Jak zrobić dżem jarzębinowy z rumem

Jak zrobić dżem jarzębinowy z rumem

Jak zrobić dżem jarzębinowy z rumem

Aleksander Iljin 07 września 2021 r5,00 (1)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział1Komentarz

W strefie umiarkowanej Europy rośnie ponad sto odmian jarzębiny, ale tylko w Rosji towarzyszą im jesienne przymrozki, dzięki czemu jagody jarzębiny doskonale nadają się na konfitury.

Jak zrobić dżem jarzębinowy z rumem

Dżem z jarzębiny nie jest ostatnio w Rosji zbyt często przygotowywany, ale na próżno – jest zdrowy pod względem zdrowotnym i niepowtarzalny w smaku. Jagody jarzębiny na konfitury zbiera się od września, ale szczególnie w październiku i listopadzie – po odczekaniu, aż nastaną wystarczające przymrozki, gdyż wtedy jarzębina traci większość swojej naturalnej goryczy. Po zerwaniu jagody są myte, a następnie gotowane na wolnym ogniu w piecu lub piekarniku, aby pozbyć się goryczy, która pozostała po mrozach. Przepisów na konfiturę jarzębinową jest wiele, a oto jeden z nich, zaczerpnięty z „Magazynu dla gospodyń domowych” wydanego w 1912 roku. Osobliwością tego dość prostego przepisu jest dodatek rumu, który chroni dżem przed zakwaszeniem i wzmacnia naturalny smak.

Dżem jarzębinowy z rumem

Czego potrzebujesz:

  • jagody jarzębiny – 4 szklanki
  • cukier – 8 szklanek
  • woda – 2 szklanki
  • rum – 1,5 łyżki. l.
  • sok z cytryny – 1 łyżka. l.

Co zrobić: Weź dużą, dobrą jarzębinę, opłucz i włóż do glinianego garnka lub patelni pod pokrywką do piekarnika lub piekarnika, gotuj na parze przez 5 godzin, następnie wyłóż na talerz i posortuj, pozbywając się złych jagód.

Termin „para” oznacza „ogrzewanie w zamkniętym pojemniku z niewielką ilością płynu. Wskazania dotyczące temperatury nie są tu konieczne, ponieważ w obecności cieczy i w zamkniętej przestrzeni nie może ona przekroczyć 100°C. Oznacza to, że nie ma sensu nagrzewać piekarnika powyżej, powiedzmy, 105°C. Jeśli chodzi o wodę, wystarczy kilka łyżek, ponieważ sama jarzębina produkuje przyzwoitą ilość soku.

Jeśli nie masz czasu, nie musisz gotować jagód jarzębiny na parze, tylko namocz je w zimnej wodzie na 24 godziny.

Syrop zagotuj z 8 szklanek cukru i 2 szklanek wody (część wody można zastąpić 0,5 szklanki soku z jarzębiny powstałego w garnku). Mieszając cukier i wodę w rondlu, podgrzej mieszaninę na małym ogniu i okresowo usuwaj pianę łyżką. Ugotuj syrop do etapu „cienkiej nitki”.

Etap „cienkiej nitki” definiuje się następująco: na talerz nalewamy odrobinę syropu, lekko studzimy, następnie zanurzamy w nim spód łyżki i podnosimy łyżkę do góry. Jeśli syrop osiągnął pożądany stopień gotowości, pomiędzy dnem a talerzem utworzyła się „cienka nitka” syropu. Syrop gotuje się bardzo szybko, więc należy zachować ostrożność.

W tym rzadkim syropie umieść jagody, dodaj rum i sok z cytryny. Rum nadaje smak i chroni dżem przed zepsuciem. Gotuj jak zwykle, aż syrop będzie gotowy.

„Gotuj jak zwykle” oznacza, że ​​w razie potrzeby należy usunąć pianę z dżemu, nie mieszać go, jeśli nie jest to absolutnie konieczne, ale tylko raz na kwadrans i utrzymywać ogień pod patelnią na małym, a nie średnim. Warto też wspomnieć, że jarzębina to właśnie jagoda, dla której warto mieć w domu ocynowaną miedzianą patelnię.

W tym przypadku gotowość syropu oznacza tzw. etap „miękkiej kulki”, definiowany następująco: nabierz łyżką niewielką ilość syropu, wrzuć go do szklanki zimnej wody, a następnie wyjmij powstałą kulkę i ugniataj palcami – kula powinna być miękka. Nie bądź leniwy, aby od czasu do czasu sprawdzić gotowość syropu, ponieważ możesz pominąć ten etap, przechodząc do „twardej kulki”, a nie będziesz już miał dżemu, ale ogromny karmel jarzębinowy.

Słowo „jarzębina„znaleziono w Kronice Nowogrodu już w 1024 r. Stara rosyjska nazwa drzewa ”jarzębina” wspomina się później w dokumentach z końca XV wieku, co sugeruje, że nasi przodkowie dobrze znali zarówno drzewo, jak i jego owoce. Filolodzy kojarzą pochodzenie nazwy ze słowem „pardwa„w końcu jarzębina wraz z jagodami pozostałymi na zimę była głównym pokarmem cietrzewia, cietrzewia i cietrzewia w zimnych porach roku.

Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #przygotowania #dżem #jarzębina #jakgotowaćPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość

Gość (gość)

3 listopada 2011 r

Cóż za świetny pomysł, aby podać starożytne przepisy dostosowane do dzisiejszych czasów. Nikt tego nie ma. Zrobiłam już szarlotkę – sto lat temu wyszło bardzo, bardzo dobrze! Dziękuję, czekam z niecierpliwością na ciąg dalszy. Swoją drogą, co będzie dalej?

00Odpowiedź Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja