Dżem bursztynowy w plasterkach
Do przepisu
Dżem bursztynowy w plasterkach to nie tylko konfitura, ale także ogromna przyjemność estetyczna! W końcu nie tylko przyjemnie się je je, ale można je podziwiać! Zobaczysz: Twoi bliscy i goście będą zachwyceni! Plasterki jabłka nie rozpadają się, okazują się niemal przezroczyste i naprawdę przypominają duże kawałki bursztynu. Jak osiąga się taki efekt? Wszystkie szczegóły znajdziesz w naszym przepisie. Cóż, tutaj powiemy tylko, że jabłka gotuje się dosłownie przez 5 minut, po czym ochładzają się w syropie. Dzięki temu plastry stopniowo się nim nasycają i doskonale zachowują swój kształt.
Złożoność: przeciętny Kalorie: 340,12 kcal/porcja Porcje: 12 Gotowanie: 30 minut Dodać. czas: 48 godz Używany: 0,42 g/0,38 g/83,51GotowaniePustyWegetarianizm: ŚciśleWegetarianizmSKŁADNIKI NA 12 PORCJIjabłka 1 kgcukier 900 grsok z cytryny 3 łyżkipąki anyżu gwiazdkowatego 2 szt.laski cynamonu 1 sztuka Tabela wag i miar PRZEPIS GOTOWANIANigdy nie blaknący ekran
Krok 1
Przygotuj jabłka na dżem. Przekrój każdy na pół, usuń rdzeń i nasiona. Jabłek nie należy obierać. Pokrój je w cienkie plasterki i włóż do szerokiej emaliowanej patelni.
Dżem bursztynowy w plasterkach ()
Krok 2
Wlać sok z cytryny na jabłka. Dodać 450 g cukru i delikatnie potrząsać patelnią, aby cukier równomiernie rozłożył się pomiędzy plasterkami. Przykryj gazą lub cienkim ręcznikiem. Pozostaw na 8 godzin (możliwa jest noc).
Dżem bursztynowy w plasterkach ()
Krok 3
Rano zdejmij gazę: zobaczysz, że jabłka puściły sok. Postaw patelnię na średnim ogniu i zagotuj. Jabłka będą pływać, dlatego należy je okresowo ostrożnie zanurzać łyżką cedzakową w syropie przyszłego dżemu.
Dżem bursztynowy w plasterkach ()
Krok 4
Dodaj pozostały cukier. Ponownie zagotuj na małym ogniu. Cukier powinien całkowicie się rozpuścić. Gotuj przez 5 minut, usuwając pianę. Zdjąć jabłka w syropie z ognia i całkowicie ostudzić.
Dżem bursztynowy w plasterkach ()
Krok 5
Jabłka w syropie ponownie zagotuj, gotuj przez 5 minut i ostudź. Dodaj przyprawy i powtórz wszystkie kroki jeszcze raz. Następnie przygotuj dżem według tej samej procedury, aż syrop zgęstnieje, a plasterki jabłka staną się przezroczyste, przypominające bursztyn.
Dżem bursztynowy w plasterkach ()
Krok 6
Ostudzony dżem jabłkowy włóż do suchych, wysterylizowanych słoików i przykryj plastikowymi pokrywkami. Nie ma potrzeby zamykania: dobrze przechowuje się w ciemnym, suchym i chłodnym miejscu.
Dżem bursztynowy w plasterkach ()
PRZY OKAZJI
Dżem bursztynowy najlepiej przyrządza się z mocnych, zielonych jabłek o słodko-kwaśnym smaku. Odpowiednia jest na przykład „Antonówka” (najlepiej lekko niedojrzała), a także renet Simirenko.
UWAGA DO GOSPODARKI
Aby mieć pewność, że dżem jest całkowicie gotowy, wylej syrop na suchy, zimny spodek. Jeśli kropla nie rozprzestrzenia się i zachowuje swój kształt, wszystko jest w porządku! Pamiętaj, że niedogotowany dżem może dość szybko zakwasić.