Jak wykorzystać kwaśne mleko krowie: 10 sposobów

Jak wykorzystać kwaśne mleko krowie: 10 sposobów

Jak wykorzystać kwaśne mleko krowie: 10 sposobów

Olga Siutkina 4 kwietnia 2024 r

Zostawiliśmy mleko na stole na noc w temperaturze pokojowej i co stało się następnego ranka? Być może zamienił się w delikatny, gęsty skrzep o przyjemnym kwaśnym smaku – zsiadłe mleko. Jest to idealne rozwiązanie, ale nie zawsze tak jest. Najczęściej rano doświadczamy rozczarowania, gdy mleko już się zsiada w filiżance aromatycznej kawy lub nieprzyjemnie pachnie w rondelku z owsianką. Zastanówmy się, dlaczego tak się dzieje i co zrobić z kwaśnym mlekiem krowim.

10 sposobów wykorzystania kwaśnego mleka krowiego

O czym porozmawiamy w artykule:

  • Czy kwaśny oznacza zepsuty?
  • Dlaczego mleko skwaśniało?
  • Czy można oszczędzać kwaśne mleko?
  • Jak zrobić kwaśne mleko (jogurt) w domu
  • Czy można użyć mocno kwaśnego mleka?
  • Co i jak przygotować z kwaśnego mleka: 10 sposobów

Czy kwaśny oznacza zepsuty?

Należy zauważyć, że jeśli nadal skończysz z jogurtem, oznacza to, że Twoje mleko było świeże i naturalne. Ale sterylizowana lub ultrapasteryzowana żywność nie będzie kwaśna, a raczej zjełczała. Uważaj: to mleko jest niebezpieczne i może spowodować zatrucie.

Gotowane mleko samo w sobie również nie stanie się mlekiem zsiadłym: należy do niego dodać produkt kwasu mlekowego w celu fermentacji – aby rozpocząć proces fermentacji kwasu mlekowego. Ale jeśli pozostawisz gotowane mleko w temperaturze pokojowej na 10–12 godzin, zepsuje się, stanie się gorzkie, a jego spożycie może również doprowadzić do zatrucia.

Dlaczego mleko skwaśniało?

A jednak stało się: mleko zkwaśniało. Bakterie kwasu mlekowego zaczęły aktywnie namnażać się w temperaturze pokojowej, a mleko jest dla nich idealnym środowiskiem. Na samym początku, gdy tylko krowa otrzyma mleko, jest ono idealnie czyste, nie ma w nim żadnych bakterii. Jednak po krótkim czasie do mleka dostają się różne mikroorganizmy ze środowiska. Należą do nich bakterie kwasu mlekowego, które rozkładając cukier mleczny – laktozę, fermentują mleko i powodują jego kwaśność. Im czystsze mleko, tym dłużej nie będzie kwaśne. Zależy to od tego, jak czyści są właściciele krów lub fabryczny producent mleka.

Nie każde kwaśne mleko jest zepsute, ale nie każde mleko można zjeść. Na przykład mleko pasteryzowane lub ultrapasteryzowane może zjełczeć i jest wówczas niebezpieczne dla zdrowia.
Nie każde kwaśne mleko jest zepsute, ale nie każde mleko można zjeść. Na przykład mleko pasteryzowane lub ultrapasteryzowane może zjełczeć i jest wówczas niebezpieczne dla zdrowia.

Podczas procesu zakwaszania laktoza przekształca się w kwas mlekowy. Białko zawarte w mleku koaguluje, tworząc twaróg. Im dłużej kwaśne mleko stoi, tym większe jest w nim stężenie kwasu mlekowego. Ale czy to naprawdę takie straszne? Zupełnie nie! To właśnie kwas mlekowy jest konserwantem kwaśnego mleka. Właściwie stworzyłeś nowy produkt, który można wykorzystać w kuchni.

Czy można oszczędzać kwaśne mleko?

Jeśli mleko całkowicie się zkwasi i utworzył się skrzep, to zgodnie z popularnym żartem „mięsa mielonego nie można zawrócić”.

Jeśli chciałeś zagotować surowe mleko, spróbowałeś i masz wątpliwości, czy się nie zakwasiło, w tym przypadku może pomóc szczypta sody – mleko nie będzie się zsiadać.

Jak zrobić kwaśne mleko (jogurt) w domu

Zsiadłe mleko (jogurt) nie jest trudne w przygotowaniu. Do tego potrzebujemy mleka krowiego – surowego, kupowanego od zaufanych rolników lub pasteryzowanego, kupowanego w sklepie.

Mleko należy podgrzać do 40–43 °C i dodaj produkt, który zawiera już bakterie kwasu mlekowego – kawałek chleba żytniego na zakwasie, śmietanę, jogurt, kefir, jogurt lub matsoni. Na 1 litr mleka wystarczy 1 łyżka. l.

Do przygotowania pysznego, domowego zsiadłego mleka warto sięgnąć po surowe mleko krowie, zakupione od zaufanych rolników
Do przygotowania pysznego, domowego zsiadłego mleka warto sięgnąć po surowe mleko krowie, zakupione od zaufanych rolników

Można kupić w aptece specjalny starter i przygotować jogurt według załączonej instrukcji.

Po wprowadzeniu zakwasu mleko musi być ciepłe: owinięte w koc, umieszczone w pobliżu kaloryfera. Można wlać do termosu. Po 8–10 godzinach kwaśne mleko będzie gotowe.

W kuchennym gadżecie zwanym sous vide kwaśne mleko można przygotować znacznie szybciej – w 3 godziny w temperaturze 43°C °C. A następnie do stabilizacji wkładamy do lodówki na kilka godzin.

Czy można użyć mocno kwaśnego mleka?

Jeśli mleko przypadkowo skwaśniało i stało od 12 godzin do kilku dni, lepiej użyć go do pieczenia: naleśników, naleśników, naleśników, ciast, chleba, podpłomyków. Ogólnie rzecz biorąc, możesz go używać tam, gdzie kefir jest wymieniony jako składnik przepisu. Mogę śmiało powiedzieć, że wiele potraw będzie jeszcze smaczniejszych, gdy doda się kwaśne mleko. Nadal warto najpierw sprawdzić, czy nie jest pokryta pleśnią lub czy pojawił się zjełczały smak. Jeśli nie, możesz użyć kwaśnego mleka, a będziesz zadowolony z wyniku.

Środkowoazjatyckim odpowiednikiem kwaśnego mleka jest suzma. Żadna uczta nie może się bez niego obejść.
Środkowoazjatyckim odpowiednikiem kwaśnego mleka jest suzma. Żadna uczta nie może się bez niego obejść.

Im dłużej kwaśne mleko stoi, tym bardziej staje się kwaśne. Oznacza to, że jest więcej bakterii kwasu mlekowego, które pełnią rolę środka konserwującego. Oznacza to, że mleko samo się konserwuje. Co oni wcześniej robili z tym mlekiem? Zebrali go do miski, dodali w częściach w trakcie fermentacji, a następnie „wyrzucili” – powiesili, aby serwatka odciekła. Ten rodzaj mleka nazywano „odtłuszczonym” i można go było przechowywać znacznie dłużej. W rzeczywistości są to mleko w puszkach. Zabrali je ze sobą na wycieczkę – w płóciennej torbie. Kozak mógł jedynie rozcieńczyć łyżkę takiego kwaśnego mleka wodą – byłoby pożywne i sycące, gdyby dodać do tego skórkę chleba. Przed pojawieniem się kefiru takie odtłuszczone mleko sprzedawano na rynkach. Kupiły go gospodynie domowe, rozcieńczyły mlekiem i okazał się zdrowym i smacznym napojem dla dzieci.

W Azji Środkowej istnieje odpowiednik złożonego kwaśnego mleka – syuzma. Jeśli w Rosji kultura spożywania takiego produktu na bazie kwasu mlekowego została prawie utracona, to w Azji Środkowej żadna uczta nie może obejść się bez miski syuzmy na stole. Ale na tym życie kwaśnego mleka się nie kończy: syuzmę soli się, suszy, zwija w kulki i przygotowuje inny produkt – ser zwany kurtem. A to także konserwy na bazie kwasu mlekowego.

Co i jak przygotować z kwaśnego mleka: 10 sposobów

  1. Aby uzyskać jogurt, lepiej specjalnie sfermentować mleko: dodać skórkę prawdziwego chleba żytniego lub łyżkę kwaśnej śmietany. W ten sposób mleko będzie kwaśnieć szybciej i będzie bezpieczniejsze niż pozostawianie mleka do kwaśnienia przez dłuższy czas. Takie zsiadłe mleko należy przed użyciem schłodzić – będzie znacznie smaczniejsze, zwłaszcza latem.
  2. Dla miłośników smoothie kwaśne mleko jest doskonałym substytutem kefiru jako głównego składnika. Do jogurtu pasuje wszystko, co zwykle dodaje się do smoothie z kefirem: dowolne świeże lub mrożone jagody i owoce, ogórki i cukinia, zioła, ulubione płatki zbożowe.
  3. Kwaśne mleko można stosować jako główny składnik do przygotowania chłodników: okroshki, kholodnika, taratora. Wystarczy posiekać letnie warzywa zgodnie z przepisem do każdego dania: ogórki, rzodkiewki i zioła, dodać do lodówki gotowane buraki, a do taratora dodać czosnek i orzechy włoskie dla dodania charakteru. Do okroshki dodaje się również gotowane lub smażone mięso w celu uzyskania sytości.
  4. Zamiast pełnotłustej kwaśnej śmietany można wykorzystać kwaśne mleko jako dressing do zup lub dań gorących. Na Kaukazie do sosu najczęściej używa się matsoni – w rzeczywistości jest to także kwaśne mleko. Podawane do dolmy, dań mięsnych i rybnych, duszonych warzyw. Dla pikanterii i pikanterii dodaj czosnek, przyprawy i posiekane zioła.
  5. Z kwaśnego mleka można zrobić sos, który będzie godnym zamiennikiem majonezu, tyle że będzie znacznie mniej kaloryczny. Do zsiadłego mleka dodaj musztardę, sól, cukier, mielony czarny pieprz, sok z cytryny – otrzymasz idealny sos do wielu sałatek.
  6. Do pieczenia naleśników i naleśników można używać kwaśnego mleka. Będą znacznie bardziej puszyste i delikatne, jeśli ugotujesz je z jogurtem. Ale musisz pamiętać: aby wypieki były „koronkowe”, musisz dodać sodę. Kiedy środowisko kwaśne i zasadowe połączą się, rozpocznie się reakcja, w wyniku której uwolniony zostanie dwutlenek węgla. Rada: kwaśne mleko może mieć różną kwasowość (w zależności od tego, jak długo stało). Dlatego przygotowując naleśniki i naleśniki, do jogurtu należy dodać sok z cytryny lub kwas cytrynowy. Wtedy na pewno nie będzie „mydlanego” smaku napoju gazowanego, a zdarza się to dość często.
  7. Ciasta – smażone lub pieczone – wychodzą delikatne, z chrupiącą skórką i co najważniejsze, szybkie, jeśli zrobisz je z kwaśnym mlekiem. Ale musi być obecna soda lub proszek do pieczenia.
  8. Z kwaśnego mleka można zrobić twarożek, a jego smak będzie wielokrotnie lepszy od tego kupnego. To proste: włóż zsiadłe mleko do rondla i postaw na małym ogniu. Podgrzewaj bez mieszania, aż skrzep zacznie się oddzielać, a serwatka zmieni kolor na lekko zielonkawy. Nie doprowadzać do wrzenia! W przeciwnym razie twarożek będzie zbyt suchy i twardy. Temperatura gotowości 50–55 °C. Powstały skrzep odsączyć na dwuwarstwową gazę, zawiązać i powiesić. Nie wyrzucaj serum!
  9. Ciąg dalszy życia kwaśnego mleka w twarogu. Placki serowe, zapiekanki, suflety, różne bogate wypieki drożdżowe, muffinki. Twaróg z kwaśnego mleka i wykonane z niego serniki to najdelikatniejsze zdrowe śniadanie.
  10. Serwatkę z kwaśnego mleka można stosować w taki sam sposób jak kefir do pieczenia naleśników i naleśników.

Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #jogurtPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGIDodaj komentarz Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja