Mięso mielone sojowe, czym naprawdę jest i jak pysznie je przyrządzić
Olga Zacharowa 11 marca 2023 r5,00 (4)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział7Komentarz
Mielonka sojowa to uniwersalny produkt, który można stosować zamiast wołowiny lub innego mięsa mielonego. Jest odpowiedni dla wegetarian i wegan i pomaga zmniejszyć zawartość tłuszczu i kalorii w tradycyjnych domowych potrawach. Mięso mielone sojowe można przygotować tak, aby smakowało nawet mięsożercom – wystarczy przestrzegać kilku zasad.
O czym porozmawiamy w artykule:
- Mielona soja, co to jest?
- Jakie są korzyści ze spożywania mielonej soi?
- Podstawowy przepis na przygotowanie mięsa mielonego sojowego do gotowania z niego potraw
- Jak wykorzystać przygotowane mielone mięso sojowe
- Czy można zamrażać i rozmrażać mielone mięso sojowe?
- 3 przepisy na szybkie dania z mielonej soi i warzyw Ragu po indyjsku z mielonej soi i warzyw Dynia faszerowana fasolą i mieloną soją od @Engel Mielona soja z orzeszkami ziemnymi w sałatach
Mielona soja, co to jest?
Mielone sojowe produkowane jest z przetworzonego mięsa sojowego, jednego z głównych produktów wytwarzanych z nasion soi, obok mleka sojowego, tofu i twarogu z fasoli tempeh. Mięso sojowe produkowane jest z teksturowanego białka roślinnego – odtłuszczonej mąki fasolowej, która jest gotowana, suszona i prasowana w określony sposób. Mięso sojowe wyglądem i smakiem bardzo przypomina produkt pochodzenia zwierzęcego. Aby poprawić smak, do mięsa sojowego czasami dodaje się inne składniki roślinne – ekstrakt z grzybów, marchew, kukurydzę, olej sojowy. Mięso sojowe zawiera dużą ilość białka roślinnego, dlatego uwielbiają je wegetarianie, weganie i osoby poszczące. Z mięsem sojowym i mięsem mielonym sojowym można gotować prawie wszystkie dania, które w przepisie zawierają zwykłe mięso i mięso mielone.
Zarówno mięso sojowe, jak i mielony sojowy przed gotowaniem należy ponownie nawodnić (nasycić wcześniej odwodniony produkt), doprawić i ugotować według wybranej receptury.
Otaczające składniki w dużym stopniu wpływają na smak mielonego soi. Sam w sobie ma bardzo słaby smak, dlatego produkt ten można śmiało nazwać „adaptowalnym”.
Tak może wyglądać mielone mięso sojowe przed nawodnieniem.
Jakie są korzyści ze spożywania mielonej soi?
Mielone mięso sojowe, podobnie jak mięso sojowe, zyskało popularność jako zdrowa alternatywa dla mięsa zwierzęcego. Jeśli aktywnie i regularnie uprawiasz sport, prawdopodobnie słyszałeś o żywieniu sportowców wykorzystującym izolaty białka sojowego. Zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy, porównywalne składem z aminokwasami mleka, mięsa i jaj. Jeśli jednak nie masz indywidualnej potrzeby rezygnacji z białka zwierzęcego (np. nie jesteś wegetarianinem), spożywanie odżywki sportowej zawierającej białko sojowe jest dla Ciebie całkowicie opcjonalne. Możesz włączyć soję do swojej codziennej diety, nie rezygnując przy tym z mięsa i nabiału.
Uśrednione BZHU w 100 g mielonego soi; dane zależą od producenta i marki
- 15 g białka
- 0,2 g tłuszczu
- 7 g węglowodanów
- 99 kcal
Mielona soja i mięso sojowe zawierają witaminy z grupy B i żelazo. Czasami mielona soja jest specjalnie wzbogacana witaminą B12, której zwykle brakuje weganom i wegetarianom, ponieważ witamina ta występuje głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego. B12 jest potrzebna do tworzenia czerwonych krwinek, rozwoju neuronów i syntezy DNA; jej brak może prowadzić do anemii, zmęczenia i upośledzenia pamięci.
Podobnie jak wiele innych produktów, mielona soja ma swoje ograniczenia. Nie należy go spożywać w sposób niekontrolowany. Najczęstszymi skutkami ubocznymi soi są zaburzenia trawienia (wzdęcia i wzdęcia). Osoby z niedoborem jodu i problemami tarczycy powinny spożywać soję z ostrożnością. Występuje również reakcja alergiczna na soję i jej pochodne, w tym na mielone mięso sojowe i mięso sojowe.
Tak mogą wyglądać suche granulki mielonego soi
Podstawowy przepis na przygotowanie mięsa mielonego sojowego do gotowania z niego potraw
- Aby przygotować 50 g granulatu mielonego soi, zagotuj 200-250 ml bulionu warzywnego. Dostosuj ilość płynu według własnego uznania. Większa ilość płynu sprawi, że mielona soja będzie bardziej miękka, a mniejsza ilość sprawi, że produkt końcowy będzie bardziej gumowaty.
- Wrzącym bulionem warzywnym zalać suche mielone mięso sojowe. Przykryj pokrywką i pozostaw do zwilżenia na 5-10 minut.
- Miskę wyłóż ręcznikiem kuchennym, dodaj namoczone mielone mielone sojowe i odciśnij. Lub umieść mięso mielone na sicie i wyciśnij.
- Przygotowane mielone mięso sojowe przełożyć do czystej miski i ubić widelcem.
- Dopraw mieloną soję. Można użyć przypraw taco lub barbecue, czosnku i cebuli, papryczek chili, mielonej papryki, suszonych ziół, curry w proszku. Niearomatyzowane mielone mięso sojowe może być nieprzyjemnie mdłe dla osób przyzwyczajonych do mocnych smaków. Przygotuj według wybranej receptury.
Mielonka sojowa po nawodnieniu i usmażeniu
Jak wykorzystać przygotowane mielone mięso sojowe
Gotowego mielonego mięsa sojowego używaj do włoskich makaronów, zapiekanek, faszerowanych warzyw, kotletów lub klopsików. Mięso sojowe nadaje się również do przygotowania tych samych potraw. Do dań przyrządzanych na bazie produktów sojowych wybieraj aromatyczne sosy o bogatym smaku.
Pożywne mielone mięso sojowe to niedroga alternatywa dla mięsa w sosie bolońskim. Można go stosować w połączeniu z tagliatelle lub w lasagne. Do przygotowanego mielonego mielonego soi dodaj pomidory świeże lub z puszki, czosnek, cebulę, łodygę selera, bazylię i gotuj powoli, aż sos zgęstnieje.
Możesz po prostu zrobić faszerowaną paprykę z mielonym sojowym. Przygotowane mielone mięso sojowe wymieszaj z drobno posiekaną smażoną cebulą, pomidorami i szpinakiem. Nadziewamy słodką paprykę, posypujemy tartym serem i pieczemy w nagrzanym piekarniku, aż będzie ugotowana.
Przygotuj zupy z mięsa mielonego sojowego i mięsa sojowego. Mięso mielone można dodawać bezpośrednio do bulionu – bez wcześniejszego nawadniania. Dodawaj granulki do zup warzywnych, zup fasolowych/soczewicowych, a nawet zup mięsnych, aby zagęścić i zwiększyć objętość zupy.
Spaghetti Bolognese z mielonym sosem
Czy można zamrażać i rozmrażać mielone mięso sojowe?
Móc. Traktuj mielone mięso sojowe lub mięso sojowe jak zwykłe mięso. Przechowywać w lodówce i zużyć w ciągu 1-2 dni lub zamrozić do wykorzystania w przyszłości. Aby rozmrozić, włóż mieloną soję do lodówki, a następnie gotuj przez 24 godziny. Gotowe dania sojowe zjedz tego samego dnia – mielone sojowe jest produktem łatwo psującym się.
3 przepisy na szybkie dania z mięsa mielonego sojowego i warzyw
Gulasz w stylu indyjskim z mielonego mięsa sojowego i warzyw
To prosty i uniwersalny przepis na smażone mielone mięso sojowe. Spędzisz na nim tylko 15 minut. Można podawać jako samodzielne danie, można go wykorzystać do przygotowania kanapek, tostów i burgerów, jako nadzienie do bułek i indyjskich chrupiących placków samosa.
Gulasz z mielonego mięsa sojowego i warzyw
Do przygotowania 2-4 porcji gulaszu sojowo-warzywnego potrzebujesz:
- 200 g granulatu zmielonej soi
- 480 ml gorącej wody pitnej
- 2 łyżki l. olej roślinny
- 1 łyżeczka kminek
- 3 cebule
- 1 marchewka
- 1 małe czerwone chili, z nasionami lub bez
- 2 mięsiste pomidory
- 2 łyżeczki mielona kolendra
- 1 szczypta proszku garam masala
- 1 szczypta kurkumy w proszku
- świeże liście kolendry do dekoracji lub innych ulubionych ziół
- sól, cukier i świeżo zmielony czarny pieprz
- Namocz zmielony granulat sojowy w gorącej wodzie. Pozostaw do użycia.
- Na patelni o grubym dnie rozgrzej olej roślinny, dodaj kminek. Smaż przez 1-2 minuty. aż pojawi się bogaty aromat. Dodać drobno posiekaną cebulę, małą kostkę marchewki i papryczkę chili. Smażyć, mieszając, przez kolejne 4-5 minut.
- Mielonkę sojową przełóż na sito i odciśnij całą wodę.
- Gdy cebula stanie się miękka i lekko złocista, dodajemy mielone mięso sojowe i drobno pokrojone pomidory, najlepiej bez skórki. Zamieszać.
- Dodać wszystkie pozostałe przyprawy, wymieszać i dusić pod przykryciem około 5-6 minut. Posmakuj i dostosuj smak potrawy dodając więcej soli, cukru i czarnego pieprzu.
- Zdejmij z ognia i połóż na talerzach mielone mięso sojowe i pomidory. Udekoruj drobno posiekaną kolendrą i natychmiast podawaj.
Dynia faszerowana fasolą i mielonym mięsem sojowym od @Engel
Bardzo smaczne i całkowicie bezmięsne! Głównym sekretem tego dania jest dynia Hokkaido. Tutaj są to zarówno przybory do serwowania, jak i część tego obfitego, gorącego dania.
Dynia faszerowana fasolą i mielonym sojowym
Do przygotowania 2 porcji potrzebne będą:
- 2 dynie Hokkaido
- 2 cebule
- 1 por
- 100-110 g granulatu mielonej soi
- 1 puszka fasoli czerwonej konserwowej w sosie s/s lub pomidorowym, najlepiej z chili, 400 g
- 300 g pomidorów w s/s
- świeże liście majeranku lub rozmarynu
- 4 łyżki l. miękkie jedwabiste tofu lub mleko kokosowe
- wegański twardy ser do podania
- olej roślinny do smażenia
- sól
- Rozgrzej piekarnik do 180°C.
- Odetnij górę i łodygę każdej dyni. Zachowaj czapkę. Łyżką wydrąż miąższ i nasiona, zachowaj je. Nasmaruj dynię wewnątrz i na zewnątrz olejem roślinnym.
- Piec w nagrzanym piekarniku przez 10 minut.
- Całą cebulę (w przypadku porów można wykorzystać całą białą część i 2-3 cm zielonej części) pokroić w cienkie paski. Smażyć na patelni z odrobiną oleju do miękkości, 4-5 minut.
- Dodać przygotowane mielone mięso sojowe (patrz pierwszy przepis). Smażyć zawartość patelni na złoty kolor.
- Dodaj fasolę i pomidory. Dopraw solą i pieprzem, dodaj posiekany majeranek lub rozmaryn. Dusić przez około 4-5 minut.
- Każdą dynię napełnij przygotowanym nadzieniem z mielonego mięsa sojowego i warzyw. Dodać miękkie tofu lub mleko kokosowe, posypać startym twardym serem.
- Piec w nagrzanym piekarniku przez 15-20 minut. Podawaj dynię nadziewaną mielonym mięsem sojowym i warzywami na ciepło.
Mielone sojowe z orzeszkami ziemnymi w kubkach sałatowych
Danie jest szybkie i proste w przygotowaniu – poradzi sobie z nim nawet początkująca gospodyni domowa. Ale ta porcja mielonego mięsa sojowego odpowiada wszystkim trendom mody. Jest wegetariańskie mięso, mnóstwo zielonego koloru, orzechów i wpływów azjatyckich.
Mielona sojowa z orzeszkami ziemnymi
Do przygotowania 4 porcji potrzebne będą:
- 800 g przygotowanego mielonego mięsa sojowego
- 100-120 ml teriyaki
- 60-80 g orzechów nerkowca
- 5 cm świeżego korzenia imbiru
- 1 mała główka sałaty rzymskiej lub sałaty
- olej roślinny
- sok z limonki do podania
- Wlać odrobinę oleju roślinnego na rozgrzaną patelnię. Dodaj mieloną wołowinę i smaż, aż się zrumieni.
- Na innej małej patelni podpraż orzechy nerkowca.
- Drobno posiekaj obrany imbir i dodaj do mielonego mięsa sojowego. Po kilku minutach dodaj teriyaki. Mieszając, smażymy 3-4 minuty. Jeśli masa jest bardzo sucha, dodaj kilka łyżek. l. gorąca woda pitna lub bulion.
- Do mielonej soi dodać orzechy, wymieszać i zdjąć z ognia.
- Sałatkę podziel na liście. Rozsmaruj na nich mielone mięso sojowe z orzechami i podawaj na gorąco, skropione sokiem z limonki.
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #soja #mięso sojowe #mięso mielonePOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość
11 marca 2023 r
Tak!! Przepisy są świetne, dziękuję. Ponieważ mój mąż i ja pościmy w weekend, bardzo chcemy czegoś, co przypomina mięso
00Odpowiedź
28 marca 2022 r