Adżyka, klasyk
Do przepisu
W kuchni wielu narodów istnieje przyprawa uniwersalna, rzadko przygotowywana, ale zachowująca trwałość. Ostra lub słona, z ziołami i przyprawami, ma za zadanie uwypuklić lub podkreślić smak danej potrawy narodowej. Adjika jest tak uniwersalna dla gruzińskiej tradycji gastronomicznej, że stała się marką międzynarodową i istnieją setki przepisów na nią. Istnieje jednak klasyczny, na podstawie którego można dalej eksperymentować, wymyślając coraz to nowe kombinacje.
Złożoność: przeciętny Kalorie: 50,94 kcal/porcja Porcje: 6 Gotowanie: 24 godziny Używany: 2,33 g/0,87 g/9,47Kuchnia gruzińskaPustySos, dressingWegetarianizm: ŚciśleWegetarianizmSKŁADNIKI NA 6 PORCJI5 kg ostrej czerwonej papryki 500 g czosnku 200 g nasion kolendry 1 kg soli grubej niejodowanej Tabela miar i wag PRZEPIS GOTOWANIANigdy nie blaknący ekran
Krok 1
Ostre papryczki umyj, ułóż na dużej tacy i pozostaw do wyschnięcia w cieniu lub ciemnym, wentylowanym miejscu na 3 dni. Nasmaruj ręce olejem roślinnym, załóż rękawiczki i usuń łodygi z papryki.
Krok 2
Czosnek obieramy, kolendrę rozgniatamy w moździerzu lub młynku do kawy. Następnie przepuść wszystkie przygotowane produkty przez maszynę do mięsa 3 razy. Powstałą masę dokładnie wymieszaj drewnianą łyżką, dodaj sól i pozostaw do zaparzenia na 24 godziny.
Krok 3
Następnego dnia wszystko ponownie wymieszaj, przelej mieszaninę do słoików i przechowuj w chłodnym, ciemnym miejscu.
UWAGA DO GOSPODARKI
Rozpocznij gotowanie na 4 dni przed podaniem
PRZY OKAZJI
To najprostsza i jednocześnie najostrzejsza wersja adjiki, więc bądź z nią ostrożny. Będziesz potrzebował dużych emaliowanych pojemników, dwóch par gumowych rękawiczek i zwykłej maszynki do mięsa. Adjika pikantna nadaje się do natłuszczania kurczaka czy prosiaka przed pieczeniem, dodawania do zup i nadzienia – stosuje się ją oszczędnie i nie przyćmiewa smaku potrawy.