8 sekretów robienia szarlotki. Okaże się nie gorzej niż twoja babcia lub matka

8 sekretów robienia szarlotki. Okaże się nie gorzej niż twoja babcia lub matka

8 sekretów robienia szarlotki. Okaże się nie gorzej niż twoja babcia lub matka

Olga Zacharowa 10 listopada 2023 r5.00(6)Dodaj do ulubionychUdział

Placki jabłkowe pieczone w Rosji, w całej Europie i Ameryce. A wszystko sprowadza się do mniej więcej idealnej receptury: delikatne i pachnące jabłka, złocisty wierzch (doskonały, jeśli chrupiący) i niezbyt rozmoczony spód ciasta. Można wziąć kawałek takiego wypieku i się nie rozpadnie. Wszystko inne jest kwestią przyzwyczajenia.

8 sekretów robienia szarlotki

Treść:

  • Używanie tajnego składnika do przygotowania nadzienia jabłkowego
  • Skrobia kukurydziana jest wybawicielem nadzienia jabłkowego
  • Nie zostawiaj ciasta na noc
  • Prawidłowo rozwałkuj ciasto na szarlotkę
  • Do upieczenia podstawy piasku użyj folii spożywczej.
  • Kamień do pieczenia jest przyjacielem szarlotek.
  • Krata ciasta – nie tylko piękno, ale także korzyści
  • Poza sezonem na jabłka pomyśl o Babci Smith.

Poznaliśmy 8 tajemnic amerykański szef kuchni Thomas Keller od pieczenia szarlotek i przekonałam się, że tego nie można przegapić! Dzielimy się przydatnymi informacjami.

Szarlotka amerykańska od Natalii Andreevy, przepis znajdziesz tutaj
Szarlotka amerykańska od Natalii Andreevy, przepis znajdziesz tutaj

Używanie tajnego składnika do przygotowania nadzienia jabłkowego

Keller zaleca dodanie do nadzienia zarówno pokrojonych w kostkę, jak i drobno startych jabłek. Tarte jabłka gotują się szybko i równomiernie, uzyskując konsystencję przypominającą mus jabłkowy z odpowiednią ilością wilgoci, w której rozwijają się miękkie, a jednocześnie kształtne kostki jabłek. Tworzy to ciekawy kontrast teksturalny.

Ponadto, zdaniem szefa kuchni, użycie startych jabłek pomaga zwalczyć mokry spód, który powstaje na skutek dużej ilości soku jabłkowego wydzielającego się podczas pieczenia. Wilgoć z startych jabłek traci się szybciej niż z plasterków czy kawałków jabłek, a sok zapobiegnie zamoczeniu spodu ciasta. Keller zaleca stosowanie startych i pokrojonych w kostkę jabłek w proporcji 1:1.

Szarlotka warstwowa, przepis znajdziesz tutaj
Szarlotka warstwowa, przepis znajdziesz tutaj

Skrobia kukurydziana jest wybawicielem nadzienia jabłkowego

Jeśli nie chcesz używać startych jabłek, dodaj do nadzienia jabłkowego skrobię kukurydzianą, aby „zastygło” po upieczeniu i wyglądało trochę jak gęsty sos. Ale nie przesadzaj z ilością skrobi!

Krucha szarlotka z dynią, przepis znajdziesz tutaj
Krucha szarlotka z dynią, przepis znajdziesz tutaj

Nie zostawiaj ciasta na noc

Keller uważa, że ​​kruche ciasto jabłkowe należy upiec tego samego dnia, w którym robione jest ciasto. Jeśli przedmiot zostanie umieszczony w lodówce na 6-8 godzin lub dłużej, powierzchnia ciasta pod wpływem parującego soku może zacząć się „łuszczyć” i nie będzie równa i gładka.

Szarlotka drożdżowa z cytrynami, przepis znajdziesz tutaj
Szarlotka drożdżowa z cytrynami, przepis znajdziesz tutaj

Prawidłowo rozwałkuj ciasto na szarlotkę

W przypadku wałkowania ciasta kruchego lub drożdżowego na placek należy postępować w następujący sposób: rozwałkować kawałek ciasta w jednym kierunku, obrócić warstwę o 45°. Rozwałkuj i obróć ponownie, a następnie wykonaj tę czynność jeszcze 2 razy.

Irlandzka szarlotka z kremem, przepis tutaj
Irlandzki quiche jabłkowy, przepis tutaj

Do upieczenia podstawy piasku użyj folii spożywczej.

W przypadku otwartych szarlotek i tart szef kuchni zaleca przykrycie piaszczystego podłoża podwójną warstwą folii spożywczej. Na to wysypać suchą fasolę lub ryż i owinąć brzegi folii. Upiecz spód, doprowadź do jasnozłotego koloru, następnie zdejmij obciążenie i folię, napełnij „koszyk” nadzieniem jabłkowym i piecz, aż całe ciasto będzie całkowicie upieczone. W ten sposób wewnętrzna strona boków ciasta będzie również upieczona i nie będzie biaława.

Oczywiście folia do tego celu musi być odporna na ciepło, podobnie jak rękaw do pieczenia, który wytrzymuje temperaturę 200 °C. Jeśli nie masz pod ręką takiej folii, weź przyzwyczajony do pieczenia papier do pieczenia, zgniot go, wyprostuj, połóż na spodzie ciasta i postępuj zgodnie z opisem powyżej. Ale folia aluminiowa nie nadaje się do tego!

Wspaniałe ciasto miodowe z nadzieniem jabłkowym, przepis znajdziesz tutaj
Wspaniałe ciasto miodowe z nadzieniem jabłkowym, przepis znajdziesz tutaj

Kamień do pieczenia jest przyjacielem szarlotek.

Wiadomo, że piekarze zalecają używanie specjalnego kamienia (najczęściej szamotowego) do pieczenia chleba i pizzy. A Keller przypomina, że ​​można na nim także upiec szarlotkę. W takim przypadku ciepło będzie równomiernie rozłożone, wierzch ciasta będzie chrupiący, a ciasto będzie doskonale upieczone i nie będzie się przypalać.

Jeśli nie masz kamienia do pieczenia, możesz zamiast niego użyć dużej żeliwnej patelni lub blachy do pieczenia, po prostu odwróć ją do góry nogami. Alternatywny „kamień” włóż do zimnego piekarnika i rozgrzej go do temperatury 200–220 °C. Rozgrzej patelnię/blachę do pieczenia przez około 20 minut. Na alternatywny „kamień” połóż papier do pieczenia i połóż na nim ciasto. Ważne jest, aby sok jabłkowy nie rozlał się na „kamień”. Kontynuuj pieczenie zgodnie z przepisem.

Szarlotka z migdałami, przepis znajdziesz tutaj
Szarlotka z migdałami, przepis znajdziesz tutaj

Krata ciasta – nie tylko piękno, ale także korzyści

Użyj siatki do ciasta, tak jak robiły to matki i babcie. Nie tylko dodaje to atrakcyjności wizualnej szarlotkom, ale także pomaga napowietrzyć nadzienie, dzięki czemu wierzchnia skórka będzie chrupiąca na ruszcie.

Szarlotka Cwietajewskiego od Olgi Stikharevy, przepis znajdziesz tutaj
Szarlotka Cwietajewskiego od Olgi Stikharevy, przepis znajdziesz tutaj

Poza sezonem na jabłka pomyśl o Babci Smith.

Jedna z legend głosi, że jabłka Babci Smith mają autorkę – starszą kobietę, Annę Marię Smith, która mieszkała w Australii. Zainteresowała się hodowlą i jakimś cudem skrzyżowała przywiezioną z Francji dziką jabłoń z lokalną jabłonią australijską. Powstała odmiana została nazwana na jej cześć.

Według Kellera do szarlotki najlepsze są jabłka Granny Smith ze względu na ich jędrność, chrupiącą konsystencję i przyjemny cierpki smak. Są zawsze w promocji, a ciasta z nimi zawsze wychodzą dobrze.

Ciasto jablkowo-jagodowe z tymiankiem i przyprawami z ponadczasowego ciasta od Larisy Klimenko, przepis zobacz tutaj
Ciasto jablkowo-jagodowe z tymiankiem i przyprawami z ponadczasowego ciasta od Larisy Klimenko, przepis zobacz tutaj
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #jabłka #szarlotka #szarlotkaPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja