Jak gotować kapustę kiszoną z serwatką z własnego twarogu

Jak gotować kapustę kiszoną z serwatką z własnego twarogu

Jak gotować kapustę kiszoną z serwatką z własnego twarogu

Olga Zacharowa 10 listopada 2023 r5.00(3)Dodaj do ulubionychUdział

Ile jeszcze niesamowitych odkryć kryje dla nas kiszona kapusta? Okazuje się, że można go nawet fermentować z serwatką. Mówimy szczegółowo, jak to zrobić i podajemy przepis, który przypadnie do gustu każdemu miłośnikowi zarówno kiszonej kapusty, jak i twarogu.

kiszona kapusta

Treść artykułu:

  • Chemia mleczna kiszonej kapusty i co ma z tym wspólnego serwatka
  • Co to jest kwas mlekowy: zalety i wady
  • Serwatka dla dobra i dobra kiszonej kapusty
  • Przepis na kiszoną kapustę z serwatką

Nie trzeba mówić naszemu człowiekowi, czym jest kapusta kiszona. Jest smaczna, chrupiąca, pachnąca, a jej solanka jest dobra nie tylko na kaca. Okazuje się, że serwatka może stać się jego częścią.

Chemia mleczna kiszonej kapusty i co ma z tym wspólnego serwatka

Kapusta kiszona zawiera witaminę C, probiotyki i witaminę K2. Jest to witamina rozpuszczalna w tłuszczach, potrzebna organizmowi do syntezy białek i odgrywa ważną rolę w metabolizmie. Wzmacnia kości, wspomaga pracę nerek, bierze udział w wchłanianiu wapnia, ułatwia interakcję wapnia z witaminą D. Kapusta wzmacnia układ odpornościowy, poprawia trawienie, zmniejsza ryzyko niektórych chorób, a nawet pomaga w odchudzaniu. Jest niesamowicie dobra, nasza rosyjska młoda dama jest kiszoną kapustą.

Kapusta swój smak i dobroczynne właściwości zawdzięcza bakteriom kwasu mlekowego, które nie pozwalają jej żyć spokojnie. Fermentują zawarty w kapuście cukier i przekształcają go m.in. w dwutlenek węgla, kwas mlekowy i octowy oraz związki eterowe. Nawiasem mówiąc, te ostatnie nadają kapuście rozpoznawalny pikantny zapach. Dwutlenek węgla pieni sok, a kwas mlekowy odpowiada za smak i chroni kapustę przed pleśnią.

Kapusta kiszona w słoiku i tajemnice jej przygotowania znajdziesz tutaj
Kapusta kiszona w słoiku i tajemnice jej przygotowania znajdziesz tutaj

Co to jest kwas mlekowy: zalety i wady

Jak wszystkie kwasy, kwas mlekowy powoduje korozję metali, dlatego kapustę najlepiej fermentować w drewnianym lub szklanym pojemniku. W ostateczności – na emaliowanej patelni lub w wiadrze, ale po kiszonej kapuście trzeba włożyć kapustę do słoików. Najmniejsze pęknięcie lub odprysk emalii, którego nawet dla nas nie widać, powoduje rdzę, co oznacza, że ​​psuje smak kiszonej kapusty i skraca jej trwałość.

Kwas mlekowy odkryto w XVIII wieku, kiedy naukowcy wyizolowali brązową substancję z kwaśnego mleka. Później udowodniono, że kwas nie jest tylko produktem fermentacji cukrów w żywności, ale powstaje także w komórkach i bierze udział w metabolizmie.

Serwatka otrzymywana podczas przygotowania twarogu. Poniżej znajdziesz link do przepisów na jego wykorzystanie.
Serwatka otrzymywana podczas przygotowania twarogu. Poniżej znajdziesz link do przepisów na jego wykorzystanie.

Serwatka dla dobra i dobra kiszonej kapusty

Do fermentacji kapusty czcigodni rzemieślnicy używają produktu mlecznego. I nie jest to mleko, śmietana czy jogurt naturalny. Ich wyborem jest serwatka, którą uzyskuje się podczas przygotowania twarogu i twarogu. Jest super starterem do rozpoczęcia kiszenia kapusty.

Serwatkę wykorzystuje się nie tylko do przygotowania kapusty białej, ale także np. czerwonej.

Zalety kiszonej kapusty z serwatką:

  • oryginalny delikatny smak preparatu
  • możliwość zminimalizowania ilości soli do kiszenia

Nawiasem mówiąc, zamiast serwatki można użyć naparu z kombuchy. Jest również silny pod względem fermentacji (naturalna fermentacja produktów).

Naleśniki twarogowe od Aurika Vyntu, przygotowane na bazie serwatki. Zobacz link do przepisu poniżej.
Naleśniki twarogowe od Aurika Vyntu, przygotowane na bazie serwatki. Zobacz link do przepisu poniżej.

Przepis na kiszoną kapustę z serwatką

Serwatkę można kupić w sklepie, jednak nie możemy ręczyć za jakość przygotowanej z niej kiszonej kapusty. Serwatkę lepiej przygotować samodzielnie.

Pierwszy sposób. Do czystego pojemnika wlać pełne (najlepiej surowe) mleko i pozostawić w temperaturze pokojowej na kilka dni (2-4 dni). Mleko zgęstnieje i powstanie żółtawy płyn – serwatka. Szczegółowe informacje na temat przygotowania twarogu z mleka można znaleźć tutaj.

Drugi sposób. Jogurt naturalny, najlepiej domowy, ułożyć na gazie, złożyć 2-3 razy, zawiązać supeł i powiesić nad miską. Po około dniu cała serwatka tam spłynie.

RADA. Do fermentacji wybierz pojemnik tak, aby kapusta nawet po zagęszczeniu wypełniła słoik aż do samej góry („pod pokrywką”)! Lepiej mieć trochę nadmiaru przygotowanej kapusty, niż mieć dużo wolnego miejsca w słoiku, wiadrze, patelni czy wannie. Ta „swoboda” to kolejny powód powstawania w kiszonej kapuście pleśni i niepotrzebnych bakterii.

Kapusta kiszona duszona z jabłkami. Do tego dania doskonale nadaje się kapusta gotowana z serwatką. Zobacz przepis tutaj

Do przygotowania kiszonej kapusty z serwatki potrzebujesz:

  • 1,5-1,7 kg białej kapusty
  • 1 soczysta duża marchewka
  • 1 łyżka. l. sól niejodowana (morska lub skalna)
  • 70 ml serwatki
  1. Usuń z główki kapusty najwyższe liście, które utraciły wartość handlową. Usuń je. Wyjmij dwa chrupiące duże arkusze. Będą potrzebne do fermentacji. Kapustę pokroić w cienkie paski. Marchew zetrzyj na grubej tarce lub pokrój w cienkie paski.
  2. Wymieszaj warzywa i rozetrzyj mieszaninę rękami. Przełożyć do miski, dodać sól i serwatkę. Zamieszać.
  3. Na dno pojemnika fermentacyjnego układamy jeden liść kapusty i część masy kapuścianej. Ugniatamy tłuczkiem do ziemniaków, wyciskając więcej soku. Dodaj więcej kapusty i ponownie zagęść, aż cała kapusta zniknie.
  4. Przykryj kapustę drugim liściem i pozostaw w temperaturze (17-22°C) na 3 dni. Upewnij się, że górna warstwa kapusty jest zawsze pokryta warstwą płynu. Jeśli to konieczne, połóż na kapuście mały spodek i odważnik.
  5. Po 3 dniach pojemnik z kiszoną kapustą włóż do lodówki lub wstaw na zimno. Ona jest gotowa! Temperatura przechowywania powinna wynosić 0-2°C, nie niższa ani wyższa, aby kapusta pozostała chrupiąca i zachowała swój smak.

Serwatkaoczywiście, jest dobre nie tylko do kiszonej kapusty. Można go używać do pieczenia naleśników (patrz przepis). Tutaj), bułki (patrz przepis). Tutaj) i przygotowanie kwasu chlebowego (patrz przepis). Tutaj)

Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #kapusta kiszona #serwatkaPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja