Wielkopostny barszcz zielony ze szczawiem
gastronomia 6 czerwca 2023 r5,00 (2)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział0Komentarz Do przepisu
Barszcz wielkopostny zielony ze szczawiem podawany jest najczęściej na ciepło, ale w czasie upałów może być również doskonałym daniem chłodzącym. Prezentowany przepis różni się nieco od klasycznego tym, że zamiast ziemniaków doprawia się go fasolą we własnym soku. Jeśli pościsz, nie wyrzucaj aquafaby (płynu z fasoli), stanowi doskonały chudy majonez, a także może zastąpić jajka w wypiekach. Jeśli nie lubisz lub z jakiegoś powodu nie tolerujesz mocnej kwasowości, zastąp część szczawiu szpinakiem, pokrzywą, białą damą lub szczawiem.
Złożoność: przeciętny Kalorie: 98,26 kcal/porcję Porcje: 8 Gotowanie: 30 minut Używany: 5,28 g/2,19 g/14,61BarszczDanie pierwszeZupaSKŁADNIKI NA 8 PORCJINa barszcz300-400 g szczawiu1 puszka (400 g) fasoli we własnym soku1 średnia (80 g) marchewka1 średnia (70 g) cebula50 g korzenia pietruszki20 g zielonej cebuliolej roślinnysólświeżo zmielony czarny pieprzDo rosołu2 litry wody1 sztuka (50-60 g) ziemniaków4-5 łodyg koperku4-5 łodyg pietruszki1 łodyga selera naciowego3-4 ząbki czosnku6-7 ziaren czarnego pieprzu1 groszek ziele angielskie2 małe liście laurowe Tabela wag i miar PRZEPIS GOTOWANIANigdy nie blaknący ekran
Krok 1
Ziemniaki obrać, włożyć do rondla, zalać wodą, dodać wszystkie składniki na bulion i gotować na małym ogniu, aż ziemniaki będą gotowe. Odcedź bulion, łodygi i przyprawy nie będą już potrzebne, połóż ziemniaki z powrotem na patelni i rozgnieć je tłuczkiem bezpośrednio do bulionu.
Krok 2
Cebulę, marchewkę i korzeń pietruszki obierz, opłucz i posiekaj nożem lub tarką. Smażyć na patelni w oleju roślinnym przez 8-10 minut, od czasu do czasu mieszając. Do bulionu dodać podsmażony sos.
Krok 3
Fasolę przełożyć na sito lub durszlak, odcedzić i dodać do bulionu. Jeżeli nie zamierzasz od razu używać aquafaby, włóż ją do lodówki. Nie należy go przechowywać w metalowym słoiku, lepiej od razu wlać do czystego pojemnika i przykryć pokrywką.
Krok 4
Szczaw starannie posortuj na barszcz zielony, usuń zwiędłe liście i grube łodygi, opłucz pod bieżącą wodą. Kroić nożem niezbyt drobno, aby pod wpływem wysokiej temperatury szczaw zachował swoją integralność i atrakcyjny wygląd. Do bulionu dodać sól i pieprz.
Krok 5
Cebulę posiekać nożem, dodać do barszczu, wymieszać, doprowadzić do wrzenia, przykryć pokrywką i wyłączyć ogień. Barszcz należy parzyć przez co najmniej 10 minut. Jeśli nie pościsz, podawaj z posiekanym jajkiem na twardo i kwaśną śmietaną.
UWAGA DO GOSPODARKI
Wiosna i lato, a także wczesna jesień to czas przygotowań. W przypadku chudych bulionów warzywnych, np. barszczu ze szczawiem, resztki różnych warzyw zamroź w pojemnikach lub workach próżniowych. Skórki marchwi, łodygi młodej kapusty, łodygi szczawiu, czosnku, pietruszki i kopru umyj do czysta gąbką.
PRZY OKAZJI
Ząbki młodego czosnku pokryte są wieloma delikatnymi, cienkimi skórkami. Nie wyrzucaj skórek, świetnie nadają się do przygotowania bulionów. Można je zamrozić lub wysuszyć i przechowywać w szczelnym pojemniku, a po ugotowaniu po prostu wyjąć.