Zimowe przysmaki: Marynowany arbuz zamknięty w słoikach

Marynowany arbuz na zimę w słoikach

Marynowany arbuz na zimę w słoikach

Można śmiało powiedzieć, że każdy lub prawie każdy uwielbia dojrzałe słodkie arbuzy. Ale ich sezon szybko się kończy – jakieś 3-4 miesiące i tyle. Szkoda, musisz się zgodzić! Aby móc cieszyć się tą wspaniałą jagodą zimą, spróbuj przygotować na zimę marynowane, solone i lekko solone arbuzy w słoikach. Uwierz mi, ta uczta w niczym nie ustępuje bardziej znanym nam pomidorom i ogórkom.

Marynowany arbuz na zimę w słoikachO czym porozmawiamy w artykule:Arbuz w puszkach – co to jest? Gdzie i kiedy pojawiły się arbuzy w puszkach Jak wybrać odpowiedni arbuz Podstawowe zasady marynowania arbuzaPrzepisy Najprostszy przepis na marynowany arbuz na zimę Lekko solony arbuz z czosnkiem i koperkiem Pikantny arbuz marynowany z selerem Solony arbuz na zimę w słoikach Marynowany arbuz z bazylią i papryczką chili Chipsy arbuzowe na zimę w słoikach Konfitura arbuzowa z rozmarynem

Arbuz w puszkach – co to jest?

Z wyglądu arbuz w słoiku nie różni się od świeżego, może z wyjątkiem tego, że jest trochę jaśniejszy. Jeśli chodzi o smak, staje się on bardziej bogaty, słodko-kwaśny, pikantny lub nawet pikantny. Koneserzy twierdzą, że arbuz w puszkach przypomina trochę marynowane jabłka i dobrze komponuje się z daniami mięsnymi, rybnymi i warzywnymi. Jednak takiej przekąski nie należy uważać za uniwersalną. Bardziej słuszne byłoby stwierdzenie: nie dla wszystkich.

Dlatego jeśli nagle kupiłeś nieudanego arbuza – niedojrzałego, zbyt wodnistego i pozbawionego smaku, koniecznie spróbuj przechowywać go w słoikach na zimę. Dlaczego nie, nie masz nic do stracenia! Ponadto istnieje duże prawdopodobieństwo, że eksperyment zakończy się sukcesem, a Ty odkryjesz nowe ciekawe smaki i ich połączenia.

Gdzie i kiedy pojawiły się arbuzy w puszkach?

W XVII wieku arbuzy moczono, gotowano i solono. Zaczęliśmy marynować później, używając octu i soku z cytryny.
W XVII wieku arbuzy moczono, gotowano i solono. Zaczęliśmy marynować później, używając octu i soku z cytryny (Shutterstock/FOTODOM)

Uważa się, że arbuzy stały się popularne na Rusi już w XVII wieku i dostarczano je nawet na dwór królewski. Uprawiano je w Astrachaniu na polecenie Aleksieja Michajłowicza Romanowa oraz w szklarniach Kremla moskiewskiego. Jednak jedzenie arbuzów na surowo nie było wówczas akceptowane. Po pierwsze, prawie niemożliwym było przewiezienie ich świeżych do stolicy – ​​podróż jest długa, a po lodówkach nie ma jeszcze śladów. Po drugie, kościół wierzył, że ta jagoda wygląda jak odcięta głowa, więc ktokolwiek ją zjadł, z pewnością był opętany przez demony.

W tym czasie arbuzy solono, moczono, a także gotowano w mieszance miodu i czosnku. Nieco później zaczęto stosować technikę marynowania, stosując różne naturalne octy lub sok z cytryny.

Jak wybrać odpowiedniego arbuza

Do zbioru na zimę nadają się jasne szkarłatne dojrzałe arbuzy lub różowe, lekko niedojrzałe. Jeśli miąższ będzie bardzo luźny i ziarnisty, szybko straci swój kształt i zamieni się w puree, dlatego zachowaj ten owoc na dżem lub dżem.

To, czy obciąć skórkę, czy nie, jest kwestią gustu. Jeśli jesteś pewien jakości produktu, zostaw go, dlaczego nie? Wystarczy najpierw dokładnie umyć go szczoteczką lub gąbką, a następnie usunąć wszystkie pomarszczone lub przyciemnione miejsca.

Jeśli jednak skórka jest bardzo gruba i twarda, lepiej będzie ją przynajmniej częściowo usunąć.

Podstawowe zasady marynowania arbuza

Marynowane arbuzy w słoikach
Marynowane arbuzy w słoikach (Shutterstock/FOTODOM)

Do marynowania zwykle stosuje się kwas cytrynowy lub ocet. Jeśli to możliwe, zrezygnuj z manierki i preferuj naturalne – jabłkowe, winne lub malinowe. Tylko koniecznie przeczytaj skład produktu przed zakupem – pozbawieni skrupułów dostawcy czasami mieszają sok owocowy z esencją octową, której nie można uznać za naturalny ocet.

Aby nadać arbuzowi jaśniejszy i bardziej wyrazisty smak, do marynaty dodaje się liść laurowy, pieprz, musztardę, czosnek i inne przyprawy. Na dnie słoika możesz umieścić chrzan, parasole koperkowe, liście porzeczki lub wiśni. Świetnie sprawdzają się tu także zioła śródziemnomorskie – rozmaryn, bazylia, tymianek i arbuz świetnie komponują się z cynamonem, goździkami i ostrą papryczką chili.

Nawiasem mówiąc, w niektórych południowych regionach jagody w paski są marynowane razem z dynią. Uważany jest za doskonały dodatek do dziczyzny i słonych pasztetów.

Przepisy

W naszej selekcji znajdziesz 6 prostych, sprawdzonych przepisów na marynowane, solone i lekko solone arbuzy, a także bonus – dżem i frytki na zimę.

Najprostszy przepis na marynowany arbuz na zimę

Marynowany arbuz to przekąska, której zdecydowanie warto spróbować! Zapewniamy, że idealnie nadaje się do grillowania, grillowanych ryb i drobiu, a jego przygotowanie jest szybkie i wcale nie trudne. Uwaga – w tym przepisie będziesz potrzebować esencji octowej.

Najprostszy przepis na marynowany arbuz na zimę
Najprostszy przepis na marynowany arbuz na zimę (Shutterstock/FOTODOM)

30 minut

6 porcji

Aby przygotować, potrzebujesz:

• arbuz – 2 kg

• woda – 1,5 l

• cukier – 3 łyżki. l.

• sól – 2 łyżki. l.

• esencja octowa 70% – 1,5 łyżeczki.

1. Przygotowanego arbuza pokroić w plastry o grubości 2 cm, kawałki arbuza ułożyć możliwie ciasno w wysterylizowanych słoikach. Zagotuj 1,5 litra wody.

2. Do słoików z arbuzem wlej wrzącą wodę, przykryj pokrywkami i odstaw na 10 minut.

3. Ostrożnie wlej wodę do pustego naczynia i zmierz objętość płynu. Na każdy litr wody dodaj 1,5 łyżki. l. cukier i 1 łyżka. l. sól, wymieszaj i ponownie zagotuj.

4. Wlać esencję octową do gorącej marynaty w ilości 3/4 łyżeczki. za każdy litr płynu. Marynatą zalej arbuzy.

5. Natychmiast zamknij lub zwiń pokrywki słoików, odwróć je do góry nogami, zawiń w coś ciepłego i pozostaw do całkowitego wystygnięcia. Przechowywać w chłodnym, ciemnym miejscu.

UWAGA DO GOSPODARKI

Oprócz cukru i soli do marynaty arbuzowej można dodać cynamon, goździki i ziele angielskie.

PRZY OKAZJI

Pamiętaj, aby dokładnie umyć arbuza pędzelkiem, możesz nawet opłukać skórkę wrzącą wodą, aby zapobiec przedostawaniu się zarazków do słoików, ponieważ w tym przepisie arbuza używa się razem ze skórką.

Lekko solony arbuz z czosnkiem i koperkiem

Eksperci twierdzą, że odpowiednio zamarynowany cały arbuz jest tak samo smaczny, jak domowe ogórki w beczce. W naszym przepisie jest on przygotowywany według wszystkich zasad, tylko nie w całości, ale w kawałkach, ale to nie czyni go mniej smacznym!

Lekko solony arbuz z czosnkiem i koperkiem
Lekko solony arbuz z czosnkiem i koperkiem (Shutterstock/FOTODOM)

15 minut

8 porcji

Aby przygotować, potrzebujesz:

• arbuz (najlepiej z cienką skórką) – 2 kg

• woda – 1,2–1,5 l

• sól – 50–60 g

• cukier – 30–40 g

• koperek – 1 średni pęczek

• czosnek – 3–4 ząbki

• łodygi i kwiatostany koperku do smaku

1. Przygotowanego arbuza wraz ze skórką pokroić na średnie kawałki, usunąć pestki.

2. Drobno posiekaj koperek. Przełóż czosnek przez prasę, a następnie zmiel go z koperkiem.

3. Ostrożnie ułóż kawałki arbuza w 2-3 słoikach warstwami, uważając, aby nie zacisnąć ich zbyt mocno. Ułóż warstwę mieszanki koperkowo-czosnkowej. Do słoików dodaj łodygi koperku i kwiatostany.

4. W małym rondlu zagotować wodę, dodać sól i cukier, gotować 1-2 minuty, następnie lekko ostudzić. Wlać powstałą solankę do słoików.

5. Słoiki przykryć gazą i docisnąć tak, aby kawałki arbuza całkowicie pokryły się solanką. Odstawić w chłodne miejsce (lodówka lub piwnica) na 3-4 dni. Gdy tylko solanka stanie się mętna, możesz spróbować.

UWAGA DO GOSPODARKI

Aby poprawić smak koperku, możesz użyć kilku nasion. Sprzedawane są nie tylko w sklepach, ale także w aptekach.

PRZY OKAZJI

Do zalewy można dodać kilka groszków czarnego i ziela angielskiego.

Pikantny marynowany arbuz z chrzanem

Podawaj marynowanego arbuza z tofu, serem Halloumi lub Adyghe. Możesz być zaskoczony, ale to naprawdę doskonałe połączenie!

Pikantny marynowany arbuz z chrzanem
Pikantny marynowany arbuz z chrzanem (Zdjęcie użytkownika, autora przepisu)

40 minut

Dodatkowy czas 20 min

2 porcje

Aby przygotować, potrzebujesz:

• woda – 2 l

• arbuz – 1 kg

• cukier – 3 łyżki. l.

• sól – 2 łyżki. l.

• czosnek – 4 ząbki

• korzeń chrzanu – 10 g

• esencja octowa 70% – 1,5 łyżeczki.

• koperek – 1 parasolka

• liście porzeczki – 4 szt.

• groszek ziele angielskie – 6 szt.

• liść laurowy – 4 szt.

• goździki – 1 pączek

1. Arbuza pokroić na małe kawałki, które zmieszczą się wygodnie w słoikach. Korzeń chrzanu pokroić w plasterki.

2. Do słoików napełnij kawałkami arbuza, na przemian z posiekanym czosnkiem, chrzanem i liśćmi porzeczki.

3. W małym rondlu zagotuj wodę, dodaj sól, cukier, liść laurowy, ziele angielskie i goździki. Gotuj przez 2 minuty, aż sól i cukier całkowicie się rozpuszczą. Gorącą zalewę wlać do słoików i pozostawić na 10-15 minut.

4. Wlej solankę z powrotem do garnka i ponownie zagotuj. Dodaj esencję octową i natychmiast zalej powstałą marynatą kawałki arbuza w słoikach. Zamknij szczelnie pokrywkami, zawiń w coś ciepłego i poczekaj, aż całkowicie ostygnie.

UWAGA DO GOSPODARKI

Esencję octową możesz zastąpić naturalnym octem jabłkowym. Przybliżona proporcja: 1,5 łyżeczki. do 15 łyżek.

PRZY OKAZJI

Nakrywając do stołu, nie zapomnij podać pachnącego chleba Borodino: świetnie komponuje się z arbuzem.

Marynowany arbuz z selerem

Arbuz plus seler – wydaje się, co mogą mieć ze sobą wspólnego? Jednak gdy już spróbujesz przystawki przygotowanej według naszego przepisu, od razu stanie się jasne, że są po prostu dla siebie stworzeni!

Marynowany arbuz z selerem
Marynowany arbuz z selerem

Gotowanie 30 minut

3 porcje

Aby przygotować, potrzebujesz:

• arbuz – 800 g

• woda – 800 ml

• seler – 2 łodygi

• koperek – 50 g

• ocet naturalny (jabłkowy, winny, malinowy) – 3–4 łyżki. l.

• sól – 1,5 łyżki. l.

• cukier – 1,5 łyżki. l.

• groszek ziele angielskie – 3–6 szt.

• liść laurowy – 2–3 szt.

1. Pokrój arbuza na małe plasterki. Oddzielić miąższ od skórki i pokroić na kawałki. Łodygę selera pokroić w kostkę.

2. Na dno słoika połóż koperek, a następnie ułóż kawałki arbuza na przemian z selerem.

3. Do rondla wlać wodę, zagotować, dodać cukier, sól, pieprz, ocet, liść laurowy. Gotuj przez 1 minutę, lekko ostudź i wlej marynatę do słoików z arbuzem. Szczelnie zakręcić i przechowywać w lodówce przez 5-8 dni.

UWAGA DO GOSPODARKI

Cukier w marynacie można zastąpić miodem. Będziesz potrzebować około 2,5 łyżki. l.

PRZY OKAZJI

Oprócz selera naciowego można dodać kilka gałązek ziół.

Solony arbuz na zimę w słoikach

W południowych regionach naszego kraju solonego arbuza podaje się zwykle ze smażonym mięsem lub drobiem. Co więcej, taką przystawkę możesz przygotować zarówno ze słodkiego czerwonego arbuza, jak i niedojrzałego różowego. W każdym razie będzie pyszne, koniecznie spróbuj!

Solony arbuz na zimę w słoikach
Solony arbuz w słoikach na zimę (Shutterstock/FOTODOM)

30 minut

Dodatkowy czas 3 dni

15 porcji

Aby przygotować, potrzebujesz:

• abruz – 10 kg

• czosnek – 6–8 ząbków

• koperek – 3–6 gałązek

• liście chrzanu – do smaku

Dla solanki (na 1 litr):

• woda pitna – 1 l

• sól – 2 łyżki. l.

• cukier – 1 łyżka. l.

1. Arbuza pokroić w plasterki, w razie potrzeby odciąć skórkę. Każdy plasterek pokroić na małe segmenty. Przygotuj słoiki o pojemności 2 lub 3 litrów.

2. Rozpuść sól i cukier w chłodnej wodzie pitnej. Na dnie słoików połóż 2 ząbki czosnku, 1-2 gałązki koperku i liście chrzanu do smaku. Ułóż kawałki arbuza ciasno.

3. Przygotować solankę rozpuszczając sól i cukier w wodzie. Napełnij nim słoiki, połóż na tacy i przykryj plastikowymi pokrywkami…

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja