Zweryfikowane przez redakcję: 9 fajnych sposobów na smażenie grzybów na patelni

Zweryfikowane przez redakcję: 9 fajnych sposobów na smażenie grzybów na patelni

Zweryfikowane przez redakcję: 9 fajnych sposobów na smażenie grzybów na patelni

Roman Ryżow 16 września 2023 r5,00 (3)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział0Komentarz

Grzyby na patelni – wydawałoby się, co może być prostszego? Poszedłem rano do lasu, zerwałem kosz świeżych, mocnych białych kurków, grzybów miodowych lub borowików osikowych, wróciłem do domu, stanąłem przy piecu, czekałem – co dalej? Czy mam smażyć wszystko razem czy każdy rodzaj osobno? Ile oleju powinienem wlać? Jak ciąć? Myć czy nie myć? A może trzeba to najpierw ugotować? Czy nie jest to konieczne? Pytań jest naprawdę wiele i aby zrobić wszystko poprawnie, a jednocześnie uzyskać gwarantowany doskonały wynik, warto poznać pewne subtelności. Przyjrzyjmy się im.

Grzyby na patelni 9 najlepszych przepisów

Treść artykułu:

  • Pieczarki smażone z cebulą na patelni
  • Grzyby ze śmietaną na patelni
  • Julienne z grzybami na patelni
  • Smażone pieczarki z fasolką szparagową i grzankami
  • Pieczarki Z Warzywami
  • Pieczarki Z Ziemniakami I Jajkiem
  • Makaron w kremowym sosie z grzybami eringi
  • Grzyby z mięsem na patelni
  • Grzyby z kaszą gryczaną na patelni

Pierwszą rzeczą do zapamiętania jest to, że grzyby dzikie i uprawne bardzo się od siebie różnią. Do pierwszych należą borowiki białe, borowiki, borowiki i wiele innych, w tym niejadalne i warunkowo jadalne. Zbierając grzyby w lesie, bierz tylko te, do których masz całkowitą pewność, ponieważ prawie każdy szlachetny gatunek ma swoich fałszywych krewnych. Grzybów jadalnych nie trzeba gotować, wystarczy oczyścić je z brudu, igieł i liści, szybko opłukać pod bieżącą wodą lub przetrzeć wilgotną gąbką. Wskazane jest smażenie grzybów rurkowych (borowiki, borowiki, osika) oddzielnie od grzybów blaszkowatych (russula, borowik, agar miodowy). Jeśli grzybów jest tylko kilka, każdy rodzaj ugotuj osobno, a następnie wymieszaj. Pieczarki smażymy na dobrze rozgrzanym warzywie lub maśle. Należy pamiętać, że jeśli na patelnię umieścimy jednocześnie dużą liczbę grzybów, temperatura gwałtownie spadnie i wtedy zaczną się gotować we własnym soku. A to jest zupełnie inny proces! Czas smażenia zależy od rodzaju grzyba, jego wieku i krojenia i wynosi średnio 15-40 minut.

Do grzybów uprawnych zaliczają się dobrze znane boczniaki i pieczarki, a także nieco mniej popularne eringi, shiitake itp. Nie trzeba ich też długo prać, wystarczy przetrzeć je serwetką i odnowić rozcięcie na łodydze. Nie ma potrzeby wstępnego gotowania. Co więcej, niektóre rodzaje, na przykład pieczarki, można nawet jeść na surowo. Jeśli chodzi o proces smażenia, algorytm działania jest następujący: grzyby należy dokładnie osuszyć i umieścić na bardzo gorącej patelni bez oleju. Uwolniony płyn odparuje dość szybko, a sam produkt nabierze apetycznej skórki. I dopiero potem można dodać masło lub inny olej, sól, przyprawy itp.

Tradycyjnie pieczarki gotuje się z cebulą, a jeśli zależy nam na chrupiącej konsystencji, to najpierw obsmażamy oba te produkty osobno, następnie łączymy i jeszcze chwilę podgrzewamy. Podczas smażenia niezwykle ważne jest odparowanie nadmiaru wilgoci, w przeciwnym razie proces zamieni się w duszenie, co oznacza zupełnie inny smak. Jeśli planujesz dodać do grzybów śmietanę lub śmietanę, musisz to zrobić na samym końcu, aby lekko podgrzać potrawę i natychmiast wyjąć ją z pieca. Wybierając kwaśną śmietanę, preferuj produkt o dużej zawartości tłuszczu, ponieważ zawiera mniej wilgoci, a jeśli boisz się, że w wysokich temperaturach się zwiąże, po prostu dodaj trochę mąki.

Wiele grzybów, szczególnie jeśli są świeże, są smaczne same w sobie i prawie nie wymagają przypraw ani przypraw. Jeśli jednak zdecydujesz się poeksperymentować ze smakami, spróbuj dodać świeżo zmielony czarny pieprz, a także biały lub chili. Do smażonych pieczarek często dodaje się gałkę muszkatołową, zioła prowansalskie, goździki, pietruszkę i liść laurowy. I oczywiście nie zapomnij o czosnku! Na patelni rozgrzej zwykły rafinowany olej roślinny, dodaj kilka pokrojonych w plasterki ząbków czosnku, smaż na złoty kolor, a następnie usuń kawałki, nie są już potrzebne. Najpopularniejsze boczniaki lub miodowce, ugotowane w tak aromatyzowanym oleju, staną się szczególnie smaczne i apetyczne.

Oferujemy wybór 9 najlepszych przepisów na grzyby na patelni. Każdy znajdzie w nim coś interesującego.

Pieczarki smażone z cebulą na patelni

Pieczarki smażone z cebulą na patelni to bardzo proste, satysfakcjonujące i niezwykle smaczne danie, zwłaszcza jeśli przygotujesz je z zebranych przez Ciebie borowików lub borowików. Doskonały dodatek do gotowanych ziemniaków czy duszonej kapusty, a także idealny nadzienie do placków i naleśników. A poza sezonem można usmażyć pieczarki, eringi czy shiitake – w każdym razie będzie pyszne.

Pieczarki smażone z cebulą na patelni
Pieczarki smażone z cebulą na patelni

Aby przygotować grzyby na 4 porcje, potrzebujesz:

  • grzyby uprawne lub leśne – 600-800 g
  • duża cebula – 2 szt. (400 g)
  • czosnek – 4 ząbki
  • ghee lub olej roślinny
  • świeżo zmielony czarny pieprz
  • sól
  • gotowane ziemniaki i śmietana do podania
  1. Cebulę pokroić w piórka. Czosnek rozgnieć nożem i posiekaj.
  2. W razie potrzeby grzyby dzikie lub uprawne opłukać, a jeszcze lepiej przetrzeć wilgotną gąbką lub serwetką.
  3. Oddziel łodygi od kapeluszy, usuń wszelkie uszkodzone obszary, jeśli występują. Pokrój łodygi w koła, kapelusze dużych grzybów pokrój na kilka części, małe można pozostawić w całości.
  4. Rozgrzej dużą patelnię z powłoką nieprzywierającą o grubym dnie i dodaj grzyby. Na tym etapie nie ma potrzeby dodawania oleju. Lepiej to robić porcjami, w 2-3 dawkach, aby temperatura nie zdążyła spaść, a grzyby usmażyły ​​się, a nie gotowały we własnym soku. Gotuj, mieszając od czasu do czasu, około 5 minut.
  5. Gdy wszystkie grzyby będą dobrze usmażone, ułóż je na talerzu. Na patelnię wlać olej, aż dno będzie całkowicie pokryte i dodać cebulę. Dodaj sól i gotuj na dużym ogniu, mieszając, przez 5 minut.
  6. Do cebuli dodaj grzyby i czosnek i smaż wszystko razem, mieszając, przez 5–7 minut. Podawać danie bardzo gorące z kwaśną śmietaną i gotowanymi ziemniakami.

Uwaga dla gospodyni domowej: jeśli twoje grzyby leśne należą do kategorii warunkowo jadalnych (smardze, sznurki, niektóre rodzaje russula, borowiki, czarne kurki itp.), Ugotuj je przed smażeniem.

Przy okazji: do pieczarek smażonych z cebulą na patelni nie trzeba dodawać tylko jednego oleju (warzywnego/ghee), najlepiej smakuje ugotowany z mieszanką. Pierwszą część smażenia spędź na oleju roślinnym, a następnie dodaj masło.

Grzyby ze śmietaną na patelni

Grzyby ze śmietaną na patelni to najłatwiejszy i najszybszy sposób na ugotowanie białych grzybów, boczniaków lub pieczarek. Aby danie było naprawdę smaczne, wybieraj tylko dobrą, tłustą śmietanę, najlepiej od 25% i więcej. A jeśli masz możliwość zakupu mąki wiejskiej, jest to absolutnie cudowne – możesz obejść się bez dodatkowej mąki.

Grzyby ze śmietaną na patelni
Grzyby ze śmietaną na patelni

Aby przygotować grzyby na 2 porcje, potrzebujesz:

  • grzyby – 500 g
  • śmietana o zawartości tłuszczu od 25% – 200 g
  • mąka – 3 łyżki. l.
  • masło – 2 łyżki. l.
  • sól
  • chleb na zakwasie do podania
  1. Pieczarki posiekaj dość grubo. W przypadku bardzo małych okazów można po prostu oddzielić łodygi od kapeluszy.
  2. Rozgrzej dużą patelnię o grubym dnie bez oleju, najlepiej żeliwną. Ułożyć grzyby. Aby dobrze się usmażyły, lepiej zrobić to w kilku etapach. Gotuj, mieszając, około 5 minut.
  3. Na drugiej patelni szybko podsmaż mąkę. Nie ma potrzeby dodawania oleju. Gotuj, mieszając, aż pojawi się lekko orzechowy aromat. Mąka powinna trochę przyciemnić.
  4. Na patelnię z grzybami dodaj pokrojone w drobną kostkę masło, dodaj sól, zmniejsz ogień do średniego i smaż, mieszając, przez 5 minut.
  5. Pieczarki delikatnie posypać podsmażoną mąką i dokładnie wymieszać. Pieprz, dodać śmietanę, ponownie wymieszać. Gotuj na małym ogniu, często mieszając, 5 minut. Podawać z tostowym pieczywem.

Pomocna rada: smak sosu grzybowego ze śmietaną na patelni w dużej mierze zależy od stopnia wysmażenia mąki. Można spróbować podsmażyć go na małym ogniu do zrumienienia (tylko nie przypalić!) – wtedy smak sosu będzie bardzo głęboki i będzie sprawiał wrażenie lekkiego i bardzo przyjemnego aromatu karmelu.

Przy okazji: aby wzbogacić smak grzybów kwaśną śmietaną, podczas smażenia można dodać jedną małą cebulę posiekaną w piórka i kilka ząbków czosnku posiekanych w cienkie płatki.

Julienne z grzybami na patelni

Do niedawna julienne z grzybami na patelni uważano za danie świąteczne, a nawet restauracyjne. Ale przygotowanie go wcale nie jest trudne, a ponadto potrzebujesz najtańszych składników, tych, które zawsze są w lodówce. Pieczarki, ser, cebula, mąka, trochę czasu – i gotowe! Szczególnie smakuje z kawałkiem świeżej bagietki lub ciabatty, spróbuj.

Julienne z grzybami na patelni
Julienne z grzybami na patelni

Do przygotowania julienne na 4 porcje potrzebujesz:

  • grzyby – 600 g
  • cebula – 300 g
  • śmietana 20% tłuszczu – 200 g
  • śmietana 20–30% tłuszczu – 200 g
  • dobrze topiący się ser młody lub dojrzały (mozzarella lub parmezan) – 200 g
  • mąka – 2 łyżki. l.
  • olej roślinny – 2 łyżki. l.
  • sól
  • świeżo zmielony czarny pieprz
  1. Aby przygotować julienne z grzybami na patelni, posiekaj cebulę tak drobno, jak to możliwe. W razie potrzeby opłukać grzyby lub wytrzeć je ręcznikiem papierowym. Pokrój na średnie kawałki.
  2. Rozgrzej dużą patelnię na dużym ogniu, dodaj olej roślinny i cebulę. Smaż przez 3 minuty.
  3. Do cebuli dodaj grzyby, zwiększ ogień do dużego i smaż, ciągle mieszając, przez 3 minuty. Delikatnie posyp mąką, zmniejsz ogień do średniego i smaż przez 2 minuty.
  4. Zdejmij patelnię z ognia, dodaj śmietanę i śmietanę, sól i pieprz, dokładnie wymieszaj, wróć do średniego ognia i gotuj na wolnym ogniu, mieszając, przez 5 minut.
  5. Zetrzyj ser, wmieszaj do sosu i poczekaj, aż się rozpuści. Podawaj julienne bardzo gorące.

Uwaga dla gospodyni: jeśli chcesz uzyskać złocistobrązową skórkę julienne z grzybami, rozgrzej piekarnik z grillem (lub po prostu kręć go w górę i w dół do 240°C) i postaw patelnię z prawie gotowym julienne tak, jak najwyżej jak to możliwe. Jeśli patelnia ma plastikowy uchwyt, owiń ją kilkoma warstwami folii i mocno dociśnij.

Przy okazji: dla smaku możesz dodać 1-2 posiekane ząbki czosnku do julienne z grzybami na patelni podczas smażenia cebuli. A także zetrzyj trochę gałki muszkatołowej do śmietanki.

Smażone pieczarki z fasolką szparagową i grzankami

Grzyby na patelni z fasolką szparagową i grzankami są bardzo smaczne i wcale nie trudne. To danie szczególnie spodoba się wegetarianom i osobom poszczącym. Nawiasem mówiąc, fasolkę szparagową można zastąpić gotowaną czerwoną, białą, a nawet puszkowaną we własnym soku. A zamiast pieczarek możesz użyć innych, nadal będzie pyszne, jeśli będziesz postępować zgodnie z przepisem.

Smażone pieczarki z fasolką szparagową i grzankami
Smażone pieczarki z fasolką szparagową i grzankami

Do przygotowania pieczarek na 4 porcje potrzebujesz:

  • pieczarki – 600 g
  • mrożona fasolka szparagowa – 400 g
  • pomidorki koktajlowe – 200 g
  • cebula – 2 szt
  • oliwa z oliwek – 6 łyżek. l.
  • chleb biały – 4 kromki
  • czosnek – 2 ząbki
  • cytryna (sok) – 1/2 szt
  • suszone oregano – 1/2 łyżeczki.
  • sól
  • świeżo zmielony czarny pieprz
  1. Przygotuj krakersy. Kromki chleba kroimy w kostkę o boku 1,5 cm. Rozgrzej suchą patelnię, połóż chleb…
Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja