Zapiekanka z mięsem mielonym w piekarniku, najlepszy sposób na wyżywienie całej rodziny

Zapiekanka z mięsem mielonym w piekarniku, najlepszy sposób na wyżywienie całej rodziny

Zapiekanka z mięsem mielonym w piekarniku, najlepszy sposób na wyżywienie całej rodziny

Olga Zacharowa 10 października 2023 r5,00 (3)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział1Komentarz

Zapiekanka z mięsem mielonym w piekarniku to pewny sposób, aby nie głodować. Powiemy Ci, jak samemu to ugotować i jak wybrać najlepsze mięso mielone na zapiekankę w sklepie, a także w jakiej formie włożyć je do piekarnika. Nie będziemy ukrywać przed Tobą przepisów na najsmaczniejsze zapiekanki z mięsem mielonym. Nie zabraknie przepisów na klasyczną zapiekankę z mięsem mielonym, zapiekankę z makaronem i ziemniakami, z serem, grzybami i innymi ulubionymi, sycącymi daniami.

Zapiekanka z mięsem mielonym i makaronem w piekarniku Zapiekanka z mięsem mielonym i ryżem w piekarniku Zapiekanka z mięsem mielonym i makaronem w piekarniku

Treść materiału:

  • Jak przygotować mięso mielone na zapiekanki w domu, własne doświadczenia
    • Mięso mielone wołowe i mieszane
    • Mielona wieprzowina
    • Mielony kurczak lub indyk
    • Kiedy solić i czym przyprawiać mięso mielone na zapiekanki
  • Jak wybrać mięso mielone w sklepie
  • Jak usmażyć mięso mielone na zapiekankę
  • Jakie naczynie zapiekane wybrać
  • Sprawdzone przepisy na zapiekanki z mięsem mielonym w piekarniku
    • Klasyczna zapiekanka z legendarnej książki kucharskiej z 1934 roku
    • Zapiekanka z cukinii z mięsem mielonym
    • Zapiekanka makaronowa z mięsem mielonym
    • Zapiekanka z mięsem mielonym i pomidorami, przepis wideo
    • Zapiekanka z mięsem mielonym i serem
    • Zapiekanka z mięsem mielonym i grzybami

Jeśli chodzi o obfite posiłki na jesień i zimę, trudno konkurować z zachęcającymi aromatami i smakami, jakie płyną z pieczonych w piekarniku zapiekanek z mięsem mielonym.

Jak przygotować mięso mielone na zapiekanki w domu

Aby przygotować zapiekankę z mięsem mielonym, określmy jakość samego mięsa mielonego. Powiedział nam jak to powinno wyglądać Szef kuchni Maksim Rybakow: „Do zapiekanek używa się różnych mięs mielonych, w tym grzybowych. Skupię się na tych najpopularniejszych, które zawierają białko zwierzęce. Oczywiście polecam samodzielne przygotowanie mięsa mielonego.

Mięso mielone wołowe i mieszane

  • Do zapiekanki przygotuj mieloną wołowinę z łopatki lub szynki. Możesz także wziąć mostekjeśli nie ma dużo żył i kolagenu.
  • Do chudej wołowiny dodać 20% (w stosunku do całkowitej masy sztuki) tłuszczu wołowego lub tłustej wieprzowiny (w przypadku mieszanki). Dzięki temu mięso mielone będzie bardziej soczyste. Chyba, że ​​masz pomysł na jak najbardziej chude nadzienie do zapiekanki.
  • Przełóż wołowinę przez duży lub średni młynek. Jeśli chcesz, aby zapiekanka była równa i piękna po pokrojeniu, wybierz cienką ruszt. Ma to znaczenie np. w przypadku lasagne, czyli słynnej włoskiej zapiekanki. Aby to zrobić, energicznie ugniataj powstałe mięso mielone przez około 5 minut. Powinieneś otrzymać tzw. bryłę mięsną, czyli posiekane mięso, w którym będzie się lepić.
  • Uważam, że mielona wołowina najlepiej pasuje do makaronów/zapiekanek z makaronem lub warzyw takich jak cukinia.

Mielona wieprzowina

  • Do mielonej wieprzowiny wybierz karkówkę lub szynkę. Aby dodać smaku mielonej wieprzowinie, dodaj 10% wędzonego mostka w mniej więcej równym stosunku tłuszczu do mięsa.
  • Przełóż wieprzowinę przez średnią lub dużą ruszt. Niech mielona wieprzowina na zapiekankę będzie krucha.
  • Do zapiekanek ziemniaczanych najlepiej nadaje się mięso mielone wieprzowe.

Mielony kurczak lub indyk

  • Uwielbiam pracować z mielonymi udkami z kurczaka. Wybieram również tę samą część z indyka.
  • Do zmielenia takiego mięsa mielonego radzę użyć dużego lub średniego młynka.
  • Lasagne warzywna, którą najczęściej przygotowuje się z bakłażana i zapiekanki ziemniaczane – wszystkie te dania świetnie komponują się z mielonym drobiem. Można go dodawać do warzywnej lasagne nawet na surowo. Mielony kurczak lub indyk nie nadają się do zapiekanek z makaronem/makaronem. Ostateczne danie nie wygląda zbyt wyraziście.

Mieszaj różne mięso mielone. Na przykład mielona wołowina z jagnięciną lub kurczak z wieprzowiną. Jeśli do mięsa mielonego dodasz odrobinę posiekanej wątroby, zapiekanka z mięsem mielonym będzie miała wyraźniejszy mięsisty smak.

Kiedy solić i czym przyprawiać mięso mielone na zapiekankę w piekarniku

Jeśli mięso mielone jest wykonane z wysokiej jakości mięsa lub drobiu, jest to produkt samowystarczalny. Nie potrzebuje wielu dekoracji w postaci przypraw i przypraw. Aby przygotować zapiekanki, mięso mielone należy posolić i posypać pieprzem, jeśli to konieczne.

WAŻNY! Polecam wcześniej posolić mięso mielone. Możesz posolić mięso przed przejściem przez maszynę do mięsa lub możesz użyć samego mięsa mielonego. Dodaj sól, wymieszaj mięso mielone i uzyskaną masę włóż do lodówki na co najmniej 1 godzinę. Po co? W tym czasie zmieni się struktura białek zwierzęcych, a mięso mielone stanie się bardziej wyraziste i smaczne. Będzie mógł wchłonąć soki i sosy, które znajdą się w zapiekance – końcowe danie tylko na tym zyska.

Aby dostosować sól w już przygotowanym mięsie mielonym, przed przygotowaniem zapiekanki uformuj z niej mały kotlet, podsmaż go i posmakuj. Jeśli nie ma wystarczającej ilości soli, posol trochę mięso mielone.

Jeśli soli i świeżo zmielonego czarnego pieprzu wydaje się za mało, użyj mieszanka ziół prowansalskich, szczególnie do zapiekanek warzywnych, tymianek do zapiekanek ziemniaczanych. Pamiętaj częściej jak przygotować sos bolońskia do mięsa mielonego dodać pomidory (świeże lub z puszki). Włoch dodałby: „i seler, ponieważ zachowuje kolor mięsa mielonego, nie powodując jego szarości po ugotowaniu”. Dobrym dodatkiem jest pieczona marchewka i cebula. A na specjalną, świąteczną zapiekankę mięso mielone można duszić z winem.

Jeśli robisz dużo mięsa mielonego na raz, jego nadmiar zamroź. Umieść mięso mielone w torebce do zamrażania lub torebce Ziploc (około 500 g na porcję). Wyciśnij całe powietrze z opakowania i wygładź mięso mielone. Pomaga to szybciej i bardziej równomiernie zamrozić, a następnie rozmrozić”.

Jak wybrać mięso mielone na zapiekanki w sklepie

Oczywiście wiele osób kupuje w sklepie gotowe mięso mielone. Robi także pyszne zapiekanki, ale ważne jest, aby nie dokonać złego wyboru produktu.

Korzystajmy z wiedzy Roskaczewo.

  1. Kupując mięso mielone należy zwrócić uwagę na jednolitą barwę półproduktu. Nieuszkodzone opakowanie musi być opatrzone datą produkcji i datą ważności.
  2. Mięso mielone schłodzone przechowujemy w temperaturze 0-6°C, mięso mielone zamrożone – od – 5 do – 2°C, a zamrożone – w temperaturze nieprzekraczającej minus 18°C.
  3. Rozmroź zamrożone mięso mielone na najniższej półce lodówki, z dala od żywności gotowej do spożycia. Po rozmrożeniu jak najszybciej wykorzystaj mielone mięso do zapiekanek. Nie zamrażaj ponownie rozmrożonych resztek.

Dodajmy od siebie, że mięso mielone pakowane w delikatesy (mięso mielone luzem) może być jaskrawoczerwone po bokach lub na zewnątrz, ale brązowawe w środku. To jest w porządku. Tlen reaguje z odsłoniętymi pigmentami mięsa, powodując czerwonawy kolor. Środek mielonego mięsa może być brązowawy ze względu na brak kontaktu z powietrzem. Po usunięciu opakowania czerwony kolor mięsa powraca. Oczywiście, jeśli kupisz mięso mielone, które ma szarawy kolor i nieprzyjemny zapach, nie musisz kupować takiego produktu.

Jak usmażyć mięso mielone na zapiekankę

Oto kilka wskazówek, które są łatwe do przestrzegania.

  1. Wyjmij mięso mielone z lodówki na 15-20 minut przed gotowaniem. Zapobiegnie to nadmiernemu ochłodzeniu gorącej patelni po dodaniu mielonego mięsa.
  2. Rozgrzej patelnię z grubym dnem na średnim ogniu. Mięso mielone smażymy w małych porcjach (po 250-300 g na średniej wielkości patelni). Jest to konieczne do optymalnego zrumienienia. Duża porcja mięsa mielonego w małej misce ugotuje się we własnym sosie, zszarzeje i nie nabierze smaku smażonego mięsa. W razie potrzeby przed dodaniem nowej porcji mięsa mielonego dodać odrobinę oleju. Gotowe porcje mięsa mielonego wyjąć i przełożyć do miski.
  3. Pozwól, aby zapiekanka lekko się zarumieniła przez 2-3 minuty, a następnie użyj szpatułki, aby rozbić duże kawałki i wymieszać je.
  4. Użycie patelni o średnim ogniu pomoże odparować nadmiar soku mięsnego. Gdy tylko mięso mielone zacznie zmieniać swoją konsystencję na gęstszą, należy go obserwować. Na tym etapie prędkość smażenia wzrośnie.
  5. Smażone mięso mielone trochę zamieszaj, aby równomiernie się zrumieniło, ale nie wyschło. Obsmażenie mięsa przed dodaniem do zapiekanki dodaje mięsnego smaku całej potrawie. Tylko nie przyrumieniaj zbyt mocno mielonej wołowiny, w przeciwnym razie pozostanie suche, zwęglone mięso.
  6. Pod koniec gotowania dodać przyprawy, zioła, sosy lub posiekane warzywa wymagane w przepisie na zapiekankę.

Jaką formę wybrać na zapiekankę z mięsem mielonym pieczonym w piekarniku

Zapiekanki przyrządza się w głębokich, żaroodpornych naczyniach ze szkła, ceramiki, żeliwa lub innego żaroodpornego materiału. Metal i szkło szybko nagrzewają się do pożądanej temperatury, ale ceramika potrzebuje na to więcej czasu. Weź to pod uwagę przy wyborze formy. Polecamy gotować zapiekanki w szkle, gdyż takie dania są bardzo malowniczym jedzeniem. Przyjemnie jest patrzeć na nią nie tylko z góry, ale także z boku.

Pomiń kłopoty związane z koniecznością zajmowania się różnymi przyborami do zapiekania, kupując zarówno ognioodporną, jak i żaroodporną patelnię. Mięso mielone możesz smażyć osobno lub razem z warzywami w tym samym naczyniu, w którym ugotujesz całą zapiekankę.

Ważna jest także wielkość naczynia żaroodpornego. Jeśli będzie za mała, płyn (soki i sos) będzie się przelewał. Jeśli patelnia będzie za duża, płyn szybko odparuje lub zostanie wchłonięty, a zapiekanka będzie sucha. Jeśli w przepisie nie jest podana wielkość, wybierz formę, w której składniki zapiekanki, w tym mięso mielone, zajmą około trzech czwartych (wzdłuż wysokości boku).

WAŻNY! Przepisy często zalecają przykrycie zapiekanki folią. Przed wykonaniem „pokrywy” należy spryskać lub nasmarować folię olejem roślinnym.

Sprawdzone przepisy na zapiekanki z mięsem mielonym w piekarniku

Klasyczna zapiekanka z mielonej wołowiny według przepisu z legendarnej książki kucharskiej z 1934 roku

Wierzymy, że klasyczną zapiekankę z mielonym mięsem można nazwać daniem z książki kucharskiej, które zyskało zaufanie i przetrwało próbę czasu. Można oczywiście sięgnąć do „Księgi smacznej i zdrowej żywności”, my jednak wybraliśmy „Podręcznik gotowania” pod redakcją profesora B.V. Vilenkina. We wstępie podano, że niniejsza publikacja jest pierwszą książką dotyczącą wprowadzenia wiedzy technicznej do produkcji według wskazówek Mikojana. Tak, to radziecki klasyk, ale nawet teraz wielu rosyjskich szefów kuchni korzysta z tej podstawowej wiedzy – my również się do nich zwrócimy.

Zapiekanka ziemniaczana z mięsem mielonym, cebulą i sosem jajecznym*
Zapiekanka ziemniaczana z mięsem mielonym, cebulą i sosem jajecznym*

Do przygotowania 6 porcji zapiekanki potrzebne będą:

  • 400 g gotowanego filetu wołowego, średnio chudego
  • 60 g smażonej cebuli
  • 1,2 kg gotowanych ziemniaków
  • 1 małe jajko
  • 300 ml mleka + na leison
  • olej roślinny
  • sos pomidorowy do podania
  • sól i świeżo zmielony czarny pieprz
  1. Rozgrzej piekarnik do 150-160°C.
  2. Przełóż gotowane mięso przez maszynę do mięsa i smaż na oleju roślinnym przez 1-2 minuty.
  3. Dodać podsmażoną cebulę, sól i pieprz, wymieszać.
  4. Gorące ziemniaki rozgnieść i przetrzeć przez sito. Dodawaj porcjami gorące mleko po 1-2 łyżki. l. olej roślinny i sól, mieszaj, aż będą gładkie. Nie wlewać od razu całego mleka, uzyskując konsystencję odpowiednią do przygotowania zapiekanki z mięsem mielonym. Puree nie powinno być zbyt płynne, powinno trzymać swój kształt i nie rozlewać się po formie.
  5. Połowę puree ziemniaczanego ułożyć równą warstwą w formie żaroodpornej, natłuszczonej olejem, na nim mięso mielone z cebulą, a na wierzch resztę puree ziemniaczanego.
  6. Dla Leisona Ubij jajko 1-2 łyżkami, aż będzie gładkie. l. mleko i 1 łyżeczka. woda. Posmaruj naczynie żaroodporne masą jajeczną i posyp olejem roślinnym.
  7. Piec w nagrzanym piekarniku przez 25-30 minut.
  8. Dla…
Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja