Bekon: jak sobie z tym poradzić i wyjść zwycięsko bez rozpryskiwania i przypalania
Świat ma obsesję na punkcie bekonu – i nie bez powodu. Lody bekonowe, wódka bekonowa, bekon w czekoladzie i praktycznie każda żywność zawijana w boczek stały się w ostatnich latach częścią „manii bekonu”. Zanim jednak zaczniemy eksperymentować z boczkiem, nauczmy się, jak doprowadzić go do chrupkości, a gdy zajdzie taka potrzeba, wydobyć z niego tak kuszący mięsny smak, jakiego żadne inne jedzenie nie może się z nim równać.
O czym porozmawiamy w artykule:
- Co to jest bekon
- Jaka jest różnica między bekonem a mostkiem?
- Pytania i odpowiedzi dotyczące stosowania boczku
- Przepisy na bekon: kiedy boczek stanowi osłonkę dla chrupkości i smaku
- Przepisy z boczkiem: gdy boczek jest częścią gorącego dania, aby uzyskać mięsny smak i uczucie sytości
Przed pojawieniem się chłodnictwa konserwowanie wieprzowiny było niezbędne do bezpiecznego i długotrwałego przechowywania mięsa. Zarówno Brytyjczycy, jak i Francuzi uważają się za pionierów bekonu. Ale nie ma na to dokładnych dowodów historycznych, ponieważ w średniowieczu prawie wszyscy Europejczycy jedli ten przysmak mięsny. W miarę upływu czasu i poszerzania się możliwości przechowywania żywności, bekon pozostał z nami ze względu na swój smak, konsystencję i aromat.
Jeśli chcesz, żeby wszystko było smaczniejsze, po prostu dodaj trochę bekonu, ale najpierw upewnij się, że każdy plasterek jest idealnie ugotowany.
Co to jest bekon
Boczek to produkt mięsny wytwarzany z różnych kawałków wieprzowiny, zwykle boczku wieprzowego („bekon smugowy”) lub chudszych kawałków, takich jak łopatka lub schab. Nawet słowo „bekon” pochodzi od pragermańskiego bakkonu, co oznacza „mięso z grzbietu”.
Boczek w paski, który sprzedajemy w naszych sklepach, składa się z naprzemiennych warstw tłuszczu i mięsa, ułożonych równolegle do skóry wieprzowej. Idealnie, grubość warstw tłuszczu i mięsa powinna być równa.
Ostatnio pojawił się boczek wegetariański („boczek sojowy”), przygotowany z myślą o wegetarianach i zwolennikach zdrowego trybu życia. W krajach, w których dominuje ludność żydowska lub muzułmańska, spotyka się „bekon z indyka” lub „bekon jagnięcy”, ale nadal jest to raczej wyjątek niż reguła.
Boczek może być wędzony na surowo lub gotowany i wędzony.
Jaka jest różnica między bekonem a mostkiem?
W przeciwieństwie do boczku, mostek to wykrojona z piersi nie tylko wieprzowina, ale także wołowina, a nawet jagnięcina. W boczku mięso i tłuszcz występują naprzemiennie w odstępach co 1,5 cm, natomiast w mostku warstwy są grubsze – około 2 cm. Boczek jest zawsze całkowicie pozbawiony kości, w przeciwieństwie do mostka, który może zawierać chrząstkę.
Pytania i odpowiedzi dotyczące stosowania boczku
Jak nie smażyć boczku na patelni i czego unikać
Jeśli od razu zaczniesz smażyć boczek w zbyt wysokiej temperaturze, możesz otrzymać przypalony pasek wieprzowiny. To prawdopodobnie nie zadowoli nikogo, więc zacznij gotować bekon na małym lub średnio-małym ogniu, w razie potrzeby nieznacznie zwiększając ogień. Boczek smaż powoli, często obracając, aby zmniejszyć skurcz. Podczas smażenia polewamy wieprzowinę wytopionym tłuszczem.
Od czego zacząć prawidłowe smażenie boczku na patelni i jak zakończyć?
- Jeśli lubisz chrupiący boczek, wybierz do smażenia cieńsze plasterki.
- Wyjmij boczek z lodówki co najmniej 30 minut wcześniej. przed gotowaniem. Dzięki temu boczek osiągnie temperaturę pokojową i będzie smażony bardziej równomiernie.
- Przed smażeniem nakłuj plastry w kilku miejscach widelcem, aby nie były tak poskręcane i nierówne.
- Po ugotowaniu boczku nie wyrzucaj wytopionego tłuszczu. Ostudzić do temperatury pokojowej, przelać do małego pojemnika, przecedzić przez drobne sitko. Przykryj pojemnik i przechowuj go w lodówce lub włóż do zamrażarki: można go wykorzystać do przygotowania innych potraw.
Czy istnieje alternatywny sposób smażenia boczku na patelni?
Tak, jeśli chcesz chrupiącego, ale ciągnącego się bekonu. Wieprzowinę można smażyć na patelni z wodą! Dlaczego woda?! Utrzyma niską początkową temperaturę gotowania, dzięki czemu wieprzowina pozostanie miękka. Zanim woda osiągnie temperaturę wrzenia, tłuszcz w boczku zostanie prawie całkowicie wytopiony, więc ryzyko spalenia mięsa będzie znacznie mniejsze.
- Plasterki boczku (w razie potrzeby można pokroić w paski lub kawałki) ułożyć na patelni o grubym dnie i zalać taką ilością wody, aby całkowicie przykryła wieprzowinę.
- Doprowadzić do wrzenia na dużym ogniu. Gdy woda się zagotuje, zmniejsz ogień do średniego.
- Gdy cała woda odparuje, zmniejsz ogień do średniego i kontynuuj smażenie, aż boczek będzie chrupiący i dobrze zarumieniony.
Dzięki temu paski bekonu pozostaną gładkie podczas gotowania. Boczek jest chrupiący, ale nie twardy i kruchy.
Nie testowaliśmy tego przepisu, a jedynie wielokrotnie czytaliśmy o nim na zagranicznych stronach internetowych. Jeżeli przyrządzasz w ten sposób boczek, napisz nam proszę o wrażeniach.
Jak inaczej można ugotować boczek w domu?
Jeśli pilnie potrzebujesz bekonu, możesz ugotować go w kuchence mikrofalowej. Aby to zrobić, wyłóż talerz przeznaczony do kuchenki mikrofalowej ręcznikami papierowymi i ułóż na nich paski boczku. Przykryj plastry innym ręcznikiem papierowym i gotuj przez 4–6 minut na wysokim poziomie, sprawdzając konsystencję wieprzowiny co 2 minuty.
Boczek można także upiec w piekarniku, tworząc bardzo płaskie plasterki. Rozgrzej piekarnik do 200°C. Plasterki boczku układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i pieczemy 10 minut–15 minut Lub umieść bekon na stojaku ustawionym nad blachą do pieczenia, aby mieć pewność, że usmaży się ze wszystkich stron.
Czy boczek należy opłukać przed gotowaniem?
Tak, dobrze jest opłukać boczek przed użyciem gorącej, zimnej wody. Jeszcze lepiej, umieść plasterki bekonu w lodowatej wodzie na 2 osoby–4 minuty, a następnie przed gotowaniem dokładnie osuszyć papierowymi ręcznikami. Zapobiegnie to nie tylko rozpryskiwaniu się tłuszczu, ale także zmniejszy skurcz wieprzowiny.
Dlaczego bekon się zwija i jak tego uniknąć podczas pieczenia w piekarniku
Po ugotowaniu boczku tłuszcz wypływa, pozostawiając w plasterku jedynie tkankę łączną mięsa. Kurczy się, powodując zwinięcie kawałka boczku.
Kiedy bekon piecze się w piekarniku, prawie zawsze się zwija. Aby tego uniknąć, możesz umieścić na boczku natłuszczoną kratkę.
Jak chronić się przed rozpryskami tłuszczu podczas smażenia boczku na patelni
Szefowie kuchni zalecają dodanie na patelnię kilku liści selera lub pietruszki.
Co to za biała substancja, która czasami tworzy się podczas smażenia boczku?
Jest to głównie woda, a także zdenaturowane (o zmienionej strukturze) białka mięsa.
Jest całkowicie bezpieczny dla konsumenta, ale jeśli się niepokoisz, istnieje kilka sposobów na zmniejszenie widoczności istoty białej:
- Kup grubszy boczek. Okazuje się, że cienkie plasterki „wybielają” bardziej.
- Boczek gotuj możliwie najwolniej: im szybciej mięso się smaży i kurczy, tym szybciej wycieka płyn.
Czy można zamrozić surowy boczek?
Tak. Jeśli nie możesz zjeść całego opakowania boczku przed upływem terminu ważności, zamroź go. Dla wygody ciasno zwiń każdy plasterek w rulon, włóż do szczelnie zamykanej plastikowej torebki strunowej i włóż do zamrażarki. Jeśli zdecydujesz się na gotowanie wieprzowiny, przenieś torebkę z zamrażarki do lodówki, rozmroź, a następnie rozwiń każdą rolkę.
Przepisy na bekon: kiedy boczek stanowi osłonkę dla chrupkości i smaku
Zapiekanka mięsna z pistacjami w boczku
Zapiekanka mięsna nie jest szczególnie popularna, ale na próżno. Spróbuj zrobić taki „bochenek” mięsny, a być może stanie się on Twoim popisowym daniem świątecznym.
Zapiekanka mięsna z pistacjami w boczku
Do gotowania 6–Potrzebne 8 porcji:
- 300 g długich plasterków boczku
- 2 duże cebule
- 5–6 ząbków czosnku
- 1 duże jabłko
- 1 mała cukinia lub cukinia
- 50 g miękkich suszonych moreli
- 3 gałązki tymianku
- 2 łyżki l. masło
- 600–700 g pulpy z karkówki
- 500 g pulpy z łopatki wołowej
- 2 duże jajka C0 + 2 żółtka
- 130 g pysznej bułki tartej
- 100 g obranych pistacji
- 1 łyżka. l. Sos Worcestershire
- 1,5 łyżki. l. Musztarda Dijon i ketchup
- 1 łyżka. l. słodka mielona papryka
- fasolka szparagowa do podania
- sól, świeżo zmielony czarny pieprz
- Rozgrzej piekarnik do 180°C. Głęboką żaroodporną formę do ciasta wyłóż plasterkami boczku, lekko je nakładając na blachę, tak aby ich końce zwisały.
- W przypadku mięsa mielonego cebulę i czosnek pokroić według uznania, jabłko w kostkę o boku 6–8 mm. Cukinię zetrzyj na grubej tarce. Suszone morele pokroić w drobną kostkę. Usuń łodygi z tymianku.
- Cebulę i czosnek podsmażamy na małym ogniu z 10 g masła i solą, 4–5 minut, przełożyć do miski. Na patelnię włóż resztę masła i jabłka, chwilę podsmaż, 2–3 minuty
- Przełóż wieprzowinę i wołowinę przez dużą maszynę do mięsa. Następnie obróć smażoną cebulę i czosnek. Do mielonego mięsa dodać jajka i żółtka, cukinię, jabłka, suszone morele, krakersy, posiekane pistacje. Sos Worcestershire wymieszać z musztardą, ketchupem, papryką, solą i pieprzem, dodać do mięsa mielonego, dokładnie wymieszać.
- Mięso mielone włóż na przygotowaną patelnię z boczkiem, zawijając końce boczku nad mięsem. Przykryj arkuszem papieru do pieczenia. Umieść patelnię w głębokiej patelni z wodą w dolnej jednej trzeciej części piekarnika. Piec 1 godzinę 15 minut.
- Włącz grill piekarnika nagrzany na 220°C. Ostrożnie odsącz płyn powstały w formie (użyj go podczas gotowania fasoli), usuń papier.
- Przełóż zapiekankę na blachę wyłożoną czystym papierem do pieczenia i umieść pod grillem, aby boczek się przyrumienił, 5 minut. Podawać z zieloną fasolką.
Roladki paprykowo-orzechowe zapiekane w boczku
Tę przystawkę można przygotować wcześniej, a przed podaniem przyrumienić w piekarniku nagrzanym do 200°C 5–6 minut
Roladki paprykowo-orzechowe zapiekane w boczku
Do przygotowania 4 porcji potrzebne będą:
- 4 duże słodkie papryki
- oliwa z oliwek
- 100 g oliwek bez pestek
- 150 g orzechów włoskich
- 4 ząbki czosnku
- 2 gałązki bazylii
- 16 plasterków boczku
- sól, świeżo zmielony czarny pieprz
- Paprykę pokroić wzdłuż na ćwiartki, usunąć łodygę i nasiona. Każdą ćwiartkę posmaruj olejem, ułóż w żaroodpornym naczyniu skórą do góry i włóż pod możliwie nagrzany grill. Piec, aż skórka się zarumieni, 5–10 minut Włóż do miski, przykryj i odstaw na około 10 minut. Następnie obierz ze skóry.
- Rozgrzej piekarnik do 220°C.
- Oliwki, orzechy, czosnek i bazylię zmiel w blenderze na gładką masę, dopraw solą i pieprzem.
- Posmaruj każdy kawałek papryki mieszanką orzechów i zwiń.
- Każdą bułkę owiń plasterkiem boczku. Bułki układamy w naczyniu żaroodpornym, lekko natłuszczonym olejem lub jeszcze lepiej wyłożonym papierem do pieczenia. Piec w nagrzanym piekarniku, aż boczek lekko się zarumieni, 20–25 minut Podawać na gorąco.
Pierś z indyka zawijana w boczek
Pierś z indyka można zastąpić kurczakiem, jednak filet z indyka jest bardziej soczysty i dzięki bardziej neutralnemu smakowi pasuje niemal do wszystkiego. A bekon najwyraźniej jest dla niej dobry.
Pierś z indyka zawijana w boczek
Do gotowania 6–Potrzebne 8 porcji:
- 0,5 łyżeczki każdy curry i suszony czosnek
- 1 łyżeczka każdy mielona słodka papryka, brązowy cukier, sól i świeżo zmielony czarny pieprz
- 2 filety z piersi indyka po 600 szt–700 gr
- 400 g cienkich plastrów boczku
- czerwony tkemali dla…