Klasyczny śliwkowy tkemali
Do przepisu
Klasyczny sos tkemali przygotowuje się ze śliwki wiśniowej w dosłownie 5 krokach. Znalezienie i zakup śliwki wiśniowej to chyba najtrudniejsze momenty w przygotowaniu domowego tkemali. Reszta jest prosta. Aha, i nie zapomnij o świeżych, autentycznych przyprawach. Gdy sos śliwkowy tkemali będzie gotowy, podawaj go do grillowanych mięs, drobiu i ryb.
Złożoność: łatwo Kalorie: 92,07 kcal/porcję Porcje: 5 Gotowanie: 2 godziny Używany: 0,71 g/0,29 g/22,32Kuchnia gruzińskaSos, dressingWegetarianizm: ŚciśleWegetarianizmMenu dla dzieciSKŁADNIKI NA 5 PORCJIśliwka wiśniowa czerwona, żółta lub zielona – 1 kg czosnek – 5 ząbków sól – 1 łyżeczka. z górą cukru – 2 łyżki. l.khmeli-suneli – 1 łyżeczka świeżej kolendry – 1 duży pęczek Tabela wag i miar PRZEPIS GOTOWANIANigdy nie blaknący ekran
Krok 1
Aby przygotować klasyczne śliwkowe tkemali, zalej owoce zimną wodą, zagotuj i gotuj do miękkości, 30–40 minut.
Krok 2
Przetrzyj śliwkę przez sito.
Krok 3
Drobno posiekaj czosnek i wymieszaj z miąższem śliwki.
Krok 4
Powstałą masę przełożyć do rondla o grubym dnie i podgrzewać na małym ogniu przez 1 godzinę.
Krok 5
Dodać sól, cukier, chmiel suneli, posiekaną kolendrę. Mieszaj i doprowadzaj do wrzenia. Zdejmij z ognia i użyj klasycznego śliwkowego tkemali zgodnie z przeznaczeniem.
PRZYDATNE RADY
Główne składniki klasycznego sosu tkemali: tkemali, czosnek, zioła, mielony pieprz. Najczęściej stosowanymi ziołami są kolendra, koper i ombala, rodzaj mięty o małych zaokrąglonych liściach (można zastąpić melisą).
Najpierw gotuje się śliwkę tkemali, następnie przeciera przez sito, powstałe puree gotuje się do konsystencji śmietany, dodaje zmiażdżony czosnek, przyprawy i sól, gotuje, a następnie schładza.
PRZY OKAZJI
Klasyczne tkemali nie da się obejść bez śliwki wiśniowej. Śliwka wiśniowa (Prunus cerasifera) jest bliskim krewnym śliwki domowej. W Gruzji śliwki ogrodowe i dzikie wiśnie nazywane są tkemali, podobnie jak słynny z nich sos, który doskonale komponuje się z różnymi daniami mięsnymi.
Różne odmiany śliwki wiśniowej różnią się między sobą kształtem, wielkością, smakiem i kolorem owoców (są żółte, czerwone i zielone). Śliwkę wiśniową uprawia się w Azji Środkowej, na Zakaukaziu, na Kaukazie i na Krymie. Na tych samych obszarach rośnie także dzika śliwka wiśniowa (często nazywana jest dziką śliwką).