Dżem z miąższu arbuza na zimę
Do przepisu
Dżem z miąższu arbuza na zimę to nie bzdura, ale całkiem przyjemna rzecz. Nie będziemy Wam opowiadać bajek, że na taki dżem trzeba wziąć najsmaczniejszego, najsłodszego i najbardziej dojrzałego arbuza. Nawet bez dżemu taki arbuz może zostać zjedzony w dobrym towarzystwie na jednym posiedzeniu. Jeśli jednak arbuz jest lekko zawiedziony – niezbyt słodki, o jakiejś niezrozumiałej konsystencji, to można go zrehabilitować za pomocą naszego prostego przepisu. A jeśli nie masz gdzie postawić swoich pięknych słodkich arbuzów, to zdradźmy Ci sekret: im lepszy arbuz, tym lepszy dżem. Ogólnie rzecz biorąc, wniosek jest tylko jeden: z dowolnego arbuza można zrobić dżem na zimę, najważniejsze jest to, że nie jest zepsuty ani przejrzały. Im jest słodszy, tym mniej cukru trzeba dodać do dżemu. I nie zapomnij o zakwaszeniu. Nie z cytryną, ale z kwaskiem cytrynowym. Nie tylko dla smaku, ale także dla lepszego przechowywania.
Złożoność: łatwo Kalorie: 215,93 kcal/porcję Porcje: 30 Gotowanie: 1 godzina 30 minut Używany: 0,41 g/0,07 g/53,77PustyWegetarianizm: ŚciśleWegetarianizmSKŁADNIKI NA 30 PORCJIArbuz 2 kgGranulowany cukier 1,5 kgCytrynowy 1 sztuka Tabela wag i miar PRZEPIS GOTOWANIANigdy nie blaknący ekran
Krok 1
Z arbuza wytnij miąższ. Można go kroić blisko skórki, bo ze skórki robi się też dżemy. Usuń wszelkie twarde kości. Można pozostawić białe, miękkie „zarodki” nasion. Miąższ pokroić na małe kawałki – nie większe niż 2 cm.
Dżem z miąższu arbuza na zimę ()
Krok 2
Kawałki arbuza włóż do rondla i dodaj połowę cukru. Pozostaw arbuz i cukier na dwie godziny, aby puściły więcej soku. W tym czasie możesz wymieszać mieszaninę kilka razy.
Dżem z miąższu arbuza na zimę ()
Krok 3
Powstały sok i cukier wlać do innej patelni, dodać do niego pozostały cukier. Wymieszaj i postaw patelnię na ogniu. Doprowadź syrop do wrzenia i poczekaj, aż cukier całkowicie się rozpuści.
Dżem z miąższu arbuza na zimę ()
Krok 4
Gorący syrop wlać na patelnię z kawałkami arbuza i postawić na ogniu. Doprowadzić do wrzenia i gotować na średnim ogniu przez 15 minut, od czasu do czasu odtłuszczając. Pozwól dżemowi całkowicie ostygnąć.
Dżem z miąższu arbuza na zimę ()
Krok 5
Włóż dżem z powrotem do ognia, zagotuj i gotuj przez 15 minut. Powtarzaj ten cykl tyle razy, ile potrzeba, aż dżem osiągnie pożądaną grubość i konsystencję.
Krok 6
Usuń skórkę z cytryny cienką warstwą za pomocą drobnej tarki, wyciśnij sok z cytryny. Na ostatnim etapie gotowania do dżemu arbuzowego dodać całą skórkę i tyle soku, ile potrzeba do smaku. Następnie gotuj przez kolejne 5 minut.
Dżem z miąższu arbuza na zimę ()
Krok 7
Gorący dżem z miąższu arbuza wlej do wysterylizowanych słoików i zamknij je pokrywkami. Odwróć słoiki do góry dnem i pozostaw do całkowitego wystygnięcia. Dżem arbuzowy jest gotowy na zimę.
Dżem z miąższu arbuza na zimę ()
UWAGA DO GOSPODARKI
Do dżemu z miąższu arbuza najlepiej używać odmian bezpestkowych. Chodzi o to, że nie tylko nie będziesz musiał wydłubywać nasion, ale też, że kawałki wyjdą gładkie, bez strzępów, a to oznacza, że Twój dżem arbuzowy będzie piękny na zimę.
PRZY OKAZJI
Dla smaku do dżemu z miąższu arbuza na zimę można dodać słodkie przyprawy – laskę cynamonu, kilka pudełek kardamonu lub kilka anyżu gwiazdkowatego.