Jak i ile gotować borowiki
Sezon na grzyby w pełni, a to oznacza, że czas wybrać się na „leśne polowanie”. Mówimy szczegółowo, jak przygotować borowiki do gotowania, zupy, smażenia i zamrażania.
O czym porozmawiamy w artykule:Borowiki: jaki rodzaj grzyba Kaloryczność borowików i skład Jak przygotować borowiki do gotowania Jak i jak długo gotować borowiki do ugotowania Jak długo gotować borowiki przed smażeniem Jak i ile gotować borowików na zupę Jak długo gotować borowiki przed zamrożeniem
Borowik: jaki rodzaj grzyba
Borowik wbrew swojej nazwie woli rosnąć nie tylko pod brzozami, ale także w pobliżu innych drzew w lasach mieszanych. Jest to grzyb średniej wielkości, do 20 centymetrów wysokości, z ciemnymi łuskami na łodydze. Kolor czapki występuje we wszystkich odcieniach od szarego do brązowego. Z wyglądu czasami jest mylony z borowikiem.
Sezon na borowiki trwa od wczesnego lata do końca października lub pierwszych przymrozków. Istnieje około 40 odmian borowików i wszystkie są jadalne.
Zawartość kalorii w borowikach i skład
Borowiki zawierają dużą ilość białka, a kaloryczność to zaledwie 20 kcal w 100 gramach (Shutterstock/FOTODOM)
Ilość witamin i minerałów może się nieznacznie różnić w zależności od warunków uprawy grzybów. Borowiki są niskokaloryczne, bogate w białko, witaminy z grupy B ważne dla metabolizmu, układu nerwowego i energii, witaminy PP i C. Grzyby te zawierają potas, magnez i fosfor, niezbędne dla serca, mięśni, kości i metabolizmu energetycznego. Borowiki zawierają również przydatne mikroelementy: żelazo, mangan, miedź itp.
100 gramów borowików zawiera:
Kalorie: 20 kcal
Białka: 2,1 g
Tłuszcz: 0,9 g
Węglowodany: 1,2 g
Jak przygotować borowiki do gotowania
Przed gotowaniem borowików posortuj je, wyrzuć robaki i usuń pozostałą ziemię i zanieczyszczenia szmatką lub szczotką. Odetnij końcówki i zeskrob skórę z łodygi. Następnie opłucz grzyby pod bieżącą wodą i osusz. Moczenie nie jest konieczne, ale aby zapobiec czernieniu borowików podczas obróbki cieplnej, należy je przechowywać w wodzie z kwasem cytrynowym przez 15-20 minut. Pieczarki dzielimy na małe i duże, te drugie gotujemy jeszcze 5-10 minut. Później powiemy Ci, jak długo gotować borowiki.
Jak i jak długo gotować borowiki do miękkości
Gotowanie pomaga wyeliminować szkodliwe substancje i bakterie z grzybów i nadaje im miękkość. Czas gotowania tych grzybów zależy od ich wielkości i rodzaju potrawy, którą zamierzasz ugotować. Jeśli grzyby są małe, nie trzeba ich kroić przed gotowaniem. Duże grzyby pokroić na kawałki, ale nie za drobno, bo ugotują się o połowę.
1. Umieść grzyby w rondlu z zimną wodą.
2. Doprowadzić wodę do wrzenia, odcedzić i napełnić rondel świeżą pitną wodą. Dodaj sól: w ilości 1 łyżki stołowej na litr wody.
3. Zanotuj czas i gotuj borowiki do miękkości na umiarkowanym ogniu przez około 40-45 minut, okresowo usuwając pianę. Ponieważ same grzyby są bardzo aromatyczne, jako przyprawy wystarczy dodać sól, czarny pieprz i liść laurowy.
4. Kiedy borowiki opadną na dno, będzie to dodatkowy sygnał, że są gotowe.
Jak długo gotować borowiki przed smażeniem
Borowiki smażymy na gorącej patelni przez 10-15 minut, aby odparować nadmiar wody (Shutterstock/FOTODOM)
Przed smażeniem borowiki gotuje się przez około 20 minut na umiarkowanym ogniu. Niektórzy wolą smażyć grzyby na surowo, ale bezpieczniej jest wrzucić na patelnię już ugotowane borowiki, ponieważ mogą gromadzić się w nich szkodliwe substancje. Ugotowane grzyby wrzucamy na rozgrzaną patelnię wysmarowaną olejem i smażymy 10-15 minut, aby odparować nadmiar wody. Na 5 minut przed gotowością dodajemy cebulę, ewentualnie śmietanę lub śmietanę i otrzymujemy smaczne danie, które doskonale komponuje się ze smażonymi ziemniakami.
Jak i ile gotować borowiki na zupę
Powstaje pytanie: po co najpierw gotować borowiki, bo będą gotowe w bulionie, który dzięki surowym grzybom będzie bardziej aromatyczny. Jak pamiętamy, borowiki mogą gromadzić toksyny, które następnie trafiają do zupy. Dlatego lepiej jest wstępnie zagotować nasze borowiki przez 30 minut po ugotowaniu. Gdy grzyby się ugotują, odlej wodę i pozwól im ostygnąć. Gdy ziemniaki będą na wpół ugotowane, do zupy dodajemy borowiki wraz z innymi warzywami. Alternatywnie do zupy można dodać podsmażone grzyby, ale na samym końcu, aby ich smak się nie wyparował. Uwaga: małe borowiki efektownie prezentują się w zupie.
Jak długo gotować borowiki przed zamrożeniem
Wiele osób jest przyzwyczajonych do zamrażania grzybów na surowo, jeśli jednak zrobisz to w formie gotowanej, zajmą mniej miejsca w zamrażarce, a po rozmrożeniu będziesz miał gotowy produkt.
Czas gotowania borowików przed zamrożeniem zależy od tego, czy zostawisz je w całości, czy posiekasz. Duże grzyby gotuj do miękkości przez 40-50 minut, a posiekane przez pół godziny. Następnie spuść wodę i pozostaw borowiki na durszlaku, aby odsączyć pozostałą wodę. Aby przyspieszyć ten proces, delikatnie odciśnij grzyby w dłoniach, gdy ostygną, lub osusz je ręcznikiem. Borowiki włóż do pojemników lub torebek i zamroź. Teraz, jeśli zimą nagle dopadnie Cię smutek, będziesz mieć gotowy składnik każdego dania – zupy, kawioru grzybowego, pasztetów czy risotto.
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #grzyby #borowiki #jak gotowaćPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGIDodaj komentarz Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych