Opanuj sztukę gotowania bulgura: niezbędne porady, inspirujące połączenia i atrakcyjne dodatki.

Jak gotować bulgur jako dodatek: przydatne wskazówki, ciekawe kombinacje i dodatki

Jak gotować bulgur jako dodatek: przydatne wskazówki, ciekawe kombinacje i dodatki

Bulgur to jedno z najzdrowszych i najmniej kalorycznych zbóż. Często wykorzystuje się go do dodatków, gdyż dobrze komponuje się z każdym warzywem, mięsem i rybą. Jak prawidłowo ugotować bulgur jako dodatek? Mówimy o sposobach i dodatkach, które pomogą wydobyć jego smak.

Jak gotować bulgur jako dodatek

O czym porozmawiamy w artykule:

  • Co to jest bulgur
  • Ojczyzna bulguru
  • Jak gotować bulgur
  • Jak gotować bulgur
  • Jak ugotować bulgur na parze bez gotowania
  • Bulgur jako dodatek: przepisy kulinarne
  • Korzyści z bulguru

Co to jest bulgur

Bulgur jest najbliższym krewnym pszenicy. Jego ziarna poddaje się działaniu wrzącej wody, suszy i rozdrabnia, uzyskując w ten sposób jedno z najzdrowszych zbóż. Bulgur ma lekko orzechowy smak i przyjemną konsystencję. Często stosowany jest jako dodatek do dań, zastępując ryż, kuskus i inne zboża.

Ojczyzna bulguru

Tabbouleh to najpopularniejsze danie na Bliskim Wschodzie, przyrządzane z kaszy bulgur.
Tabbouleh to najpopularniejsze danie na Bliskim Wschodzie, przyrządzane z kaszy bulgur.

Dokładny kraj pochodzenia bulguru nie jest znany, ale uważa się, że pochodzi on z regionu Lewantu, rozległego obszaru we wschodniej części Morza Śródziemnego, obejmującego Syrię, Liban, Izrael, Palestynę, Jordanię, Turcję i Irak.

Dlatego zboże to jest tak popularne w kuchni narodów Wschodu. Najbardziej znane dania przyrządzane z bulguru to tabbouleh (danie na zimno z warzywami i świeżymi ziołami) oraz aromatyczny pilaw (pilaw).

Teraz bulgur jest bardzo popularny w naszym kraju, dlatego można go łatwo znaleźć wśród płatków zbożowych w niemal każdym sklepie.

Jak gotować bulgur

Gotowanie bulguru zależy od wielkości jego zmielenia. Występuje w małych, średnich i dużych rozmiarach. Przygotowywane są małe i średnie 510 minut, a dla dużego bulguru zajmuje to 1520 minut. Z jednej szklanki suchego bulguru otrzymuje się około 4 filiżanek ugotowanego bulguru.

Do dodatków stosuje się bulgur dowolnej wielkości. Najważniejszą rzeczą w jego przygotowaniu jest stosunek wody i płatków zbożowych. Optymalnym rozwiązaniem są 2 szklanki wody na 1 szklankę bulguru. Taka proporcja (1:2) jest odpowiednia dla każdego rodzaju bulguru, niezależnie od stopnia jego zmielenia.

Bulguru przed gotowaniem nie trzeba płukać, można go jednak lekko podsmażyć na patelni z odrobiną oleju. Pomoże to odkryć jego smak.

Jak gotować bulgur

Bulgur gotuje się od 5 do 20 minut, w zależności od wielkości granulek
Bulgur gotuje się od 5 do 20 minut, w zależności od wielkości granulek

  1. Do garnka z wrzącą wodą dodaj bulgur.
  2. Doprowadzić do wrzenia na średnim ogniu, przykryć, zmniejszyć ogień do małego i gotować, aż większość płynu zostanie wchłonięta. Gotuj około 1220 minut, w zależności od tego, co jest napisane na opakowaniu.
  3. Przed użyciem bulguru w przepisie odstaw go na 5 minut i zamieszaj widelcem.

Jednak nie jest konieczne gotowanie bulguru – można go namoczyć we wrzącej wodzie.

Jak ugotować bulgur na parze bez gotowania

  1. Bulgur wsypać do osobnego pojemnika i zalać 2 szklankami wrzącej wody lub bulionu.
  2. Przykryć pokrywką i odstawić na 3040 minut.
  3. Aby przyspieszyć proces, możesz również owinąć naczynia grubą szmatką.

Rada. Do gotowania bulguru na parze możesz użyć termosu.

Nieważne jak ugotujesz bulgur, najważniejsze jest osiągnięcie idealnej konsystencji. Aby to zrobić, spróbuj płatków podczas gotowania. Aby mieć pewność, że gotowy bulgur będzie kruchy, po ugotowaniu lub ugotowaniu na parze dodaj odrobinę oleju roślinnego, sól i wymieszaj widelcem dla uzyskania jednorodności.

Bulgur jako dodatek: przepisy kulinarne

Bulgur doskonale wchłania smak i aromat przypraw i innych składników. Dlatego zamiast wody do przygotowania dodatków można użyć bulionu warzywnego lub drobiowego, a także różnych dodatków. Poniżej kilka ciekawych kombinacji.

Szybki i smaczny dodatek w stylu włoskim można przygotować dodając łyżkę sosu pesto do gorącego ugotowanego bulguru. Można również posypać wierzch tartym parmezanem.

Bulgur z pesto, po włosku
Bulgur z pesto, po włosku

Gorący bulgur dobrze komponuje się ze smażoną cebulą lub czosnkiem. Do tej mieszanki można również dodać smażone grzyby, marchewkę lub paprykę. Masło i tarty ser to idealne połączenie na szybki dodatek do kaszy bulgur. Nawet dzieci pokochają to danie! Gotując bulgur, dodajemy kilka łyżek koncentratu pomidorowego lub przecieru pomidorowego – szybko, łatwo i bardzo smacznie. Aby uzyskać dodatek w stylu orientalnym, dodaj do płatków odrobinę pasty z czerwonej papryki i kminku. Bulgur na zimno zyskuje jaśniejszy smak dzięki świeżym ziołom: koperkowi, mięty, pietruszce. Sok z cytryny, skórka lub starty imbir pomogą wydobyć smak bulguru i rozjaśnić go, ale ważne jest, aby używać ich oszczędnie. Dla tych, którzy lubią nieco ostrzejsze dania, bulgur można doprawić mieszanką octu winnego i musztardy Dijon. Szczypta curry nada bulgurowi indyjskiego smaku. Dodaj kminek i kolendrę, aby stworzyć danie w stylu bliskowschodnim, a tymianek i rozmaryn zamienią bulgur w danie śródziemnomorskie. Bulgur można także przyrządzić na wzór risotto: z rosołem, czosnkiem i ziołami. Na koniec dodać sól, odrobinę oliwy z oliwek i masło. W takim przypadku bulgur należy gotować przez 25 lat30 minut.

Risotto bulgurowe
Risotto bulgurowe

Korzyści z bulguru

Bulgur zawiera bardzo mało kalorii, dlatego jest odpowiedni dla osób dbających o swoją wagę: 100 g ugotowanego bulguru zawiera tylko 83 kcal, czyli znacznie mniej niż komosa ryżowa czy dziki ryż.

Pomimo niskiej zawartości kalorii bulgur jest bogaty w witaminy (B1W2W5W6W9PP) i minerały (potas, fosfor, Mg, Fe, Mn, Cu, Zn).

Bulgur jest doskonałym źródłem błonnika, węglowodanów złożonych i białka. Poprawia trawienie, wspomaga prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego, zapobiega chorobom serca i naczyń, a także pomaga w odchudzaniu.

Uwaga! Bulgur jest pochodną pszenicy, dlatego nie jest odpowiedni dla osób z nietolerancją glutenu. Ze względu na wysoką zawartość błonnika, zboże to nie jest polecane także osobom cierpiącym na nieswoiste zapalenie jelit lub zespół jelita drażliwego.

Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #bulgurPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGIDodaj komentarz Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja