Jak gotować ciekawe dania z pastą pomidorową i oszczędzać pieniądze
Olga Zacharowa 30 stycznia 2024 r
Każdy słoik wysokiej jakości koncentratu pomidorowego — trochę magii kulinarnej. Czy zgadzasz się? Przestudiowaliśmy ten problem. Okazuje się, że pasta pomidorowa wykorzystywana jest przez szefów kuchni na całym świecie. Mówią o tym na forach szefów kuchni w Internecie. Ważne jest tylko, aby zrozumieć, dlaczego go używać i co dokładnie pasta pomidorowa może dać każdemu daniu.
Treść:
- Co to jest pasta pomidorowa?
- Jak przechowywać koncentrat pomidorowy?
- Jak stosować pastę pomidorową?
- Najpierw karmelizuj makaron.
- Dodaj głębi włoskiemu sosowi do makaronu
- Sos Marinara
- Sos Puttanesca
- Spraw, aby prosta fasola smakowała wyśmienicie
- Zrób domowy sos BBQ
- Sos grillowy
- Wzbogać smak gulaszu i zup
- Użyj pasty do najpopularniejszej tureckiej przekąski
- Ezme
- Zamień suszony koncentrat pomidorowy w super przyprawę
- Pastę można stosować zamiast świeżych pomidorów w indyjskich curry lub daniach kreolskich
Być może kilka słoiczków przecieru pomidorowego stoi już bezczynnie na Twojej kuchennej półce, a idąc do sklepu, przechodzisz obojętnie obok tego uniwersalnego produktu. Spróbujmy naprawić sytuację.
Co to jest pasta pomidorowa?
Zasadniczo pasta pomidorowa — tak się dzieje, gdy przez długi czas gotujesz pomidory bez nasion i skórki, usuwając jak najwięcej soku. Czyli super skoncentrowane pomidory. Produkt przydatny i niezbędny zwłaszcza wtedy, gdy potrawa potrzebuje dodać koloru, aromatu i pomidorowej mocy. Niewielka ilość pasty może mieć taki sam smak jak duża ilość posiekanych pomidorów z puszki. A gdy świeże „zimowe” pomidory nie są już tak dobre, można je śmiało zastąpić pastą pomidorową. Kolejny duży plus pasty pomidorowej — jego przystępna cena.
Jak przechowywać koncentrat pomidorowy?
Jeśli planujesz przechowywać koncentrat pomidorowy w tym samym pojemniku, w którym go kupiłeś, wybierz pastę w szklanym słoiczku. To prawda, że u200bu200bjego objętość wynosi zwykle co najmniej 250–270 g, co oznacza, że produkt posłuży Ci przez długi czas (1–2 łyżki l. za dzień). Przecier pomidorowy po otwarciu zaczyna tracić swój bogaty warzywny aromat, a często i smak.
Jeśli kupujesz koncentrat pomidorowy w puszkach, lepiej przenieść go do szczelnego pojemnika na żywność, polewając oliwą lub olejem słonecznikowym bez mocnego aromatu i smaku. Po co? W otwartej puszce, nawet w lodówce, pasta pomidorowa szybko zmieni kolor na czarny w wyniku utleniania, a na jej powierzchni może pojawić się pleśń. Olejek zabezpieczy produkt przed zepsuciem.
Najlepszy sposób na zachowanie koncentratu pomidorowego i wszystkich jego właściwości — Układać porcjami na desce do krojenia przykrytej folią spożywczą (1 łyżka na porcję). Następnie włóż deskę do zamrażarki, aby pasta stwardniała. Wyjmij, przełóż stałą pastę do torebek do zamrażania lub hermetycznego pojemnika na żywność, naklej etykietę z datą „produkcji” i włóż z powrotem do zamrażarki. Po prostu dodawaj makaron porcjami do potraw podczas gotowania, jeśli zajdzie taka potrzeba. Zamrożonego makaronu nie trzeba nawet rozmrażać.
Jak stosować pastę pomidorową?
Najpierw karmelizuj makaron.
Jeśli gotujesz z koncentratem pomidorowym, szefowie kuchni zalecają smażenie go najpierw na oleju roślinnym lub innym tłuszczu 30–90 sekund, często mieszając, aby zapobiec przywieraniu i przypalaniu. Ten prosty krok wyeliminuje metaliczny posmak.
Gotowanie makaronu aż do jego karmelizacji, czyli zmiany koloru z jaskrawoczerwonego na głębszy ceglastobrązowy, dodatkowo wzmocni jego smak.
Nie ma potrzeby smażenia samego makaronu. Będzie dobrym towarzystwem przy zwykłym smażeniu marchwi i cebuli; w razie potrzeby można dodać łodygi selera.
Dodaj głębi włoskiemu sosowi do makaronu
Pasta pomidorowa — Doskonały pomocnik sosu pomidorowego do włoskiego makaronu (pasta). W tym przypadku może wzmocnić już istniejący smak umami, jaki mają pomidory. Z pasty pomidorowej można przygotować prosty sos marinara z pomidorów z puszki.
Sos Marinara
Sos Marinara
Do przygotowania około 1 litra sosu potrzebujesz:
- 800 g obranych pomidorów z puszki w s/s
- 200 g bulionu warzywnego lub wody pitnej
- 7 ząbków czosnku
- oliwa z oliwek do smażenia
- 1–2 łyżki l. pasta pomidorowa
- 0,5 łyżeczki suszone oregano
- pół papryczki chili, z nasionami lub bez
- 1–2 gałązki bazylii
- sól morska
- W misie blendera zmiksuj pomidory z 200 ml bulionu warzywnego/wody na gładką masę.
- Każdy ząbek czosnku pokroić na 4 części. Smażymy na oliwie, 5–6 minut lub do jasnozłotego koloru. Dodać koncentrat pomidorowy, wymieszać, smażyć jeszcze 1 minutę.
- Dodaj mieszankę pomidorową, oregano, papryczkę chili i sól. Zamieszać.
- Dodać bazylię i papryczki chilli, przeciąć wzdłuż i zanurzyć je w sosie. Gotuj na małym ogniu 7–10 minut Usuń bazylię i papryczkę chili. Użyj sosu zgodnie z zaleceniami lub zamroź część.
Pasta pomidorowa może być stosowana w sosach oraz w połączeniu ze świeżymi pomidorami (bez skórki), czosnkiem, oliwą z oliwek i świeżymi ziołami. Lub trochę skomplikuj zadanie i przygotuj słony sos puttanesca. Tego ostatniego używa się do dania o tej samej nazwie (Spaghetti alla puttanesca) w połączeniu ze spaghetti, oliwkami i anchois.
Sos Puttanesca
Sos Puttanesca
Do przygotowania około 600 g sosu potrzebujemy:
- 500 g dojrzałych pomidorów
- 1 mała czerwona papryczka chili
- garść pestek oliwek
- 2–3 ząbki czosnku
- 2 łyżki l. pasta pomidorowa
- 1 łyżka. l. kapary, bez soli
- 40–50 g anchois)
- 2 łyżki l. oliwa z oliwek
- Pomidory obieramy ze skórki i nasion, drobno siekamy. Usuń nasiona i błony z papryki i pokrój w cienkie półpierścienie. Drobno posiekaj czosnek.
- Na dużej patelni lub rondlu z grubym dnem i wysokimi bokami rozgrzej oliwę z oliwek. Dodać czosnek i smażyć na małym ogniu przez 1 minutę. Czosnek nigdy nie powinien brązowieć! Dodać koncentrat pomidorowy, papryczkę chili, kapary, posiekane anchois i posiekane oliwki, wymieszać, dusić na wolnym ogniu 2–3 minuty Dodaj pomidory.
- Sos gotujemy na małym ogniu przez 20–30 minut bez osłony. Płyn powinien prawie odparować, a sos powinien zgęstnieć.
Wtedy wystarczy ugotować spaghetti (500–600 g) zgodnie z instrukcją na opakowaniu, skracając czas gotowania o 30–60 sek. Odcedź je na durszlaku, zachowując 1 szklankę wody. Na patelnię dodać makaron wraz ze 100–120 ml płynu. Dokładnie wymieszać, podgrzewać przez 30–60 sek. i podawać na gorąco, skropione oliwą, solą, pieprzem i sosem pomidorowym.
Spraw, aby prosta fasola smakowała wyśmienicie
Rozmawialiśmy z kilkoma zaawansowanymi szefami kuchni — nasi kochani czytelnicy — i dowiedziałem się, że gotując suszoną fasolę i soczewicę, prawie zawsze używa się koncentratu pomidorowego. Aby to zrobić, pokrój cebulę w drobną kostkę, czosnek przekrój na pół i smaż na patelni z odrobiną oliwy z oliwek, aż warzywa zaczną się rumienić. Następnie dodaj 1–2 łyżki l. pasta pomidorowa i ulubione przyprawy — Zwykle jest to połączenie wędzonej papryki, płatków chili i oregano, a nawet szczypta proszku kakaowego. Całość zagotować przed dodaniem fasoli i bulionu/wody pitnej. Ten preparat nadaje potrawie fasolowej bogaty smak i aromat.
Kontynuując temat dobrych rad szefów kuchni na , zobacz także: Jak najlepiej używać jajek do posmarowania ciasta przed pieczeniem
Zrób domowy sos BBQ
Amerykańscy szefowie kuchni zalecają, aby podczas przygotowywania domowego sosu barbecue nie zapominać o przecierze pomidorowym. Do tego będziesz potrzebować puszki gotowego sosu pomidorowego i pasty pomidorowej. — będzie to baza, którą uzupełnimy czosnkiem, przyprawami, cukrem, oliwą, octem, a nawet owocami. Proces przygotowania jest dość prosty, a efekt końcowy jest znacznie lepszy niż wszystko, co można kupić w sklepie.
Sosem tym można polewać mięso lub drób grillowany lub pieczony w piekarniku. I dobrze smakują podane z tym samym sosem.
Można zrobić dużą ilość tego sosu na raz, przelać go do wysterylizowanych słoików, pasteryzować w łaźni parowej i zwinąć — Dobrze się przechowuje i z czasem staje się smaczniejszy.
Sos grillowy
Sos grillowy
Do przygotowania około 500 ml sosu potrzebujemy:
- 1 mała cebula
- 3–4 ząbki czosnku
- 2 łyżki l. oliwa z oliwek
- 3 łyżki l. pasta pomidorowa
- 400 g gotowego, średnio gęstego sosu pomidorowego
- 1 łyżka. l. ciemnobrązowy cukier
- 1 łyżka. l. gorąca musztarda
- 60–80 ml wody do picia
- 3 łyżki l. ocet jabłkowy
- 1 łyżka. l. Sos Worcestershire
- 6–8 sztuk niezbyt soczystych śliwek lub dużych, suszonych, mięsistych, wypestkowanych śliwek
- Papryka ostra
- sól i świeżo zmielony czarny pieprz
- Cebulę i czosnek obieramy i oddzielnie drobno siekamy.
- Na małej, głębokiej patelni lub rondlu z grubym dnem rozgrzej oliwę z oliwek na średnim ogniu, dodaj cebulę i smaż do miękkości, 5 minut. Następnie dodać czosnek, smażyć kolejne 2 minuty.
- Dodaj koncentrat pomidorowy, gotuj 1 minutę. Wlać sos pomidorowy i doprowadzić do wrzenia.
- W misce wymieszaj cukier, musztardę i gorącą wodę, mieszaj aż do całkowitego rozpuszczenia. Dodać ocet, wymieszać i powstałą masę wlać do sosu pomidorowego.
- Dopraw zawartość patelni sosem Worcestershire, solą, czarnym pieprzem i pieprzem cayenne. Gotuj, mieszając od czasu do czasu, 6–7 minut
- Dodać śliwki lub suszone śliwki, pokroić w drobną kostkę i gotować jeszcze 3–4 minuty Zdejmij sos z ognia i całkowicie ostudź przed podaniem, 1 godzinę.
Wzbogać smak gulaszu i zup
Dusząc mięso, kurczaka czy warzywa, dodanie koncentratu pomidorowego i dowolnego płynu (bulionu, soku warzywnego lub wody pitnej) urozmaici smak potrawy i sprawi, że będzie ona bardziej soczysta. Będzie to działać zarówno w przypadku wołowiny, jak i wieprzowiny.
Łyżka koncentratu pomidorowego doda umami i bogactwa niemal każdej zupie, ale szczególnie świetnie sprawdzi się w przypadku zup z roślinami strączkowymi.
Użyj pasty do najpopularniejszej tureckiej przekąski
Ezme — pikantna turecka przystawka, którą w zasadzie można podawać ze wszystkim: mięsem lub drobiem, ziemniakami lub pieczonym bakłażanem/cukinią. Ezme można jeść samodzielnie lub smarować chlebem. Turecka przystawka warzywna sprawdzi się także do tłustych ryb.
Ezme
Ezme
Do przygotowania 6 porcji potrzebne będą:
- 2 mięsiste pomidory
- 1 czerwona papryka, bez nasion i błonek
- 1 słodka czerwona cebula
- wyjeżdża od 4–5 gałązek natki pietruszki i mięty
- sok z połowy cytryny
- 4 łyżki l. oliwa z oliwek
- 1–2 łyżki l. pasta pomidorowa
- płatki chili
- sól i świeżo zmielony czarny pieprz
- Grubo posiekaj pomidory, paprykę i cebulę. Umieścić w misie blendera. Posiekaj natkę pietruszki i liście mięty i połóż je tam.
- Dodać sok z cytryny, oliwę, koncentrat pomidorowy, płatki chili.
- Ubijaj, aż pozostaną małe kawałki. Doprawić solą i pieprzem. Pozwól parzyć przez 15–20 minut
Zamień suszony koncentrat pomidorowy w super przyprawę
Szef kuchni Jack Yoss z Austin w Teksasie zaleca kreatywne wykorzystanie koncentratu pomidorowego: „Wyłóż blachę do pieczenia papierem do pieczenia. Nałożyć równą warstwę (1,5–2 cm) koncentratu pomidorowego i wstawić do nagrzanego do 60–Piekarnik 70°C na średnim poziomie. Wysuszyć pastę, aż do usunięcia całego płynu. Wyjąć, ostudzić i zmielić w misie blendera.
Użyj tej przyprawy pomidorowej w…