Co ugotować z suluguni: przystawki i dania główne
Suluguni to marynowany ser pochodzący z regionu Samegrelo i zarazem duma Gruzji. Jest gęste, elastyczne, kwaśne, umiarkowanie słone, wyglądem przypomina nieco mozzarellę. To podobieństwo jest jednak zwodnicze – autentyczne suluguni przygotowywane jest wyłącznie w Gruzji według tradycyjnych receptur. W naszych sklepach można znaleźć suluguni od lokalnych producentów, produkowane według rosyjskiego GOST: smak takiego sera może znacznie różnić się od sera gruzińskiego.
O czym porozmawiamy w artykule:
- Smażone suluguni
- Pieczenie i sałatki z suluguni
- Zapiekanki i nadzienia do chinkali
- Sałatka z serem suluguni, dynią i granatem
- Smażone suluguni
- Ciasto z suluguni i bakłażanem z ciasta francuskiego
- Zapiekanka z serem Suluguni
- Elarji z kaszy jaglanej według starego gruzińskiego przepisu
- Gruzińskie pierogi kveri
- Frittata ze szczawiem, kiełbaskami i suluguni
- Aligo: pieczone puree ziemniaczane z serem i modrą kapustą
- Pieczone puree ziemniaczane z grzybami
- Adżarskie chaczapuri z twarogiem
Smażone suluguni
Smażone suluguni to proste, ale niezmiennie smaczne danie, które wcale nie jest trudne w przygotowaniu. Kawałki sera obtaczamy w mące lub bułce tartej i szybko smażymy na maśle lub rafinowanym oleju roślinnym. Lepiej jest używać patelni z powłoką nieprzywierającą – dzięki temu chrupiąca skórka na pewno nie będzie przyklejać się do dna. Jest jeszcze jedna opcja – zanurz suluguni w cieście i smaż na głębokim tłuszczu.
W Gruzji zwyczajem jest gotowanie suluguni na węglach (bez płomienia), nakładając całe głowy na szaszłyk i smażąc, aż utworzy się twarda skórka. Ta przystawka świetnie komponuje się z orzechami włoskimi, kolendrą, estragonem i granatem. Można go także podać z sosem miodowym lub jagodowym – również będzie bardzo smaczny.
Pieczenie i sałatki z suluguni
Suluguni często dodaje się do chaczapuri, zmieszanego z serem feta, mozzarellą lub pełnotłustym twarogiem.
Suluguni dobrze komponuje się ze świeżymi warzywami – czerwoną cebulą, ogórkiem, rzodkiewką, fasolką szparagową itp. Dlatego dodaje się go do sałatek, dzięki czemu są smaczniejsze i bardziej sycące. Jako dressing świetnie sprawdzi się oliwa z oliwek, odtłuszczona śmietana czy ocet balsamiczny. Najważniejsze jest, aby pamiętać, że suluguni do sałatek jest zwykle kruszony, a nie krojony.
Suluguni dodaje się także do tradycyjnych gruzińskich wypieków i nie tylko. Uważa się, że do chaczapuri najlepiej nadaje się ser imeretyński, choć znalezienie go może być bardzo trudne. Dlatego kucharze często sięgają po suluguni, czasem mieszając je z serem feta, mozzarellą czy pełnotłustym twarogiem. Nadzienie to nadaje się nie tylko do chaczapuri Mingrelian i Adjarian, ale także do łatwiejszego w przygotowaniu lazuru. Jednak pyszne chaczapuri można też zrobić z gotowego ciasta francuskiego, a nawet zwykłego cienkiego lawaszu. Jak mówią, byłoby pragnienie.
Zapiekanki i nadzienia do chinkali
Suluguni to doskonałe nadzienie do gruzińskiego chinkali. Możesz po prostu zetrzeć ser lub dodać odrobinę czosnku, kolendry, grzybów lub świeżego szpinaku. Czasami do nadzienia dodaje się kilka rodzajów sera, na przykład ser suluguni i feta, suluguni i ser imeretian itp.
Suluguni świetnie nadaje się do pieczenia. W wysokich temperaturach zaczyna się topić, tworząc chrupiącą złotobrązową skórkę. Wystarczy posypać pokruszonym suluguni zapiekanką warzywną lub sufletem, mięsem, rybą, chlebem pita i włożyć danie pod grill – okaże się bardzo smaczne!
Przepisy
Sałatka z serem suluguni, dynią i granatem
Sałatka z serem suluguni, dynią i granatem – jasny akcent na Twoim stole i czysta radość dla kubków smakowych. Najczęściej dynia jest pieczona, ale tym razem będziesz potrzebować jej na surowo. Aby smak sałatki nie zawiódł, należy zachować ostrożność przy wyborze dyni: odpowiednie są małe, gęste owoce odmian muszkatołowych.
Sałatka z serem suluguni, dynią i granatem
Do przygotowania 2 porcji potrzebne będą:
Do sałatki:
- dynia – 400 g
- suluguni – 200 g
- Sałatka Roxai z liści dębu czerwonego – 100 g
- czerwona cebula – 1/4 szt.
- nasiona granatu – do smaku
Do tankowania:
- cytryna (skórka i sok) – 1 szt.
- oliwa z oliwek – 2 łyżki. l.
- miód – 1 łyżka. l.
- Musztarda Dijon – 2 łyżeczki.
- sól
- świeżo zmielony czarny pieprz
1. Na dressing wymieszaj musztardę, miód, oliwę z oliwek i sok z cytryny na gładką masę. Sól, pieprz i dodaj drobno startą skórkę z cytryny.
2. Miąższ dyniowy pokrój w cienkie wstążki za pomocą obieraczki do warzyw. Suluguni pokroić na duże kawałki, a cebulę w cienkie ćwiartki.
3. Na talerzu ułóż liście sałaty, dodaj dynię, ser i cebulę, posyp pestkami granatu i polej sałatkę sosem. Dokładnie wymieszaj i podawaj.
Przy okazji
Poza sezonem dynię można zastąpić wstążkami młodej cukinii lub cukinii.
Uwaga dla gospodyni
Dynia doskonale komponuje się z pomarańczą, dlatego można ją stosować zamiast cytryny do sosu sałatkowego.
Smażone suluguni
Smażone na patelni suluguni to niezwykle smaczna, sycąca i łatwa w przygotowaniu gorąca przekąska. Kluczem do sukcesu potrawy jest prawdziwa solankowa suluguni – bułka tarta solidnie przylega do jej wilgotnej powierzchni, a sam ser nie rozpływa się podczas smażenia.
Smażone suluguni
Do przygotowania 8 porcji potrzebne będą:
- młody ser suluguni – 600 g
- bułka tarta – 100 g
- masło – 2 łyżki. l.
Aby przesłać:
- kolendra – do smaku
- dżem słodko-kwaśny – do smaku
1. Pokrój suluguni na porcje. Nie powinny być zbyt cienkie, w przeciwnym razie ser roztopi się podczas smażenia na patelni.
2. Do głębokiej miski lub formy wlać krakersy i obtoczyć w nich plastry sera tak, aby panierka była bardzo gęsto i równomiernie rozłożona pomiędzy kawałkami.
3. Rozpuść masło na patelni i smaż suluguni po 3-4 minuty z każdej strony, aż uzyska złoty kolor. Gotowy ser przełożyć na talerz i w razie potrzeby posypać świeżą kolendrą.
Przy okazji
Smażone suluguni można podawać z kwaśnym dżemem (dżemem) – żurawiną, borówką, czarną porzeczką – lub specjalnie przygotowanym sosem jagodowym.
Uwaga dla gospodyni
Jeśli chcesz, podsmaż panierowane plastry suluguni na dużej ilości oleju roślinnego (smaż w głębokim tłuszczu). Mówimy oczywiście o rafinowanym, bezwonnym. Jeśli nie masz pewności co do jakości zakupionego sera, nie ma to znaczenia – zastosuj tzw. podwójną panierkę: plastry suluguni zanurzamy w jajku, następnie panierujemy w mące, ponownie zanurzamy w jajkach i panierujemy w bułce tartej. Dla lepszego efektu przygotowane plastry suluguni można włożyć do zamrażarki na 10 minut. Następnie na patelni podsmażyć ser na złoty kolor.
Ciasto z suluguni i bakłażanem z ciasta francuskiego
Ciasto z suluguni smakuje zarówno jak gruzińskie chaczapuri, jak i osetyjskie placki. I nie jest to zaskakujące – wypieki z marynowanymi młodymi serami można znaleźć w szerokiej gamie kuchni narodowych. Oprócz sera przepis zawiera bakłażany i słodką paprykę, mięsiste pomidory i ostre chili, zioła i przyprawy – przy tak bogatym nadzieniu każde ciasto stanie się królem stołu!
Ciasto z suluguni i bakłażanem z ciasta francuskiego
Do przygotowania 8 porcji potrzebne będą:
- ciasto francuskie bez drożdży – 500 g
- bakłażany – 2 szt.
- suluguni – 200 g
- papryka słodka, żółta i czerwona – 2 szt.
- duży mięsisty pomidor – 1 szt.
- czerwona słodka cebula – 2 szt.
- jaja kurze – 2 szt.
- ser twardy dojrzewający – 100 g
- czerwona papryczka chili – 1 szt.
- oliwa z oliwek – 5-6 łyżek. l.
- sok z 1 cytryny
- zioła (bazylia, oregano, kolendra) – do smaku
- sól
- świeżo zmielony czarny pieprz
1. Obierz bakłażany. Miąższ zetrzyj na grubej tarce i umieść na durszlaku. Wlać sok z cytryny i sól. Wymieszaj i pozostaw na 30 minut.
2. Rozmrozić ciasto zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Drobno posiekaj cebulę i papryczkę chili (z nasionami lub bez). Słodką paprykę podziel na 4 części i pokrój w drobną kostkę. W rondlu lub patelni z wysokimi ściankami rozgrzej 2-3 łyżki. l. obrazy olejne Dodać cebulę, chili i paprykę. Smażyć na dużym ogniu przez 2-3 minuty. Zmniejszyć ogień do średniego, dodać 100 ml wody i doprowadzić do wrzenia. Gotuj przez 2-3 minuty. Dodaj 1-2 łyżki. l. oliwa i drobno pokrojony pomidor. Delikatnie wymieszaj, przykryj i gotuj przez kolejne 3 minuty.
3. Dodaj bakłażana. Doprawić solą i pieprzem. Gotuj na wolnym ogniu przez 5–6 minut, od czasu do czasu mieszając. Dodaj drobno posiekane warzywa. Podgrzewaj przez 1 minutę i zdejmij z ognia. Całkowicie ostudzić nadzienie warzywne.
4. Zetrzeć suluguni i twardy ser. W misce ubić jajka ze szczyptą soli. Połącz jajka i ser i mieszaj, aż masa będzie gładka.
5. Rozwałkuj ciasto na dwie cienkie prostokątne warstwy jednakowej wielkości. Nasmaruj oliwą blachę do pieczenia lub dużą, stosunkowo płytką prostokątną blachę. Ułożyć jedną warstwę ciasta, formując boki. Rozłóż nadzienie warzywne równą warstwą, a na wierzch ułóż nadzienie serowe. Przykryć drugą warstwą ciasta. Ostrożnie ściśnij krawędzie na całym obwodzie blachy do pieczenia, w razie potrzeby odetnij nadmiar ciasta. Ciasto posmaruj masłem.
6. Piec w piekarniku nagrzanym do 200°C przez 25–30 minut. Wyjąć ciasto i pozostawić na 20-30 minut. Podawać na ciepło lub na zimno. W razie potrzeby udekoruj gałązkami świeżej bazylii, oregano lub kolendry.
Przy okazji
Ciasto warstwowe z suluguni i bakłażanem jest dobre zarówno na ciepło, jak i na zimno. Dlatego może być podawany zarówno jako danie główne, jak i jako dodatek do innych, jako przystawka.
Uwaga dla gospodyni
Zamiast suluguni do wypełnienia ciasta można użyć lekko solonego sera feta lub sera Adyghe.
Zapiekanka z suluguni
Zapiekanka z suluguni to ciekawy sposób na wykorzystanie popularnego gruzińskiego sera. Samo w sobie będzie niesłodzone i sprawdzi się jako gorąca przystawka lub danie główne. Sos owocowy z gruszek lub jabłek w połączeniu z czerwonym winem, octem i musztardą podkreśli kremowość sera i doda pikantnych nut.
Pieczone suluguni z sosem owocowym
Do przygotowania 4 porcji potrzebne będą:
- mleko – 500 ml
- ser suluguni – 400 g
- jajko – 1 szt.
- masło – 30 g
- sól
- świeżo zmielony czarny pieprz
Do sosu:
- gruszka lub jabłko – 1 szt.
- wino czerwone wytrawne – 150 ml
- cukier – 2 łyżki. l.
- ocet winny – 1 łyżka. l.
- musztarda – 1 łyżeczka.
1. Rozgrzej piekarnik do 175°C. Nasmaruj masłem ceramiczną lub szklaną patelnię o pojemności 1,5 litra. Zetrzyj suluguni.
2. W dużej misce połącz mleko i jajka, dodaj sól i pieprz, ubijaj. Dodać starty ser i wymieszać. Wlać mieszaninę do formy i piec na środkowej półce piekarnika przez 30 minut. Masa powinna zgęstnieć i pokryć się złotą skórką.
3. Na sos obraną gruszkę lub jabłko pokroić w drobną kostkę i umieścić w rondlu. Dodać cukier, zalać winem i gotować na małym ogniu przez 5-7 minut. Zdjąć z ognia i zmiksować blenderem zanurzeniowym na gładką masę. Dodać musztardę i ocet, wymieszać.
4. Gotową zapiekankę wyjmij z piekarnika i podawaj bezpośrednio na patelni. Sos owocowy podawany jest w łódce z sosem.
Przy okazji
Jeśli gotowy sos wydaje się zbyt kwaśny, dodaj odrobinę cukru lub miodu. Smak sosu powinien być słodko-kwaśny i lekko pikantny.
Uwaga dla gospodyni
Oprócz jabłek lub gruszek można użyć niewielkiej ilości śliwek, wiśni lub żurawiny. Będzie pasować jak…