Makaron z kurczakiem: moc rosołu z kurczaka i domowego makaronu

Makaron z kurczakiem: moc rosołu z kurczaka i domowego makaronu

Makaron z kurczakiem: moc rosołu z kurczaka i domowego makaronu

Olga Zacharowa 19 stycznia 2024 r4,43 (7)WskaźnikRatowaćUdziałnieokreślonyKomentarz

Makaron z kurczakiem danie z dzieciństwa, kiedy nie ma zmartwień poza tym, że koniecznie trzeba zjeść pierwszą rzecz, a nie przeżuwać do sucha. Oczywiście makaronu z kurczakiem nie ugotujesz w 5 minut, ale możesz wcześniej ugotować bulion (powiemy jak) i ugotować makaron (wskazówek też nie będziemy trzymać w tajemnicy), a następnie wszystko połączyć razem i podawaj danie na gorąco, z drobno posiekanymi świeżymi ziołami. Kto może odmówić? Nie znamy nikogo takiego.

Makaron z kurczakiem, moc rosołu z kurczaka i domowy makaron

Treść:

  • Klasyczny makaron z kurczakiem – co o nim piszą w książkach kucharskich
  • Zasady bulionu z kurczaka na makaron z kurczakiem
  • Najzdrowszy makaron z kurczakiem jest najlepszy na chłodną i zimną pogodę
  • Zasady domowego makaronu
  • Przepisy na makaron z kurczakiem

Klasyczny makaron z kurczakiem – co o nim piszą w książkach kucharskich

Słynna Elena Molokhovets w swojej książce „Prezent dla młodych gospodyń domowych, czyli sposób na zmniejszenie wydatków domowych” dwukrotnie wspomina o zupie makaronowej: „Makaron mleczny” i „Makaron grzybowy”. Na makaron grzybowy ugotuj bulion mięsny lub grzybowy z korzeniami, pęczkiem ziół i grzybów. Bulion filtruje się, gotuje w nim makaron, a dopiero potem dodaje osobno ugotowane ziemniaki i osobno ugotowane drobno posiekane grzyby. Zupę doprawiamy oliwą i ziołami.

Zupełnie odmienne jest podejście Pelagii Aleksandrowej-Ignatiewy, pisarki rosyjskiej i radzieckiej, autorki książek kucharskich i nauczycielki nauk o żywności i mięsie. Kluski tak nazywa to danie, a nie zupę czy rosół z makaronem przygotowany na „zwykłym żółtym bulionie z dodatkiem podrobów gęsich, jeśli są dostępne”. Zaleca się gotowanie samego bulionu z udka wołowego, ponieważ taki kawałek z kością szpikową i dużą ilością substancji smakowych i ekstrakcyjnych daje zarówno smaczny, bogaty bulion, jak i dobre porcje zupy mięsnej. Makaron gotuje się oddzielnie w wodzie lub w części bulionu (który następnie nie łączy się z resztą bulionu, lecz wykorzystuje się go do przygotowania sosu). Przed podaniem makaron macza się w przygotowanym odcedzonym bulionie i podaje z zupą mięsną. Ta zupa nazywa się klarowna.

Ale przepis zatytułowany „Domowa zupa z makaronem” pojawia się w innej książce, która stała się klasyką. „Gotowanie” pod redakcją L. A. Maslova ukazuje się w naszym kraju od połowy lat pięćdziesiątych XX wieku, a jego nakład osiągnął 1 milion egzemplarzy. A tu już makaron najwyraźniej dressing do zupy, który przygotowuje się „w bulionie mięsnym z mięsem, kurczakiem, podrobami drobiowymi, a także w bulionie grzybowym z grzybami świeżymi i suszonymi”. Do bulionu dodaje się marchewkę, pietruszkę i cebulę podsmażoną na tłuszczu, a po strząsnięciu nadmiaru mąki gotuje się w nim makaron.

Tak więc trzy znane, szanowane źródła oferują nam nie tylko zupełnie różne receptury, ale także różne technologie. I nawet rosół na zupę makaronową nie musi być kurczakiem! Tylko jedno pozostaje niezmienne: makaron należy „wkładać do bulionu tuż przed obiadem”, czyli bezpośrednio przed podaniem dania. W przeciwnym razie makaron w bulionie drobiowym, mięsnym lub warzywnym się wygotuje i nie będzie już tak smacznym i umiarkowanie elastycznym faworytem.

Zasady bulionu z kurczaka na makaron z kurczakiem

Pachnący, przezroczysty, ze złocistym tłuszczem na powierzchni, rosół z kurczaka to coś, czym można nakarmić, zachwycić, zaskoczyć i uzdrawiać.

  • Aby przygotować rosół z kurczaka, dobrze byłoby wziąć nie kurczaka brojlerów, ale tuszkę dorosłego kurczaka. W przypadku standardowego kilogramowego kurczaka zwykle pobiera się 5 litrów wody pitnej. Zdobądź 34 litry bulionu z kurczaka.
  • Jeśli cały kurczak to dla Ciebie za dużo, użyj tylko skrzydełek lub kup kupiony w sklepie zestaw do bulionu z kurczaka, który składa się głównie z wyciętego kręgosłupa i ogona. To chyba najtańsza opcja bulionu z kurczaka. A żeby brzmiało to przekonująco, najlepiej „części zamienne” upiec w piekarniku razem z warzywami, dzięki czemu rosół stanie się bardziej aromatyczny i bogatszy. Jednak ze zwykłych piersi z kurczaka nie powstanie bogaty i aromatyczny bulion, więc znajdź dla nich najlepsze zastosowanie.
  • Przed dodaniem kurczaka lub jego części na patelnię należy odciąć nadmiar tłuszczu, aby podczas gotowania nie gromadził się na powierzchni bulionu. Przecież podczas gotowania bulionu zachodzi proces emulgowania tłuszczów, a bulion może okazać się mętny.
  • Tradycyjnie do gotowania bulionu z kurczaka dodaje się marchewkę, korzeń selera i cebulę. Przyprawy to czarny pieprz, liść laurowy (nie dla każdego, jeśli gotujesz makaron z kurczakiem w bulionie, lepiej nie używać lauru), zioła koperkowe (nie dla każdego, ta sama rada) i natka pietruszki. Niektórzy lubią dodać parasol suszonego koperku. Idealnie pasuje do makaronu z kurczakiem. Istnieją dwie metody gotowania bulionu. Pierwszy sposób. Smażone warzywa zalewa się wodą, ciecz doprowadza do wrzenia, a następnie gotuje na małym ogniu przez około 1 godzinę. Warzywa są usuwane, bulion jest filtrowany i dodaje się do niego kurczaka. Drugi sposób. Najpierw łączy się kurczaka i wodę. Usuwa się pianę, usuwa się nadmiar tłuszczu i dopiero wtedy dodaje się warzywa, przyprawy i przyprawy. Jeżeli przypraw jest dużo, należy je położyć na małym kawałku gazy, owinąć i wrzucić do bulionu. Wtedy znacznie łatwiej będzie je usunąć.
  • Dla korzyści i jaśniejszego smaku na samym końcu gotowania bulionu minutę przed zdjęciem patelni z ognia Można dodać kawałek świeżego imbiru.
  • Jak wspomniano powyżej, lepiej jest wstępnie upiec wszystkie warzywa. Można podawać z kurczakiem w piekarniku lub bez niego na kuchence. Dzięki temu bulion nabierze pięknego bursztynowego koloru. Warzywa należy smażyć na suchej, rozgrzanej patelni. Powinny być smażone, ale nie zwęglone. Przypalone mogą sprawić, że rosół będzie gorzki.
  • Rosół stanie się przezroczysty tylko wtedy, gdy nie będzie mocno wrzeć, ale tylko lekko się kołysze i cicho bulgocze. Należy go gotować na małym ogniu bez przykrywania pokrywką. Kontrowersyjnym punktem jest to, czy usunąć piankę, czy nie. Zwolennicy zdrowego stylu życia uważają, że nie jest konieczne usuwanie piany, ponieważ wraz z nią usuwane są również składniki odżywcze wydobywające się z kurczaka podczas gotowania. Spróbuj to zrobić. W każdym razie bulion nie powinien się zbytnio gotować. No i oczywiście klarowny, bursztynowy bulion jest bardzo ważny w przypadku makaronu z kurczakiem!
  • Jeśli celem jest przygotowanie smacznego bulionu, lepiej najpierw dodać sól, gdy tylko woda zacznie się gotować. Jeśli chcesz otrzymać pysznego gotowanego kurczaka, sól dodaj na koniec, gdy bulion będzie już ugotowany.

Najzdrowszy makaron z kurczakiem jest najlepszy na chłodną i zimną pogodę

A także rosół z kurczaka stary, sprawdzony lek na przeziębienie. Świetna opcja Makaron z kurczakiem w Stambule z cytryną.

Aby go przygotować, zagotuj 800 ml bulionu z kurczaka ugotowanego ze szkieletu i skrzydełek. Dopraw lekko solą i świeżo zmielonym czarnym pieprzem. Dodaj 300350 g domowego makaronu, ząbek czosnku obrany i pokrojony w kilku miejscach oraz według uznania kilka gałązek świeżego tymianku. Gotuj na małym ogniu, aż makaron będzie gotowy. Makaron z kurczakiem rozłóż do misek. Do każdego włóż połówkę jajka. Tuż przed jedzeniem dodaj odrobinę soku z cytryny do miski makaronu z kurczakiem.

Zasady domowego makaronu

Domowy makaron znany jest w kuchni rosyjskiej od czasów starożytnych. Wraz z pojawieniem się współczesnej miłości do włoskiego makaronu, w samym pomyśle na domowy makaron dla mieszkańców naszego kraju nie było nic specjalnego ani fantastycznego.

  • Do przygotowania domowego makaronu, a także makaronów włoskich i orientalnych z mąki z różnych zbóż potrzebna będzie mąka, jajko (niektórzy wyrabiają ciasto tylko z żółtkami), woda i odrobina soli.
  • Jeśli chcesz, możesz nadać makaronowi kolor. W tym celu zamiast części wody, podczas miksowania, do zielonej pasty dodać sok z pietruszki i/lub szpinaku; sok z marchwi lub dyni dla rudych; sok z czerwonej kapusty zmieszany z sokiem z cytryny na fiolet.
  • Zagnieść sztywne ciasto przaśne: aby mieć dobry makaron wysokiej jakości, im bardziej strome ciasto, tym lepiej. Gdy tylko uzyskasz zwarte, plastyczne ciasto, które nie klei się do dłoni, odłóż je na 15 minut. Następnie rozwałkuj bardzo cienko. Można to zrobić pomiędzy dwoma arkuszami papieru do pieczenia za pomocą dużego, ciężkiego wałka do ciasta.
  • Na stolnicę układamy cienkie warstwy ciasta, przykrywamy papierem do pieczenia i pozostawiamy do wyschnięcia na 10 minut. Jeśli robisz makaron z kurczakiem, zwiń ciasto w wałek i przekrój ostrym nożem w poprzek. Powstałe „okręgi” lekko obróć dłonią tak, aby lekko się rozłożyły, a makaron nie sklejał. Jeżeli przygotowujesz krótki makaron (niektórzy też taki lubią) pokrój ciasto w paski 12 cm, ułożyć paski i pokroić w makaron. Oczywiście im cieńszy makaron, tym jest smaczniejszy.
  • Alexandrova-Ignatieva przestrzega przed używaniem dużej ilości mąki podczas wałkowania ciasta domowy makaron jest gruby.
  • Domowy makaron jest zwykle przechowywany w stanie suszonym: należy go pozostawić na stole, aż wyschnie Umieścić w papierowej torbie lub pojemniku na żywność wyłożonym papierem. Makaron, podobnie jak kluski, świetnie nadaje się do zamrażania: będą smakować jak świeżo ugotowane i doskonale nadają się również do makaronu z kurczakiem.

Przepisy na makaron z kurczakiem

Klasyczny makaron z kurczakiem

Prawie każdy uwielbia rosół z domowym makaronem. Rosół z domowym makaronem szczególnie spodoba się dzieciom. Maszynka do makaronu na pewno nie nadaje się na 2 porcje, ale czy w ogóle da się zrobić makaron w małych porcjach?!

Klasyczny makaron z kurczakiem
Klasyczny makaron z kurczakiem

Do gotowania 2Potrzebne 3 porcje:

Do testu:

  • 400 g mąki
  • 100 ml wody
  • 57 gramów soli

Na zupę:

  • 500 ml bulionu z kurczaka
  • 1 mała marchewka
  • 1 korzeń pietruszki
  • pół małej cebuli
  • 5 g masła
  • pietruszka do podania
  • sól
  1. Na makaron w misce wymieszać mąkę, wodę i sól i zagnieść dość sztywne ciasto. Pozostawiamy pod folią spożywczą 1015 minut
  2. Ciasto cienko rozwałkować i pokroić jak zwykły makaron domowej roboty paski. Połóż na stole, posyp mąką i poczekaj, aż lekko przestygnie.
  3. Na bulion umyj i obierz warzywa. Marchewkę, cebulę i korzeń pietruszki pokroić w cienkie paski i smażyć do połowy ugotowanego na maśle.
  4. Makaron ugotuj w osolonej wodzie, aż będzie do połowy ugotowany. Odcedź na durszlaku i opłucz pod bieżącą zimną wodą.
  5. Umieść smażone warzywa we wrzącym bulionie z kurczaka, gotuj na wolnym ogniu przez 5 minut. Dodaj makaron, gotuj, aż będzie gotowy. Doprawić solą i dodać drobno posiekaną natkę pietruszki. Natychmiast podawaj makaron z kurczakiem.

Szybki makaron z kurczakiem w nowym stylu z pesto koperkowym

Rosół z kurczaka doprawmy nie domowym makaronem, ale makaronem penne i dodatkiem koperkowego pesto. Bardzo smaczne pesto powstaje po dodaniu kilku ząbków czosnku i upieczeniu do miękkości.

Szybki makaron z kurczakiem w nowym stylu z pesto koperkowym
Szybki makaron z kurczakiem w nowym stylu z pesto koperkowym

Do przygotowania 8 porcji potrzebne będą:

  • 1 średni kurczak
  • 1 duża marchewka
  • 1 duża cebula
  • 1 duży (100 g) pęczek koperku
  • 1 ząbek czosnku
  • 100 ml oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia
  • 1 łyżeczka mieszanka ziaren pieprzu
  • 30 g parmezanu
  • 300 g makaronu penne
  • sól
  1. W przypadku bulionu z kurczaka usuń nadmiar tłuszczu. Kurczaka włóż do dużego rondla, zalej 2,5 litra zimnej wody pitnej, zagotuj na dużym ogniu, zmniejsz ogień do minimalnego. Usuń piankę z…
Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja