Bez względu na to, jak pyszny był twarożek Wielkanocny, daniem głównym w Niedzielę Wielkanocną zawsze pozostawało ciasto wielkanocne. Bogaty i puszysty, pokryty glazurą, z kandyzowanymi owocami, orzechami, rodzynkami… Jaki powinien być prawdziwy chleb wielkanocny?
Według historyków rosyjskie słowo kulich wywodzi się z greckiego kollikion – „chleb o okrągłym lub owalnym kształcie”. Chociaż prawdziwy tort wielkanocny powinien być nie tylko okrągły, ale i wysoki, bo wiosną wszystko w naturze budzi się do życia i rozciąga się w górę.
Przygotowanie pięknego i smacznego ciasta wielkanocnego to pracochłonne zadanie. Głównymi składnikami są mąka pszenna premium, masło, mleko, jaja, cukier, drożdże i sól. Dodatki mogą się zmieniać, ale w takim czy innym stopniu powinny zawsze być obecne w cieście wielkanocnym. Dotyczy to również przypraw – kardamonu, goździków, cynamonu, gałki muszkatołowej, wanilii, skórki cytrynowej, szafranu, który pełni zarówno funkcję przyprawy, jak i żółtego barwnika. To prawda, że w ciastach wielkanocnych powinien dominować aromat jednej przyprawy, aby nic nie zagłuszyło szczególnego smaku samego ciasta na ciasto wielkanocne.
Pyszne ciasto wielkanocne: tajemnice
Ciasto biszkoptowe na ciasta wielkanocne należy wyrastać co najmniej 3 razy. Na każdym etapie wprowadza się jakiś nowy składnik, a te przerwy dają ciastu możliwość stopniowego dojrzewania. Gotowe ciasto jest bardzo kapryśne. Konieczne jest ścisłe przestrzeganie reżimu temperaturowego, unikanie przeciągów i wszelkich zmian temperatury. Ciasto do wyrośnięcia można włożyć do szczelnie zamkniętego piekarnika.
Naturalnie drożdże – najlepiej świeże, nie suszone z torebki – muszą być najlepszej jakości, mąka – premium, suche i przesiane, cukier – drobny, rafinowany, a piekarnik – równomiernie nagrzany (optymalna temperatura – 180°C). Do ciasta dodaje się dużo jajek, ale nie powinno ono okazać się ani płynne (wtedy ciasta się rozpłyną i będą płaskie), ani zbyt gęste (okażą się „ciężkie” i szybko czerstwieją). Idealna konsystencja jest taka, gdy ciasto daje się kroić, ale jednocześnie nie rozciąga się za nożem. Zagniataj ciasto tak długo, jak to możliwe, aż całkowicie opuści ręce i stół.
Aby ciasto równomiernie wyrosło, wbij w środek drewniany patyczek (namoczony w wodzie) i włóż ciasto do piekarnika. Po 1-1,5 godzinie należy wyjąć szaszłyk: jeśli ciasto się do niego przyklei, oznacza to, że ciasto jest jeszcze surowe. Ogólnie rzecz biorąc, czas pieczenia zależy od wielkości i może wynosić od 1 do 1,5–2 godzin.
Gotowy tort wielkanocny polewamy polewą, posypujemy orzechami i/lub kandyzowanymi owocami. Nawiasem mówiąc, przecinają go nie wzdłuż, ale w poprzek, oszczędzając górę i przykrywając nim pozostałą część, aby nie wyschła.
Tradycyjnie ciasto na ciasto wielkanocne powinno być żółte. Osiągają to na różne sposoby, ale duża ilość szafranu może zepsuć smak wielkanocnego ciasta (a cena szafranu jest wysoka), kurkuma wcale nie jest taka… Przed dodaniem jajek do ciasta należy Można oddzielić żółtka od białek, lekko posolić żółtka i pozostawić w misce na 2-3 godziny w lodówce. Wystarczy przykryć miskę folią spożywczą. Z biegiem czasu żółtka zmienią kolor na jasnożółty. Należy je następnie połączyć najpierw z białkami, a następnie z ciastem, a ciasto ostatecznie nabierze przyjemnego żółtego koloru.
Tradycja obchodzenia Wielkanocy wywodzi się od Żydów, którzy kojarzyli to święto z wyjściem z niewoli egipskiej. A pierwszym pieczywem paschalnym była maca – cienki, suchy placek z mąki pszennej. Wraz z nadejściem chrześcijaństwa tradycje uległy zmianie; Wielkanoc zaczęła symbolizować zwycięstwo Chrystusa nad śmiercią. I zastąpił przaśne placki Starego Testamentu na świątecznym stole chlebem na zakwasie (drożdżowym), gdyż Chrystus w jednej z przypowieści porównał Królestwo Boże z zakwasem – drożdżami i zgodnie z greckim tekstem Ewangelii podczas Ostatniej Wieczerzy pobłogosławił chleb na zakwasie.
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #jak gotować #kuchnia rosyjska #tradycje #Wielkanoc #tradycyjny przepis #tradycyjne danie #KulichiPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGI Jesteś już zarejestrowany na ?
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych