Zimowy dżem z wiciokrzewu – niezwykły smak na chłodne dni

Dżem z wiciokrzewu na zimę

Dżem z wiciokrzewu na zimędżem z wiciokrzewuDżem z wiciokrzewu na zimędżem z wiciokrzewu Do przepisu

Dżem z wiciokrzewu na zimę to domowy dżem, który pozwoli Ci w pełni cieszyć się smakiem lata w chłodne dni. Dżem z wiciokrzewu, którego przepis przedstawiono poniżej, okazuje się bardzo bogaty w kolor i aromat, gęsty i umiarkowanie słodki, ponieważ same delikatne jagody mają lekką kwaskowatość. Przygotowanie przysmaku nie ma specjalnych tajemnic. Ważne jest, aby jagody były wyjątkowo świeże (nie więcej niż trzy dni od daty zbioru) i odpowiednio przetworzone. Wybraliśmy prostą, klasyczną, pięciominutową wersję dżemu, aby w jak największym stopniu zachować dobroczynne właściwości głównego składnika. Jedyne, co można polecić jako dodatek, to dodanie do dżemu kwasu cytrynowego (ok. 2 g na 1 kg cukru), aby produkt nie uległ cukrzeniu podczas długotrwałego przechowywania.

Złożoność: łatwo Kalorie: 204,94 kcal/porcję Porcje: 17 Gotowanie: 1 godzina Używany: 0,00 g/0,00 g/51,51GotowanieDeserPustyWegetarianizm: ŚciśleWegetarianizmMenu dla dzieciSKŁADNIKI NA 17 PORCJI1 kg jagód wiciokrzewu 800 g – 1 kg cukru 200 ml wody Tabela miar i wag PRZEPIS GOTOWANIANigdy nie blaknący ekranNaciśnij, aby ekran był włączony podczas gotowania. Ekran powróci do normalnego stanu po opuszczeniu strony lub wyłączeniu tej funkcji

Krok 1

Aby przygotować dżem z wiciokrzewu na zimę, należy go posortować i bardzo dokładnie opłukać wiciokrzew pod bieżącą chłodną wodą, aby nie uszkodzić delikatnej skórki jagód.

Krok 2

Teraz przygotuj syrop na przyszły dżem. Aby to zrobić, wlej wodę do miedzianej (lub emaliowanej) patelni, postaw na dużym ogniu i zagotuj wodę.

Krok 3

Do wrzącej wody dodać cukier granulowany, zmniejszyć ogień, okresowo mieszać cukier, aż do całkowitego rozpuszczenia. Gotuj syrop przez 10 minut na średnim ogniu.

Krok 4

Do wrzącego syropu dodać przygotowane jagody wiciokrzewu, doprowadzić mieszaninę do wrzenia i gotować na małym ogniu przez 5 minut – dżem nie powinien zbytnio się zagotować. W razie potrzeby odkamień.

Krok 5

Gotowy dżem z wiciokrzewu wlać do wysterylizowanych wcześniej słoików i przykryć pojemniki pokrywkami, ale nie dokręcać mocno, dopóki nie całkowicie ostygnie.

Krok 6

Dokładnie zakręć słoiki z dżemem i umieść je w ciemnym i, jeśli to możliwe, chłodnym miejscu. Pyszny pięciominutowy dżem z wiciokrzewu jest gotowy na zimę.

UWAGA DO GOSPODARKI

Dżem z wiciokrzewu na zimę najlepiej przygotować ze świeżo zebranych jagód. Zalecamy zbierać wyłącznie w suchy, najlepiej słoneczny dzień, wówczas konfitura będzie wyjątkowo smaczna. Zakupiony wiciokrzew zdecydowanie należy posegregować tak, aby niedojrzałe, zepsute lub wysuszone owoce nie zepsuły smaku preparatu na zimę.

PRZY OKAZJI

Wiciokrzew słynie ze swoich właściwości przeciwutleniających i zawiera szereg witamin i mikroelementów. Jej jagody smakiem i wyglądem przypominają jagody, a niektóre odmiany wiciokrzewu pachną truskawkami, bananami czy ananasami. Często do dżemu z wiciokrzewu dodaje się inne jagody – porzeczki, maliny, truskawki – lub rabarbar.

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja