Ostra papryka na zimę
Do przepisu
Ostra papryka nie jest przygotowywana zbyt często na zimę, ale na próżno. Marynowanie zmiękcza przyprawę, a pieprz można dodać dla smaku do prawie wszystkich dań mięsnych, zup i gulaszy warzywnych.
Złożoność: przeciętny Kalorie: 198,59 kcal/porcję Porcje: 10 Gotowanie: 1 godzina Używany: 0,02 g/10,18 g/66,80PustySKŁADNIKI NA 10 PORCJI1 kg ostrej papryki zielonej i czerwonej 1 szklanka 9% octu 6 łyżek. l. olej roślinny 2 łyżki. l. sól 1 szklanka cukru 6 pąków goździków Tabela miar i wag PRZEPIS GOTOWANIANigdy nie blaknący ekran
Krok 1
Paprykę umyć i osuszyć, nie usuwać łodyg.
Krok 2
Przygotuj solankę. Zagotuj 400 ml wody, dodaj sól, olej roślinny, cukier i przyprawy. Marynatą zalej paprykę, zagotuj i gotuj przez 10 minut. Umieść paprykę w wysterylizowanych słoikach.
Krok 3
Do solanki dodać ocet i doprowadzić do wrzenia.
Krok 4
Zalać wrzącą marynatą paprykę i przekręcić.
PRZYDATNE RADY
Na zimę można marynować zarówno czerwoną, jak i zieloną ostrą paprykę. Stopień pikantności obu rodzajów pieprzu jest w przybliżeniu taki sam, więc nie wpłynie to na efekt końcowy, ale szczególnie efektownie wyglądają słoiki łączące oba rodzaje pieprzu.
PRZY OKAZJI
Ostrości pieprzu nadaje specjalna substancja – kapsaicyna, która występuje zarówno w nasionach, jak i skórce papryki. Szczególnie ostre odmiany pieprzu należy nosić w rękawiczkach, aby chronić dłonie przed poparzeniem. W przypadku kontaktu z kapsaicyną należy przez dłuższy czas trzymać ręce pod bieżącą zimną wodą, a następnie smarować oparzenia oliwą z oliwek.