Kijowski suchy dżem
gastronomia 05 lipca 2013 r Do przepisu
Dlaczego z Kijowa? A dlaczego dżem? W dawnych czasach kandyzowane owoce nazywano „suchym dżemem”. A te różnorodne kandyzowane owoce pochodzą z Kijowskiego Podola, gdzie kiedyś produkowało je wiele prywatnych cukierni. Stamtąd dżem kijowski dostarczany był nie tylko na rosyjski dwór cesarski, ale także do stolic całego świata: Londynu, Paryża, Pekinu…
Złożoność: trudny Kalorie: 51,16 kcal/porcja Porcje: 2 Gotowanie: 2 godziny 30 minut Używany: 0,19 g/0,10 g/12,46GotowanieKuchnia ukraińskaPustyWegetarianizm: ŚciśleWegetarianizmSKŁADNIKI NA 2 PORCJERozpocznij gotowanie na 3 dni przed podaniem2 kg owoców i jagód (jabłka, gruszki, śliwki, wiśnie, aronia)1 litr klarowanego soku jabłkowego500 g zwykłego cukru1 szklanka drobnego, krystalicznego cukru Tabela wag i miar PRZEPIS GOTOWANIANigdy nie blaknący ekran
Krok 1
Ze śliwek i wiśni usuń pestki, a śliwki przekrój na pół. Jabłka i gruszki obrać, wydrążyć gniazda nasienne i pokroić w średnią kostkę. Usuń jarzębinę z gałęzi.
Krok 2
Wszystko wymieszaj w rondlu lub misce o grubym dnie do przygotowania dżemu. Do rondelka wlać sok jabłkowy, dodać cukier zwykły, dodać 2 szklanki wody, doprowadzić do wrzenia i gotować aż do całkowitego rozpuszczenia.
Krok 3
Owoce zalać wrzącym syropem, odstawić na 2-3 godziny. Doprowadzić do wrzenia na małym ogniu, gotować 5-7 minut, zdjąć z ognia i odstawić na 4-6 godzin. Czynność tę powtórzyć jeszcze 4 razy.
Krok 4
Po ostatnim razem wyjmij owoce z gorącego syropu łyżką cedzakową i ułóż równą warstwą na drobnej kratce lub sicie; Pod spodem postaw miskę z wrzącą wodą. Gdy ostygnie, wymień wrzącą wodę na nową; z drugiej strony – działanie pary sprawi, że owoce będą mniej lepkie, a cały syrop spłynie. Posyp je drobnym cukrem krystalicznym i ułóż na blasze do pieczenia. Suszyć w piekarniku w temperaturze 80–100°C przez 3 godziny. Przechowywać w słoikach lub drewnianych pudełkach wyłożonych papierem.
PRZY OKAZJI
Aby dżem kijowski był bardziej pikantny, przed przetworzeniem można namoczyć owoce i jagody w koniaku lub rumie na 2-6 godzin. Dodatkowo przy posypywaniu do drobnego cukru krystalicznego można dodać odrobinę cukru smakowego.