Kompot śliwkowy na zimę
Do przepisu
Kompot śliwkowy na zimę to preparat, który zdecydowanie warto zrobić chociaż raz, aby przekonać się, jakie jest smaczne. Kompot śliwkowy okazuje się nie gorszy od dżemu, choć wiele gospodyń domowych zwykle woli tę drugą opcję. Ten przepis na pyszny aromatyczny napój polega na podwójnym polewaniu owoców syropem cukrowym. A jak przygotować kompot witaminowy na zimę o bogatym smaku i kolorze bez tradycyjnego gotowania owoców, szczegółowo opisujemy krok po kroku. Aby zachować określoną ilość składników, będziesz potrzebować trzech trzylitrowych słoików lub sześciu półtoralitrowych słoików.
Złożoność: łatwo Kalorie: 73,70 kcal/porcja Porcje: 3 Gotowanie: 2 godziny Używany: 0,27 g/0,10 g/18,15KonserwowaniePustyDrinkWegetarianizm: ŚciśleWegetarianizmSKŁADNIKI NA 3 PORCJE2 kg śliwek 900 g cukru Tabela miar i wag PRZEPIS GOTOWANIANigdy nie blaknący ekran
Krok 1
Aby przygotować kompot śliwkowy na zimę, dokładnie umyj trzy trzylitrowe słoiki i ich metalowe pokrywki. Wskazane jest, aby nie używać agresywnych detergentów, ale sodę oczyszczoną. Dokładnie opłucz słoiki i pokrywki.
Krok 2
Zagotuj wodę i zalej wrzątkiem słoiki. Uważaj, aby nie popękać słoików. Aby to zrobić, wlej wodę cienkim strumieniem wzdłuż boku słoika i szybko obróć słoik.
Krok 3
Pokrywki włożyć do rondla, dodać wodę, podpalić i doprowadzić do wrzenia, gotować przez 3 minuty. i zdjąć z ognia. Do momentu użycia pokrywki należy pozostawić w gorącej wodzie.
Krok 4
Śliwki włóż do dużej miski i zalej wodą. Usuń uszkodzone owoce. Oderwij ogonki. Zmień wodę i dwukrotnie przepłucz odpływy. Umieść śliwki na durszlaku i poczekaj, aż woda odcieknie.
Krok 5
Umieść śliwki w słoikach. W dużym rondlu zagotuj wodę. Do każdego słoika wlać wrzątek do samej góry, przykryć pokrywką i odstawić na 5 minut.
Krok 6
Spuść wodę ze słoików do rondla (wygodnie jest do tego użyć specjalnej plastikowej pokrywki z otworami). Dodaj cukier. Postaw patelnię na ogniu, zagotuj i gotuj przez 3-4 minuty. Cukier powinien całkowicie się rozpuścić.
Krok 7
Wrzącym syropem zalewamy śliwki i ponownie zamykamy słoiki pokrywkami. Pozostaw na 5 minut. W tym czasie kompot zacznie zmieniać kolor – płyn zabarwi się śliwkami.
Krok 8
Wlać syrop z powrotem na patelnię, ponownie postawić na ogniu i doprowadzić do wrzenia. Gotuj przez 3 minuty. i ponownie zalej wrzącym płynem śliwki. Kompot śliwkowy na zimę jest gotowy.
Krok 9
Zamknij szczelnie słoiki pokrywkami. Ostrożnie odwróć do góry nogami. Dobrze zawiń słoiki i pozostaw do całkowitego wystygnięcia.
UWAGA DO GOSPODARKI
Dojrzałe śliwki na kompot można przekłuć wykałaczką, wtedy nie pękną po zalaniu wrzącą wodą, pozostaną nie tylko nienaruszone, ale i piękne, a sok szybciej się uwolni.
PRZY OKAZJI
Aby przygotować kompot śliwkowy na zimę, należy obliczyć ilość cukru na podstawie słodkości owocu. Jeśli owoce są bardzo słodkie, możesz zmniejszyć porcję piasku o jedną czwartą. Można też dodać odrobinę kwasku cytrynowego (½ łyżeczki na 3 litry) – ustabilizuje to słodycz i posłuży jako dodatkowy konserwant.