Aż do raka mózgu: ten koci pasożyt zamienia człowieka w „zombie” – oto jak można się nim zarazić
Osoby zajmujące się kotami muszą zachować ostrożność
Kot domowy może być nie tylko ukochanym zwierzakiem, ale także nosicielem bardzo niebezpiecznego pasożyta. Mowa o toksoplazmie, która dotyka aż 65% ludzi na planecie. W publikacji „Russian Seven” wyjaśniono, jak niebezpieczny jest ten pasożyt.
Według źródła choroba występuje zwykle w postaci przewlekłej, bezobjawowej. Czasami jednak pasożyt ten może wpływać na zachowanie swojego żywiciela, w tym ludzi.
Jak Toxoplasma „zombi” człowiekaToxoplasma wygląda jak plasterek pomarańczy. Pasożyt ten może żyć w organizmie przedstawicieli rodziny kotów. Toxoplazma aktywnie namnaża się w jelitach zwierząt. Nowe pasożyty wydalane są z kałem w postaci zygocyst. Aby kontynuować swój cykl życiowy, Toxoplasma potrzebuje żywiciela pośredniego – dowolnego zwierzęcia stałocieplnego. W nim pasożyt występuje w postaci ruchomych cyst (tachozoity) lub nieruchomych cyst (bradiozoity).
Zdjęcie: freepik.com
Z ciała żywiciela pośredniego cysty próbują powrócić do ciała kota. Czasami powodują dziwne zachowanie tymczasowego żywiciela. Wpływ Toxoplasma na zachowanie zwierząt nie jest jeszcze w pełni poznany, wiadomo jednak, że w proces ten zaangażowane są hormony i neuroprzekaźniki. Jedna z wersji sugeruje, że substancje wydzielane przez cysty Toxoplasma zmniejszają poziom noradrenaliny w tkance nerwowej i wywołują procesy zapalne.
Zdaniem naukowca Ekaterina Stepanovapasożyt wytwarza enzym hydroksylazę tyrozynową, który w neuronach przekształca aminokwas tyrozynę w aminokwas L-DOPA. W rezultacie wzrasta poziom dopaminy w mózgu. Stwierdzono również, że Toxoplasma zwiększa ilość testosteronu.
Według danych z 2016 roku pasożyt wyłącza gen GLT-1, który umożliwia gromadzenie się nadmiaru glutaminianu w mózgu.
Zmiany w zachowaniu są wyraźnie widoczne u małych myszy. Kiedy zostaną zarażone Toxoplasmą, stają się bardzo aktywne. Gryzonie nie boją się już zapachu kociego moczu i mogą za bardzo zbliżyć się do dużego zwierzęcia. W rezultacie taka wybredna mysz łatwo staje się ofiarą kota, a cykl życiowy Toxoplasma dobiega końca.
Jak pasożyt wpływa na człowieka?W przypadku ludzi sytuacja jest bardziej skomplikowana. Być może odziedziczyliśmy podatność na Toxoplasmę od przodków naczelnych, na których żerowały lwy i pantery. Z biegiem czasu role się zmieniły: teraz ludzie zarażają się toksoplazmozą od kotów domowych. Toksoplazma nie może powrócić z organizmu człowieka do ciała kota, dlatego nam szkodzi.
Pojawienie się tego pasożyta wiąże się z udomowieniem kotów w czasach starożytnych. Jednak po tylu latach naukowcy zauważyli pozytywne oznaki obecności toksoplazmozy u ludzi.
Zdjęcie: baldeż. szczyt
Wiosną 2022 roku naukowcy z Uniwersytetu w Turku w Finlandii dokonali niesamowitego odkrycia. Okazało się, że osoby zakażone toksoplazmą wyglądają średnio atrakcyjniej niż osoby zdrowe. Mają bardziej symetryczne rysy twarzy i smukłą sylwetkę. Może to być spowodowane podwyższonym poziomem testosteronu i przyspieszonym metabolizmem.
Jednak życie z takimi ludźmi może być trudne. Często wykazują zainteresowanie nietypowymi rodzajami seksu, takimi jak sadomasochizm. Ponadto mężczyźni zakażeni pasożytem są zazwyczaj zazdrośni i nieufni, podczas gdy kobiety, wręcz przeciwnie, są przyjazne i towarzyskie.
Zagrożenia dla zdrowiaToksoplazma jest szczególnie niebezpieczna dla osób z osłabionym układem odpornościowym. W niektórych przypadkach może powodować zaburzenia układu nerwowego, takie jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i zapalenie mózgu. Toksoplazmoza czasami powoduje zapalenie wsierdzia, problemy z siatkówką, raka mózgu i zapalenie płuc.
Jeśli kobieta zostanie zarażona toksoplazmą w czasie ciąży, może to być niebezpieczne dla nienarodzonego dziecka. U osób zakażonych tym pasożytem występuje zwiększone ryzyko zachorowania na schizofrenię i chorobę afektywną dwubiegunową.
Ponadto osoby zakażone Toxoplasmą są bardziej narażone na stany lękowe. Wśród nich więcej jest tych, którzy próbują popełnić samobójstwo. Są też 2,6 razy bardziej narażeni na wypadki, o czym przekonał się czeski profesor Jaroslav Flegr.
Dlatego jeśli zauważysz zmianę w swoim zachowaniu, powinieneś natychmiast skonsultować się z lekarzem, aby na czas zidentyfikować problem.
Wcześniej powiedzieli nam, jaki produkt pomoże pozbyć się myszy w domu w ciągu kilku godzin.