Marynowane grzyby miodowe z octem i bez, jak gotować na zimę

Marynowane grzyby miodowe z octem i bez, jak gotować na zimę

Marynowane grzyby miodowe z octem i bez, jak gotować na zimę

Roman Ryżow 21 września 2023 r5,00 (5)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział0Komentarz

Marynowane grzyby miodowe z octem lub bez są pyszne, chrupiące, aromatyczne, jak tu się oprzeć? Podaje się je jako przekąskę, dodaje do sałatek, frytek, sosów, a nawet zup. Jednocześnie zbieranie grzybów miododajnych jest tak proste, jak obieranie gruszek, a marynowanie jest jedną z najprostszych i najbardziej dostępnych metod długotrwałego utrwalania żywności. Nawet jeśli jesteś początkującym kucharzem i nigdy wcześniej nie przygotowywałeś grzybów na zimę, po prostu skorzystaj z naszych przepisów, wskazówek i trików, a wtedy wszystko na pewno się ułoży.

Marynowane grzyby miodowe z octem i bez, jak gotować na zimę

O czym porozmawiamy w artykule:

  • Grzyby miodowe – gdzie i kiedy zbierać, na co uważać
  • Jak marynować grzyby miodowe na zimę octem
  • Jak marynować grzyby miodowe na zimę bez octu
  • Jak wybierać banki i nie popełnić błędu
  • Marynowane grzyby miodowe z octem na zimę
  • Marynowane grzyby miodowe na zimę z kwaskiem cytrynowym

Grzyby miodowe – gdzie i kiedy zbierać, na co uważać

Grzyby miodowe to jedne z najpopularniejszych grzybów w naszych szerokościach geograficznych. Mają doskonały smak, rzadko są robaczone i rosną w dużych koloniach, dzięki czemu są bardzo łatwe w zbiorze. Istnieją między sobą grzyby jesienne, letnie, zimowe i łąkowe, gatunki te różnią się miejscem i czasem wzrostu, a także smakiem. Najbardziej cenione są jesienne – smażone, pieczone, dodawane do zup, ciast i sosów. Ale w przypadku marynowania rodzaj nie jest ważny, weź dowolny, najważniejsze jest to, że grzyby muszą być gęste, nieuszkodzone, bez oznak rozkładu i pleśni.

Marynując nogi dorosłych, lepiej nie używać grzybów miodowych, okazują się zbyt twarde
Marynując nogi dorosłych, lepiej nie używać grzybów miodowych, okazują się zbyt twarde

Młode grzyby mają najczęściej półkulisty kapelusz z małymi łuskami pośrodku, natomiast duże mają kapelusz w kształcie parasola. Wielkość może wynosić od 1 do 10 cm, kolor zależy od podłoża, na którym rośnie grzyb. Na topoli lub akacji miodowce są najczęściej jasnożółte lub kremowe, a na drzewach iglastych czerwonobrązowe. Odnóża są zwykle wydłużone, ich długość może dochodzić do 18 cm. Są całkowicie jadalne i bardzo smaczne (w przeciwieństwie do nóg wielu innych grzybów agarowych).

Zbiór jesiennych grzybów miododajnych rozpoczyna się pod koniec sierpnia i trwa przez cały wrzesień. Oczywiście, jeśli lato było suche lub wręcz przeciwnie, bardzo deszczowe, czas może przesunąć się w jedną lub drugą stronę. Grzyby te rosną w starych lasach, gdzie jest dużo zgniłych i osłabionych drzew lub na polanach, obok pniaków i resztek gnijącego drewna.

Grzyby miodowe, jak większość grzybów jadalnych, również mają swoich fałszywych przedstawicieli, a niektóre z nich są bardzo trujące. Bardzo łatwo się pomylić, dlatego nigdy nie zbieraj grzybów, których nie jesteś w 100% pewien, bo efekt może być tragiczny. Jedną z głównych różnic jest obecność pierścienia z filmem na grzybie miodowym (spódnica z nogą). Grzyby niejadalne tego nie mają. Drugą rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest zapach, w przypadku trujących jest on nieprzyjemnie ziemisty, przypominający wilgotną piwnicę. A czapka fałszywego grzyba ma wyraźny kolor – szaro-żółty, jasnoczerwony lub nawet zielonkawy.

Jak marynować grzyby miodowe na zimę octem

Zanim zaczniesz marynować, musisz uporządkować grzyby, usunąć te zepsute, te, które mają oznaki zgnilizny lub robaki, jeśli się na nie natkniesz. Następnie oczyść z resztek leśnych, w razie potrzeby odetnij spódnice na nogach, wytrzyj wilgotną gąbką lub szybko umyj pod bieżącą wodą. Bardzo duże czapki lepiej pokroić na 2-4 części, małe zostawiając w całości. Lepiej nie używać łodyg dorosłych grzybów, są one zbyt twarde. Następnie grzyby miodowe należy ugotować w dużej ilości wody, na tym etapie nie jest wymagana sól i przyprawy. Pamiętaj, aby usunąć powstałą pianę, może zawierać resztki igieł sosnowych, gleby lub innych resztek leśnych. Czas gotowania zależy od rodzaju grzyba i jego wieku i zwykle wynosi 10-30 minut. Niektórzy kucharze radzą odlać pierwszą wodę, aby zapobiec goryczy, ale jeśli nie planujesz używać bulionu w przyszłości (na przykład do zupy grzybowej), nie jest to absolutnie konieczne. Gotowe grzyby miodowe należy odłożyć na durszlak i poczekać, aż woda odcieknie, podczas konserwowania nie ma potrzeby stosowania nadmiaru wilgoci. Jeśli chodzi o marynatę, tradycyjnie dodaje się do niej sól i cukier w proporcji 1:1 lub 1:2, a także czarną i ziele angielskie, liść laurowy, goździki, kardamon, cynamon itp. Generalnie skład marynaty jest kwestią gustu, ponieważ jedni lubią pikantną, a inni nie, dlatego ilość przypraw dostosuj według własnego uznania. Pamiętaj tylko, że sól to przede wszystkim konserwant, więc możesz dodać jej więcej, ale nie mniej. Ocet należy przyjmować w stężeniu 9%, 1-3 łyżki na litr. Odpowiednia jest również esencja jabłkowa lub octowa, którą należy najpierw rozcieńczyć wodą pitną. Przygotowane grzyby miodowe włóż do słoików, zalej gorącą marynatą, przykryj czystymi pokrywkami i wysterylizuj we wrzącej wodzie, po umieszczeniu pod dnem bawełnianego lub włókninowego ręcznika. Czas gotowania zależy od objętości słoika, w przypadku półlitrowego słoika wystarczy 15 minut. Gotową konserwę należy odwrócić do góry nogami, zawinąć w coś ciepłego i pozostawić do całkowitego ostygnięcia.

Jak marynować grzyby miodowe na zimę bez octu

Jeśli z jakiegoś powodu nie zaleca się ugryzienia, wówczas w konserwacji można go zastąpić mniej agresywnym kwasem, na przykład kwasem cytrynowym. Nie da się obejść bez kwaśnego środowiska, konieczne jest zabezpieczenie produktu przed namnażaniem się pałeczek zatrucia jadem kiełbasianym (oczywiście pod warunkiem całkowitego zamknięcia słoików). Jeśli planujesz przygotować w ten sposób grzyby miodowe, to na pierwszym etapie kroki będą takie same – grzyby należy posortować, obrać, zagotować w dużej ilości wody i odcedzić na durszlaku. Aby przygotować marynatę, dodaj wodę, sól, cukier, niezbędne przyprawy, a także 1 łyżkę. l. bez szkiełka kwasu cytrynowego na każdy litr. Poczekaj, aż się zagotuje i zalej słoiki wypełnione grzybami miodowymi. Sterylizuj jak zwykle, następnie odwróć do góry nogami, zawiń i poczekaj, aż ostygnie.

Przed marynowaniem grzyby są oczyszczane z resztek leśnych i dokładnie myte pod bieżącą wodą.
Przed marynowaniem grzyby są oczyszczane z resztek leśnych i dokładnie myte pod bieżącą wodą.

Jeśli wszystko zrobiłeś poprawnie, marynowane grzyby będą doskonale przechowywane nawet na półce szafki kuchennej przez kilka miesięcy. Przed otwarciem słoika należy upewnić się, że marynata nie zmętniała i nie ma widocznych śladów fermentacji. Jeśli wieczko jest spuchnięte, pojawiają się pęcherzyki powietrza lub słoiczek lekko gwiżdże, produkt należy wyrzucić. Jedzenie takich grzybów jest bardzo niebezpieczne!

Jak wybierać banki i nie popełnić błędu

Aby grzyby marynowane zachowały smak na zimę i nie zepsuły się, nie wystarczy dokładnie przestrzegać przepisu i zachować sterylność – bardzo ważny jest także wybór odpowiedniego pojemnika. Słoiki muszą być nienaruszone, bez pęknięć, odprysków, obcych zapachów, a pokrywki muszą być wolne od śladów odkształceń i rdzy. Pamiętaj, że otwarty słoik należy spożyć w ciągu 2-3 dni, dlatego zamarynuj grzyby w małym pojemniku. Weź pod uwagę potrzeby swojej rodziny, ponieważ nie możesz zjeść wielu konserw na raz; Idealna objętość wynosi 0,25, 0,3 lub 0,5 litra. Swoją drogą taki mały słoiczek, pięknie udekorowany, może być bardzo miłym prezentem dla przyjaciela, kolegi czy sąsiada.

Marynowane grzyby miodowe z octem na zimę

Marynowane grzyby miodowe z octem na zimę to idealna przekąska na każdą okazję. Można je podawać na lunch i kolację, a tym bardziej na świątecznym stole. Wszystko jest bardzo proste – przygotuj na przykład gotowane ziemniaki z masłem i koperkiem lub złotobrązowe pieczone ziemniaki. Dopraw grzyby aromatycznym olejem roślinnym i dodaj marynowaną, pokrojoną w cienkie plasterki cebulę (najlepiej białą sałatę lub czerwoną). Będziesz lizać palce!

Korzystając z tego przepisu, możesz marynować grzyby miodowe wszystkich odmian: łąkowych, letnich, jesiennych i zimowych.

Marynowane grzyby miodowe z octem na zimę
Marynowane grzyby miodowe z octem na zimę

Aby przygotować grzyby miodowe na 10 porcji, potrzebujesz:

  • grzyby miodowe – 1 kg
  • woda pitna – 1 l
  • ocet 9% – 60-70 ml
  • sól – 1 łyżka. l. (więcej możliwych)
  • cukier – 1 łyżka. l.
  • czosnek – 2-3 ząbki
  • ziarna czarnego pieprzu – 8-10 szt.
  • groszek ziele angielskie – 4-5 szt.
  • goździki – 3-5 pąków
  • liść laurowy – 2-3 szt.
  • nasiona kopru – 1-2 łyżeczki.
  1. Przygotuj marynatę. Aby to zrobić, najpierw musisz przygotować solankę. W osobnym rondlu zagotuj wodę, dodaj: sól, cukier, przyprawy i gotuj na małym ogniu przez 10 minut. Wyłącz ogień, wyjmij liść laurowy z solanki i pozostaw wraz z resztą przypraw do zaparzenia na co najmniej 1 godzinę.
  2. Przed marynowaniem grzyby miododajne należy starannie posortować i opłukać pod bieżącą wodą w celu usunięcia ewentualnych wad. Gotować w wodzie przez 10 minut, przełożyć na sito, aby odsączyć nadmiar wilgoci.
  3. Do wyparzonych słoików włóż grubo posiekany czosnek i dodaj grzyby. Doprowadzić solankę ponownie do wrzenia. Aby przygotować marynatę, wlej ocet do solanki. Poczekaj, aż marynata ponownie się zagotuje. Przelać przez sitko do grzybów w słoikach.
  4. Słoiki z grzybami przykryj gotowanymi pokrywkami, włóż je do dużego rondla z ręcznikiem na dnie i zalej wrzącą wodą aż do wieszaków. Sterylizować słoiki przez 10 minut w przypadku 0,25 l i 15 minut w przypadku 0,5 l. Zamknij szczelnie pokrywki, odwróć słoiki do góry dnem i pozostaw do całkowitego ostygnięcia. Przechowuj żywność w puszkach w suchym, ciemnym i chłodnym miejscu.

Uwaga dla właściciela: w marynowanych grzybach miodowych z octem na zimę nie trzeba odcedzać marynaty, ale wtedy istnieje ryzyko, że w jednym ze słoików może się znaleźć znacznie więcej przypraw niż w drugim. Wtedy konserwy będą miały inny smak.

Przy okazji: Zanim dodasz ocet do solanki, spróbuj go; prawdopodobnie będziesz musiał dodać trochę więcej soli i cukru. Trzeba pamiętać, że marynata powinna być nieco bardziej słona, niesolone grzyby wtedy ją wchłoną.

Marynowane grzyby miodowe na zimę z kwaskiem cytrynowym

Marynowane grzyby miodowe na zimę z kwaskiem cytrynowym to przepis, który w ogóle nie zawiera octu. Po pierwsze, nie każdemu się to podoba, a po drugie, istnieje szereg ograniczeń zdrowotnych. A ponieważ długotrwałe przechowywanie produktu wymaga kwaśnego środowiska, tutaj zapewnia je kwas cytrynowy. Można go oczywiście zastąpić sokiem z cytryny (świeżo wyciśniętym lub przemysłowym), ale czy warto się tym przejmować, jeśli nie wpłynie to na ostateczny smak marynowanych grzybów? Kwas cytrynowy to niedrogi i dostępny konserwant, dostępny w każdym sklepie. Spróbuj zastąpić nim ocet, na pewno będziesz zadowolony z rezultatu.

Marynowane grzyby miodowe na zimę z kwaskiem cytrynowym
Marynowane grzyby miodowe na zimę z kwaskiem cytrynowym

Aby przygotować grzyby miodowe na 10 porcji, potrzebujesz:

  • grzyby miodowe – 1 kg
  • woda pitna do marynaty – 1 l
  • kwas cytrynowy – 8-10 g
  • goździki – 3 pąki
  • sól – 2 łyżki. l.
  • cukier – 1 łyżka. l.
  • ziarna czarnego pieprzu – 6-7 szt
  • groszek ziele angielskie – 2-3 szt.
  • liść laurowy – 1 szt.
  • woda pitna do gotowania grzybów
  1. Ugotuj marynatę. Do wody pitnej dodać 8 g kwasku cytrynowego, sól, cukier i wszystkie przyprawy. Doprowadzić do wrzenia i gotować na małym ogniu przez 10 minut. Odstawić i pozostawić do zaparzenia na co najmniej 1 godzinę.
  2. Oczyść grzyby z brudu, usuń wszystkie zepsute miejsca i spłucz bieżącą zimną wodą. Umieścić w rondlu, dodać 1/3 wody, na czubek noża dodać kwasek cytrynowy i po zagotowaniu gotować na małym ogniu przez 10 minut. Odcedź na durszlaku, aby usunąć nadmiar płynu.
  3. Sterylizować…
Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja