Świat Ziemniaczany: Placki Ziemniaczane, Placki Ziemniaczane, Czarodzieje

Świat Ziemniaczany: Placki Ziemniaczane, Placki Ziemniaczane, Czarodzieje

Świat Ziemniaczany: Placki Ziemniaczane, Placki Ziemniaczane, Czarodzieje

Natalia Włodawska 17 listopada 2023 r4,56(9)Dodaj do ulubionychUdział

Draniki trudno przypisać arystokracji gastronomicznej. Ale nie można ich też nazwać głodnymi – to danie jest obfite, smaczne i istnieją setki odmian naleśników. Dodaj tutaj wszelkiego rodzaju krewnych ziemniaków z sąsiednich krajów, a także dalekich krewnych, a otrzymasz zamożną wielonarodową rodzinę. Gościnny i kochany przez wszystkich.

Treść artykułu:

  • Białoruska Bulba
  • Tarkowa masa
  • Jak przygotować placki ziemniaczane
  • Draniki w doniczce
  • Czarownicy

Białoruska Bulba

Nasi białoruscy sąsiedzi mieli to szczęście, że zetknęli się z ziemniakami całe osiemdziesiąt lat przed nami. Istnieje jednak opinia, że ​​ziemniaki zawsze uprawiano na żyznej ziemi białoruskiej, jednak popyt na nie stał się dopiero w XVII wieku. Oczywiście kojarzy mi się to ze stwierdzeniem „Rosja to kolebka słoni”, ale naprawdę trudno wyobrazić sobie kuchnię białoruską bez ziemniaków. Do tego stopnia, że ​​nie do końca wiadomo, co jedli Białorusini przed odkryciem Ameryki.

Białoruskie gleby są idealne do uprawy ziemniaków. Ziemniaki rosną krucho i w dużych ilościach. Poza tym nowego warzywa nie wprowadzono tu metodą Piotra Wielkiego, czyli łącznie z wyrywaniem brody i biciem ich po twarzy.

Ziemie Białorusi, jeśli nie wiecie, zostały podzielone pomiędzy Polską, Prusami, Litwą, Ukrainą i kilkoma innymi państwami, których nie można już znaleźć na mapie. Co więcej, wyniki podziału korygowano, zgodnie z ówczesną tradycją europejską, niemal co dziesięć lat. I jak zwykle za to zamieszanie odpowiedzialni byli ludzie, którzy przez wieki balansowali na krawędzi przetrwania. A jeśli chodzi o przetrwanie, nie ma lepszej uprawy niż ziemniaki.

Tak więc Białorusini przeżyli, ponadto zachowali dobry charakter i wiarę prawosławną. Głównym i ulubionym produktem pozostały ziemniaki. Białorusini wymyślili nawet dla niego specjalną nazwę – „bulba”.

Tarkowa masa

Ziemniaki w kuchni białoruskiej przetwarza się na kilka różnych sposobów. Jeśli surowiec zetrzeć na drobnej tarce, a następnie dodać go do wyciśniętego soku, taką masę nazywa się „tarkowaną”. Jeśli zostanie starannie odciśnięta w „ostrze” (worek w kształcie stożka wykonany z cienkiego lnu lub potrójnej warstwy gazy), nazywa się to „masą ostrza”. Innym sposobem jest gotowanie ziemniaków, a następnie ich rozgniatanie.

Do przygotowania różnych potraw wykorzystuje się wszystkie tego typu masy – osobno lub zmieszane w różnych proporcjach.

Jak przygotować placki ziemniaczane

Draniki (draniki) przygotowywane są z gotowanej, czyli surowej masy, do której czasami dodaje się mięso mielone lub wyciskany twarożek. Nawiasem mówiąc, do przygotowania mieszanki na tartę używa się drobnej tarki lub specjalnej przystawki na robocie kuchennym, zwanej „nasadką do placków ziemniaczanych”.

Cebulę wciera się na tę samą tarkę na przemian z ziemniakami i nie dopuszcza do ich ciemnienia. Kefir można stosować w tym samym celu. Niewielką ilość wsypujemy do miski, do której wrzucamy już starte ziemniaki i przygotowujemy kolejną porcję.

Co ciekawe, białoruskie odmiany ziemniaków zawierają więcej skrobi niż odmiany rosyjskie czy europejskie. Dlatego możliwe jest, że mieszanka na placki ziemniaczane będzie zbyt płynna. Nie należy dodawać do niego mąki dla zagęszczenia; lepiej dodać trochę skrobi – wciąż produkt powiązany z ziemniakami. Albo soda na czubku noża i jajko, ale tylko trochę – jedno jajko na kilogram masy ziemniaczanej.

Mieszankę ziemniaczaną doprawiamy wyłącznie solą i czarnym pieprzem, tak aby nie zakłócić naturalnego smaku. Draniki smażymy na rozgrzanej patelni na oleju, ale tak, aby w niej nie pływały.

Draniki najlepiej smakują prosto z pieca, można do nich dodać kwaśną śmietanę lub puree z leśnych jagód (szczególnie dobra jest żurawina) według własnego uznania. Tradycyjną białoruską „machankę” można podawać z naleśnikami: w tym celu do garnka wrzucamy drobno posiekane, solone żeberka, wędzoną kiełbasę, szynkę i roztopiony smalec, zalewamy kwaśną śmietaną i pieczemy w piekarniku przez 40 minut.

Draniki w doniczce

Usmażone już placki ziemniaczane można dalej dusić w glinianym garnku. Tam placki ziemniaczane zyskują typową dla kuchni białoruskiej bezkształtność, a postawione na stole długo pozostają gorące.

Draniki układamy na dnie garnka, następnie dodajemy posiekane mięso lub smalec, podsmażoną cebulę, suszone śliwki, kaszę jęczmienną lub grzyby (oczywiście nie wszystkie na raz), zawartość garnka przykrywamy kilkoma naleśnikami i zalany kwaśną śmietaną. A potem ten blask może pozostać w piekarniku nawet przez jeden dzień.

Czarownicy

Różnorodność placków ziemniaczanych z nadzieniem nazywa się „czarownikami” (nie mylić z rosyjskimi i białoruskimi knedlami-czarodziejami!). W ich głębi ukryte jest mięso mielone (najczęściej wieprzowina) lub mak gotowany na parze.

Tradycyjnie na białoruskim stole noworocznym podawane są naleśniki z makiem, polane słodkim sosem śmietanowym. Ale je się je nie tylko na Nowy Rok.

Niezależnie od tego, które z tych dań utworzysz – placki ziemniaczane czy czarodzieje – musisz zjeść wszystko, co zostanie przygotowane, i w żadnym wypadku nie zostawiać tego na później. Gdy ostygną, żadna siła nie będzie w stanie przywrócić ich „do życia”.

Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #Draniki #derunyPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość

Ania (gość)

19 listopada 2023 r

Tutaj oczywiście przepis na Machankę jest pyszny, ale mógłby być prostszy i nie gorszy! „Smażyć warstwę smalcu, jest w nim też dużo cebuli, gdy cebula się usmaży, do śmietany (~ szklanki) dodać łyżeczkę mąki (aby śmietana nie „zwijała się” i nie obracała na twarożek! I od razu wbij kilka jajek. Białko powinno się trzymać, ale żółtko powinno pozostać płynne! Taką samą machankę robi się na aladki, czyli grube naleśniki z kifirem. O mój Boże, ślinka mi się śliniła podczas pisania! Smacznego)) Każdy region przygotowuje to inaczej

00Odpowiedź

Khadizha (gość)

10 października 2022 r

O mój Boże! Gotuję placki ziemniaczane regularnie, ale i to bardzo!!! Nie wiedziałam o nich i dziękuję za zbiór przepisów!

00OdpowiedźElena MoishukElena Moishuk25 stycznia 2018 r

Tanya, to zależy od ziemniaków. Białoruskie ziemniaki są bardzo bogate w skrobię; kiedy mieszkałam na Białorusi, nigdy nie dodawałam skrobi ani mąki. Ale mamy inne odmiany ziemniaków, nie tak smaczne. Przyniosłem nawet ziemniaki do sadzenia, nie rosną tak wcześnie, nie smakują tak samo ((

00Odpowiedź

Gość (gość)

11 września 2012

A Bulbyaniki mówią to trafniej na Ukrainie.

00Odpowiedź

Gość (gość)

9 maja 2012

Z jakiegoś powodu Białorusini w swoich komentarzach zapomnieli o swoim narodowym daniu ziemniaczanym, które nazywa się BULB DAWS. Ich przepis można znaleźć w książce wielkiego kucharza V.V. Mieszkałem zarówno na Białorusi, jak i na Litwie, dlatego wiem, czym są kawki bulwiaste i czym jest Zepelin. Mięso mielone do zeppelinai robi się z gotowanego mięsa i jest mniej smaczne w porównaniu do kawek bulwiastych. A niektórzy także zetrą ser na naleśniki. Smaczne.

00Odpowiedź

Białoruski (gość)

29 października 2011 r

Drogi autorze, pisząc o plackach ziemniaczanych, nie powinieneś zagłębiać się w historyczną dżunglę. Niewiele wiesz o Białorusi, ani o plackach ziemniaczanych… Jako osoba, która urodziła się i całe życie mieszkała na Białorusi, pierwszy raz słyszę, że gdzieś podają placki z makiem na Nowy Rok. Tabela roku.

00Odpowiedź

Aleksander (gość)

19 września 2010

Jako osoba, która urodziła się i dużo mieszkała na Białorusi, odpowiedzialnie oświadczam: jedno jajko na pewno nie zepsuje naleśników!

00Odpowiedź

Wiktor (gość)

29 czerwca 2010

Wszystkie przepisy są poprawne, ale oto wskazówka: spróbuj dodać jedną trzecią łyżeczki sody do przygotowanego mięsa mielonego, wymieszaj, a następnie dodaj łyżeczkę octu, czyli „ugasić”. Placki ziemniaczane się wyjdą puszyste i nie „sinieją” po ochłodzeniu. Smacznego!

00Odpowiedź

Tanyukha (gość)

3 czerwca 2010

Przeszukałam internet i z jakiegoś powodu wszędzie dodają mąkę do placków ziemniaczanych. ale w rzeczywistości powinny być tylko ziemniaki, sól i pieprz. Ponadto ziemniaki są starte na grubej tarce. Przepraszam jeśli uraziłem czyjeś uczucia))

00Odpowiedź

Gość (gość)

19 kwietnia 2010

Tylko starte ziemniaki i sól. Oczywiście odlać nadmiar płynu. Oto przepis na naleśniki białoruskie. Przynajmniej w naszej rodzinie. Smak placków ziemniaczanych zależy oczywiście od odmiany. Nawet patrząc na niego, gotując ziemniaka, można określić, czy jest on smaczny (kruchy, skrobiowy), czy pozbawiony smaku (bez smaku, jak szkło i nie gotuje się).

00Odpowiedź

Jurij Wilno (gość)

19 lutego 2010

To już inna sprawa! Do pierogów wystarczy łyżeczka mięsa mielonego, ale do zeppelinów potrzeba przynajmniej pełnej łyżki.

00Odpowiedź

Gość (gość)

19 lutego 2010

Dlaczego placki ziemniaczane są szkodliwe? Od kiedy ziemniaki uważane są za szkodliwe? Wiadomo, że nie należy jeść tego dania codziennie i w dużych ilościach, więc nie warto niczego nadużywać.

00OdpowiedźMiłosz BanochkaMiłosz Banochka18 lutego 2010

Dziękuję, Twoje uwagi są słuszne. Wprowadziliśmy niezbędne zmiany w tekście.

00Odpowiedź

Jurij Wilno (gość)

18 lutego 2010

Rzeczywiście, jakieś bzdury na temat zeppelinów! „Zanurzaj placek mięsny w mieszance ziemniaczanej”. Cóż, trzeba wymyślić coś takiego. Nie wprowadzaj ludzi w błąd!

00Odpowiedź

Gość (gość)

21 grudnia 2009

Kartoplyaniki na Ukrainie to zrazy, czyli coś w rodzaju klusek ziemniaczanych. A placki ziemniaczane to naleśniki.

00Odpowiedź

Jewgienij (gość)

29 listopada 2009

NA UKRAINIE ROZMAWIAJĄ Z DRANIKAMI!

00OdpowiedźDautarte7 stycznia 2009

Przepraszam, ale masz lekkie urojenia co do zeppelinów… Jedyne, co mają wspólnego z plackami ziemniaczanymi, to to, że oba dania są zrobione z ziemniaków. Zeppeliny to takie duże (wielkości męskiej pięści) pierogi _zawsze_ w kształcie owalnym (wcale nie podpłomyki!) – zupełnie jak samolot zeppelin (rodzaj sterowca), od którego pochodzi nazwa najsłynniejszej nazwy tego dania z (po litewsku nazywa się to także didzkukuliai „didzkukuliai” „); Do mieszanki ziemniaków dodaje się 3-4 gotowane ziemniaki, aby zeppeliny były bardziej miękkie; nikt ich nie smaży przed gotowaniem – wystarczy, że woda na patelni cały czas się zagotuje i nie będą się rozpadać; Musisz je gotować przez 30-40 minut, w przeciwnym razie mięso mielone będzie surowe. Zepeliny dobrze znoszą ogrzewanie – można je pokroić w poprzek i usmażyć. A wyglądają tak:

00OdpowiedźMiłosz BanochkaMiłosz Banochka11 listopada 2008

Są też loksi – słowackie placki ziemniaczane. To prawda, że ​​są zrobione z gotowanych ziemniaków. Ale podają go z makiem, zupełnie jak białoruscy czarodzieje.

00Odpowiedź Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja