Zaklinanie smaków z kawą: Odkryj 8 nieoczekiwanych dań – od słodkich deserów po soloną rybę

Gotowanie z kawą: 8 niezwykłych dań – od deserów po soloną rybę

Gotowanie z kawą: 8 niezwykłych dań – od deserów po soloną rybę

Lubisz gotować przy kawie? Tak, tak, nie pij tego, ale używaj jako składnika innych potraw. Jeśli pytanie wywołało zdziwienie lub nawet konsternację, zostań z nami: czeka na Ciebie wiele ciekawych odkryć kulinarnych!

Gotowanie z kawą: 8 niezwykłych dań - od deserów po soloną rybę

O czym porozmawiamy w artykule:

  • Kawa i firma: jak zmieniła się koncepcja jej kompatybilności z innymi produktami
  • Marynowany łosoś z kawą
  • Pumpernikiel z kawą
  • Przebudzające smoothie
  • Owsianka kawowa
  • Korniszony z wątróbką drobiową
  • Stek z kawową skórką
  • Prosty sernik marmurkowy
  • Banialuki

Kawa i firma: jak zmieniła się koncepcja jej kompatybilności z innymi produktami

Dziś z rozmachem popijamy kawę, rano kanapki z kiełbaską, a wieczorem kawałek ciasta. Ale całkiem niedawno, oczywiście według standardów historycznych, na początku XIX wieku, napój ten był spożywany tylko w czystej postaci i nic więcej. Tak, oczywiście, trochę później ludzie pogodzili się z tym, że do kawy można dodać mleko lub śmietankę. Ale popijać jedzenie?! Uznano to za niemal bluźnierstwo, gdyż kawa to produkt o subtelnym aromacie i delikatnym smaku, więc zupełnie nie do pomyślenia jest zakłócanie tej harmonii. W połowie XIX wieku w modnych europejskich kawiarniach zaczęto serwować desery, jednak zwolennicy aromatycznego napoju nie chcieli postrzegać w nich przysmaków godnych towarzystwa swojego „bóstwa”.

Jednak w miarę upływu czasu sytuacja uległa zmianie. Zaczęto podawać czekoladę, desery i ciastka z kawą. Ponadto! Okazało się, że kawa, podobnie jak wino, dobrze komponuje się z różnymi potrawami, nie tylko z serami, wędlinami i mięsami, ale także z grzybami, omletami, a nawet rybami. Wkrótce najbardziej kreatywni szefowie kuchni zaczęli przeprowadzać odważne eksperymenty, dodając do niektórych potraw sam napój lub mielone ziarna. Zaczęli oczywiście od deserów, a skończyli… Nie, to brzmi trochę przygnębiająco. Nieskończone! Bo co roku pojawiają się nowe dania z kawą, które nagle stają się prawdziwymi trendami i zachwycają nawet najbardziej wyrafinowanych smakoszy.

Dlaczego warto dodawać kawę do posiłków?

Odpowiedź jest oczywista: nadać im wyjątkowy smak i niezwykły aromat. To prawda, że ​​​​nie warto oczekiwać, że ryba marynowana w kawie będzie pachnieć tak pachnąco jak filiżanka espresso. Takie potrawy również nie będą miały orzeźwiającego efektu. Będziemy raczej mówić albo o lekkiej goryczce, albo o nutach pikantnych, które są również charakterystyczne dla palonych ziaren kawy.

Jaką kawę dodaje się do potraw podczas gotowania? Najczęściej jest to po prostu napój mielony lub świeżo parzony. Nie zalecamy jednak używania kawy rozpuszczalnej: to zupełnie inny produkt niż kawa naturalna, o innym aromacie i odcieniach smakowych. Są oczywiście wyjątki, ale zazwyczaj tylko podkreślają regułę.

Przejdźmy teraz od teorii do praktyki! Oto 8 oryginalnych przepisów na dania, których ważnym składnikiem jest kawa.

Marynowany łosoś z kawą

Marynowany łosoś z kawą to absolutnie niesamowita przystawka, którą docenią nawet najbardziej wyrafinowani smakosze. Łączy w sobie wszystko, co najlepsze, za co kochamy solone ryby: delikatną konsystencję, wykwintny smak, delikatny aromat. To ostatnie może budzić w Was wątpliwości: czy nuty kawowe są w tym wypadku rzeczywiście odpowiednie… Wydaje nam się, że tak, zwłaszcza, że ​​w gotowej rybie brzmią one dość stłumione.

Marynowany łosoś z kawą
Marynowany łosoś z kawą

48 godz. 15 min

4 porcje

Aby przygotować, potrzebujesz:

  • filet z łososia ze skórą – 500 g
  • sok z 1/2 cytryny
  • kawa mielona – 4 łyżki. l.
  • cukier trzcinowy – 20 g
  • gruba sól morska – 50 g

1. Filet z ryby umyj i osusz ręcznikami papierowymi. Umieścić w pojemniku lub szerokiej misce. Skropić sokiem z cytryny.

2. Do marynaty wsypujemy do małej miski zmieloną kawę. Dodać cukier trzcinowy i sól morską, wymieszać. Nacieramy powstałą mieszanką filety z łososia ze wszystkich stron.

3. Przygotowany filet z łososia zawiń w folię spożywczą, a następnie w folię aluminiową. W celu marynowania przechowywać w lodówce przez co najmniej 48 godzin.

4. Wyjmij filet z łososia, usuń folię i folię. Wytrzyj powierzchnię ryby ręcznikiem papierowym, a następnie spłucz pozostałości marynaty zimną przegotowaną wodą. Rybę pokroić w cienkie plasterki i podawać.

UWAGA DO GOSPODARKI

Jeśli kupujesz mrożone filety z łososia, pamiętaj, aby rozmrażać je powoli w lodówce, a nie w temperaturze pokojowej. W takim przypadku ryba zachowa soczystość, a po marynowaniu okaże się szczególnie delikatna.

PRZY OKAZJI

W ten sposób można marynować każdą rybę z rodziny łososiowatych: pstrąga, łososia kolego, łososia sockeye, łososia coho. Ale naszym zdaniem najsmaczniejszą opcją będzie łosoś.

Pumpernikiel z kawą

Pumpernikiel to tradycyjny niemiecki chleb z mąki żytniej z dodatkiem całych ziaren żyta. Postanowiliśmy dodać do ciasta nie tylko kawę, ale także piwo i melasę. Zdradźmy Wam sekret, że nasz Pumpernikiel okazał się wielokrotnie smaczniejszy od tego tradycyjnego.

Pumpernikiel
Pumpernikiel

2 godziny 30 minut

Do przygotowania 12 porcji potrzebne będą:

  • piwo ciemne – 7 łyżek. l.
  • mąka – 300 g
  • kawa drobno mielona – 1 łyżka. l.
  • mąka żytnia – 200 g
  • kakao w proszku – 70 g
  • drożdże suszone – 11 g
  • sól morska drobna – 4 g
  • melasa żytnia – 6 łyżek. l.
  • kminek lub łuskane pestki słonecznika – 2 łyżki. l.
  • olej roślinny – 2 łyżki. l.

1. W misce rozpuść kakao w 2 łyżkach. l. ciepła woda. Umieścić w łaźni wodnej i ciągle mieszając doprowadzić do wrzenia, ale nie gotować. Zdjąć z ognia i ostudzić.

2. Suche drożdże rozpuścić w 175 ml ciepłej wody. W dużej misce połącz oba rodzaje mąki. Dodaj sól i kawę. Wlać mieszaninę drożdży. Zamieszać.

3. Dodaj kakao, piwo, olej roślinny i melasę. Zagnieść ciasto (będzie bardzo lepkie, dlatego najlepiej używać miksera). Ciasto wyrabiać przez 10–15 minut.

4. Nasmaruj głęboką miskę olejem roślinnym. Włóż do niego ciasto i obróć je kilka razy, tak aby cała powierzchnia ciasta pokryła się olejem. Przykryj miskę folią spożywczą i odstaw na 1,5 godziny. W tym czasie ciasto powinno podwoić swoją objętość.

5. Posyp powierzchnię stołu mąką. Połóż na nim ciasto, wyrabiaj przez kolejne 5 minut. Ciasto podzielić na pół i uformować dwa okrągłe bochenki. Na blasze do pieczenia połóż papier do pieczenia, posmaruj olejem i posyp mąką. Połóż bułki na pergaminie. Przykryć ręcznikiem i odstawić na 45 minut w ciepłe miejsce.

6. Posyp powierzchnię bochenków kminkiem lub grubo posiekanymi ziarnami słonecznika. Piec 40 minut w temperaturze 200°C.

PRZY OKAZJI

Chleba żytniego, a nawet żytniego (jak w tym przypadku) nie można kroić na gorąco, w przeciwnym razie miękisz zostanie „rozmazany”. Jeśli chcesz spróbować, poczekaj, aż całkowicie ostygnie.

UWAGA DO GOSPODARKI

Jeśli nie możesz kupić melasy, wymieszaj 5 łyżek. l. brązowy cukier i 1 łyżka. l. miód, następnie podgrzewaj w gorącej łaźni wodnej aż do rozpuszczenia kryształów.

Przebudzające smoothie

Zamiast ulubionej kawy z gęstą śmietanką możesz przygotowywać rozbudzające smoothie przez całe lato. To właściwie ten sam orzeźwiający i aromatyczny napój, który tak bardzo nas ratuje o poranku, tyle że zdrowszy, smaczny i całkiem sycący.

Przebudzające smoothie
Przebudzające smoothie

20 minut

1 porcja

Aby przygotować, potrzebujesz:

  • parzona kawa czarna – 200 ml
  • czekolada gorzka – 20 g
  • mleko kokosowe – 50 ml
  • banan – 1 szt.
  • miód – 1 łyżka. l.
  • płatki kokosowe – pół łyżeczki

1. Połam czekoladę i rozpuść w kuchence mikrofalowej. Pozwól ostygnąć.

2. Do miski blendera wlej mleko kokosowe i miksuj przez 1 minutę. Dodaj obranego banana wraz z ciepłą kawą, miodem i czekoladą. Uderz blenderem.

3. Smoothie przelać do filiżanki, posypać płatkami kokosowymi i podawać.

PRZY OKAZJI

Jeśli chcesz, aby Twoje smoothie było ostrzejsze, użyj świeżo parzonej kawy. Uważamy, że napój smakuje lepiej schłodzony.

UWAGA DO GOSPODARKI

Mleko kokosowe dobrze komponuje się zarówno z kawą, jak i bananami, ale według uznania można użyć innego mleka roślinnego (owsiego, sojowego) lub zwykłego mleka krowiego.

Owsianka kawowa

Nasz przepis ma dwie „atrakcję” – kawę i czekoladę, które dodaje się do owsianki. Te składniki nie tylko nadadzą potrawie niezwykłego smaku, ale także naładują Cię energią na cały dzień.

Owsianka kawowa
Owsianka kawowa

10 minut

2 porcje

Aby przygotować, potrzebujesz:

  • płatki owsiane – 120 g
  • mleko kokosowe – 200 ml
  • kawa espresso – 100 ml
  • czekolada gorzka – 40 g
  • płatki kokosowe – do smaku
  • sól

1. Przecedzić espresso przez sitko. Do małego rondelka wlać mleko kokosowe i espresso, dodać płatki owsiane i szczyptę soli. Ciągle mieszając, doprowadzić do wrzenia na dużym ogniu. Zmniejsz ogień do średniego i gotuj przez 1-2 minuty.

2. Płatki owsiane rozłożyć do miseczek, do każdej dodać czekoladę, posypać płatkami kokosowymi i od razu podawać.

PRZY OKAZJI

Mleko kokosowe jest odpowiednie dla każdego, kto dba o swoje zdrowie, gdyż zawiera dużą ilość witamin i mikroelementów, a także dla osób z nietolerancją laktozy.

UWAGA DO GOSPODARKI

Płatki owsiane z czekoladą dobrze komponują się z prawie wszystkimi owocami i jagodami. Dlatego jeśli chcesz, możesz dodać do gotowej owsianki banany, pomarańcze, jabłka i suszone owoce.

Korniszony z wątróbką drobiową

To niezwykle oryginalne i satysfakcjonujące danie najlepiej przygotować w weekend, ponieważ wymaga czasu i uwagi. Zobaczysz: Twoje wysiłki zostaną docenione! Z naszego doświadczenia wynika, że ​​danie robi furorę na stole i trwale uzależnia.

Korniszony z wątróbką drobiową
Korniszony z wątróbką drobiową

8 godzin

4 porcje

Aby przygotować, potrzebujesz:

  • kurczaki ogórkowe – 2 szt.
  • oliwa z oliwek – 3 łyżki. l.
  • smalec wieprzowy – 4 plastry
  • świeży tymianek – 4 gałązki

Na sos wiśniowy:

  • wiśnie bez pestek – 600 g
  • syrop cukrowy (1:1) – 200 ml

Dla wątroby:

  • kawa mielona – 200 g
  • parzona mocna kawa – 300 ml
  • wątróbka drobiowa – 500 g
  • kromki chleba wiejskiego – 4 szt.
  • liście sałaty – 4–8 szt.
  • sól – 200 g

1. Dla 68 godzin przed rozpoczęciem przygotowania wymieszaj mieloną kawę i sól. Zanurz wątrobę w tej mieszance, przełóż do miski i pozostaw w lodówce do czasu użycia.

2. Ogórki podsmażyć na patelni grillowej na oliwie, smalcu i tymianku i zapiekać w piekarniku do momentu ugotowania.

3. W tym samym czasie opłucz wątrobę i zagotuj ją w kawie, aż będzie gotowa. Można to również zrobić w podwójnym bojlerze. Utrzymuj gotową wątrobę w cieple.

4. Aby przygotować puree wiśniowe, w rondlu o grubym dnie wymieszaj wiśnie i syrop cukrowy. Doprowadzić do wrzenia i natychmiast zdjąć z ognia. Lekko ostudzić i zmiksować blenderem zanurzeniowym na gładką masę.

5. Podpiecz chleb w tosterze lub suchej patelni. Przed podaniem połóż zieloną sałatę na talerzu i połóż na niej kurczaka. W pobliżu ułóż chleb, puree wiśniowe i wątróbkę pokrojoną w cienkie plasterki.

PRZY OKAZJI

Zamiast świeżych wiśni można użyć mrożonych. Nie trzeba go rozmrażać: po prostu ugotuj zgodnie z przepisem.

UWAGA DO GOSPODARKI

W ten sam sposób możesz ugotować udka z kurczaka. W tym przypadku smalec nie jest potrzebny: wystarczy dobrze usmażyć nogi ze wszystkich stron i dokończyć gotowanie w piekarniku.

Stek z kawową skórką

Stek to najprostsze danie, które można przygotować w ciągu kilku minut, a mimo to sprawia wrażenie, jakby było się w restauracji. Cóż, jeśli do klasycznego mięsnego smaku dodamy kawę, otrzymamy prawdziwy gastronomiczny majstersztyk!

Stek z kawową skórką
Stek z kawową skórką

20…

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja