Jak prawidłowo zaparzyć herbatę: czarną, zieloną, ziołową

Jak prawidłowo zaparzyć herbatę: czarną, zieloną, ziołową

Jak prawidłowo zaparzyć herbatę: czarną, zieloną, ziołową

Parzenie herbaty to sztuka! Wiele osób nie widzi w tym codziennym rytuale nic szczególnego. Ale kiedy zagłębisz się w temat, odkryjesz cały świat. W przedrewolucyjnej Rosji istniała doskonała chińska herbata. Ale w czasach sowieckich zastąpiono go indyjskim czarnym „ze słoniem”. Po upadku ZSRR zniknęła z półek, a na rynku pojawiło się wiele innych odmian. A jeśli nie ma nic skomplikowanego w parzeniu herbaty smakowej, to przy wysokiej jakości chińskiej herbacie, która ponownie wróciła do Rosji pod koniec lat 90., trzeba wziąć pod uwagę wiele niuansów.

Jak prawidłowo zaparzyć herbatę: czarną, zieloną, ziołową

O czym porozmawiamy w artykule:

• Monitoruj jakość wody

• Używaj wody o odpowiedniej temperaturze

• Wybierz odpowiedni pojemnik do parzenia herbaty

• Rozgrzej pojemnik przed zaparzeniem

• Kiedy jest najlepszy czas na picie herbaty?

• Ile razy można parzyć herbatę?

• Jak parzyć czarną herbatę

• Jak parzyć zieloną herbatę

• Jak parzyć herbatę ziołową

Ważne jest, aby zrozumieć, że każdy rodzaj herbaty jest wyjątkowy. Istnieją różne techniki warzenia piwa, a każda z nich ma swoje własne subtelności. Swoim doświadczeniem podzieliła się z nami ekspertka z 20-letnim doświadczeniem, Swietłana Kazina, właścicielka firmy herbacianej „Kult herbaty” i sędzia międzynarodowego konkursu rzemiosła herbacianego.

Monitoruj jakość swojej wody

Wybierz wysokiej jakości wodę do herbaty, aby napój był smaczny i zdrowy
Wybierz wysokiej jakości wodę do herbaty, aby napój był smaczny i zdrowy

„Jeśli chcesz cieszyć się smakiem i zaletami napoju, wybieraj wysokiej jakości wodę butelkowaną. W pewnym sensie parzenie herbaty jest procesem chemicznym, w którym woda działa jak rozpuszczalnik substancji smakowych i aromatycznych. Jeżeli skład chemiczny wody będzie nieodpowiedni, wówczas wszystkie substancje pozostaną w naparze nierozpuszczone.” Według eksperta niezmiennie wysoką jakość na rynku utrzymuje kilka marek: „Demidovskaya”, „Sudogodskaya”, „Pilgrim”, „Arkhyz”, „Novoterskaya”, „Evian” i „Baikal”.

PRZY OKAZJI

Wraz ze zbliżającym się latem warto pamiętać, aby nie kupować wody butelkowanej wystawionej na działanie słońca. Plastik po podgrzaniu uwalnia szkodliwe substancje: wszystkie z nich mogą przedostać się do parzonej herbaty.

„Jeśli kupujący jest skłonny zapłacić co najmniej 1500 rubli za 100 g herbaty, co odpowiada 15 000 rubli za kilogram, wówczas rozsądną decyzją byłoby nie oszczędzać na jakości wody. W tej cenie liście herbaty będą kosztować 150 rubli i tyle samo za butelkę wody, ale efektem będzie prawdziwa przyjemność ze smaku herbaty” – mówi Kazina.

Używaj wody o odpowiedniej temperaturze

Jeśli użyjesz zbyt gorącej wody, goryczka i garbniki wydostaną się zbyt szybko, powodując odparowanie olejków eterycznych, przez co napój stanie się gorzki i straci aromat. Do wody o niskiej temperaturze (do 80°C) nadają się wyłącznie delikatne wiosenne odmiany zielonej herbaty i japońska herbata w proszku matcha – wyjaśnia ekspert.

Wybierz odpowiedni pojemnik do zaparzania herbaty

Do każdego rodzaju herbaty używa się różnych przyborów. Herbatę białą i pu-erh najlepiej parzyć w naczyniach glinianych lub glinianych
Do każdego rodzaju herbaty używa się różnych przyborów. Herbatę białą i pu-erh najlepiej parzyć w naczyniach glinianych lub glinianych

Tutaj musisz opierać się na cechach odmiany. Na przykład zieloną herbatę i jasne herbaty oolong najlepiej parzyć w delikatnej porcelanie lub szkle. Jeśli wolisz starzoną białą herbatę lub pu-erh, dla których ważna jest wysoka temperatura, możesz użyć grubościennych naczyń – glinianych lub ceramicznych. Takie dania nie pozwolą na wystygnięcie naparu i lepiej ujawnią jego aromat. Podgrzane oolongi, Shen i Shu pu’er są dobrze parzone w specjalnym glinianym czajniczku wykonanym z wypalanej w wysokiej temperaturze gliny Yixing.

Przy okazji

Podczas tradycyjnego chińskiego picia herbaty do odsączania liści herbaty często używa się pojemnika zwanego chahai, gundaobei lub nalewakiem. Europejskie zestawy obiadowe zawierają podobny element zwany „dzbankiem na mleko”.

Dla miłośników szybkiego gotowania przygotowano czajnik „gong fu” lub „ti pot”, który łączy w sobie pojemnik do zaparzania i naczynie na gotowy napój.

Jeśli chodzi o napoje ziołowe, wybór naczyń szklanych zależy od ich przeznaczenia leczniczego. Termosy służą do warzenia kory, dzikiej róży czy głogu. Herbaty kwiatowe, np. lipowe i akacjowe, najlepiej parzyć w kubku lub imbryku.

Przed zaparzeniem rozgrzej dzbanek

Bezpośrednio przed zaparzeniem herbaty zaleca się podgrzanie naczyń poprzez przepłukanie ich wrzątkiem. Pomoże to nie tylko odsłonić smak napoju, ale także usunąć wszelkie chemikalia pozostałe po umyciu czajnika lub termosu.

Kiedy najlepiej pić herbatę?

Wskazane jest picie herbaty pół godziny po jedzeniu. Nie zaleca się picia tego napoju przed snem: większość odmian zawiera kofeinę
Wskazane jest picie herbaty pół godziny po jedzeniu. Nie zaleca się picia tego napoju przed snem: większość odmian zawiera kofeinę

W kulturze chińskiej istnieje tradycja picia herbaty pół godziny po posiłku, aby lepiej wchłonąć witaminy z pożywienia. Po godzinie 16:00 lepiej unikać picia herbaty z dużą zawartością kofeiny, gdyż może to mieć negatywny wpływ na jakość snu. Wyjątkiem są herbaty dojrzewające, takie jak old white, Lao Cha Wan, Shen czy Shu o długim okresie przydatności do spożycia.

W rzadkich przypadkach przed snem pomocna może być zielona herbata. W małych dawkach pomaga obniżyć ciśnienie krwi i poprawić sen. Rozsądniej byłoby jednak zastąpić go „rumiankiem tybetańskim” – chińską chryzantemą, która nie zawiera kofeiny i obniża ciśnienie krwi. Lub wybierz tradycyjne zioła: chmiel, rumianek, melisę.

Uwaga dla gospodyni

Herbata Pu-erh zmniejsza kwasowość żołądka, natomiast herbata zielona, ​​oolong i czerwona ją zwiększa.

Ile razy można parzyć herbatę?

Po piątym zaparzeniu herbata zaczyna wydzielać dużą ilość garbników, które wysuszają błonę śluzową jamy ustnej. Jeśli odczuwasz suchość w ustach lub ustach, musisz wymienić liście herbaty na świeże. Są oczywiście wyjątki: z reguły jest to bardzo droga herbata kolekcjonerska. Warzone jest z bardzo krótkim czasem namaczania, dzięki czemu nie uwalnia tak szybko garbników. W każdym razie liści herbaty nie należy pozostawiać dłużej, niż czajnik ostygnie.

Przeczytaj także

Torebki herbaty: korzyści i szkody

Fakty dotyczące jedzenia

Torebki herbaty: korzyści i szkody

Czy torebki herbaty mają jakieś zalety? Jakie szkodliwe substancje przedostają się do wody podczas parzenia tej herbaty? Skąd się biorą i czy mogą szkodzić zdrowiu? Czy można bezpiecznie pić herbatę z torebek?

Sokolova N

Natalia Sokołowa

Jak parzyć czarną herbatę

Jednym z najpopularniejszych rodzajów jest herbata czarna. Podczas produkcji liście herbaty są utleniane przed obróbką cieplną i suszeniem, co nadaje napojowi ciemną barwę i bogaty smak z lekką kwaskowatością.

Jak zaparzyć

1. Zagotuj wodę do 100°C.

2. Rozgrzej naczynia.

3. Wlać liście herbaty do pojemnika – 1 łyżeczka. na filiżankę (200250 ml).

4. Zalej herbatę wrzątkiem.

5. Zaparz 2 osoby5 minut, w zależności od pożądanej mocy.

Herbata zielona

Zielona herbata zawiera wiele przeciwutleniaczy, witamin z grupy B i innych korzystnych substancji
Zielona herbata zawiera wiele przeciwutleniaczy, witamin z grupy B i innych korzystnych substancji

W przeciwieństwie do czarnej herbaty, zielona herbata nie utlenia się tak bardzo podczas procesu produkcji. Poddawany jest delikatnej obróbce cieplnej i suszeniu. Ma to na celu zachowanie w nim korzystnych substancji, zwłaszcza witamin z grupy B.

Jak zaparzyć

1. Podgrzej wodę do 7080°C.

2. Rozgrzej naczynia.

3. Do pojemnika wsypać liście herbaty – ok. 1 łyżeczka. na filiżankę (200250 ml).

4. Napełnij herbatę wodą o żądanej temperaturze.

5. Zaparz 13 minuty.

Napary ziołowe

Herbaty ziołowe wytwarza się z różnych roślin innych niż Camellia sinensis. Zasady ich warzenia mogą się różnić, najczęściej instrukcje są podane na opakowaniu.

Jak zaparzyć:

1. Zagotuj wodę (około 100°C).

2. Mieszankę wlać do imbryka, kubka lub termosu – 12 łyżeczki zioła na filiżankę.

3. Zalać zioła wrzątkiem.

4. Parzyć przez 5 do 10 minut.

Przydatne rady

Nie należy łączyć z herbatą leków, witamin i suplementów diety. Na przykład żelazo i magnez wchłaniają się znacznie gorzej z herbatą.

Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #herbata #herbata zielona #herbata ziołowa #herbata czarnaPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGIDodaj komentarz Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja