7 przepisów na solenie makreli w domu

7 przepisów na solenie makreli w domu

7 przepisów na solenie makreli w domu

Roman Ryżow 03 czerwca 2023 r5,00 (1)WskaźnikDodaj do ulubionychUdostępnij0Komentarz

Makrela to jedna z najzdrowszych i najtańszych ryb, którą można kupić niemal w każdym sklepie. Jej mięso zawiera niezbędne dla człowieka mikroelementy – potas, magnez, fosfor, selen, miedź i wiele innych, a także witaminy z grupy B (B1, B3, B6, B12), A, D, E i co najważniejsze wielonienasycone kwasy omega-3. kwasy tłuszczowe. Makrelę przyrządza się na wszystkie możliwe sposoby: gotowana, smażona, pieczona, duszona, konserwowana, ale najprostszym i najzdrowszym sposobem jest solenie. Pozwala zachować w rybach witaminy, które podczas długotrwałej obróbki cieplnej tracą swoje korzystne właściwości.

Makrela z czosnkiem w zamrażarceMakrelaDelikatna, solona makrela w słoikuMakrela z czosnkiem w zamrażarceMakrela

O czym porozmawiamy w artykule:

  • Szybko solona makrela
  • Makrela solona na sucho
  • Lekko solona makrela w domu
  • Solona makrela w solance
  • Kindzmari z Makreli według gruzińskiej receptury
  • Delikatna, solona makrela w słoiku
  • Makrela z czosnkiem w zamrażarce

Jaką makrelę wybrać do solenia – mrożoną czy schłodzoną? Odpowiedź na to pytanie jest prosta – cała schłodzona makrela w sklepach powstaje z mrożonych surowców. Jeśli ufasz sprzedawcy, możesz śmiało kupować, wiedząc, że ta konkretna ryba jest świeża i nie stoi długo na ladzie. Jeśli rozmrożone nie jest dostępne, weź zamrożone. Aby ryba (dowolna, nie tylko makrela) nie straciła smaku i wyglądu, należy ją rozmrażać powoli i nie w zimnej wodzie, a po prostu w lodówce na górnej półce. Jeśli ryba nie jest zapakowana próżniowo, należy ją umieścić w misce, aby uniknąć zabrudzenia lodówki. Makrelę mrożoną najlepiej kupować w opakowaniu, w którym widnieje data jej połowu i co najważniejsze, w jaki sposób została zamrożona – staraj się wybierać ryby mrożone na statku, wtedy będziesz mieć całkowitą pewność, że otrzymasz najsmaczniejsze i najsmaczniejsze świeże produkty.

Przedstawiamy 7 przepisów na solenie makreli w domu, po przeczytaniu których na pewno będziesz chciał ugotować coś z tej wspaniałej i zdrowej ryby.

Szybko solona makrela

Lekko solona makrela prawie nigdy nie jest dostępna w sprzedaży, co jest absolutnie zaskakujące. W końcu da szanse każdemu najgrubszemu śledziowi. Robi fantastyczne kanapki i jakie mięso mielone! Jak mówią obecnie gastronomicy-amatorzy, zjesz swój umysł!

Szybko solona makrela
Szybko solona makrela

2 godziny 20 minut, 4 porcje

  • 2 duże makrele (po 500 g każda)
  • 30 ml ginu lub wódki
  • skórka i sok z połowy średniej cytryny (60 g)
  • sól
  • cukier
  1. Makreli odetnij ogon i głowę, wypatrosz rybę, opłucz lodowatą wodą i osusz papierowymi ręcznikami.
  2. Filetuj rybę bez usuwania skóry. Odetnij kości. Zważ filety. Na każde 100 g weź 1 łyżeczkę. sól i cukier. Wymieszaj sól, cukier i skórkę. Obtocz filety ze wszystkich stron w tej mieszance, włóż do torebki Ziploc i pozostaw w temperaturze pokojowej na 1 godzinę.
  3. Sok z cytryny wymieszać z alkoholem, wlać do worka z rybą, delikatnie wymieszać i pozostawić w temperaturze pokojowej na kolejną godzinę. I tyle, rybę można wysuszyć i pokroić do podania.

Uwaga dla gospodyni

Lekko solona makrela łatwo toleruje zamrażanie; najważniejsze jest napełnienie jej niewielką ilością oleju roślinnego w plastikowym pojemniku i włożenie do zamrażarki. Tylko nie przechowuj go przez długi czas, najwyżej 1 miesiąc, w przeciwnym razie ryba straci cały swój smak.

Przy okazji

W razie potrzeby możesz zmienić rodzaj alkoholu, aby nadać rybom nowy smak. Spróbuj na przykład Calvadosu lub pikantnego rumu.

Makrela solona na sucho

Wiele osób woli makrelę soloną na sucho od tradycyjnej makreli solonej na mokro, wierząc, że w tym przypadku miąższ ryby jest jednocześnie gęsty i delikatny. Sam proces jest bardzo łatwy, więc nawet jeśli nigdy czegoś takiego nie robiłeś, możesz łatwo podjąć się zadania wprowadzenia takiego przepisu w życie. Aby smak makreli był bardziej wyrazisty, do marynowanej mieszanki proponujemy dodać zmieloną kolendrę i liść laurowy: doskonale spełniają swoje zadanie. Pamiętaj tylko, że pomimo absurdalnie szybkiego procesu gotowania (nie więcej niż piętnaście minut), ryba będzie gotowa do podania dopiero po jednym dniu.

Makrela solona na sucho
Makrela solona na sucho

24 godziny 15 minut, 2-3 porcje

  • 1 (400 g) makreli
  • 1 liść laurowy
  • 1 łyżka. l. sól
  • 1/2 łyżki l. Sahara
  • 1/2 łyżeczki mielona kolendra
  • 1/3 łyżeczki świeżo zmielony czarny pieprz
  • cebula i warzywa do serwowania – do smaku
  1. Przygotuj wszystkie składniki. Jeśli makrela jest zamrożona, należy ją rozmrozić na „najcieplejszej” półce lodówki. Następnie umyj rybę, odetnij głowę i wypatrosz brzuch. Makrelę opłucz wnętrze i osusz papierowymi ręcznikami. Odetnij płetwy i ogon.
  2. Posiekaj liść laurowy nożem. Wlać do miski. Dodać sól, cukier, mieloną kolendrę i pieprz. Dokładnie wymieszaj. Powstałą mieszaniną natrzyj tuszę ryby, wewnątrz i na zewnątrz.
  3. Makrelę włóż do szczelnego worka. Dodaj pozostałą mieszaninę soli. Zamknij torebkę makreli i potrząśnij nią kilka razy, aby równomiernie ją rozprowadzić.
  4. Umieścić w lodówce na 24 godziny. Okresowo wyjmuj makrelę z mieszaniny soli i wstrząśnij. Przed podaniem pokrój rybę na duże kawałki i udekoruj posiekaną cebulą i ziołami.

Uwaga dla gospodyni

Jeśli pozostawisz makrelę w lodówce dłużej niż jest to zalecane w przepisie, może stać się bardziej słona. Miej to na uwadze i kieruj się swoimi preferencjami smakowymi.

Przy okazji

Zamiast mielonej kolendry do mieszanki marynowanej makreli z łatwością można dodać kminek, mieloną paprykę (najlepiej wędzoną) lub suszone zioła do smaku.

Lekko solona makrela w domu

Gotowanie lekko solonej makreli w domu nie sprawi żadnych pytań nawet mniej doświadczonym kucharzom. Jeśli zatem uwielbiacie tego rodzaju ryby, koniecznie sprawdźcie nasz przepis. Naprawdę nie ma w tym nic skomplikowanego: proces jest bardzo przejrzysty i dość szybki. Najpierw przygotowujemy solankę, studzimy ją, a następnie zalewamy posiekaną rybę. Po tym czasie należy odczekać czas podany w przepisie (24 godziny) i podawać wspaniałą, lekko soloną rybę – delikatną, tłustą, zaskakująco smaczną.

Lekko solona makrela w domu
Lekko solona makrela w domu

25 godzin, 6-8 porcji

  • 900 g makreli
  • 1 litr wody pitnej
  • 45 g soli
  • 4 szt. czarne ziarna pieprzu
  • 1 liść laurowy
  • 1 łyżeczka kolendra
  1. Przygotuj solankę z makreli. Wlej wodę do kadzi. Dodać sól i doprowadzić do wrzenia. Dodać ziarna pieprzu, liść laurowy i kolendrę. Gotuj przez 5 minut. Całkowicie ostudzić.
  2. Jeśli makrela jest zamrożona, należy ją rozmrozić na „najcieplejszej” półce lodówki. Następnie umyj rybę, odetnij głowę i wypatrosz brzuch. Odetnij płetwy i ogon. Makrelę opłucz od środka, następnie pokrój w duże plasterki. Umieść je w słoiku.
  3. Ostudzoną solanką zalej kawałki makreli w słoiku. Zamknij go pokrywką i włóż do lodówki na 24 godziny. Przed podaniem połóż makrelę na talerzu i udekoruj według uznania.

Uwaga dla gospodyni

Jeśli chcesz, aby makrela szybciej się soliła, pozostaw słoik z kawałkami ryby w temperaturze pokojowej na 2-3 godziny, następnie będzie gotować w lodówce przez około 12 godzin.

Przy okazji

Aby lekko solona makrela była bardziej pikantna, do solanki podczas gotowania dodaj kilka pączków goździków i dwa groszki ziela angielskiego.

Solona makrela w solance

Bardzo łatwo jest samemu ugotować soloną makrelę w solance, wystarczy raz zdobyć się na odwagę. Smaku ryb solonych w domu nie można porównać do tych kupnych. W tym procesie bardzo ważne jest zachowanie proporcji, aby wynik nie był dla wszystkich zaskoczeniem. Solimy całą rybę. Waga każdego powinna wynosić około 300 g. Osobniki, które są zbyt małe, mogą zostać wysuszone. Jeśli chcesz pokroić rybę na kawałki, będziesz potrzebować mniej czasu na solenie (około 12-18 godzin). Rybę można podawać z posiekaną cebulą i polaną odrobiną aromatycznego oleju roślinnego.

Solona makrela w solance
Solona makrela w solance

48 godzin, 12 porcji

  • 4 tusze makreli

Na 1 litr solanki:

  • 1 litr wody
  • 60 g cukru
  • 125 g soli
  • 3 g suchej mielonej musztardy
  • 40 ml oleju roślinnego
  • 12 ziaren czarnego pieprzu
  • 3 groszki ziele angielskie
  • 5 liści laurowych
  1. Przygotuj wszystkie składniki do gotowania solonej makreli w solance. Jeśli ryba była zamrożona, rozmroź ją wcześniej. Odetnij głowę i ogon, usuń wnętrzności. Opłucz tuszę.
  2. W zależności od wielkości pojemnika może być potrzebna większa lub mniejsza ilość solanki. Na przykład w słoiku o pojemności 1,5–1,7 litra wystarczy 1 litr solanki. Jeśli potrzebujesz więcej solanki, proporcjonalnie zwiększ ilość składników.
  3. Przygotuj solankę. Do rondelka wlewamy wodę pitną, dodajemy cukier, sól i doprowadzamy do wrzenia. Zdjąć z ognia, wlać olej roślinny i ostudzić.
  4. Tusze makreli szczelnie ułożyć w pojemniku lub słoiku o odpowiedniej wielkości. Jeśli ryba jest duża, tuszę można przeciąć w poprzek na pół lub pokroić na kawałki.
  5. Następnie do ryby dodać wszystkie przyprawy (musztardę, czarnusz i ziele angielskie, liść laurowy) i zalać ostudzoną solanką. Powinien całkowicie zakrywać tuszę. Przykryj pojemnik pokrywką i przechowuj w lodówce przez 2 dni.
  6. Rybę podawaj z puree ziemniaczanym lub całymi ziemniakami lub wykorzystaj jako przystawkę na uroczystość lub na co dzień. Przechowuj resztki makreli w lodówce.

Uwaga dla gospodyni

Ważne jest, aby wybrać odpowiedni pojemnik do marynowania. Odpowiednie są plastikowe naczynia lub zwykły szklany słoik lub emaliowana patelnia. Do solonej makreli w solance nie należy używać aluminium, gdyż może się utlenić.

Przy okazji

Do przygotowania solonej makreli w solance odpowiednie są schłodzone ryby. Nie używaj soli zawierającej jod, ponieważ mięso może stać się kruche i pozbawione smaku.

Kindzmari z Makreli według gruzińskiej receptury

Kindzmari w tłumaczeniu z gruzińskiego oznacza „kolendrę i ocet”. Tradycyjnie w Gruzji każdą tłustą rybę gotuje się z sosem kindzmari, a z tego rodzaju ryb przyrządza się makrelę. Lekko zmieniliśmy skład kindzmari, przygotowując je bez kolendry, ale dodając mleko. W tej marynacie ryba okazuje się delikatniejsza w smaku.

Kindzmari z Makreli według gruzińskiej receptury
Kindzmari z Makreli według gruzińskiej receptury

6 godzin 30 minut, 6-8 porcji

  • 2-3 średnie makrele
  • ½ szklanki mleka

Na marynatę:

  • 500 ml wody
  • 4 łyżki sól
  • 1 łyżka. Sahara
  • liść laurowy
  • 1 łyżeczka mielona kolendra
  • 8 ziaren czarnego pieprzu
  • 1 łyżka. słonecznik lub oliwa z oliwek
  • 1 łyżka. ocet jabłkowy

Aby przesłać:

  • czerwona cebula
  • koperek
  • gotowane ziemniaki
  1. Wszystkie składniki marynaty wymieszać, podpalić, doprowadzić do wrzenia, wyjąć i ostudzić.
  2. Do ostudzonej marynaty dodać 0,5 szklanki mleka.
  3. Makrelę pokroić w cienkie plasterki. Zalać marynatą, umieścić pod prasą i pozostawić w temperaturze pokojowej na 1,5 godziny (lub 6 godzin w lodówce).
  4. Przed podaniem posyp rybę krążkami cebuli i koperkiem. Podawać na czarnym pieczywie lub z gotowanymi ziemniakami.

Uwaga dla gospodyni

Makrela kindzmari według gruzińskiej receptury sprawdzi się nie tylko jako przystawka, ale będzie także doskonałym składnikiem lekkiej sałatki z ziołami, nasionami i aromatycznym olejem do dressingu.

Przy okazji

Ocet jabłkowy w tym przepisie można zastąpić dowolnym innym, najważniejsze jest to, że jest lekki i naturalny – wino winogronowe, białe wino lub cydr są idealne.

Delikatna makrela…

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja