotowania nadzienia chaczapuri można używać nie tylko suluguni w czystej postaci, ale także w połączeniu z serem imeretyńskim, a także z młodym serem, który można nazwać „adyghe” lub „kaukaskim”.
Galette z pigwą i borówkami
Ciasto z pigwą i borówkami to dokładnie to, czego potrzebujesz do zimowej herbaty. Borówki można zastąpić żurawiną.
Galette z pigwą i borówkami
Do przygotowania galettes na 8 porcji potrzebne będą:
- 2 duże pigwy
- 200 g mrożonych borówek
- 7 łyżek l. Sahara
- masło
Do testu:
- 130 g masła
- 170 g mąki + trochę więcej do obtoczenia
- 40 g semoliny
- 40 g cukru
- 1 jajko
- 1 łyżka. l. zsiadłe mleko
- 0,5 łyżeczki każdy proszek do pieczenia i cynamon
- Na ciasto posiekaj masło i mąkę, aż będą kruche. Dodać kaszę manną, cynamon, proszek do pieczenia i cukier i jeszcze trochę posiekać. Dodać jajko i zsiadłe mleko, szybko wymieszać i zagnieść ciasto w kulę. Zawiń kulę w folię i włóż do lodówki na co najmniej 1 godzinę, a najlepiej 12 godzin.
- Pigwę umyj pędzelkiem, przekrój wzdłuż na ćwiartki, usuwając rdzeń. Miąższ kroimy w poprzek na plastry o grubości 1 cm. Smażymy je na patelni z masłem i 2 łyżkami. l. cukier na złoty kolor…