Jak gotować chili, 9 przepisów na słynny gulasz

Jak gotować chili, 9 przepisów na słynny gulasz

Jak gotować chili, 9 przepisów na słynny gulasz

Roman Ryżow 29 października 2023 r4,75 (4)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział0Komentarz

Chili to jedno z najpopularniejszych dań gorących kuchni tex-mex, łączące elementy autentycznej kuchni meksykańskiej z tradycjami teksańskimi, hiszpańskimi i indyjskimi. Często używa się tu tartego sera, wołowiny, fasoli, a także czosnku, chili i kminku. Dania tex-mex podawane są zazwyczaj na wielu talerzach ułożonych na dużej tacy – wygląda to bardzo pięknie. Burrito, tacos, nachos, chimichangas i nie tylko. A co najważniejsze – chili con carne! Porozmawiajmy o tym, jak prawidłowo go ugotować i co można dodać do tradycyjnego przepisu.

Jak gotować chili, 9 przepisów na słynne danie

Treść artykułu:

  • Chili con carne z kurczakiem i kiełbaskami
  • Chili z czerwonej fasoli i wieprzowiną
  • Gęste chilli z Illinois
  • Czekoladowa czarna fasola z chili i bakłażanem
  • Zupa jarzynowa chili
  • Chili con z nerkowcami
  • Dynia chilli con
  • Wegetariańskie chilli
  • Chili con carne

Historycznie rzecz biorąc, danie chili con carne jest znane na całym świecie po prostu jako „chili”. Uważa się, że wynaleźli go kowboje, których w tych stronach nazywano charros. Na wypas zabierali ze sobą suszone mięso i suszone wędzone chili. Paprykę rozdrobniono, zmieszano z tłuszczem i wodą, dodano cebulę i wołowinę i ugotowano na otwartym ogniu. We współczesnej interpretacji tego dania wcale nie jest konieczne używanie suszonego chili; całkiem odpowiednie jest świeże lub lekko suszone chili. Uważa się jednak, że im więcej odmian papryki doda się do potrawy, tym będzie ona smaczniejsza i bardziej autentyczna. W Teksasie wciąż przygotowuje się chili con carne z różnych rodzajów suszonych i wędzonych papryczek o takiej ostrości, że nie każdy nawet przygotowany odważy się tego spróbować.

Początkowo chili con carne przygotowywano wyłącznie z wołowiny i nie dodawano w ogóle fasoli. Nawiasem mówiąc, nadal trwają kontrowersje dotyczące obecności pomidorów. Nowoczesne przepisy obejmują pomidory, różne rodzaje mięsa czy drobiu (istnieją również odmiany wegetariańskie), czarną lub czerwoną fasolę. Cebula i czosnek są również obowiązkowymi składnikami, ale papryka, seler i kukurydza to kwestia gustu. No i oczywiście niezwykle ważne są przyprawy, przede wszystkim kminek i meksykańskie oregano (można zamiast niego śmiało użyć majeranku). Do dania dodaje się także kolendrę, cynamon, liść laurowy, goździki, słodką paprykę, a prawdziwi smakosze mogą dodać też odrobinę gorzkiej czekolady. Otrzymasz bardzo ciekawy smak.

Pierwszym krokiem w przygotowaniu chili con carne jest podsmażenie boczku lub smalcu. Należy to robić na małym ogniu, aby tylko wytopić tłuszcz i w żadnym wypadku go nie spalić. W razie potrzeby możesz po prostu użyć dowolnego bezwonnego oleju roślinnego. Następnie dodaje się mięso. Niektórzy kucharze wolą drobno kroić, a następnie obtaczać w mące. Uważa się, że jest to bardziej autentyczny sposób. Inni używają do potrawy gotowego mięsa mielonego, co również jest całkiem do przyjęcia. Istnieje trzecia opcja – najpierw usmaż cały kawałek wołowiny, a następnie gotuj na małym ogniu przez kilka godzin, aż mięso zacznie się rozpadać na włókna. Następnie dodaj cebulę, czosnek, pozostałe warzywa, fasolę i przyprawy. Swoją drogą całkiem odpowiednia jest fasola konserwowa, można ją kupić nawet od razu w sosie chili. A żeby przyprawy lepiej oddały swój smak, należy je najpierw usmażyć na suchej patelni, a dopiero potem rozetrzeć w moździerzu. Sami zdecydujcie, czy dodać do potrawy najostrzejsze części chili, czyli wewnętrzne przegrody (łożysko) i nasiona. W zwykłych supermarketach rzadko sprzedaje się więcej niż 1-2 odmiany ostrej papryki, ale ich ostrość pozostaje nieznana. Na etykiecie zwykle widnieje tylko słowo „chili” i nic więcej. Jednak wyspecjalizowane sklepy i targowiska oferują dość duży wybór papryki suszonej, suszonej na słońcu i marynowanej o różnym stopniu ostrości, a na większości z nich zapisane są nazwy odmiany i jednostki Scoville. Przykładowo najpopularniejszymi odmianami są rozdrobnione cayenne lub chipotle – wędzone czerwone papryczki jalapeno.

Nie ma jednego, prawdziwego przepisu na chili con carne. Różne regiony przygotowują je na swój sposób i nie ma w tym nic złego. Odwrotnie! Można dodać kiełbasę, dziczyznę, ciemne lub jasne piwo, czerwone wino, miód, masło orzechowe, banany i wiele, wiele więcej. Okaże się pyszne, nawet w to nie wątp. A chili con carne to zarówno zupa, jak i drugie danie (gulasz). Gęstość można łatwo regulować dodając bulion lub odrobinę mąki (skrobi). Tradycyjnie chili podawane jest z chipsami kukurydzianymi nacho, salsą pomidorową i guacamole.

W naszej ofercie znajdziesz 9 przepisów na najsmaczniejsze chili. Gotuj, próbuj, wybieraj.

Chili con carne z kurczakiem i kiełbaskami

Chili con carne dosłownie oznacza po hiszpańsku „chili z mięsem”. Danie jest bardzo popularne w Meksyku i Teksasie. Głównymi składnikami chili con carne są ostra papryczka i mięso mielone. Inne składniki dodaje się w zależności od regionu i preferencji smakowych. Zwykle są to cebula, czosnek, pomidory, słodka papryka i fasola. Do potrawy dodaje się oregano, kminek i czarny pieprz jako przyprawę. Ale najbardziej niezwykłym dodatkiem jest cukier, który czasami zastępuje się miodem, a nawet gorzką czekoladą.

Chili con carne z kurczakiem i kiełbaskami
Chili con carne z kurczakiem i kiełbaskami

Do przygotowania 6 porcji potrzebujesz:

  • Fasola czerwona konserwowa – 2 puszki (po 400 g każda)
  • pomidory siekane we własnym soku – 1 opakowanie (400 g)
  • cebula (duża) – 2 szt.
  • filet z udka kurczaka – 300 g
  • kiełbasa myśliwska – 200 g
  • Papryka ostra Aji Piura – 5 strąków
  • czosnek – 5-6 ząbków
  • średni pęczek kolendry – 1 szt
  • zira – 1 łyżeczka.
  • papryka – 1 łyżeczka.
  • suszony majeranek – 1/2 łyżeczki.
  • olej roślinny
  • cukier
  • sól
  • świeżo zmielony czarny pieprz
  1. Kurczaka pokroić na małe kawałki, kiełbaski myśliwskie w koła, drobno posiekać cebulę i czosnek.
  2. Rozgrzej rondelek o grubym dnie na średnim ogniu, wlej odrobinę oleju, włóż kiełbaski i mieszając rozpuść z nich tłuszcz. Dodaj cebulę, smaż do miękkości, 5 minut. Dodać połowę czosnku i przyprawy, wymieszać, dusić na małym ogniu przez 30–40 sekund.
  3. Za pomocą łyżki cedzakowej przenieś zawartość patelni do miski, zachowując olej. Rozgrzej rondelek na średnim ogniu, dodaj kurczaka do oleju i smaż przez 5 minut.
  4. Do kurczaka dodać pomidory wraz z sokiem, kiełbaski z cebulą i czosnkiem wrzucić do rondla, wymieszać, dusić pod przykryciem 10 minut.
  5. Fasolę odcedzić na durszlaku i w razie potrzeby przepłukać. Dodać do rondelka, wymieszać, dusić 10 minut. Następnie zdejmij pokrywkę i odparuj nadmiar płynu, delikatnie mieszając.
  6. Drobno posiekaj ostrą paprykę. Posiekaj kolendrę. Do rondelka dodać ostrą paprykę i wymieszać. Podawać posypane posiekaną kolendrą i pozostałym czosnkiem.

Uwaga gospodyni: oprócz papryczki Aji Piura, w tym chili con carne można dodać także zwykłe chili z supermarketu. Jeśli nie jest wystarczająco ostry, możesz dodać suszoną ostrą paprykę.

Przy okazji: nasiona Aji Piura można teraz kupić na targowiskach i uprawiać w domu. Roślina dorasta do 50 cm i owocuje nawet w niesprzyjających warunkach. Nadmiar owoców można wysuszyć i następnie dodać do potraw w postaci rozdrobnionej.

Chili z czerwonej fasoli i wieprzowiną

Chili z czerwonej fasoli i wieprzowiną to tradycyjne meksykańskie danie, które z pewnością przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom pikantnych potraw. Osobno można podawać z kwaśną śmietaną, tartym serem i chipsami kukurydzianymi nacho. Spróbuj.

Do przygotowania 8 porcji potrzebne będą:

  • pomidory siekane z puszki we własnym soku – 1,5 kg
  • pulpa z łopatki wieprzowej – 1 kg
  • Fasola czerwona konserwowa – 2 puszki (po 400 g każda)
  • duża cebula – 3 szt.
  • duża słodka papryka czerwona – 1 szt.
  • smalec surowy – 100 g
  • czosnek – 1 główka
  • mielony kminek – 1 łyżka. l.
  • suche oregano – 1 łyżka. l.
  • suchy rozmaryn – 1 łyżka. l.
  • mielona ostra czerwona papryka – 1-3 łyżeczki. (lub do smaku)
  • sól
  • świeżo zmielony czarny pieprz
  1. Drobno posiekaj cebulę i czosnek. Przygotowaną słodką paprykę pokroić w drobną kostkę.
  2. Mięso wieprzowe pokroić w kostkę o boku 2 cm. Smalec pokroić bardzo drobno.
  3. Smalec włożyć do dużego rondla o grubym dnie, postawić na małym ogniu i od czasu do czasu mieszając odsączyć tłuszcz. Zwiększ ogień i smaż mięso partiami, tak aby kawałki się nie stykały. Mięso, dobrze przyrumienione ze wszystkich stron, ułożyć na osobnym talerzu.
  4. Gdy cała wieprzowina się zrumieni, włóż ją z powrotem na patelnię i dodaj cebulę, czosnek i paprykę oraz odrobinę ostrej czerwonej papryki. Mieszaj, przykryj i gotuj na średnim ogniu, mieszając od czasu do czasu, 20 minut.
  5. Dodaj pomidory na patelnię wraz z sokiem, kminkiem, oregano, rozmarynem, solą i czarnym pieprzem. Zalać 400 ml zimnej wody. Doprowadzić do wrzenia, zmniejszyć ogień do małego i gotować pod przykryciem przez 2 godziny, mieszając od czasu do czasu. Jeśli mieszanina wydaje się zbyt gęsta, dodaj wrzącą wodę.
  6. Fasolę odcedzić na durszlaku, przełożyć do rondla, ponownie doprawić ostrą papryką i gotować około 20 minut. Podawać danie bardzo gorące.

Uwaga dla gospodarza: spróbuj przyrządzić chili con carne w stylu fusion – zastąp fasolę z puszki czerwoną soczewicą. Można go także dodać na 20 minut przed przygotowaniem całego dania.

Przy okazji: do przygotowania gulaszu najlepiej nadaje się kawałek polędwicy. Jeśli jest na kości, kość można wykorzystać do bulionu.

Gęste chilli z Illinois

Chili jest uważane za danie meksykańsko-teksańskie, ale jest również spożywane i przygotowywane w wielu innych południowych stanach. Wypróbuj naszą wersję mocnego chili Springfield. Lokalni szefowie kuchni serwują to danie w formie zupy, choć bardzo gęstej.

Do przygotowania 8-10 porcji potrzebujesz:

  • siekane pomidory we własnym soku – 1,5 kg
  • pulpa z łopatki wołowej – 1 kg
  • pulpa z łopatki wieprzowej – 800 g
  • cebula (średnia) – 2 szt.
  • fasola czerwona – 1 puszka (400 g)
  • fasola maślana biała (lima) – 1 puszka (400 g)
  • duża szalotka – 4 szt.
  • duża słodka papryka czerwona – 1 szt.
  • smalec surowy – 150 g
  • papryka czerwona średnio ostra – 1 szt.
  • czosnek – 1 głowa
  • mielony kminek – 1 łyżka. l.
  • suszone oregano – 1 łyżka. l.
  • suszony rozmaryn – 1 łyżka. l.
  • mielona ostra czerwona papryka – 1-3 łyżeczki.
  • sól
  • świeżo zmielony czarny pieprz
  1. Drobno posiekaj oba rodzaje cebuli. Posiekaj czosnek. Miąższ słodkiej papryki pokroić w drobną kostkę. Mięso wieprzowe i wołowe pokroić w kostkę o boku 2 cm Zetrzeć smalec.
  2. Smalec włożyć do dużego rondla o grubym dnie, postawić na małym ogniu i podgrzewać cały czas mieszając. Do wytopionego smalcu dodajemy część mięsa tak, aby kawałki się nie stykały, zwiększamy ogień i smażymy ze wszystkich stron na złoty kolor. Mięso wyjmujemy na talerz łyżką cedzakową i dodajemy kolejną porcję.
  3. Mięso włóż z powrotem na patelnię, dodaj cebulę, czosnek i obie papryki. Mieszamy, doprawiamy mieloną ostrą papryką i ponownie mieszamy. Przykryj patelnię i gotuj na średnim ogniu, mieszając od czasu do czasu, 20 minut.
  4. Na patelnię dodaj pomidory wraz z sokiem, kminkiem, oregano, rozmarynem i solą do smaku. Zalać 3 szklankami zimnej wody. Doprowadzić do wrzenia, zmniejszyć ogień do małego i gotować pod przykryciem przez około 2 godziny, mieszając od czasu do czasu. Jeśli mieszanina stanie się…
Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja