Kompot malinowy
Do przepisu
Wiele osób przygotowuje kompot malinowy na zimę: śmiało można go nazwać jednym z najpopularniejszych przetworów jagodowych w naszym kraju. Konkurować może jedynie z napojami na bazie truskawek i porzeczek. Jak ugotować kompot malinowy? Bierzemy trzylitrowy słoik, sterylizujemy, wkładamy maliny i napełniamy wrzącym syropem cukrowym. I nie ma żadnych pułapek: najważniejsze jest to, że pojemnik jest czysty, a jagody dobrze przetworzone. Pół godziny – i pyszny kompot malinowy gotowy! Cóż, jak zapobiec przedostawaniu się owadów do napoju, które często „żyją” w malinach, dowiesz się już teraz z naszego przepisu.
Złożoność: łatwo Kalorie: 126,33 kcal/porcję Porcje: 12 Gotowanie: 30 minut Dodać. czas: 20 minut Używany: 0,47 g/0,29 g/29,77PustyDrinkWegetarianizm: ŚciśleWegetarianizmSKŁADNIKI NA 12 PORCJIMalina 700 grCukier 300 grWoda 2,5 l Tabela wag i miar PRZEPIS GOTOWANIANigdy nie blaknący ekran
Krok 1
Przygotuj trzylitrowy słoik i pokrywkę na kompot malinowy. Dokładnie umyj je sodą oczyszczoną. Sterylizuj słoik w dowolny dogodny sposób. Po prostu gotuj pokrywkę w wodzie przez trzy minuty.
Krok 2
Przygotuj maliny na kompot. Umyj jagody pod bieżącą wodą, usuń łodygi i uszkodzone fragmenty. Włożyć do szerokiej miski wypełnionej zimną, lekko osoloną wodą. Pozostaw na 20 minut. Jeżeli w malinach były owady to wypłyną (należy je usunąć łyżką cedzakową).
Krok 3
Przełóż maliny na stół wyłożony kilkoma warstwami ręczników papierowych. Lepiej zrobić to ręcznie, niż wrzucać do durszlaka, w przeciwnym razie delikatne jagody zostaną zmiażdżone.
Krok 4
Zagotuj syrop na kompot. Do rondla wsypać cukier i zalać wodą pitną. Postawić na dużym ogniu i doprowadzić do wrzenia. Gotuj syrop kompotowy przez około trzy minuty.
Krok 5
Połóż słoik na rozgrzanym stojaku lub grubym ręczniku. Przez szeroki lejek wlać maliny. Ostrożnie, aby nie rozbić słoika, zalać wrzącym syropem.
Krok 6
Na słoik z malinami w syropie nałóż pokrywkę i zamknij. Odwróć go na złożony ręcznik i owiń ciepłym kocem. Niech kompot malinowy całkowicie ostygnie, tak jak jest.
UWAGA DO GOSPODARKI
Kompot malinowy na zimę okazuje się dość słodki (jest to konieczne, aby można go było lepiej przechowywać), dlatego przed użyciem napój należy rozcieńczyć wodą pitną.
PRZY OKAZJI
Przed wałkowaniem kompot malinowy można wysterylizować w garnku z wrzącą wodą (15 minut). W takim przypadku należy położyć stary gruby ręcznik na dnie pojemnika i umieścić na nim słoik z kompotem przykryty pokrywką.