Wino jabłkowe z suszonymi śliwkami
gastronomia 14 września 2010(1)Dodaj do ulubionychUdział Do przepisu
Wino jabłkowe z suszonymi śliwkami ma piękny głęboki kolor i przyjemny niezwykły smak. Przygotowanie zajmuje dużo czasu, ale wynik jest tego wart. Zamiast suszonych śliwek można też użyć dużych rodzynek.
Złożoność: przeciętny Porcje: 1 Gotowanie: 2 godziny 30 minutDrinkWegetarianizm: ŚciśleWegetarianizmSKŁADNIKI NA 1 PORCJĘsuszone śliwki – 1 kg„lokalne” słodko-kwaśne soczyste jabłka odmian zimowych – 10 kgCukier brązowy Demerara – 2,5 kg Tabela wag i miar PRZEPIS GOTOWANIANigdy nie blaknący ekran
Krok 1
Usuń nasiona z jabłek, miąższ zetrzyj i obierz na drobnej tarce, przełóż do wysterylizowanego szerokiego pojemnika i dodaj 1 litr wody. Śliwki pokroić, dodać do musu jabłkowego i wymieszać. Pozostawić bez przykrycia w temperaturze pokojowej na 2 dni, mieszając 3 razy dziennie. Nie dotykaj masy przez kolejny 1 dzień.
Krok 2
Wypływający na powierzchnię miąższ zebrać za pomocą sitka, wycisnąć sok. Dodaj cukier do pozostałej brzeczki w ilości 250 g cukru na 1 litr płynu. Wlać brzeczkę do wysterylizowanej butelki tak, aby nie przekraczała 3/4 jej objętości.
Krok 3
Zakręć butelkę hermetycznie (możesz użyć plasteliny dla dzieci) wkładając długą gumową rurkę do szczeliwa. Umieść koniec rurki w pojemniku z wodą, 3 cm poniżej poziomu wody. Wino pozostawić do fermentacji w ciemnym miejscu w temperaturze około 20°C na 30–40 dni. Gaz powinien przestać wydobywać się z rurki.
Krok 4
Wino z osadu wlać do wysterylizowanej butelki pod szyjkę, nie pozostawiając miejsca na powietrze i pozostawić do dojrzewania na 3-4 miesiące. Następnie ponownie odcedź osad i butelkuj. Wino to można pić od razu lub leżakować do 1,5 roku.
UWAGA DO GOSPODARKI
Wskazówka dotycząca artykułów spożywczych Jeśli nie lubisz lekko dymiącego zapachu śliwek, możesz zastąpić je połową tej samej ilości dobrych rodzynek i dodać kolejny kilogram jabłek, może innej odmiany, na przykład bardziej aromatycznej i kwaśnej.