Wyjaśniono jasno i na przykładach, czym napój owocowy różni się od kompotu.
Tatiana Sotnikowa 26 lipca 2023 r5,00 (1)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział0Komentarz
Morse i kompot wydają się być znane każdemu, ale wielu jest zdezorientowanych, jeśli zapytasz ich, jaka jest różnica między jednym napojem a drugim. Letni mieszkańcy oczywiście natychmiast powiedzą, że słoiki z kompotem na zimę są częścią ich życia. Ci, którzy sami nie przygotowywali kompotu, a jedynie go pili, wiedzą, z czego się składa (jagody, owoce, cukier, woda). Z napojami owocowymi jest to trudniejsze. Niektórzy uważają, że napój owocowy to sok jagodowy rozcieńczony wodą, inni uważają, że jest to kompot, ale tylko z sokiem. Ogólnie rzecz biorąc, napój owocowy jest rodzajem napoju słodko-kwaśnego. Przekonajmy się!
O czym porozmawiamy w artykule:
- Co to jest kompot i jak się go przygotowuje?
- Co to jest napój owocowy i jak się go przygotowuje?
- Historia kompotu i napoju owocowego
- Jak wykorzystać sok owocowy i kompot? Korzyści z soku owocowego i kompotu
- Klasyczne przepisy na sporządzanie napojów owocowych i kompotów
-
Domowy sok żurawinowy
-
Domowy sok z borówek
-
Kompot z moreli i jabłek
-
Kompot malinowy na zimę
-
Od razu odpowiedzmy na pytanie: czym napój owocowy różni się od kompotu, a potem wszystko uporządkujemy – opowieściami i przepisami.
- Kompot – produkt poddawany obróbce cieplnej. Nawet jeśli owoce, jagody lub kawałki owoców po prostu zalewa się syropem, a nie gotuje, efekt termiczny na składnikach jest dość silny. Napój owocowy zawsze zawiera świeżo wyciśnięty sok.
- Kompoty są przygotowywane do wykorzystania w przyszłości, napoje owocowe nie.
- Morse’a przygotowane wyłącznie ze świeżych jagód. Kompot wytwarzany jest z jagód, owoców i owoców, nie tylko świeżych, ale także suszonych.
- Odpowiednio przygotowane napoje owocowe zawierają więcej witamin niż kompoty. Poza tym te ostatnie są słodsze, czego oczywiście dietetycy nie akceptują.
- Napoje owocowe podajemy tylko dobrze schłodzone, kompoty też na ciepło.
Co to jest kompot i jak się go przygotowuje?
Kompot to napój sporządzony z jagód i owoców z nasionami. Zwykle kompoty przygotowywane są na zimę
Zacznijmy od kompotu. Napój ten składa się z jagód, owoców pestkowych (morele, śliwki, brzoskwinie, wiśnie, wiśnie) i owoców. Ponadto najczęściej kompoty przygotowywane są na zimę. Duże owoce i warzywa są krojone i umieszczane w słoiku. Małe jagody i jagody są używane w całości. Następnie zawartość słoika napełnia się wrzącym syropem, po czym kompot sterylizuje się i zamyka. Na tym ostatnim etapie możliwe są opcje. Jeśli kompot przygotowywany jest z jagód lub drobnych owoców, przygotowuje się go metodą podwójnego zalewania. Oznacza to, że najpierw są po prostu napełniane wrzącą wodą przez 20–30 minut, następnie odcedzane i wytwarzany z niego syrop. Następnie dodaje się go do słoika z jagodami i zamyka.
Czasami pojemników z gorącym kompotem nie sterylizuje się w rondlu, ale zawija się w ciepły koc i pozostawia tam do czasu, aż napój ostygnie. W tym przypadku obróbka cieplna następuje, jak mówią, „powoli, ale pewnie”! Następnie słoiki z kompotem można bezpiecznie przechowywać poza lodówką. Nie chcesz czekać X godziny? Wypić natychmiast, przechowując w słoiczku przynajmniej przez jeden dzień.
Jeśli kompot przeznaczony jest do bezpośredniego spożycia, proces przebiega inaczej. Najpierw w rondlu gotuje się niezbyt słodki syrop cukrowy (3 minuty po ugotowaniu), następnie umieszcza się w nim przygotowane jagody, owoce i posiekane owoce. Zawartość doprowadza się do wrzenia, po czym patelnię zamyka się i pozostawia na piętnaście minut w temperaturze pokojowej. Możesz pić ten kompot na ciepło lub na zimno: wszystko zależy od Twoich upodobań. Nawiasem mówiąc, ten napój zawiera wyraźnie więcej witamin niż przygotowany kompot, ponieważ jagody lub owoce poddawane są krótszej obróbce cieplnej.
Co to jest napój owocowy i jak się go przygotowuje?
Sok owocowy przygotowywany jest wyłącznie z jagód: są one kruszone, ciasto jagodowe gotuje się kilka razy, do którego sok dodaje się po schłodzeniu. Sok owocowy przeznaczony jest do bezpośredniego spożycia i nie jest przechowywany na zimę.
Ale sok owocowy przygotowywany jest według różnych zasad i wyłącznie z jagód. Rozgniata się je tłuczkiem, następnie sok wyciska się przez gazę i wkłada do lodówki. Pozostałą masę przenosi się do rondla, napełnia wodą i gotuje przez około pięć minut. Rosół jest filtrowany, dodaje się trochę cukru i ponownie gotuje. Następnie pozostawia się do ostygnięcia, a następnie łączy z sokiem jagodowym. Napój owocowy jest gotowy i przeznaczony wyłącznie do bezpośredniego spożycia lub krótkotrwałego przechowywania w lodówce (maksymalnie 24 godziny). Czy można przygotować naturalny sok owocowy do wykorzystania w przyszłości? Bez dodatkowej obróbki cieplnej i dodatku konserwantów – nie. Faktem jest, że prawdziwy napój owocowy zawiera bardzo mało cukru, a ponadto zawiera świeżo wyciśnięty sok, przez co napój ten szybko się psuje. Jeśli go podgrzejesz i wysterylizujesz, lwia część witamin dosłownie wyparuje.
Istnieje również starszy, „ludowy” sposób przygotowywania soku owocowego, polegający na tym, że jagody rozgniata się tłuczkiem, zalewa wodą pitną, a po kilku minutach napój przesącza się przez gazę. Nie ma w zestawie żadnego słodzenia, chociaż można oczywiście dostosować smak cukrem lub miodem.
Historia kompotu i napoju owocowego
Kompot – z francuskiego. słowa kompot – oznacza deser z owoców lub jagód gotowanych w słodkim syropie z przyprawami
Różnice w przygotowaniu obu napojów mają korzenie historyczne. Na przykład przepis na napój owocowy został po raz pierwszy wspomniany w Domostroy w XVI wieku. Istnieją dwie wersje dotyczące imienia. Według jednego słowo „napój owocowy” pochodzi od niemieckiego słowa Moosbeere (żurawina), według drugiego od bizantyjskiego słowa „mursa”, co oznacza „wodę z miodem”. W Rosji napój ten przygotowywano z żurawiny, borówki brusznicy, wiśni, malin, najczęściej bez słodzenia. W tamtym czasie prawie nie myślano o witaminowym składniku napoju owocowego, ale składano hołd jego orzeźwiającym właściwościom.
Ale słowo „kompot” to kalka od francuskiego kompotu, co oznaczało deser z owoców lub jagód gotowanych w słodkim, gęstym syropie z przyprawami. Tak, tak! We Francji XVIII-XIX w. podobne danie podawano jako przysmak w towarzystwie bitej śmietany lub lodów. Ponadto syrop często zagęszczano agarem-agarem, w wyniku czego otrzymywano galaretowate puree z jagodami lub kawałkami owoców. Swoją drogą Twoi dziadkowie opowiadają Ci, że w ich dzieciństwie kompot podawano z łyżeczką: najpierw należało wypić płynny składnik, a potem zjeść pozostające na dnie szklanki owoce lub jagody. Oznacza to, że nie tak dawno temu, według standardów historycznych, w naszym kraju kompot był uważany za deser.
Jak wykorzystać sok owocowy i kompot? Korzyści z soku owocowego i kompotu
Obecnie jako napój używa się zarówno napojów owocowych, jak i kompotów. To pierwsze oczywiście jest początkowo bardziej orzeźwiające, drugie może stać się takie, jeśli przed podaniem zostanie schłodzone i rozcieńczone wodą. To, czy zjesz owoce i jagody z kompotu, zależy od Ciebie.
Jeśli chodzi o zalety tych napojów, to pytanie wcale nie jest jednoznaczne, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Wydaje się, że zwycięża napój owocowy (zawiera naturalny sok!), jednak kompotu nie można uznać za smaczny, ale „pusty”, a tym bardziej szkodliwy. Cokolwiek można powiedzieć, jest przygotowywany z owoców, jagód i owoców, które zawierają wiele cennych składników odżywczych. A jeśli część witamin zostanie zniszczona podczas obróbki cieplnej, wówczas minerały, błonnik, pektyny i garbniki pozostaną i przyniosą znaczne korzyści dla organizmu. Oczywiście wysoka zawartość cukru w kompocie jest denerwująca, ale po rozcieńczeniu napój staje się mniej słodki, a jego kaloryczność jest zmniejszona.
Wracając do napoju owocowego, należy zauważyć, że napój ten można przygotować tak zdrowy, jak to tylko możliwe w domu, jeśli przygotuje się go „w staromodny sposób”. Oznacza to, że jagody rozgnieć drewnianym tłuczkiem, rozcieńczyć wodą i po chwili odcedzić, nie słodząc miodem ani cukrem. Ten owocowy napój (oczywiście świeżo przygotowany) doskonale gasi pragnienie i wzbogaca organizm w cały kompleks witamin, minerałów i innych dobroczynnych substancji.
Klasyczne przepisy na sporządzanie napojów owocowych i kompotów
Domowy sok żurawinowy
Domowy sok żurawinowy to prawdziwie leczniczy napój. Prawdziwa medycyna naturalna! Żurawiny są bogate w cały kompleks witamin (szczególnie są bogate w kwas askorbinowy), a także substancje, które mają szkodliwy wpływ na ogromną liczbę bakterii, w tym paciorkowce i gronkowce. Aby jednak uzyskać wszystkie te korzyści w wymaganej ilości, należy ściśle przestrzegać instrukcji zawartych w naszym przepisie na przygotowanie domowego soku żurawinowego. To jest naprawdę ważne! Napój zawiera świeżo wyciśnięty sok z jagód, a także miód, który dodaje się do niezbyt gorącego bulionu żurawinowego. W ten sposób składniki odżywcze składników zostają zachowane w możliwie najpełniejszy sposób, a przygotowany napój owocowy może nie tylko zapewnić przyjemne doznania smakowe, ale także przynieść wymierne korzyści dla organizmu.
Domowy sok żurawinowy
30 min, 10 porcji
- Przygotuj jagody na domowy sok żurawinowy. Aby to zrobić, starannie je posortuj, oddzielając zepsute i pomarszczone, a następnie umieść je na durszlaku i dokładnie spłucz pod bieżącą wodą.
- Przełożyć żurawinę na ręczniki papierowe i pozostawić do wyschnięcia. Następnie przelać do miski i rozgnieść tłuczki. Wyciśnij uwolniony sok przez podwójną gazę do szklanego pojemnika. Wstawić do lodówki do czasu użycia.
- Pozostałe pogniecione jagody włóż do rondelka w gazę. Zalać je wodą, doprowadzić do wrzenia i gotować na małym ogniu przez 3-4 minuty. Bulion przecedź przez gazę.
- Bulion ostudzić do 50°C. Dodać do niego miód i wymieszać. Wlać resztę świeżo wyciśniętego soku żurawinowego. Wymieszaj ponownie. Pozwól, aby domowy sok żurawinowy całkowicie ostygł i podawaj.
PRZYDATNE RADY
Aby nadać domowemu sokowi żurawinowemu oryginalny smak i jasny aromat, gotując soki w wodzie, dodaj kilka pudełek kardamonu, pączek goździków lub kilka anyżu gwiazdkowatego.
PRZY OKAZJI
W ten sam sposób, analogicznie do naszego przepisu na domowy sok żurawinowy, można przygotować napoje z innych jagód, na przykład borówki, rokitnika, czarnej porzeczki.
Domowy sok z borówek
Ten domowy sok z borówki brusznicy jest dobry, ponieważ jagody w ogóle nie są poddawane obróbce cieplnej, co oznacza, że wszystkie zawarte w nich składniki odżywcze zostają zachowane w możliwie najpełniejszy sposób. I to jest bardzo przyjemne, bo w tym przypadku na pewno jest o co „walczyć”! Borówki są bogate w witaminy C, E i PP, potas, wapń i mangan. Ponadto jagoda ta zawiera znaczną ilość antocyjanów i flawonoidów, co zapewnia jej silne działanie antyoksydacyjne. A domowy sok z borówki brusznicy doskonale orzeźwia w czasie upałów i rozgrzewa w chłodne dni – jeśli podasz napój na gorąco.
Domowy sok z borówek
20 min, 4 porcje
- Rozłóż borówki na stole i posortuj, usuwając pogniecione i uszkodzone jagody. Dobre umieść na durszlaku i opłucz pod bieżącą wodą. Suchy. Umieścić w misce lub małym rondlu.
- Posortuj miętę na sok z borówki brusznicy, a następnie spłucz pod bieżącą wodą. Osuszyć rozprowadzając na ręczniku papierowym. Porwij na małe kawałki. Dodaj do borówek.
- Zmiel borówki brusznicowe za pomocą tłuczka miętowego. Napełnij wodą. Sam dostosuj ilość wody w zależności od tego jak bogaty smak preferujesz.
PRZYDATNE RADY
Domowy sok z borówek przygotowany na zimno nie podlega długotrwałej…