Jak zrobić bardzo zdrowy ekspresowy dżem żurawinowy

Jak zrobić bardzo zdrowy ekspresowy dżem żurawinowy

Nasza felietonistka Alena Spirina radzi robić dżem przez cały rok, na przykład w środku zimy warto zrobić ekspresowy dżem żurawinowy. Jest to bardzo przydatne – zapewniony jest potężny ładunek witamin!

Robienie przetworów i dżemów w środku zimy nie jest wcale takim szalonym pomysłem. Co więcej, niektóre odmiany można przygotowywać tylko zimą, bo teraz jest sezon na grejpfruty i pomarańcze. Z naszych jagód – żurawiny i borówki brusznicy można również zrobić dżem. Przygotowanie zajmuje absurdalnie mało czasu, więc nie ma sensu przechowywać takiego dżemu do wykorzystania w przyszłości; o wiele lepiej jest zrobić go w razie potrzeby, eksperymentując ze smakami. Technologii przygotowania ekspresowego dżemu żurawinowego zapożyczono od Szwedów. Nazywają ten preparat jagodowy sylt, co tłumaczy się jako „dżem”. Ale w naszym rozumieniu jest to nadal dżem, ponieważ jagody w syropie pozostają prawie całe. Istota tej technologii polega na tym, że jagody gotuje się najpierw bez cukru, we własnym soku i niezbyt długo – około 20 minut od momentu pieczenia. I dopiero wtedy do masy jagodowej dodaje się cukier, który natychmiast rozpuszcza się w gorącym soku. To wszystko! Dżem jest gotowy, można go podać z herbatą, posmarować nim tosty lub naleśniki, albo przygotować na jego bazie doskonały sos do mięs. Oprócz szybkości przygotowania taki ekspresowy dżem ma jeszcze jedną ważną zaletę: wymaga stosunkowo niewielkiej ilości cukru, zaledwie 60% masy jagód. Jeśli jagoda jest kwaśna, np. żurawina lub czerwona porzeczka, można zwiększyć ilość cukru do 80%, ale nie jest to konieczne. Ponieważ cukier nie jest gotowany, jagody zachowują bardzo czysty, świeży smak, całkowicie pozbawiony karmelowego posmaku, który charakteryzuje nawet lekko rozgotowany dżem. Ma też absolutnie oszałamiający, jasny, żywy kolor, a także dzięki krótkiemu przygotowaniu bez cukru. Na etapie gotowania jagód można dodać dowolne przyprawy lub zioła do smaku. Na przykład tymianek do truskawek, rozmaryn do porzeczek lub jałowiec do borówek. Wanilia, anyż, kardamon, a nawet kolendra są bardzo przydatne w dżemie jagodowym.

Zestaw produktów na konfiturę zimową

W zależności od liczby jagód do gotowania odpowiedni będzie rondel lub szeroka patelnia. Ważne jest, aby wybrać naczynie z grubym dnem i taką średnicą, aby jagody leżały w warstwie nie większej niż 3 cm: tylko w ten sposób będą równomiernie gotować.

Ekspresowy dżem żurawinowy

Czego potrzebujesz:

  • 1 kg świeżej lub mrożonej żurawiny
  • 600 g cukru
  • 2-3 gałązki tymianku (opcjonalnie)

Co zrobić: Jeśli to możliwe, posortuj i opłucz jagody. Razem z gałązkami tymianku włóż do szerokiego rondla i postaw na dużym ogniu. Gdy tylko uwolniony sok się zagotuje, zmniejsz ogień do niskiego (bliżej średniego), przykryj rondel pokrywką i odstaw na 10 minut. Po upływie określonego czasu wymieszać i gotować pod przykryciem kolejne 5-10 minut, w zależności od grubości ścianek jagód. Zdejmij rondelek z ognia i drewnianą łyżką wymieszaj odmierzony cukier. Mieszaj, aż cukier całkowicie się rozpuści, uważając, aby nie uszkodzić całych jagód. Ostudzić do temperatury pokojowej i przelać do słoika. Dżem można doskonale przechowywać bez lodówki, ale lepiej go szybko zjeść, żeby móc przygotować nowy.

Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #żurawina #Alena Spirina #pomysł sezonowy #sos żurawinowy #deser z żurawinąPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGI Jesteś już zarejestrowany na ? Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja