Dżem śliwkowy
Do przepisu
Dżem śliwkowy ma przyjemny smak z lekką kwaskowatością, dlatego z pewnością przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom słodkości. Jeśli masz ochotę, wyjadaj ją łyżką ze spodka, jeśli chcesz, posmaruj ją świeżym pieczywem, jeśli chcesz, dodaj do twarogu lub owsianki. Powidła śliwkowe można wykorzystać także jako nadzienie do placków otwartych, kruchego ciasta czy drożdżowego. Nawiasem mówiąc, nasze babcie uwielbiały gotować podobne, a takie wypieki zostały wyprzedane w ciągu kilku minut. Dlatego na pewno warto zrobić powidła śliwkowe, zwłaszcza jeśli masz pod ręką pyszne owoce z domku letniskowego.
Złożoność: przeciętny Kalorie: 276,38 kcal/porcję Porcje: 4 Gotowanie: 2 godziny 30 minut Używany: 1,00 g/0,38 g/68,08DeserPustyWegetarianizm: ŚciśleWegetarianizmSKŁADNIKI NA 4 PORCJIdojrzałe słodkie śliwki – 2 kg cukier – 900 g Tabela miar i wag PRZEPIS GOTOWANIANigdy nie blaknący ekran
Krok 1
Przygotuj śliwki. Owoce myjemy i każdy kroimy na ćwiartki. Usuń nasiona. Miazgę śliwkową włóż do rondla o grubym dnie i postaw na średnim ogniu.
Krok 2
Doprowadź śliwki do wrzenia, przykrywając patelnię pokrywką. Wymieszaj i gotuj na małym ogniu przez 15 minut. Zdejmij z ognia i zmiksuj za pomocą blendera zanurzeniowego.
Krok 3
Do rondelka z puree śliwkowym dodać cukier i wymieszać. Postawić na ogniu i doprowadzić do wrzenia. Łyżką zbieramy pianę. Zmniejsz ogień do niskiego. Gotuj dżem przez 2 godziny, mieszając co 15 minut.
Krok 4
Gorący powidło śliwkowe wlać do suchych, wysterylizowanych słoików i zwinąć. Wyłożyć na podwójnie złożony ręcznik i pozostawić do całkowitego ostygnięcia. Przechowywać w suchym, ciemnym miejscu.
UWAGA DO GOSPODARKI
Dżem śliwkowy może przynieść organizmowi niezaprzeczalne korzyści, o ile oczywiście nie zje się go w słoikach. Produkt ten jest na przykład bogaty w pektynę, która obniża poziom złego cholesterolu i pomaga eliminować szkodliwe substancje z organizmu.
PRZY OKAZJI
Zgodnie z przepisem na powidła śliwkowe podobne można przygotować z innych owoców pestkowych, na przykład z moreli, brzoskwiń, tarniny i wiśni. Zmieniaj ilość cukru w zależności od ich słodyczy.