Utrzymaj świeżość czosnku do wiosny: 9 efektywnych metod

Jak przechować czosnek do wiosny, żeby nie wyschnął: 9 różnych sposobów

Jak przechować czosnek do wiosny, żeby nie wyschnął: 9 różnych sposobów

Czosnek gościł na stole o każdej porze roku. Jak jednak przechować go do wiosny, żeby nie wyschnął? Naszym przodkom było to znacznie łatwiejsze – w każdym domu było wiele wentylowanych, chłodnych pomieszczeń. Dla nas, mieszkańców miast, jest to znacznie bardziej problematyczne. Tak, przechowywanie czosnku nie jest łatwe, ale jeśli chcesz, możesz wybrać dla siebie najbardziej optymalną metodę – jak przechowywać czosnek, aby nie wyschnął.

Jak zachować czosnek

O czym porozmawiamy w artykule:

  • Jak przechowywać świeży czosnek, aby nie wyschnął
  • Jak zachować obrane ząbki czosnku
  • Jak zachować strzałki czosnku
  • Jak zachować czosnek w oleju
  • Jak przechowywać czosnek w zamrażarce
  • Jak zachować skręcony czosnek
  • Jak suszyć czosnek do przyprawienia
  • Jak zrobić proszek czosnkowy
  • Marynowany czosnek

Być może musisz zacząć od podjęcia decyzji, jaki rodzaj czosnku masz: zimowy czy wiosenny. Nie spodziewaj się, że czosnek ozimy (posadzony jesienią, przed zimą) zadowoli Cię aż do wiosny. Już w grudniu-styczniu zacznie wysychać.

Ale odmiana wiosenna – sadzona latem i zbierana w sierpniu-wrześniu – w sprzyjających warunkach przechowywania przetrwa do pierwszych wiosennych miesięcy.

Dlatego przed przechowywaniem czosnku należy natychmiast oddzielić zimę od wiosny i najpierw wykorzystać zimę.

Dobrze byłoby zachować różne temperatury przechowywania. Zima, zimowy czosnek lubi chłodniej – +24 °C. Wiosna jest odpowiednia jako chłodna temperatura – +13 °Ci cieplej – +1718 °C.

Jak przechowywać świeży czosnek, aby nie wyschnął

Najważniejszymi warunkami przechowywania świeżego czosnku są temperatura i wilgotność pomieszczenia, w którym będzie on przechowywany.
Najważniejszymi warunkami przechowywania świeżego czosnku są temperatura i wilgotność pomieszczenia, w którym będzie on przechowywany.

Ile razy zachwycałem się świeżo zebranym czosnkiem – główki są elastyczne, lepkie od soku czosnkowego, łuska sucha. Wygląda na to, że ten czosnek przetrwa do wiosny. Ale niestety już w styczniu ząbki czosnku wysychają, żółkną i niewiele pozostaje z dawnego aromatu. Jak przechowywać czosnek, aby nie wyschnąć? Najważniejszą rzeczą podczas przechowywania są warunki temperatury i wilgotności w kuchni. Wtedy czosnek można przechowywać nawet w zwykłym słoiku.

Taki słoik należy wysterylizować i wysuszyć. Luźno połóż tam główki czosnku. Nie ma potrzeby zamykania słoika pokrywką, wystarczy przykryć go np. folią. Czosnek musi oddychać. Czosnek zimowy najlepiej przechowywać w chłodnym miejscu, natomiast czosnek wiosenny można pozostawić w szafce kuchennej, z dala od systemów grzewczych.

Czosnek można przechowywać w mieszkaniu, wkładając go do pudełka. Odpowiednie jest pudełko wykonane z drewna (luźno sklejonego), sklejki lub tworzywa sztucznego. Jednocześnie mieszkanie nie powinno być gorące.

Teraz niektórzy producenci ceramiki produkują piękne pojemniki – garnki z otworami i pokrywką do przechowywania czosnku. Są estetyczne, a czosnek w nich „oddycha”. To prawda, że ​​byłoby jeszcze lepiej, gdyby pojemniki nie były pokryte glazurą, ale po prostu ceramiczne: czosnek czułby się w nich jeszcze bardziej komfortowo.

Przechowywanie całych główek czosnku w lodówce nie zawsze się opłaca. Jest tam wilgotno, czosnek może spleśniać, a doświadczenie pokazuje, że bardzo traci smak.

Jak zachować obrane ząbki czosnku

Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że nie da się konserwować obranych goździków w słoiczku z solą. Sól wyciąga wilgoć, goździki żółkną i marszczą się.

Suche, całe główki czosnku, posypane solą, dobrze przechowuj. Na dno wysterylizowanego słoika wsypuje się warstwę soli, po czym umieszcza się główki czosnku. I tak dalej, aż do zapełnienia słoika. Górna warstwa musi być solą.

Jak zachować strzałki czosnku

Strzałki czosnku marynowanego to pikantna przystawka i idealny dodatek do dań mięsnych.
Strzałki czosnku marynowanego to pikantna przystawka i idealny dodatek do dań mięsnych.

Czosnek posadzony jesienią, przed zimą – zimą – wypuszcza pędy w połowie czerwca. Aby same główki czosnku urosły duże, z soczystymi ząbkami, strzały należy przyciąć. Co więcej, należy to zrobić, gdy są młode, delikatne i soczyste. Pod żadnym pozorem nie należy ich wyrzucać, gdyż ich aromat i ostrość są niemal tak dobre, jak prawdziwego czosnku.

Strzałki mogą być podstawą wielu dań: można z nich przygotować gorącą, pikantną przystawkę, aromatyczne masło do kanapki, a także dodać je do dowolnych dań mięsno-warzywnych. I zawierają nie mniej witamin niż sam czosnek.

Ze strzałek czosnkowych można zrobić sałatki, sosy, przyprawy, można je dodawać do gulaszu warzywnego, smażyć, stosować do pierwszego i drugiego dania, a na koniec przygotować na zimę.

Aby przygotować strzały czosnkowe na zimę, należy je umyć, osuszyć i przyciąć pączek, pociąć strzały nożyczkami na kawałki o długości 23 cm Umieść posiekane strzałki czosnku w torebce na żywność i włóż do zamrażarki. Używaj mrożonych strzał w taki sam sposób, jak świeżych – w zupach, gorących daniach mięsnych i warzywnych. Następnego ranka spróbuj ugotować jajecznicę ze smażonymi strzałkami czosnku. To może zagościć na Twoim stole na długo.

Przed zamrożeniem strzałki czosnku można posiekać w blenderze lub przepuścić przez maszynę do mięsa. Włożyć do torebki i zamrozić. Zimą weź wymaganą ilość posiekanych strzał łyżką, wymieszaj z masłem i dodaj trochę soli. Bardzo smaczne na kanapce lub do gorącej pampuszki z barszczem.

Jeśli zmieszasz posiekane strzałki czosnku z solą, otrzymasz gotową przyprawę, której nie trzeba zamrażać, wystarczy półka lodówki.

Strzałki czosnkowe, podobnie jak ogórki, pomidory czy kapusta, można konserwować za pomocą fermentacji mlekowej – marynowania. Będzie nie tylko smacznie, ale i jak najbardziej zdrowo.

Apetyczna i smaczna przekąska – strzałki marynowanego czosnku. To całkowicie przygotowane danie, które zimą bez problemu zagości na Twoim stole. Przechowuj słoiki z marynowanymi strzałkami czosnku w chłodnym, suchym miejscu.

Jak zachować czosnek w oleju

Do czosnku na oleju dodaje się ziele angielskie, nasiona gorczycy i pąki goździków.
Do czosnku na oleju dodaje się ziele angielskie, nasiona gorczycy i pąki goździków.

Podczas gdy zebrany czosnek przygotowuje się do przechowywania, pokonuje dość długą drogę. Suszy się, korzenie odcina się, łodygę splata się lub układa w pudełkach. Zniszczenie poszczególnych główek czosnku jest nieuniknione, a oprócz całych bulw powstaje wiele oddzielnych ząbków. Nienaruszone goździki można przechowywać z całymi główkami, ale zdarzają się też takie, z których osłonka całkowicie lub częściowo odpadła. Jak długo przechowywać obrany czosnek?

Olej roślinny jest doskonałym konserwantem. Olej niezawodnie uszczelnia produkty, zapobiega ich wysychaniu i rozwojowi bakterii chorobotwórczych oraz zapobiega powstawaniu pleśni. Obrane ząbki czosnku doskonale się zachowują, a sam olej staje się aromatyczny i można go stosować do sałatek.

Aby zachować czosnek w oleju, ząbki czosnku należy obrać, umyć i dobrze osuszyć.

Umieść goździki w wysterylizowanym słoiku i zalej olejem roślinnym – bezwonny słonecznik lub oliwka. Czosnek powinien być całkowicie pokryty oliwą. Zamknij szczelnie słoik pokrywką i przechowuj w lodówce.

Do tego preparatu można dodać ziele angielskie, nasiona gorczycy i pąki goździków. Olej nabierze dodatkowego smaku i można go stosować do sałatek lub przygotowywania różnych potraw. A obrane ząbki czosnku na długo pozostaną świeże.

Jak przechowywać czosnek w zamrażarce

Posiekany czosnek przechowuje się dobrze zamrożony
Posiekany czosnek przechowuje się dobrze zamrożony

Najlepszym sposobem przechowywania czosnku w zamrażarce jest przepuszczenie go przez maszynkę do mięsa, umieszczenie w pojemnikach do zamrażania lub pudełkach po cukierkach i zamrożenie. Następnie wyjmij kostki z pojemników i umieść je w workach. Bardzo wygodne przygotowanie porcji! Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że pojemniki przez długi czas będą pachnieć czosnkiem i jest mało prawdopodobne, że można je następnie wykorzystać do zamrożenia wody.

Jak zachować skręcony czosnek

Czosnek można również konserwować w postaci rozgniecionej – zmielonej przez maszynę do mięsa. Możesz przechowywać skręcony czosnek zamrożony w torbie. Nadaj torbie płaski kwadratowy lub prostokątny kształt. I zaznacz kwadraty nożem lub linijką – ułatwi to odrywanie porcji.

Czosnek kręcony można zmieszać z solą w proporcji 1 kg czosnku na 300 g soli i włożyć do szklanego słoika. Szczelnie zamknij i przechowuj w chłodnym miejscu.

Jak suszyć czosnek do przyprawienia

Jeśli czosnek zostanie wysuszony i przechowywany w postaci suszonej, będzie wspaniałą przyprawą. Produkt, z którego usunięto wilgoć poprzez suszenie, staje się bardziej skoncentrowany w smaku i stosowany w mniejszych ilościach w celu poprawy smaku potraw. Podczas przechowywania przyprawa ta zajmuje znacznie mniej miejsca.

Czosnek do przyprawienia możesz suszyć w piekarniku lub w suszarce.

Czosnek suszy się w piekarniku lub w suszarce, najpierw kroi w cienkie plasterki
Czosnek suszy się w piekarniku lub w suszarce, najpierw kroi w cienkie plasterki

Pokrojony w cienkie plasterki czosnek ułożyć w jednej warstwie na blasze do pieczenia. W piekarniku na 50 °C Czosnek wyschnie w ciągu 6 godzin. Od czasu do czasu należy otworzyć drzwiczki piekarnika i obrócić plasterki czosnku, aby się nie przypaliły.

W suszarce czosnek powinien również suszyć w temperaturze 5060 °Ca czas gotowości uzależniony jest od możliwości technicznych suszarni.

Gotowe suszone płatki czosnku łatwo łamią się pod wpływem nacisku.

Gotowy czosnek zmiel na proszek (w młynku do kawy lub moździerzu) i przechowuj przyprawę w szczelnie zamkniętym pojemniku, w chłodnym miejscu.

Jak zrobić proszek czosnkowy

Jeśli czosnek zaczął się już psuć, zmiel go na proszek. Stanowi przyprawę do różnych potraw
Jeśli czosnek zaczął się już psuć, zmiel go na proszek. Stanowi przyprawę do różnych potraw

Przygotowanie przyprawy z suszonego czosnku poprzez zmielenie go na proszek to dobry sposób na uratowanie czosnku, który zaczął się psuć.

Taki czosnek należy posortować, a ząbki, które zaczynają się psuć, usunąć. Obierz całe, nie zgniłe goździki i pokrój w cienkie plasterki.

Połóż plasterki czosnku na blasze do pieczenia i wysusz w piekarniku lub w specjalnej suszarce.

Suszony czosnek włóż do młynka do kawy i zmiel na proszek. Do szlifowania można użyć zaprawy.

Do czystego pojemnika ze szczelną pokrywką wsypać proszek czosnkowy i przechowywać w chłodnym, suchym miejscu. Aby przyprawić potrawę sproszkowanym czosnkiem wystarczy jedna szczypta.

Marynowany czosnek

Marynowany czosnek to samodzielne danie i doskonała przekąska. Asortyment kiszonej kapusty, ogórków kiszonych, pomidorów i marynowanego czosnku – trudno wyobrazić sobie coś lepszego na zimowy stół z przekąskami.

Na prawie wszystkich targowiskach, w alejkach, gdzie sprzedają się pikle i marynaty, w miskach zawsze piętrzą się pyszne, jasnoróżowe główki czosnku. A jak chrupiące są ząbki czosnku! Tylko najwytrwalsi mogą przejść obok nie zwracając uwagi. Jest to sprzedawany czosnek sfermentowany, którego przygotowanie zajmuje dużo czasu, według różnych przepisów nawet do 40 dni.

Można go także utrwalić w sposób przyspieszony – zamarynować czosnek w occie, a żeby czosnek był równie piękny jak na targu, dodać do marynaty buraki. Główki czosnku powinny być średniej wielkości, a najlepiej tej samej wielkości.

Marynowany czosnek można podawać do pierwszego i drugiego dania, a także można go wykorzystać do przygotowania sosów
Marynowany czosnek można podawać do pierwszego i drugiego dania, a także można go wykorzystać do przygotowania sosów

Do przygotowania marynowanego czosnku z burakami…

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja