Przygotowujemy ciasto uniwersalne do wszystkich rodzajów wypieków
Alena Spirina 12 marca 2023 r4,63 (16)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział9Komentarz
Sugerujemy opanowanie przygotowania jednego rodzaju ciasta na dosłownie każdą okazję. To uniwersalne ciasto nadaje się do wypieku każdego rodzaju ciasta, słodkiego i słonego, z nadzieniem lub bez. Dzieli się sekretami i trikami znana piekarz i blogerka kulinarna Alena Spirina.
Treść:
- Mąka, masło, śmietana i jajka – uniwersalne ciasto na każdy wypiek
- Ciasto, cebula, gotowana wołowina i bulion – wszystko, czego potrzebujesz do pasztetów mięsnych
- Ciasto, daktyle, orzechy i kardamon – bajgle do herbaty lub kawy
- Ciasto, kasza manna, kandyzowane owoce, skórka pomarańczowa i kirsch – włoskie ciasto wiśniowe
- Ciasto, serek, śmietana, rukola i pomidorki koktajlowe – tartaletki na każdą okazję
- Ciasto, twardy ser i pikantne przyprawy – szybkie paluszki serowe z resztek ciasta
Dla mnie takim uniwersalnym ciastem było przaśne, kruche ciasto, z którego moja babcia piekła małe placki z mięsem: jest neutralne w smaku, ma przyjemną konsystencję, jest łatwe w obsłudze i, co najważniejsze, doskonale przechowuje się zarówno w lodówce i zamrażarka.
Dlatego warto od razu zagnieść większą ilość ciasta, podzielić je na porcje o masie 250-300 g, włożyć do woreczka strunowego i wykorzystać w miarę potrzeb do różnych celów.
Mąka, masło, śmietana i jajka – uniwersalne ciasto na każdy wypiek
Uniwersalne ciasto kruche można przechowywać w lodówce do 7 dni, a w zamrażarce do 3 miesięcy. Ciasto z zamrażarki należy rozmrozić w lodówce, a schłodzone ciasto wyjąć z lodówki na 20 minut przed użyciem, aby stało się plastyczne i łatwe w obróbce.
Uniwersalne ciasto kruche
Do przygotowania 5-6 porcji potrzebne będą:
- 360 g zimnego masła
- 820 g mąki pszennej na 1,5 kg ciasta
- 11 gramów soli
- 1 jajko + 1 żółtko
- 50 g kwaśnej śmietany
- 170 ml zimnej wody
- 2 łyżeczki sok z cytryny lub ocet
- Masło pokroić w kostkę. Mąkę wymieszać z solą i rozetrzeć opuszkami palców na okruchy przypominające bułkę tartą. Można to zrobić w misie robota kuchennego, włączając go w trybie pulsacyjnym, lub za pomocą miksera z nasadką do łopatek. Miąższ może być mniej lub bardziej jednolity, z wtrąceniami większych kawałków.
- Do mąki dodać jajko, żółtko i śmietanę, wymieszać. Stopniowo wlewaj zimną wodę zmieszaną z octem. Dodaj tyle, aby ciasto przestało się kruszyć i dało się je wyrabiać na stole. Nie ma potrzeby dokładnego wyrabiania ciasta, gdyż wtedy będzie ono szorstkie.
- Ciasto podzielić na porcje o masie 250-300 g, włożyć do osobnych torebek i włożyć do lodówki na co najmniej 30 minut, aby masło ostygło, a wilgoć równomiernie się rozprowadziła. Ciasto można wykorzystać w zależności od potrzeb do różnych celów.
Ciasto, cebula, gotowana wołowina i bulion – wszystko, czego potrzebujesz do pasztetów mięsnych
Jak pisałem powyżej, ciasto to było pierwotnie przeznaczone na paszteciki mięsne. Zwykle z mięsa z kością przyrządzano bulion, na przykład mostek, następnie miąższ obracano przez maszynę do mięsa wraz ze smażoną cebulą, a bulion dodawano do mięsa mielonego w celu uzyskania soczystości. A na obiad podawano je z rosołem. Świetny przykład oszczędzania pieniędzy bez utraty smaku!
Jeśli wolisz najpierw rozwałkować kilka kawałków ciasta, a następnie rozłożyć nadzienie i uformować placki, obróć ciastka tą stroną, z którą stykały się z powierzchnią stołu: jest ona bardziej wilgotna niż zawietrzna górną stroną, dzięki czemu ciasto będzie lepiej się sklejać.
Pasztety mięsne na rosół
Do przygotowania 12-15 sztuk potrzebujesz:
- 2 małe cebule
- 30 g masła lub ghee
- 250 g gotowanej wołowiny
- 3-4 łyżki. l. bulion
- 300 g uniwersalnego ciasta kruchego
- sól, świeżo zmielony czarny pieprz do smaku
- 1 jajko do posmarowania
- nasiona sezamu lub czarnuszki
- Cebulę pokroić w cienkie półpierścienie i smażyć na maśle na złoty kolor. Przepuścić przez maszynę do mięsa razem z pokrojonymi kawałkami mięsa. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem, dolewamy bulion, aż nadzienie stanie się elastyczne, ale nie płynne.
- Rozgrzej piekarnik do 200 C. Blachę do pieczenia wyłóż papierem do pieczenia.
- Ciasto podzielić na kawałki wielkości orzecha włoskiego, rozwałkować na płaski placek o grubości 1,5-2 mm. Na jedną połówkę placka nakładamy farsz, drugą połowę przykrywamy i formujemy placek. Możesz ozdobić szew warkoczem.
- Ułóż placki tak, aby szew znajdował się z boku lub na górze, posmaruj lekko roztrzepanym jajkiem ze szczyptą soli, wykonaj kilka nakłuć widelcem i posyp sezamem lub czarnuszką. Piec przez 15-20 minut, aż uzyska złoty kolor. Podawać gorące z bulionem.
Ciasto, daktyle, orzechy i kardamon – bajgle do herbaty lub kawy
Do całkowicie niesłodzonego ciasta dobrze komponuje się słodkie nadzienie: marmolada, orzechy mielone z cukrem lub mielone suszone owoce w dowolnej kombinacji, jeśli wszystkiego jest po trochu. Albo na przykład zapomniane daktyle tak bardzo wyschły, że nie chce się ich już jeść, a nawet nie można się zebrać, żeby je wyrzucić. Następnie przygotowujemy bajgle z nadzieniem daktylowym.
W przypadku bajgli można zastosować inną opcję formowania: rozprowadzić nadzienie cienką warstwą na całej powierzchni segmentu i przekręcić bajgiel – wówczas nadzienie zostanie rozłożone pomiędzy warstwami ciasta.
Bajgle z nadzieniem daktylowym
Do przygotowania 45-50 sztuk potrzebujesz:
- 200 g daktyli bez pestek
- 80 ml wody
- 50 g posiekanych orzechów
- szczypta kardamonu lub innych przypraw do smaku
- 300 g uniwersalnego ciasta kruchego
- cukier puder do posypania
- Aby przygotować nadzienie, z daktyli usuń nasiona, dodaj wodę i gotuj, aż uzyskasz prawie jednolitą masę. Wymieszać z posiekanymi orzechami, doprawić kardamonem, ostudzić.
- Ciasto podzielić na dwie równe części. Jedną część rozwałkować na okrąg na grubość ciasta 1,5-2 mm. Za pomocą noża do pizzy pokrój go na segmenty o szerokości podstawy 5-6 cm. U podstawy segmentu, 5-7 mm od krawędzi, ułóż rolkę nadzienia. Luźne ciasto posmaruj wodą i zwiń bajgiel.
- Rozgrzej piekarnik do 170 C. Blachę do pieczenia wyłóż papierem do pieczenia. Przełóż bajgle na blachę do pieczenia i piecz przez 20-25 minut. Ciasto pozostanie blade. Bajgle przełóż na metalową kratkę, ostudź i posyp cukrem pudrem.
Ciasto, kasza manna, kandyzowane owoce, skórka pomarańczowa i kirsch – włoskie ciasto wiśniowe
Uniwersalne ciasto kruche może stać się podstawą otwartych ciast – zarówno słodkich, jak i wytrawnych. Można upiec koszyczek i wypełnić go przygotowanym nadzieniem lub upiec do połowy ugotowanego, napełnić go i kontynuować pieczenie. Dowiedz się jak pieczemy crostatę z kremem z kaszy mannej z przepisu.
Crostata z kremem z semoliny
Do przygotowania 6-8 porcji potrzebne będą:
- 300 g uniwersalnego, kruchego ciasta na formę o średnicy 26 cm
- 50 g suszonych wiśni
- 50 ml kirschu lub innego aromatycznego alkoholu
- 50 g kandyzowanej skórki pomarańczowej
- 1 pomarańcza
- 750 ml mleka
- 100 g cukru
- 150 g semoliny
- 100 g masła
- 3 jajka
- 1 łyżeczka cukier waniliowy
- 3 łyżki l. dżem wiśniowy lub pomarańczowy
- 2 łyżki l. brązowy cukier
- Ciasto rozwałkować pomiędzy dwoma arkuszami papieru lub folii do pieczenia na okrąg o średnicy 30 cm i wyłożyć nim naczynie żaroodporne. Odetnij ciasto wystające ponad boki formy. Przykryj ciasto folią i wstaw do lodówki na 30 minut.
- Suszone wiśnie namocz w kirschu. Drobno posiekaj kandyzowane owoce. Usuń skórkę z pomarańczy za pomocą drobnej tarki i wyciśnij sok z miąższu.
- W rondelku wymieszaj mleko z 50 g cukru, zagotuj i cienkim strumieniem dodaj semolinę. Ciągle mieszając, ugotuj kaszę manną na małym ogniu. Płatki powinny być dobrze ugotowane. Dodać masło, cukier waniliowy i pozostały cukier zmielony skórką pomarańczową. Lekko ostudzić i wymieszać z jajkami, suszonymi wiśniami, kirschem i kandyzowanymi owocami.
- Rozgrzej piekarnik do 170 C. Zdejmij folię z ciasta, nakłuj ciasto widelcem i włóż blachę z ciastem do piekarnika na 15 minut.
- Wyjmij patelnię z piekarnika i posmaruj dno i boki dżemem. Dodaj ciepłe nadzienie, włóż ciasto z powrotem do piekarnika i piecz przez 35-40 minut.
- W połowie pieczenia posyp ciasto brązowym cukrem. Ciasto jest gotowe, gdy nadzienie odskoczy po naciśnięciu palcem. Po 5-7 minutach przełóż ciasto na metalową kratkę. Wyjmij z patelni i ostudź do temperatury pokojowej na metalowej kratce.
Ciasto, serek, śmietana, rukola i pomidorki koktajlowe – tartaletki na każdą okazję
Do przygotowania tartaletek z serkiem śmietankowym, pomidorami, cukinią i rukolą potrzebna będzie forma o średnicy 24 cm i wysokości boku 12-15 mm oraz 250-300 g uniwersalnego ciasta kruchego.
Tarta z serkiem śmietankowym z pomidorami, cukinią i rukolą
Do przygotowania 4-6 porcji potrzebne będą:
- 250-300 g uniwersalnego ciasta kruchego
- 5 g żelatyny liściastej
- 100 ml śmietanki 20% tłuszczu
- 200 g serka śmietankowego
- 20 zielonych listków bazylii
- 30 ml oliwy z oliwek
- 2 łyżeczki ocet balsamiczny
- 100 g rukoli
- 200 g pomidorków cherry, czerwonych i żółtych
- sól, świeżo zmielony czarny pieprz
- Ciasto rozwałkować pomiędzy dwoma arkuszami papieru lub folii do pieczenia na okrąg o średnicy 30 cm i wyłożyć nim naczynie żaroodporne. Odetnij ciasto wystające ponad boki formy. Nakłuj spód widelcem. Ciasto przykryj folią spożywczą i wstaw do lodówki na co najmniej 30 minut.
- Rozgrzej piekarnik do 180 C. Blachę z ciastem włóż do piekarnika i piecz przez 15-18 minut. aż do pełnego przygotowania. Studzimy na drucianej kratce.
- Namoczyć żelatynę w zimnej wodzie. Podgrzej śmietanę, dodaj wyciśniętą żelatynę, wymieszaj. Gdy żelatyna całkowicie się rozpuści, rondelek ze śmietanką zdejmujemy z kuchenki i lekko ostudzamy.
- Serek śmietankowy wymieszać ze śmietaną, doprawić do smaku solą i pieprzem, dodać drobno posiekane liście bazylii.
- Napełnij tartletkę kremem serowym i włóż do lodówki na 2 godziny.
- Przed podaniem przygotuj sos sałatkowy z oliwy z oliwek, octu balsamicznego, soli i pieprzu. Oddziel 1 łyżeczkę. i doprawiamy rukolą. Pomidorki koktajlowe przekrój na pół i wymieszaj z pozostałym dressingiem.
- Połóż rukolę na serku śmietankowym. Ułożyć połówki pomidorów i plasterki sera. Skropić octem balsamicznym i natychmiast podawać.
Ciasto, twardy ser i pikantne przyprawy – szybkie paluszki serowe z resztek ciasta
Po upieczeniu ciast prawdopodobnie pozostaną resztki ciasta. Zbierz je, połącz, włóż do torby i przechowuj w zamrażarce. Jak pamiętacie, rozmrażajcie i pieczcie krakersy lub paluszki serowe.
Paluszki serowe
Do przygotowania 4-6 porcji potrzebne będą:
- 300 -350 g uniwersalnego ciasta kruchego
- 30 g startego twardego sera
- grubo mielony czarny pieprz
- kminek, mak, sezam, siemię lniane
- Ciasto rozwałkować na prostokąt o grubości 3 mm. Posypać serem i czarnym pieprzem, złożyć warstwę na pół i ponownie rozwałkować na tę samą grubość.
- Ciasto pokroić na paski o szerokości 1 cm, spryskać wodą z butelki ze spryskiwaczem, posypać do smaku kminkiem, makiem, sezamem i siemieniem lnianym, zwinąć wałkiem do ciasta, aby lepiej się sklejało.
- Paski skręcamy w spiralę i układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.
- Piec w piekarniku nagrzanym do 180°C przez 10-12 minut, aż paluszki będą chrupiące.
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #Alena Spirina #ciasto #Bajgle #krem #tartlets #pasztety #paluszki serowe #crostataPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Już…