Kalafior w cieście: jak zrobić chrupiący, bez mąki, bez jajek, w piekarniku i na patelni
Kalafior w cieście to po prostu wybawienie dla wszystkich, którzy lubią chrupać coś smacznego i zdrowego. To także świetna przystawka i samo danie główne, które możesz podać na obiad, nie licząc zbędnych kalorii. Cały sekret polega na tym, że ciasto nie musi być na bazie mąki, a samo smażenie w głębokim tłuszczu może sprawić, że będzie chrupiące.
O czym porozmawiamy w artykule:
- Jak wybrać kalafior i co z nim dalej zrobić
- Opcje ciasta na kalafior
- Sosy i przyprawy do panierowanego kalafiora
- Przepisy
- Kalafior w cieście na patelni
- Kalafior i brokuły w cieście kukurydzianym
- Kalafior w cieście tahini i sezamie
- Kalafior w cieście
- Kalafior w panierce z sosem śmietanowym
- Nuggetsy kalafiorowe w panierce, pieczone w piekarniku
Jak wybrać kalafior i co z nim dalej zrobić
Kalafior różni się od swoich odpowiedników bardzo delikatnym smakiem i lekko orzechowym aromatem. Kwiatostany są chronione przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, dzięki czemu pozostają mlecznobiałe i bardzo delikatne. Do panierowania najlepiej nadają się młode, możliwie gęste główki kapusty, bez plam i śladów zepsucia. Ale jeśli na zewnątrz nie ma sezonu, możesz użyć także mrożonej kapusty.
Na początek kalafior należy rozłożyć na kwiatostany, a następnie gotować do połowy ugotowanego w osolonej wrzącej wodzie lub lekko rumianego pod grillem, wstępnie nasmarowanego dowolnym olejem roślinnym lub pozostawionego na surowo. Faktem jest, że kalafior można jeść bez jakiejkolwiek obróbki cieplnej i nie będzie żadnych nieprzyjemnych konsekwencji dla organizmu. Następnym krokiem jest zanurzenie różyczek w cieście i ewentualnie obtoczenie w panierce. Na koniec smaż na rozgrzanym oleju roślinnym lub piecz w piekarniku.
Opcje ciasta na kalafior
Aby uzyskać gęstą skórkę, roztrzep jajka, zanurz w nich kalafior, a następnie obtocz różyczki kalafiora w mące.
Istnieje wiele, wiele opcji pysznego ciasta kalafiorowego, na przykład z mlekiem, mąką pszenną i przyprawami. Lub klasycznie z piwem, orientalnie z tahini, panazjatyckie ze skrobią ryżową i sosem sojowym itp. Jeśli chcesz mieć najgrubszą i chrupiącą skórkę, najpierw zanurz różyczki kapusty w ubitych jajach, a następnie obtocz w mieszance mąki (najlepiej kukurydzianej) i zetrzeć na drobnej tarce do sera. Następnie ponownie zanurzamy w jajkach i przekładamy do miski z bułką tartą. Jeśli wolisz tylko lekką skórkę, po prostu ugotuj kapustę w tempurze.
Sosy i przyprawy do panierowanego kalafiora
Kalafior dobrze komponuje się z produktami z fermentowanego mleka, masłem i oliwą z oliwek, orzechami, ziołami, pomidorami itp. Dlatego idealnym sosem do panierowanego kalafiora będzie klasyczny tatar, jogurt grecki wymieszany z czosnkiem i siekanymi ziołami, pesto, ser żółty, salsa ze świeżych warzywa lub gotowany sok pomarańczowy z miodem i musztardą. A miłośnicy bardzo wyrazistych smaków mogą do ciasta dodać jeszcze kurkumę, curry, cząber, goździki czy szczyptę ostrej papryczki chili.
Przepisy
Przedstawiamy 4 bardzo różne, ale jednocześnie gwarantowane pyszne przepisy na kalafior w cieście, a także 2 bonusowe, jak po prostu ugotować kapustę, aby na pewno była chrupiąca.
Kalafior w cieście na patelni
Kalafior w chrupiącej złotej skórce wygląda bardzo apetycznie, a przygotowuje się go szybko i wcale nie jest to trudne.
Kalafior w cieście na patelni
Do przygotowania 4 porcji potrzebne będą:
- 1 kg kalafiora
- 400 ml oleju roślinnego
- 100 g mąki
- 100 g skrobi ziemniaczanej
- dowolne przyprawy (curry, kurkuma, kolendra, gałka muszkatołowa) do smaku
na sos:
- 250 ml kwaśnej śmietany lub jogurtu naturalnego
- 1 ogórek kiszony
- 2 ząbki czosnku
- 1 łyżka. l. posiekana natka pietruszki
- sól
- świeżo zmielony czarny pieprz
1. Na ciasto mąkę wymieszać ze skrobią kukurydzianą, zalać 450 ml wody i 1 łyżką. l. olej roślinny. Dokładnie wymieszaj.
2. Do ciasta dodać przyprawy i sól do smaku, ponownie wymieszać. Miskę z ciastem przykryj czystą ściereczką i pozostaw w temperaturze pokojowej na 15–20 minut.
3. Ogórek kiszony na sos pokroić w drobną kostkę. Przełóż czosnek przez prasę, drobno posiekaj natkę pietruszki. Ogórka, pietruszkę i czosnek połączyć z kwaśną śmietaną lub jogurtem, solą i pieprzem. Wymieszaj i przed podaniem włóż sos do lodówki.
4. Kalafior podziel na kwiatostany. Włóż je do wrzącej, osolonej wody i gotuj przez 5 minut po ponownym zagotowaniu. Odcedź na durszlaku.
5. Wlać olej roślinny do dużej głębokiej patelni i dobrze podgrzać. Mieszaj ciasto, aż będzie gładkie. Za pomocą widelca zanurz kalafior w cieście, następnie zanurz go w oleju i smaż na złoty kolor. Smażymy partiami wszystkie różyczki.
6. Gotowego kalafiora połóż na ręcznikach papierowych, aby odsączyć nadmiar oleju. Podawać danie lekko przestudzone z sosem śmietanowym.
Przydatne rady
Do smażenia kalafiora w cieście można również użyć dowolnego głębokiego i szerokiego pojemnika, czy to rondelka, patelni, woka, czy nawet dużej ognioodpornej miski.
Przy okazji
Kalafiora panierowanego gotowanego na patelni można podawać z zalecanym w przepisie sosem śmietanowym lub dowolnym innym. Świetnie sprawdzają się ser, aioli czy nawet majonez.
Kalafior i brokuły w cieście kukurydzianym
Ciasto na bazie mąki kukurydzianej zawsze wychodzi gęste i bardzo chrupiące. Do tego dania będzie pasować zarówno żółta, jak i biała mąka kukurydziana – użyj tego, co masz pod ręką.
Kalafior i brokuły w cieście kukurydzianym
Do przygotowania 4 porcji potrzebne będą:
- 1 mała główka kalafiora
- 1 mała główka brokułów
- 500 ml oleju roślinnego
- 150 g mąki
- 150 g mąki kukurydzianej
- 80 ml wody mineralnej
- 1 łyżeczka sól
na sos:
- 120 g domowego majonezu
- 3 łyżeczki curry w proszku
- 2 łyżeczki sok z cytryny
1. Kalafior i brokuły podziel na różyczki. Blanszuj w osolonej wodzie przez 2 minuty. Przełożyć do lodu lub bardzo zimnej wody. Odcedź na durszlaku.
2. Mąkę pszenną wymieszać z mąką kukurydzianą, następnie dodać 80 ml zimnej wody mineralnej i sól. Powstałe ciasto mieszaj, aż będzie gładkie i jednorodne.
3. W cieście zanurzać na przemian różyczki kalafiora i brokułów, a następnie smażyć na oleju roślinnym nagrzanym do 180°C przez 2 minuty. Gotową kapustę połóż na ręcznikach papierowych.
4. Majonez wymieszać z curry i sokiem z cytryny, lekko ostudzić. Podawaj sos na smażonych różyczkach kapusty.
Uwaga dla gospodyni
Sos można przygotować po gruzińsku, w tym celu wystarczy zastąpić curry chmeli-suneli.
Przy okazji
Można nawet ugotować białą kapustę w cieście. Optymalnie, jeśli oryginalny produkt jest świeży i soczysty, wówczas chrupiąca skorupka ponownie podkreśli zawartość.
Kalafior w cieście tahini i sezamie
Kalafior w panierce tahini jest niezwykle popularny w Libanie, Turcji, Syrii i Iraku (w historycznym Kurdystanie). Wystarczy lekko zagotować kwiatostany, następnie zanurzyć je w tahini i szybko usmażyć na wrzącym oleju roślinnym. Albo jeszcze prościej: przygotowane kwiatostany polej tahini i piecz na grillu.
Kalafior w cieście tahini i sezamie
Do przygotowania 6 porcji potrzebujesz:
- 2 duże główki kalafiora
- 1 szklanka pasty tahini
- 2 cytryny (sok)
- 3–4 łyżki. l. nasiona sezamu
- 4–5 gałązek kolendry
- 15 g oliwy z oliwek
- sól
1. Przygotowany kalafior podzielić na kwiatostany i gotować w osolonym wrzątku przez 5–7 minut. Drobno posiekaj kolendrę.
2. Do tahini dodać 1,5 szklanki zimnej wody i dokładnie wymieszać na gładką masę. Masa początkowo zgęstnieje, ale potem się rozproszy. Następnie wlać sok z 1 cytryny i dodać sól. Tahini powinno być gęste jak śmietana. Dodaj posiekaną kolendrę.
3. Wymieszaj 4 łyżki. l. oliwa z oliwek, pozostały sok z cytryny i trochę soli.
4. Dobrze rozgrzej grill. Kapustę ułożyć w płytkim naczyniu lub blasze do pieczenia, skropić oliwą i sosem cytrynowym. Umieścić pod grillem na 5 minut.
5. Wyjmij kapustę z piekarnika, posyp tahini, posyp sezamem i ponownie włóż pod grill. Piec, aż tahini będzie lekko rumiane, od 5 do 7 minut.
Uwaga dla gospodyni
Aby wzmocnić smak sezamu, oliwę z oliwek należy zastąpić olejem sezamowym.
Przy okazji
Kapusta ta doskonale uzupełni każde danie mięsne – od smażonego kurczaka po kotlety jagnięce. Ale może to być również samodzielny, wegetariański, lekki obiad lub lunch.
Kalafior w cieście
Panierowany kalafior może stać się ciekawą porcją, atrakcją przyjęcia, jeśli poda się go z różnymi sosami i da się gościom możliwość eksperymentowania z kombinacjami.
Kalafior w cieście
Do przygotowania 4 porcji potrzebne będą:
- 600 g kalafiora
- 200 g kwaśnej śmietany 30% tłuszczu
- 2 jajka
- 100 g mąki
- 50 g startego twardego sera
- 1 ząbek czosnku
- 1 gałązka koperku
- 1/2 łyżeczki proszek do pieczenia
- olej roślinny do głębokiego smażenia
- sól
- świeżo zmielony czarny pieprz
1. Przełóż czosnek do ciasta przez prasę. Usuń twardą łodygę z gałązki koperku, reszta nie będzie potrzebna;
2. W dużej misce ubij jajka trzepaczką. Nie przerywając ubijania, dodaj śmietanę, mąkę, proszek do pieczenia, czosnek i koperek. Sól i pieprz ciasto do smaku.
3. Kalafior podziel na małe różyczki. Rozgrzej olej roślinny w rondlu lub patelni. Różyczki kapusty nakłuwamy na widelec, zanurzamy w przygotowanym cieście i smażymy na złoty kolor.
4. Gotowego kalafiora połóż w cieście na ręcznikach papierowych, aby wchłonęły nadmiar tłuszczu. Następnie ułóż na dużym talerzu, posyp startym serem i podawaj.
Przydatne rady
Brokuły można również przygotować według przepisu na ciasto kalafiorowe. Istota prac przygotowawczych jest taka sama: myjemy główkę kapusty i rozkładamy ją na niezbyt duże kwiatostany.
Przy okazji
Kapustę tę należy jeść natychmiast na gorąco. W tej formie, z chrupiącą skórką, jest szczególnie smaczny i apetyczny.
Kalafior w panierce na patelni z sosem śmietanowym
Taką chrupiącą kapustę możesz podać z jajkiem w koszulce, lekko krojąc żółtko – w ten sposób otrzymasz kolejny pyszny sos.
Kalafior w panierce na patelni z sosem śmietanowym
Do przygotowania 4 porcji potrzebne będą:
- 1 duża główka kalafiora
- 1 szklanka domowych krakersów
- 3 ząbki czosnku
- roztopione masło
- sól
- świeżo zmielony czarny pieprz
na sos:
- 200 g kwaśnej śmietany 20% tłuszczu
- 1 mała pęczek zielonej cebuli
- 1 pęczek zieleniny (mięta, pietruszka, estragon, koper, bazylia)
1. Kapustę włożyć do głębokiego rondla, zalać wrzącą wodą tak, aby przykryła kapustę w 2/3 i na dużym ogniu doprowadzić do wrzenia. Dodać sól, zmniejszyć ogień, przykryć, gotować 15 minut.
2. Na sos drobno posiekaj warzywa, a następnie zmiksuj je na pastę. Wymieszaj ze śmietaną, solą i pieprzem.
3. Gotową kapustę lekko ostudzić, rozłożyć na kwiatostany i obtoczyć w bułce tartej.
4. Czosnek rozgnieć płaską stroną noża, włóż na patelnię, dodaj olej i postaw na małym ogniu. Gdy czosnek ładnie się zarumieni, usuń go.
5. Na rozgrzanym oleju podsmaż kalafior…