Roladki lawaszu na świąteczny stół z różnymi nadzieniami
Roman Ryżow 12 stycznia 2024 r5,00 (4)WskaźnikDodaj do ulubionychUdziałnieokreślonyKomentarz
Jeśli zastanawiasz się, czy na świątecznym stole podawać bułki z lawaszem, powiemy Ci to — zdecydowanie konieczne! Ta przystawka jest zawsze popularna – nawet w formie bufetu na świeżym powietrzu lub na przyjęciu urodzinowym dla dzieci. Pięknie i apetycznie prezentuje się na stole oraz pozwala efektownie podać nawet najprostsze produkty sezonowe. Rolada ta jest bardzo prosta w przygotowaniu, a dodatkowo posiada setki możliwości wypełnienia. W końcu zawsze wygodnie jest zabrać go ze sobą. Jeśli Cię przekonaliśmy, pozostaje tylko zaopatrzyć się w pyszny lawasz i puścić wodze fantazji.
Treść artykułu:
- Roladki lawaszowe z serem i ziołami
- Roladka Lavash z czerwoną rybą
- Rolada Pita z indykiem i sosem żurawinowym
- Grillowane wegetariańskie bułki lawaszowe z tofu i warzywami
- Rolada lawaszowa z koreańską marchewką i zieloną cebulką
- Roladki Lavash z sałatką „Cezar»
- Roladki Lavash z różnymi nadzieniami
- Roladki lawaszowe z ziemniakami, grzybami i ziołami
- Roladki lawaszowe z rybą, kapustą i marchewką
- Roladki Lavash z curry z krewetkami
Cienki chleb pita to tradycyjny rodzaj chleba z Bliskiego Wschodu. Jest to placek wyrabiany głównie z mąki, wody i soli (czasami dodaje się sezam, mak itp.). Dzięki prostemu składowi i dość neutralnemu smakowi lawasz świetnie komponuje się z ogromną ilością nadzień. Nawiasem mówiąc, można go kupić z wyprzedzeniem i przechowywać w zamrażarce przez 2 do 6 miesięcy. Ale w temperaturze pokojowej chleb pita pozostaje świeży nie dłużej niż 5 dni. Jeśli arkusze są trochę suche i kruszą się, nie stanowi to problemu. Wystarczy zalać je odrobiną wody i wstawić na kilka minut do piekarnika lub kuchenki mikrofalowej. W ten sposób lawasz znów stanie się miękki, pachnący i giętki.
Do nadzienia bułek z lawaszem będziesz potrzebować pasty do smarowania, która sprawi, że lawasz będzie bardziej soczysty. Może to być serek śmietankowy, majonez (oczywiście lepszy jest domowy), hummus lub wysokotłuszczowy ubity twarożek. Przydadzą Ci się także podstawowe składniki – ryby, mięso, siekane warzywa, płatki zbożowe, a nawet domowe przetwory. Przy okazji, jeśli zostanie Ci sałatka świąteczna, możesz następnego dnia zawinąć ją w chlebek pita i podać w formie bułek. Uwierz mi, przekąska pójdzie z hukiem.
Po rozłożeniu nadzienia na chlebie pita należy go zwinąć w ciasny rulon i włożyć do lodówki na 15 minut do 6 godzin, albo usmażyć na rozgrzanym oleju, albo zapiekać w piekarniku, aż będzie chrupiący. Wszystkie opcje są dobre, wybierz tę, która najbardziej Ci się podoba.
W naszej ofercie znajdziesz najlepsze przepisy na bułki lawaszowe na świąteczny stół. Po prostu spróbuj.
Roladki lawaszowe z serem i ziołami
Na świątecznych stołach często można znaleźć bułki lawaszowe z różnymi nadzieniami. A niektórzy nawet gotują je tylko na rodzinny obiad. I to nie przypadek – taka przekąska jest zawsze aktualna, łatwa do wykonania i dość niedroga. Do nadzienia nie trzeba wcale dodawać drogich serów czy egzotycznych warzyw i owoców. Wypróbuj wersję ze zwykłym serkiem i ziołami, uwierz mi, to nieustający hit.
Roladki lawaszowe z serem i ziołami
6 godzin 25 minut, 4 porcje
- średniej wielkości chleb pita (około 150 g) – 2 arkusze
- ser feta – 300 gr
- jajko – 2 szt.
- śmietana 20% tłuszczu – 100 gr
- różne warzywa według własnego gustu (zielona cebula, pietruszka, koper, kolendra, bazylia, estragon, mięta) – 100 gr
- masło – 40 gr
- sól
- świeżo zmielony czarny pieprz
- Wszystkie warzywa posiekaj bardzo drobno. Rozpuść masło na patelni na średnim ogniu, dodaj posiekane zioła i gotuj na wolnym ogniu, delikatnie mieszając, 2 minuty. Zdjąć z ognia i ostudzić, 5 minut.
- Jajka ugotować na twardo, 9 minut. Rozgnieć widelcem. Ser rozdrobnić w dłoniach i wymieszać z jajkami.
- Ugotowane i lekko przestudzone warzywa wymieszaj ze śmietaną i pieprzem. Połączyć masę serową z ziołami. Jeśli ser nie jest bardzo słony, dodajemy sól do smaku.
- Rozłóż przed sobą płaty chleba pita, posmaruj całą powierzchnię nadzieniem i wygładź. Zwiń w zgrabne, ciasne rurki i zawiń w folię spożywczą. Włożyć do lodówki na 10 minut do 6 godzin.
- Rurki pokrój ostrym nożem w poprzek na bułki o długości 3–4 cm. Po każdym cięciu wytrzyj nóż. Ułożyć na talerzu, udekorować i podawać.
UWAGA DO GOSPODARKI
Jeżeli traficie na bardzo słony ser, możecie namoczyć go w wodzie lub wcześniej wymieszać z twarogiem.
PRZY OKAZJI
Śmietanę w tym przepisie na przekąskę z chleba pita można zastąpić matsoni, rozcieńczoną do pożądanej konsystencji przegotowaną wodą.
Roladka Lavash z czerwoną rybą
Roladka z czerwoną rybą to propozycja na rodzinną biesiadę, przyjazny stół bufetowy lub przyjęcie urodzinowe dla dzieci. Przygotowuje się go bardzo prosto i szybko i prawie każdemu się podoba. Fajnie też, że zawsze można urozmaicić nadzienie. Na przykład dodaj czerwoną cebulę (nie zieloną), paprykę lub łodygi selera. Zamiast twarogu można użyć dobrego twarogu o zawartości tłuszczu co najmniej 9%, zmieszanego z gęstą śmietaną. Idealną opcją do nadzienia bułki lawaszowej będzie solona w domu czerwona ryba: jest bardziej delikatna i soczysta niż kupowana w sklepie.
Roladka Lavash z czerwoną rybą
1 godzina, 6 porcji
- lekko solony pstrąg – 200 gr
- ser topiony – 200 gr
- cienki chlebek pita – 1 sztuka
- zielona cebula – 30 gr
- sok z cytryny – 1 łyżka. l.
- otarta skórka z cytryny – 1 łyżka. l.
- koperek – 2 gałęzie
- świeżo zmielony czarny pieprz
- Drobno posiekaj zieloną cebulę i koperek. Do małej miski włóż serek śmietankowy i rozgnieć widelcem. Dodać cebulę i zioła, dokładnie wymieszać.
- Dodać sok z cytryny oraz otartą skórkę z cytryny i pieprz. Można dodać odrobinę soli (nie przesadzaj, czerwona ryba odpowiada za słony smak nadzienia). Mieszankę dokładnie wymieszaj widelcem.
- Lekko solonego pstrąga pokroić w cienkie, długie plasterki, a nie w kostkę (w przeciwnym razie wypadnie z kawałków bułki). Połóż arkusz lawaszu na stole wyłożonym kawałkiem folii spożywczej. Dodać wcześniej przygotowane nadzienie serowe. Rozprowadź równomiernie.
- Połóż cienkie plasterki pstrąga na serku śmietankowym i ziołach. Posypać świeżo zmielonym czarnym pieprzem.
- Ostrożnie zwiń napełniony chleb pita w ciasny rulon. Zawinąć w folię spożywczą i włożyć na najzimniejszą półkę lodówki na co najmniej 30 minut.
- Zdjąć bułkę z pity z czerwoną rybą i zdjąć folię. Pokrój na średnie kawałki i ułóż na dużym talerzu, przecięciem do góry. Można ozdobić listkami pietruszki i plasterkami cytryny.
PRZYDATNE RADY
W każdy kawałek bułki lawaszowej z czerwoną rybą możesz wbić piękny plastikowy lub drewniany szpikulec: dzięki temu przystawka lepiej zachowa swój kształt i będzie wygodniejsza do spożycia.
PRZY OKAZJI
Bułkę lawaszową z czerwoną rybą można przechowywać w lodówce przez około jeden dzień. Jeśli podawałeś już pokrojoną bułkę, pamiętaj, że należy ją zjeść w ciągu godziny.
Rolada Pita z indykiem i sosem żurawinowym
Jeśli potrzebujesz poczęstować przypadkowych gości, na ratunek przyjdzie chleb pita, indyk i sos żurawinowy. Mięso drobiowe jest dietetyczne, poza tym szybko się gotuje, a sos nadaje mu dodatkowej przyjemnej kwaskowatości. Pozostaje tylko owinąć wszystko chlebem pita i wspaniała uczta gotowa.
Rolada Pita z indykiem i sosem żurawinowym
10 min, 1 porcja
- indyk – 200 gr
- pita – 1 arkusz
- szpinak – 50 gr
- ser topiony – 2–3 łyżki. l.
- sos żurawinowy – 2–3 łyżki. l.
- sól
- świeżo zmielony czarny pieprz
- Indyka (gotowanego, pieczonego lub gotowanego na parze) pokroić na małe kawałki, szpinak drobno posiekać.
- Na płat lawaszu rozsmaruj ser twarogowy, zostawiając 2 cm od brzegów, dopraw solą i pieprzem do smaku.
- Posyp ser sosem żurawinowym, szpinakiem i indykiem. Zwiń chleb pita w ciasny rulon i pokrój go na średnie kawałki. Możesz służyć.
UWAGA DO GOSPODARKI
Jeśli przygotowujesz tę przystawkę z chleba pita z indykiem w sezonie szczawiowym, zastąp nią część szpinaku. Będzie bardzo smacznie!
PRZY OKAZJI
W bułce pita zamiast indyka można użyć piersi z kurczaka.
Grillowane wegetariańskie bułki lawaszowe z tofu i warzywami
To uniwersalna przystawka na każdy świąteczny stół. Po pierwsze jest lekki i nie zabije apetytu przed daniem głównym na ciepło. Po drugie, przypadnie do gustu wegetarianom, osobom poszczącym i przestrzegającym zdrowej diety. A gdy jesienne warzywa osiągną szczyt soczystości i smaku, takie danie może stać się punktem kulminacyjnym programu.
Grillowane wegetariańskie bułki lawaszowe z tofu i warzywami
40 min, 4 porcje
- tofu – 300 gr
- pita – 2 arkusze
- hummus – 100–200 gr
- awokado – 1 sztuka
- słodka papryka – 1 sztuka
- marchew – 1 sztuka
- suszone pomidory – 10 szt.
- szpinak – 1 pęczek
- sól
- świeżo zmielony czarny pieprz lub inne ulubione przyprawy
- Tofu pokroić w plasterki i smażyć na rozgrzanej patelni grillowej na złoty kolor.
- Wszystkie warzywa oprócz szpinaku pokroić w cienkie, długie paski. Zdejmij ciepłe tofu z patelni i pokrój je w ten sam sposób.
- Posmaruj chleb pita obficie hummusem i posyp świeżym szpinakiem. Następnie paski warzyw. W razie potrzeby możesz dodać sól i ulubione przyprawy. Zwiń chleb pita w ciasny rulon, krawędziami zawiniętymi do środka. Rolka może okazać się jedną dużą (z dużego arkusza), którą następnie można pokroić jak bułki japońskie. Lub kilka małych. Można je po prostu przeciąć na pół.
- Roladki układamy na rozgrzanej patelni grillowej i smażymy, aż pojawią się apetyczne paski. Ostrożnie pokrój ostrym nożem na porcje. Podawać.
UWAGA DO GOSPODARKI
Aby uzyskać pikantny, pikantny smak, dodaj do nadzienia odrobinę drobno posiekanej ostrej papryki. Suszony jest również odpowiedni.
PRZY OKAZJI
Tofu można przechowywać w lodówce do 2 tygodni. Jeśli nie masz czasu na jego wykorzystanie w tym czasie, możesz go zamrozić.
Rolada lawaszowa z koreańską marchewką i zieloną cebulką
To bardzo łatwa w przygotowaniu, a jednocześnie smaczna, sycąca i umiarkowanie pikantna przekąska. Podawać na świątecznym stole: doskonale komponuje się zarówno z mocnymi drinkami, jak i herbatą czy kawą. Koreańskie marchewki możesz przygotować samodzielnie z wyprzedzeniem lub kupić gotowe, od zaufanego producenta. W każdym razie okaże się pyszne.
Rolada lawaszowa z koreańską marchewką i zieloną cebulką
25 min, 4 porcje
- cienki lawasz – 1 sztuka
- twardy ser – 50 gr
- Koreańskie marchewki – 50 gr
- majonez – 2 łyżki l.
- zielona cebula – 2 szt.
- Zetrzyj ser na najdrobniejszej tarce i wymieszaj z majonezem. Drobno posiekaj zieloną cebulę.
- Chleb pita pokroić na 2 części, ułożyć połówki jedna na drugiej. Dzięki temu chleb pita nie będzie się dłużej rozmokł pod wpływem mokrego nadzienia.
- Na powierzchni rozsmaruj masę serową i połóż na niej koreańską marchewkę. Posyp zieloną cebulą.
- Zwiń chleb pita w ciasny rulon, zawiń go w folię spożywczą i włóż do lodówki na co najmniej pół godziny. Następnie ostrożnie pokrój (wraz z folią) ostrym, cienkim nożem na średnicę (3–4 cm) kawałki. Dzięki temu Twoje dłonie pozostaną czyste, a bułka zachowa swój kształt i nie będzie się marszczyć. Film usuwa się bezpośrednio przed podaniem.
UWAGA DO GOSPODARKI
Jeśli dzieci zjedzą bułkę, koreańską marchewkę należy wcześniej wypróbować. Jeżeli jest zbyt ostre, można część przypraw opłukać pod bieżącą wodą, następnie przełożyć na sitko i osuszyć papierowymi ręcznikami.
PRZY OKAZJI
Do tej przystawki lepiej wybrać majonez średniej grubości….