Co to jest herbata Kalmyk i dlaczego dodaje się do niej olej?

Co to jest herbata Kalmyk i dlaczego dodaje się do niej olej?

Co to jest herbata Kalmyk i dlaczego dodaje się do niej olej?

Ma wiele nazw: kałmucka, mongolska, kirgiska, tatarska… Wiele ludów koczowniczych tradycyjnie przygotowuje bogaty napój, bardziej przypominający zupę z herbatą, mlekiem, masłem i przyprawami. Rozmawiamy o zasadach przygotowania i zaletach herbaty kałmuckiej.

Dlaczego do herbaty Kałmuckiej dodaje się olej i jak jest przydatny?

O czym porozmawiamy w artykule:

  • Historia herbaty kałmuckiej
  • Jak przygotować herbatę kałmucką
  • Korzyści z herbaty Kalmyk

Historia herbaty kałmuckiej

Nie wiadomo na pewno, kto i kiedy po raz pierwszy przygotował herbatę kałmucką. Wielu koczowniczych pasterzy zamieszkujących stepy Azji przygotowywało tradycyjną herbatę nie zalewając ją wrzącą wodą, ale gotując w garnku z dodatkiem mleka i przypraw. Kałmucy nie byli wyjątkiem – potomkowie plemion Oirat, którzy pod koniec XVI wieku przybyli z Azji Środkowej do Dolnej Wołgi i północnego regionu Morza Kaspijskiego. Hodowali krowy i konie, więc mleko i masło były zawsze pod ręką – dodawano je do herbaty. Tak pożywny napój dodawał sił i pozwalał na długo zapomnieć o głodzie podczas długich spędów bydła. Chroniła także przed chorobami, gasiła pragnienie w czasie upałów, a zimą rozgrzewała.

Herbata z mlekiem i solą była dla Kałmuków napojem, pożywieniem i lekarstwem
Herbata z mlekiem i solą była dla Kałmuków napojem, pożywieniem i lekarstwem

Jak przygotować herbatę kałmucką

Kałmucy nie zapominają o tradycjach – do dziś przygotowują narodową herbatę. Herbatę kaflową sieka się na kawałki, zanurza w kotle z lekko podgrzaną wodą, w ilości jednej garści (około 50 g) na litr wody i doprowadza do wrzenia. Następnie dodać mleko (w objętości 2 razy większej niż woda) i sól do smaku. Można też dodać liść laurowy, gałkę muszkatołową, goździki – wszystko do smaku. Dodaje się również masło. Powstałą mieszaninę gotuje się przez 1015 minut, ciągle mieszając. W tym momencie wypowiadane są dobre życzenia lub modlitwy. Dzięki temu herbata jest nasycona tlenem i staje się jeszcze smaczniejsza. Można ją przecedzić przez sitko, aby nie pozostały w niej liście herbaty, nie ściemniała i nie stała się gorzka.

Z takich miseczek piją herbatę kałmucką lub podają ją z podpłomykami – cienkimi tselvgami lub grubymi kawałkami ciasta bortsogowego, smażonymi na oleju lub smalcu jagnięcym.

Herbata kałmucka z serem i podpłomykami
Herbata kałmucka z serem i podpłomykami

Korzyści z herbaty Kalmyk

Herbatę Kalmyk mogą pić zarówno dzieci, jak i dorośli. Jest to bardzo przydatne, ponieważ w wyniku długotrwałego gotowania w wodzie z herbaty ekstrahuje się maksymalnie substancji biologicznie czynnych, które wpływają na organizm ludzki. Garbniki nadają herbacie cierpki smak oraz działają bakteriobójczo i przeciwdrobnoustrojowo. Kofeina zawarta w herbacie tonizuje i pobudza metabolizm, potas poprawia pracę układu sercowo-naczyniowego i nerek, normalizuje ciśnienie krwi, sód (dodatek soli) jest niezbędny do regulacji metabolizmu wody i soli itp.

Mleko i masło rozpuszczone w herbacie dostarczają organizmowi niezbędnych dla zdrowia, łatwo przyswajalnych tłuszczów. Dzięki temu herbata Kalmyk jest wspaniałym lekarstwem na przeziębienie, kaszel i ból gardła. Zdrowie naszych płuc zależy od stanu środka powierzchniowo czynnego – warstwy tłuszczowej wyściełającej pęcherzyki płucne, która zapewnia lepszą penetrację tlenu, chroniąc jednocześnie płuca przed bakteriami. Kiedy zachorujemy lub nie spożywamy wystarczającej ilości zdrowego tłuszczu, środek powierzchniowo czynny ulega wyczerpaniu i należy się nim zająć. Dlatego dobrze jest stosować masło w postaci rozpuszczonej.

Mleko i masło są również przydatne do trawienia i osłabionej odporności. Napój pozwala przywrócić siły po chorobie lub zmęczeniu. Tę bogatą herbatkę poleca się także młodym mamom karmiącym piersią – pobudza laktację, dzięki czemu mleko matki jest bogate i bogate.

Gałka muszkatołowa nadaje herbacie kalmyckiej ostro-korzenny smak, a przyprawa ta jest także źródłem olejków eterycznych, przeciwutleniaczy i innych substancji bioaktywnych. Gałka muszkatołowa sprawia, że ​​napój jest bardzo korzystny dla zdrowia mężczyzn i kobiet, przedłużenia młodości i urody.

Serdecznie dziękujemy moskiewskiej restauracji „SibirSibir” za pomoc w przygotowaniu materiału.

Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #herbataPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGIDodaj komentarz Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja