Żurek: 10 najlepszych przepisów z mostkiem, grzybami, stynią i innymi dodatkami
Jaką kapuśniak wolisz: świeżą czy kiszoną? Wiele osób woli drugą opcję ze względu na jej bogaty smak i charakterystyczny aromat. Jeśli o kiszonej kapuśniaku wiesz niewiele lub nic, chętnie podzielimy się ciekawymi informacjami na ich temat i oczywiście przepisami.
O czym porozmawiamy w artykule:
- Jakie są rodzaje kapuśniaków?
- Co to jest kiszona kapuśniak
- Przepisy
- Zupa z kapusty kiszonej
- Zupa z kapusty kiszonej z wieprzowiną
- Zupa z kapusty kiszonej z mostkiem
- Zupa z kapusty kiszonej i kurczaka
- Zupa z kapusty kiszonej z duszonym mięsem
- Wielkopostna kapuśniak z kiszonej kapusty z grzybami
- Codziennie stara rosyjska kapuśniak
- Szczi „Pietrowskie” z kiszoną kapustą
- Kapuśniak z pachnią
- Kapuśniak z ozorem wołowym
Jakie są rodzaje kapuśniaków?
Zupę tę zaczęto przyrządzać na Rusi około XI – XII wieku. Istnieje kilka wersji na temat pochodzenia nazwy „kapusta”. Niektórzy filolodzy kojarzą go ze starosłowiańskim „s’to” („jedzenie”), inni z „s’ti” (gulasz w płynie), jeszcze inni wiążą go ze słowem „szczaw”, gdyż zawsze był częścią potrawy.
Tak czy inaczej, kapuśniak stał się jednym z najpopularniejszych rosyjskich dań. Co więcej, w różnych regionach przygotowywano je na swój sposób, ale niezmiennie w dużych żeliwnych garnkach i w piekarniku, gdzie zupę raczej gotowano na wolnym ogniu, a nie gotowano, nasycając się smakami i aromatami składników. Kapuśniak składał się z korzeni (marchew, pietruszka), mięsa, pikantnego sosu (cebula, koperek, cebula), sosu kwaśnego (solanka, zsiadłe mleko) i oczywiście kapusty świeżej lub marynowanej.
Co to jest kiszona kapuśniak
Zanim jednak przejdziemy do przepisów, które zapowiadaliśmy na początku artykułu, cofnijmy się na chwilę do wehikułu czasu pięć wieków temu i zapytajmy pierwszą spotkaną osobę, czym jest kiszony kapuśniak. Odpowiedź Cię zaskoczy! Gogol na przykład w swojej powieści „Martwe dusze” pisze, że Cziczikow zakończył dzień zimną cielęciną i… butelką kiszonej kapuśniaku. Nie ma tu żadnej pomyłki ani literówki: kiedyś tak nazywał się napój zbliżony do kwasu chlebowego. Tak więc później zaczęto dodawać kiszoną kapustę do zupy z warzywami i mięsem, a następnie nazwę przeniesiono na samo danie. Napój z czasem zniknął, ale kapuśniak pozostał, zyskał wiele odmian i stał się podstawowym daniem Rosjan.
Żurek często gotowano na wodzie z dodatkiem wołowiny lub smalcu. Latem doprawiano je korzeniami i ziołami, zimą dodawano garść zbóż. Kapuśniak jadano na śniadanie i obiad, w dni postu i postu. Dużą popularnością cieszyła się codzienna kapuśniak (przepis znajdziesz poniżej): są dobre, bo im częściej je odgrzewasz, tym stają się smaczniejsze. W północnych regionach Rosji taką zupę również zamrożono! I było to wygodne: w razie potrzeby odłamano kawałek z bloku „lodu” podgrzanego w piekarniku i uzyskano bardzo smaczne i satysfakcjonujące pierwsze danie.
Przepisy
Zupa z kapusty kiszonej
Kapuśniak kiszony to specjalna zupa, która ma nasycić i rozgrzać. Mówiąc najprościej, to pierwsze danie sprawia wrażenie, jakby zostało stworzone specjalnie na zimną porę roku! Kapusta kiszona nadaje potrawie niesamowitą kwaskowatość, jakiej nigdy nie uzyskasz w zupie ze świeżą kapustą, niezależnie od tego, ile pomidorów lub pasty pomidorowej dodasz.
Zupa z kapusty kiszonej
Do przygotowania 8 porcji potrzebne będą:
- 500 g wołowiny z kością
- 0,5 kg kiszonej kapusty
- 4 ziemniaki
- 2 średniej wielkości marchewki
- 2 małe cebule
- 50 g selera (korzeń)
- 3 ząbki czosnku
- 5 gałązek natki pietruszki
- 5 gałązek koperku
- 2 łyżki l. pasta pomidorowa
- 2 łyżki l. masło
- 1 łyżka. l. mąka
- 1 sztuka liść laurowy
- 1 łyżka. l. olej roślinny
- szczypta nasion kminku i kopru
- 4–5 groszków ziela angielskiego
- sól do smaku
1. Przygotuj bulion do kapuśniaku z kiszonej kapusty. Mięso włożyć do rondla, zalać 2 litrami zimnej wody i zagotować na dużym ogniu. Obierz korzeń selera, 1 cebulę i 1 marchewkę. Zmniejsz ciepło. Usuń pianę z bulionu, dodaj warzywa, gotuj 1 godzinę 30 minut.
2. Wyciśnij kiszoną kapustę. W rondlu rozgrzej połowę masła, dodaj kapustę wraz z 1 łyżką. l. koncentrat pomidorowy, posypać kminkiem i dusić pod przykryciem 30 minut.
3. Drobno posiekaj pozostałą cebulę i marchewkę na kapuśniak. Na patelni rozgrzej olej roślinny, dodaj warzywa, posyp czarnym pieprzem i nasionami kopru i smaż przez 7 minut. Dodaj pozostałą koncentrat pomidorowy, gotuj na wolnym ogniu przez 4 minuty. Zdjąć z ognia.
4. Ziemniaki na kapuśniak pokroić w kostkę. Posiekaj warzywa. Posiekaj czosnek. Mięso pokroić na małe kawałki. Bulion przelać do czystego rondla i doprowadzić do wrzenia.
5. Na patelni rozgrzej pozostałe masło i smaż mąkę, od czasu do czasu mieszając, aż uzyska złoty kolor, 3 minuty. Do bulionu dodać pokrojone mięso i ziemniaki i gotować 10 minut. Dodać sos cebulowo-marchewkowy, duszoną kapustę, prażoną mąkę, czosnek, liść laurowy i pieprz. Ponownie zagotuj i gotuj przez 6 minut. W razie potrzeby dosól zupę z kiszonej kapusty do smaku. Dodaj warzywa i podgrzewaj przez 2 minuty. Zdejmij z ognia, przykryj i odstaw na 30 minut.
Przy okazji
Jeśli chcesz, możesz nie dodawać mąki do zupy z kiszonej kapusty, ale wiedz, że dzięki temu pierwsze danie będzie jeszcze gęstsze i bogatsze.
Uwaga dla gospodyni
Aby rosół z kapusty kiszonej nabrał pięknego złocistego koloru, dodajemy nieobraną cebulę, przekrojoną na pół i podsmażoną na suchej patelni.
Zupa z kapusty kiszonej z wieprzowiną
Każda gospodyni domowa przygotowuje kapuśniak na swój sposób. Wiele osób woli gotować je nie w bulionie wołowym, ale w bulionie wieprzowym. Codzienna kapuśniak jest uważana za najsmaczniejszą: im dłużej jest podawana, tym smaczniejsza się okazuje.
Zupa z kapusty kiszonej z wieprzowiną
Do przygotowania 4 porcji potrzebne będą:
- 2 marchewki
- 2 kawałki cebuli
- 50 g korzenia selera
- 500 g tłustej wieprzowiny z kością
- 3 ziemniaki
- 3 rzepy
- 400 g kiszonej kapusty
- 50 g zielonej cebuli
- 1 liść laurowy
- olej roślinny
- sól
- świeżo zmielony czarny pieprz
1. Posiekaj grubo marchewkę, cebulę i korzeń selera i piecz na suchej patelni (3 minuty).
2. Zalać wieprzowinę 2 litrami zimnej wody i doprowadzić do wrzenia, zebrać pianę. Dodać sól, pieprz, smażone warzywa i liść laurowy. Gotuj pod przykryciem na małym ogniu przez 1 godzinę. Przełóż mięso do miski i poczekaj, aż będzie gotowe. Bulion przelać do czystego rondla i ponownie zagotować.
3. Obierz pozostałą cebulę i marchewkę i pokrój w paski. Smaż przez 4 minuty. Dodaj do bulionu. Ziemniaki i rzepę pokroić w paski. Dodajemy do zupy zaraz po cebuli i marchwi. Gotuj przez 10 minut.
4. Kapustę kiszoną odcisnąć, podsmażyć na niewielkiej ilości oleju roślinnego (5 minut) i dodać do zupy. Gotuj przez kolejne 10 minut. Pozostaw pod przykryciem na 10 minut. Podawać z zieloną cebulą.
Przy okazji
Żeberka i golonki nadają się do przygotowania kapuśniaku: sprawią, że rosół będzie bardzo bogaty, co w tym przypadku jest niezbędne.
Uwaga dla gospodyni
Jeśli kapusta kiszona jest bardzo kwaśna, zalać ją zimną wodą i odstawić na 1-2 godziny, następnie odcisnąć i spożyć zgodnie z przepisem.
Zupa z kapusty kiszonej z mostkiem
Zupa z kapusty kiszonej z mostkiem
Do przygotowania 6 porcji potrzebujesz:
- 1 kg kiszonej kapusty
- 1 kg boczku wieprzowego na żeberkach
- 8 ziemniaków
- 2 cebule
- 40 g koperku
- 20 g zielonej cebuli
- 1 łyżka. l. oliwa z oliwek
- 4 sztuki czarnego pieprzu
- 4 groszki ziele angielskie
- 2 liście laurowe
- świeżo zmielony czarny pieprz
- sól
1. Odetnij nadmiar tłuszczu z mostka. W szerokim i grubym rondlu rozgrzej oliwę z oliwek i obsmaż mostek ze wszystkich stron, aż tłuszcz się lekko wytopi.
2. Obierz cebulę i pokrój w kostkę. Dodaj na patelnię i gotuj na średnim ogniu do miękkości, od 5 do 7 minut. Dodać kapustę wraz z zalewą, przykryć pokrywką i dusić na małym ogniu, od czasu do czasu mieszając, przez 1,5 godziny. Zalać 3 litrami gorącej wody, doprowadzić do wrzenia i gotować kapuśniak jeszcze przez 1 godzinę.
3. Ziemniaki obieramy i w całości dodajemy do kapuśniaku. Dodaj czarną, ziele angielskie i liść laurowy. Gotuj, aż ziemniaki będą miękkie, 30–40 minut.
4. Drobno posiekaj koperek i cienko pokrój zieloną cebulę. Ziemniaki zdejmujemy z patelni i posypujemy połową koperku. Do kapuśniaku dodać pozostały koperek i wymieszać.
5. Wyjąć mostek i pokroić wzdłuż żeberek na porcje. Do misek wlać kapuśniak, dodać mostek i zieloną cebulę. Osobno podawać ziemniaki. Można go dodać do talerza z kapuśniakiem i pokroić na kawałki lub zjeść jako dodatek.
Przy okazji
Zupa z kapusty kiszonej to doskonała potrawa na zimę. Pamiętaj, aby dodać do nich kwaśną śmietanę i podawać z dobrym czarnym pieczywem.
Uwaga dla gospodyni
Zupa kapuśniakowa będzie smaczniejsza, jeśli dodamy na patelnię kilka suszonych borowików.
Zupa z kapusty kiszonej i kurczaka
Zupę z kapusty kiszonej z kurczakiem można od razu ugotować w dużym rondlu. To nie tylko oszczędność czasu i produktów. To także kwestia gustu: na przykład w przypadku bulionu potrzebujesz mięsa z kością: bez niego rosół nie będzie taki sam. Nasz przepis wymaga całego kurczaka; jest mało prawdopodobne, aby można było go zapakować do litrowego rondla.
Zupa z kapusty kiszonej i kurczaka
Do przygotowania 8 porcji potrzebne będą:
- 1,5 kg kurczaka
- 600 g kiszonej kapusty
- 2 ziemniaki
- 2 marchewki
- 2 cebule
- 3 łyżki l. olej roślinny
- 4 gałązki pietruszki
- 10 ziaren czarnego pieprzu
- świeżo zmielony czarny pieprz
- sól
1. Kurczaka włóż do dużego rondla, zalej 2,5 litra zimnej wody i zagotuj na dużym ogniu. Zmniejsz ogień do niskiego i usuń pianę. Obierz cebulę i marchewkę. Do bulionu dodać 1 cebulę, 1 marchewkę i ziarna pieprzu, dodać sól. Bulion gotować, unikając wrzenia, przez 1,5 godziny, przecedzić przez sito do rondla. Usuń cebulę i marchewkę; nie będą już potrzebne.
2. Z gotowanego kurczaka usuń skórę i kości, mięso podziel na małe kawałki i odłóż na bok. Drobno posiekaj natkę pietruszki.
3. Drugą cebulę pokroić w drobną kostkę. Drobno posiekaj pozostałe marchewki. Posiekaj kapustę kiszoną. Rozgrzej olej roślinny na głębokiej patelni i smaż cebulę przez 3 minuty. Dodać marchewkę, smażyć kolejne 3 minuty. Rozłóż kapustę, zalej 100 ml bulionu z kurczaka i gotuj na małym ogniu pod przykryciem przez 40 minut.
4. Pokrój ziemniaki w kostkę. Zagotuj bulion i dodaj ziemniaki. Gotuj na średnim ogniu przez 15 minut.
5. Kapustę przełożyć do rondla z bulionem, dodać kurczaka i drobno posiekane zioła, część odłożyć do podania, a kapuśniak gotować na średnim ogniu przez kolejne 15 minut. Podawać posypane natką pietruszki.
Przy okazji
Do takiego kapuśniaka najlepiej kupić zupę z kurczaka, rustykalną, nieestetyczną z wyglądu. To ona zapewni pyszny, bogaty bulion.
Uwaga dla gospodyni
Jeżeli planujesz zamrozić kapuśniak, nie dodawaj do niego ziemniaków, lecz ugotuj je w całości i podawaj osobno.
Zupa z kapusty kiszonej z duszonym mięsem
Kapuśniak z kiszonej kapusty z duszonym mięsem może śmiało konkurować z klasycznymi, przygotowywanymi na solidnym bulionie. Szczerze mówiąc: jeśli użyjesz naprawdę wysokiej jakości konserw mięsnych, smak potrawy będzie bardzo bogaty! Ważne jest również, aby taki kapuśniak przygotować w ciągu zaledwie godziny, czyli trzy razy szybciej niż zwykle.
Zupa z kapusty kiszonej
Do przygotowania 8 porcji potrzebne będą:
- 1 kg kiszonej kapusty
- 200 g marchewki
- 300 g cebuli
- 300 g ziemniaków
- 2 łyżki l. olej roślinny
- 2,5 litra wody pitnej
- 2 łyżki l. pasta pomidorowa
- 2 liście laurowe
- 4 sztuki czarnego pieprzu
- 500 g gulaszu wołowego
- 2 ząbki czosnku
- 2 gałązki natki pietruszki
- świeżo zmielony czarny…