Jak jeść seler: od maczania patyczków po puree z korzenia

Jak jeść seler: od maczania patyczków po puree z korzenia

Jak jeść seler: od maczania patyczków po puree z korzenia

Uważa się, że seler to jedno z najzdrowszych i najbardziej dietetycznych warzyw o niemal ujemnej zawartości kalorii. Oczywiście to ostatnie przesada, ale poza tym plotki są prawdziwe – seler jest bogaty w witaminy, mikroelementy, błonnik, a do tego jest bardzo smaczny zarówno na surowo, jak i po obróbce cieplnej. Sałatki, zupy, zapiekanki i chipsy z selera są pożywne i pożywne, a jednocześnie lekkie i aromatyczne. Musisz tylko nauczyć się, jak prawidłowo je gotować.

Jak jeść seler: od maczania patyczków po puree z korzenia

O czym porozmawiamy w artykule:

  • Zakąska serowa z selerem
  • Domowe chipsy selerowo-warzywne z sosem czosnkowym
  • Sałatka z selerem, jabłkami i nasionami
  • Chleb na parze z selerem
  • Zupa selerowo-korzeńowa z serem pleśniowym i pieczoną gruszką
  • Korzeń selera smażony z miętą
  • Seler dauphinoise o smaku truflowym
  • Gnocchi z selera i ziemniaków
  • Puree z selera i innych warzyw z orzechami włoskimi
  • Zapiekanka z selera i jagnięciny
  • Detoks smoothie z selerem
  • Szybki seler marynowany od Gordona Ramsaya
  • Przygotowanie na zimę z selera i ziół

Seler znany jest od czasów starożytnych. Dzikich krewnych tej rośliny znaleziono w Afryce, Azji i basenie Morza Śródziemnego. Na przykład w Egipcie uważano je za lekarstwa, a w Grecji używano ich w wieńcach zwycięskich wojowników. Około XVIII wieku Niemcy, a następnie Holendrzy i Francuzi zaczęli jeść seler. A w naszym kraju warzywo to było uprawiane przez wiele lat wyłącznie jako roślina ozdobna.

W uprawie występują 3 odmiany selera: korzeń, ogonek (sałatka) i liść. To wszystko są różne rośliny.

Seler ogonkowy jest szczególnie lubiany w USA i Europie Zachodniej, gdzie wszyscy znają to warzywo od dzieciństwa. Dodaje się go do sałatek, np. słynnego Waldorfa czy sałatki colesław, służy do przygotowania lekkich przekąsek i podaje w formie paluszków z różnymi dipami. Należy tutaj pamiętać, że zewnętrzne łodygi pęczka selera są bardziej włókniste i mają jasny, specyficzny aromat, dlatego lepiej je podgrzać, dodając do gulaszu lub zupy. Ogonki wewnętrzne są znacznie bardziej miękkie i delikatniejsze w smaku: to właśnie je warto wybierać do sałatek.

Łodygi selera często dodaje się do koktajli. Świetnie komponuje się z zielonym jabłkiem, ogórkiem, cytryną i szpinakiem. Czasami do tego napoju dodaje się masło orzechowe lub kilka kropel ostrego sosu.

Jeśli chodzi o dania gorące, łodygę selera dodaje się do zup, gulaszy, zapiekanek itp. Należy to zrobić na kilka minut przed końcem gotowania – w ten sposób warzywo nie straci swojego jasnego aromatu.

Korzeń selera zawiera wystarczającą ilość skrobi, dlatego często jest stosowany jako zdrowa alternatywa dla ziemniaków. Na przykład puree ziemniaczane z nim okazuje się przewiewne i aromatyczne, zwłaszcza jeśli dodasz mleko migdałowe lub inne roślinne.

We Francji dużą popularnością cieszy się sałatka z cienko pokrojonego korzenia selera, doprawiona sosem remoulade, który w smaku bardzo przypomina majonez. Sałatka podawana jest jako samodzielne danie ze świeżym, gorącym pieczywem lub jako dodatek do mięs lub ryb. Korzeń selera dodaje się także do zup, pasztetów, zapiekanek, przyrządza się z niego aromatyczne i zdrowe chipsy.

Mielone nasiona selera są częścią soli selera, przyprawy, którą szczególnie uwielbiają Amerykanie. Dodaje się go do sałatek ze świeżych warzyw, sosów, dressingów do hot dogów, a także do słynnego koktajlu alkoholowego. Krwawa Mary».

Z liści i łodyg selera suszonych w suszarce można przygotować kolejną przyprawę – suszony bulion warzywny. Dodaj pietruszkę, cebulę, marchewkę, słodką paprykę i inne składniki według własnego uznania. Przyprawa doskonale przechowuje się w suchym, szczelnym pojemniku.

Każdy seler można zamrozić i przechowywać w szczelnym pojemniku przez kilka miesięcy. Po rozmrożeniu ani korzeń, ani łodyga nie tracą swoich właściwości i świetnie nadają się do sałatek i dań na ciepło.

Zakąska serowa z selerem

Zakąska serowa z selerem
Zakąska serowa z selerem

Chrupiący świeży seler i gładki ser kozi to zaskakująco dobre połączenie. Koniecznie spróbuj.

15 minut

4 porcje

Aby przygotować, potrzebujesz:

duże łodygi selera – 8 szt.

miękki ser kozi – 150 g

twarożek – 150 g

oliwa z oliwek – 2 łyżki. l.

orzeszki piniowe – 2 łyżki. l.

sól

świeżo zmielony czarny pieprz

1. Orzeszki piniowe smażymy na suchej, rozgrzanej patelni, ciągle mieszając, przez 4 minuty. Pokrój w grubą kostkę.

2. Twarożek i ser przetrzyj przez sito. Dodać orzechy, olej, sól i pieprz. Dobrze wymieszaj.

3. Dokładnie osusz seler. Odetnij cienkie końce, zostawiając 6 cm szerszej części. Ostrożnie rozprowadź nadzienie. Przed podaniem schłodzić przystawkę w lodówce, 2030 minut.

UWAGA DO GOSPODARKI

Nadzieniem do przystawki na łodygach selera może być prawie każda sałatka. Najważniejsze, że dobrze smakuje z selerem.

PRZY OKAZJI

Miękki ser kozi w tej przystawce można zastąpić zwykłym twarożkiem zbożowym.

Domowe chipsy selerowo-warzywne z sosem czosnkowym

Domowe chipsy selerowo-warzywne z sosem czosnkowym
Domowe chipsy selerowo-warzywne z sosem czosnkowym

Zdrowe i pyszne chipsy można przygotować w domu. Seler, buraki, pasternak, pomidory bez pestek i wiele innych warzyw sezonowych są idealne.

1 godzina

10 porcji

Aby przygotować, potrzebujesz:

duże marchewki – 2 szt.

buraki – 2 szt.

korzeń selera – 1 szt.

olej roślinny – 1 szklanka

cytryna (sok) – 1 szt.

gruba sól

Do sosu:

oliwa z oliwek – 300 ml

biały ocet winny – 4 łyżki. l.

żółtka jaj – 3 szt.

świeża bułka tarta – 3 łyżki. l.

czosnek – 6 ząbków

sól – 1/2 łyżeczki.

1. Obierz czosnek do sosu i pokrój w dowolne kawałki. W blenderze wymieszaj żółtka, bułkę tartą, czosnek, ocet i sól. Kontynuując ubijanie, cienkim strumieniem wlewamy oliwę. Na koniec dodaj 1 łyżkę. l. wrzątek. Ponownie wymieszaj, przelej sos do miski, ostudź do temperatury pokojowej, a następnie wstaw do lodówki.

2. Obierz korzeń selera, buraki i marchewkę. Seler pokroić na 4 części, duże buraki – na pół. Seler i buraki pokroić w bardzo cienkie plasterki, a marchewkę w cienkie, szerokie wstążki.

3. Warzywa włożyć do osobnych misek, zalać zimną wodą, do każdej dodać sok z cytryny i odstawić w chłodne miejsce na 30 minut. Następnie odcedź na durszlaku i osusz pomiędzy dwoma ręcznikami. Plasterki warzyw muszą być całkowicie suche, w przeciwnym razie podczas smażenia z pozostałych kropelek wody wytryśnie gorący olej.

4. Zagotuj olej roślinny w rondlu. Smaż warzywa partiami, po 2 minuty na każdą partię. Odsączyć frytki na ręcznikach papierowych i posypać grubą solą. Przełóż chipsy na duży talerz i podawaj z sosem.

UWAGA DO GOSPODARKI

Domowe chipsy warzywne można przygotować także bez oleju. Aby to zrobić, należy je wysuszyć w temperaturze 50 °W suszarce lub piekarniku na kilka godzin. Gotowość takich chipów należy stale sprawdzać.

PRZY OKAZJI

Do chipsów warzywnych można przygotować inne proste sosy. Na przykład z jogurtu z czosnkiem i kolendrą.

Sałatka z selerem, jabłkami i nasionami

Sałatka z selerem, jabłkami i nasionami
Sałatka z selerem, jabłkami i nasionami

Sałatka z selera, jabłek i nasion – dobra wersja słynnego Waldorfa. Wiadomo, że popularne danie zawsze zyskuje wariacje tematyczne, a wiele z nich w niczym nie ustępuje oryginałowi.

20 minut

4 porcje

Aby przygotować, potrzebujesz:

Seler ogonkowy – 1 opakowanie (400 g)

zielone jabłka – 3 szt.
(400 g)

obrane nasiona słonecznika – 30 g

Do tankowania:

jogurt naturalny – 1 szklanka (125 g)

majonez – 30 g

sok z cytryny – 15 ml

curry w proszku – 2 g

sól

świeżo zmielony czarny pieprz

1. Do sałatki wymieszaj jogurt naturalny, majonez, sok z cytryny, curry, sól i pieprz. Szybko podsmaż nasiona na suchej patelni na średnim ogniu, od czasu do czasu mieszając, przez 2 minuty.

2. Za pomocą noża do obierania odetnij zewnętrzne, grube włókna z selera. Seler pokroić na cienkie, krótkie kawałki.

3. Jabłka obrać z rdzenia (skórkę można również usunąć, jeśli jest twarda), miąższ pokroić w cienkie plasterki. Polać jabłka i seler sosem.

4. Powstałą sałatkę ułóż na porcjowanych talerzach, posyp świeżo zmielonym pieprzem i nasionami. Podawaj natychmiast: tej sałatki nie można przechowywać.

PRZYDATNE RADY

Jeśli zdecydujesz się zjeść tylko tę sałatkę, nie wahaj się dodać do niej cienko pokrojonej piersi z kurczaka (smażonej, pieczonej lub gotowanej na parze): będzie bardziej satysfakcjonująca, ale niewiele bardziej kaloryczna.

PRZY OKAZJI

Nie zapomnij obrać wierzchniej warstwy z łodyg selera. Włókna zewnętrzne są dość grube, więc mogą zepsuć wrażenia smakowe tak wspaniałej sałatki.

Chleb na parze z selerem

Chleb na parze z selerem
Chleb na parze z selerem

Trochę z pączków azjatyckich, trochę z klusek czeskich, kilka akcentów z delikatnych bułeczek i jeszcze trochę z dań dietetycznych – pełna fuzja!

30 minut

6 porcji

Aby przygotować, potrzebujesz:

mąka – 2 szklanki

śmietana 15–25% tłuszczu – 1 szklanka

jajka – 2 szt.

parmezan (lub inny twardy ser) – 80–100 g

seler – 3-4 młode ogonki wewnętrzne z liśćmi

cukier – 2 łyżki. l.

proszek do pieczenia – 2 łyżeczki.

oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia

sól – 1 szczypta

1. Wymieszaj proszek do pieczenia z mąką i solą. Zetrzyj parmezan na drobnej tarce. Ubij jajka z cukrem, aż się spienią, dodaj 1 łyżkę. l. masło, śmietanę, ponownie ubić, dodać mąkę, ser i dokładnie wymieszać. Seler siekamy i dodajemy do ciasta.

2. Aby przygotować porcjowany chleb, rozłóż gotowe ciasto do foremek do sufletów lub zwykłych szklanek, wstępnie natłuszczonych. Umieścić je w podwójnym bojlerze i gotować przez 20-25 minut (czas gotowania zależy od wysokości foremek).

3. Jeśli chcesz zrobić jedno duże, długie „ciasto”, zwiń kilka warstw folii spożywczej w kształt łódki w kształcie połowy walca, owijając folię wokół wałka. Nasmaruj olejem, napełnij ciastem i ugotuj na parze. Ostudzić i podawać.

UWAGA DO GOSPODARKI

W tym przepisie chleb nie wymaga gotowania na parze, można go także upiec w piekarniku, wypiekaczu do chleba lub w powolnej kuchence.

PRZY OKAZJI

Do ciasta można dodać pokrojone oliwki, kukurydzę konserwową, grzyby, groszek zielony, dowolne zioła i startą skórkę z cytryny. Chleb ten, owinięty w folię i torebkę spożywczą, dobrze przechowuje się w lodówce przez 3 dni – tuż przed podaniem wystarczy pokroić go w plasterki i podgrzać w kuchence mikrofalowej lub na patelni z odrobiną wody – a znów stanie się delikatny i kruchy!

Zupa selerowo-korzeńowa z serem pleśniowym i pieczoną gruszką

Zupa selerowo-korzeńowa z serem pleśniowym i pieczoną gruszką
Zupa selerowo-korzeńowa z serem pleśniowym i pieczoną gruszką

Zupa selerowa z serem pleśniowym i smażoną gruszką to prawdziwe danie restauracyjne.

40 minut

4 porcje

Aby przygotować, potrzebujesz:

duży korzeń selera – 2/3 szt. (około 700 g)

średnie ziemniaki – 2 szt.

śmietana 20–30% tłuszczu – 200 ml

średnia cebula – 2 szt.

duża gęsta gruszka – 1 szt.

ser pleśniowy – 100 g

ciemnobrązowy cukier – 1 łyżeczka.

ocet winny – 1 łyżeczka.

oliwa z oliwek

sól

świeżo zmielony biały i różowy pieprz

1. Drobno posiekaj cebulę, ziemniaki i…

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja