Jak zrobić limoncello, baileys i inne ulubione likiery w domu

Jak zrobić limoncello, baileys i inne ulubione likiery w domu

Jak zrobić limoncello, baileys i inne ulubione likiery w domu

stary pieprz 6 marca 2024 r

Likiery to ulubione i drogie napoje, które nie mogą zabraknąć na świątecznym stole lub w porannej kawie. Okazuje się jednak, że niektóre z najsłynniejszych likierów można przygotować w domu i nadal mieć stuprocentową pewność co do produktu.

O czym porozmawiamy w artykule:

  • Domowe limoncello
  • Likier „Maria Stuart”»
  • Likier „Dzwonienie maliny”»
  • Szybki Baileys
  • Likier anyżowo-gruszkowy
  • Deserowa siła

Domowe limoncello

Limoncello to likier cytrynowy, drugi najpopularniejszy (po Campari) wśród mocnych alkoholi we Włoszech. Włosi piją limoncello w czystej postaci, jako środek trawienny i do koktajli. Przed wypiciem likier schładza się, czasami dodaje się lód lub podaje w mroźnych małych kieliszkach. Zasada przyrządzania limoncello jest tak prosta, że ​​niemal każda włoska rodzina, nie mówiąc już o restauracjach, ma swój własny przepis na ten likier. Ze względu na to, że alkohol jest nasycony skórką cytryny 35 dni limoncello zawiera dużą ilość witaminy C. A jeśli upierasz się przy skórce pomarańczowej, dostajesz orangecello.

Domowe limoncello
Domowe limoncello

Likier „Maria Stuart”

Żurawina w koniaku była kiedyś bardzo popularna nie tylko wśród pań, ale także ich panów. Nie tylko wskrzesiliśmy na wpół zapomniany przepis, ale znacznie go rozwinęliśmy i pogłębiliśmy. Tak to się narodziło Marii Stuarta» – czerwony likier.

Likier „Maria Stuart”
Likier „Maria Stuart”

Likier „Dzwonienie maliny”

Maliny bardzo dobrze nadają swój smak, kolor i aromat każdemu napojowi, także alkoholowemu. Trunek Malina dzwoni» można nawet uznać za wzbogaconą, ponieważ maliny to niezwykle zdrowa jagoda, nawet mrożona. Nawiasem mówiąc, brandy w tym przepisie można zastąpić ginem – dzięki temu likier będzie trochę bardziej wytrawny. I maliny – na wiśnie lub czarne porzeczki.

Likier „Dzwonienie maliny”
Likier „Dzwonienie maliny”

Szybki Baileys

Baileys zaczęto przygotowywać na skalę przemysłową 45 lat temu w Irlandii, a podstawą jego powstania jest oczywiście irlandzka whisky. Ten kremowy likier możesz także przygotować w domu, ale będzie to wymagało trochę pracy. Zamiast smaku migdałowego likier można wzbogacić nutami cynamonu, imbiru lub gałki muszkatołowej.

Szybki Baileys
Szybki Baileys

Likier anyżowo-gruszkowy

Anyż aromatyczny, zwany także anyżem gwiaździstym, jest często wykorzystywany do przygotowania różnych likierów i nalewek, z których najbardziej znaną jest wódka anyżowa. Ten przepis na likier anyżowo-gruszkowy również nie zawiera wódki, ale jest to korzystne tylko dla likieru. Stosując ten sam schemat, możesz przygotować likier z brzoskwiń lub moreli, odpowiednie będą w nim również nuty anyżu.

Likier anyżowo-gruszkowy
Likier anyżowo-gruszkowy

Deserowa siła

Likier to napój alkoholowy otrzymywany przez połączenie mocnych napojów (wódka, alkohol, gin, czasem rum lub whisky) z materiałami roślinnymi (ziołami, owocami, korzeniami) i syropem. Zawartość cukru waha się od 100 do 400 g/l, zawartość alkoholu od 15 do 70%. Nieskończona różnorodność likierów podzielona jest na 3 grupy. Mocne (35–70%) przygotowywane są z najbardziej aromatycznych surowców (anyż, mięta, anyż gwiazdkowaty, kawa), równoważąc w ten sposób alkoholowy „duch” alkoholu. Desery (25–35%) z reguły mają bazę owocową lub jagodową, cukier występuje w nich w stosunku 1:1 z alkoholem. Śmietanka (15–25%) to stosunkowo nowa kategoria. I jeśli dwa pierwsze wywodzą się ze średniowiecznych likierów aptecznych, to trzeci „wyrósł” z gorących koktajli alkoholowych w Irlandii dopiero w latach 70. ubiegłego wieku. „Moc” koktajli śmietankowych uzyskuje się poprzez dodanie do alkoholu gęstej śmietany lub jajek. Takie likiery, w przeciwieństwie do swoich „roślinnych” odpowiedników, nie są długo przechowywane. Jeśli otworzysz butelkę Irish Cream, lepiej ją natychmiast wypić. Lub zamknij, przechowuj w lodówce i spożyj w ciągu 2 tygodni. Każdy likier jest trawieniem. Podawane w małych szklankach na koniec posiłku. Nie ma zwyczaju przechowywać likierów w lodówce (z wyjątkiem mocnych likierów cytrusowych, takich jak limoncello). Większość likierów o temperaturze pokojowej lepiej ujawnia swój wyśmienity smak, pije się je powoli, delektując się nimi, łykiem po łyku. Likiery kremowe można podawać z czarną kawą, a likiery owocowe można podawać z plasterkami owoców lub lodami. W tym przypadku jedzenie nie jest przekąską, ale raczej food pairingiem, czyli logicznym dodatkiem do smaku samego napoju.

Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #napoje żurawinowe #limoncello #likier domowej robotyPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość KonstancaKonstanca6 marca 2021 r

Uwielbiam słodkie likiery.

00OdpowiedźOlga SiwowaOlga Siwowa3 marca 2020 r

Zrobiłam Limoncello i boczki i bardzo mi smakowały… Ale nie robiłam „Mary Stewart” i „Raspberry Ring”… Na pewno je zrobię!

00Odpowiedź Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja