Tworzenie pysznych wypieków: odkryj tajniki przygotowania bułeczek z dżemem

Bułeczki z dżemem: jak przygotować pyszne wypieki

Bułeczki z dżemem: jak przygotować pyszne wypieki

Bułeczki z ciasta drożdżowego z konfiturą w piekarniku to ulubione ciasto dzieci i dorosłych. Można im nadać różne kształty: dżem można ukryć w cieście lub rozłożyć na powierzchni jak sernik. Wiele osób z nostalgią wspomina bułeczki szkolne z dżemem, puszyste i mięciutkie. Ale cokolwiek by nie powiedzieć, sukces zależy od trzech czynników: smacznego i puszystego ciasta, odpowiednio dobranego dżemu i umiejętności zwinięcia bułki tak, aby było wystarczająco dużo ciasta i dżem się nie zgubił.

Bułeczki z konfiturą „Niedźwiedzia Łapa”Bułeczki Wyborga z dżemem na powierzchniBułeczki z konfiturą „Niedźwiedzia Łapa”Bułeczki Wyborga z dżemem na powierzchni

O czym porozmawiamy w artykule:

  • Ciasto na bułki z dżemem
  • Jak wybrać dobry dżem do bułek
  • Jak zawinąć bułki w dżem
  • Bułeczki z konfiturą „Abolitis”
  • Bułeczki Wyborga z dżemem na powierzchni
  • Bułeczki z konfiturą „Niedźwiedzia Łapa”
  • Bułeczki z dżemem i kokosem
  • Bułeczki z dżemem i orzechami „Rumianek”

Ciasto na bułki z dżemem

Bułeczki z ciasta drożdżowego, wyrabiane metodą biszkoptową i prostą, będą równie smaczne i puszyste, jeśli wybierzesz odpowiedni przepis i zastosujesz się do jego zaleceń.

Zwykle na bułki z dżemem wybiera się średnio bogate ciasto. Przypomnijmy, że ciasto zawierające cukier, tłuszcze, jajka nazywane jest zwykle masłem, a mleko lub inne produkty mleczne najczęściej używane są w postaci płynnej. „Umiarkowana zawartość wypieku” oznacza, że ​​ciasto nie będzie zawierało żadnego z wymienionych składników w ilości przekraczającej 15% wagowych mąki. Oznacza to, że na 1 kg mąki nie będzie więcej niż 150 g masła (margaryny), cukru lub jajek. Taka ilość składników smakowo-zapachowych pozwoli uzyskać miękkie, delikatne ciasto, ale nie sprawi, że wyrabianie ciasta i późniejsza praca z ciastem będzie trudnym zadaniem.

Do przygotowania ciasta maślanego potrzebna będzie mąka, cukier, margaryna lub masło, jajka oraz mleko lub inny nabiał w postaci płynnej.
Do przygotowania ciasta maślanego potrzebna będzie mąka, cukier, margaryna lub masło, jajka oraz mleko lub inny nabiał w postaci płynnej.

Drożdże nadają bułkom puszystość. Ale to nie znaczy, że im więcej drożdży pęczniejemy, tym bardziej puszyste i miękkie będą bułki z dżemem. Nie chodzi o ilość drożdży, ale o czas, w którym ciasto będzie musiało sfermentować w misce i wyrosnąć po uformowaniu bułki. Czas ten podany jest w przepisie, obok innego bardzo ważnego parametru – temperatury.

Optymalna temperatura fermentacji bogatego ciasta drożdżowego mieści się w przedziale +24/+30 °C. Im wyższa temperatura w pomieszczeniu, tym szybciej zachodzi proces fermentacji ciasta. Ale nie powinieneś dążyć do temperatur powyżej +30 °C, gdyż ciasto nie będzie miało czasu nabrać odpowiedniego smaku i aromatu.

Stwórz w domu temperaturę +30 °Można to zrobić na kilka sposobów. Na przykład włóż miskę ciasta do piekarnika i włącz żarówkę. Lub włóż go do kuchenki mikrofalowej wraz z dużym kubkiem wrzącej wody i zamknij drzwiczki. Możesz też postawić obok miski szklankę wrzącej wody i przykryć ją dużą plastikową torbą. Gdy ostygnie, zaleca się wymianę wody. Dobrym rozwiązaniem jest postawienie miski z ciastem lub blachy do pieczenia z uformowanymi bułeczkami z dżemem na metalowej kratce i ustawienie na ciepłej podłodze.

Jakich drożdży użyć do bułek z dżemem? Wszelkie produkty piekarnicze, których świeżości jesteś pewien. Mogą to być drożdże prasowane, które często nazywane są „świeżymi”, lub suche szybko działające, albo suche aktywne. Bardzo ważne jest, aby upewnić się, że drożdże nie przeterminowały się. Dotyczy to szczególnie suchych drożdży, ponieważ podczas przechowywania mogą stać się bezużyteczne, ale nie wpłynie to w żaden sposób na ich wygląd. Jeśli w przepisie są napisane drożdże prasowane, a zamierzasz użyć drożdży suszonych, podziel ilość drożdży suszonych przez 3. I odwrotnie, pomnóż masę drożdży suszonych przez 3, jeśli w przepisie są podane drożdże suszone, ale masz prasowane drożdże.

Używaj drożdży w ilości zgodnej z przepisem, ale postępuj zgodnie z instrukcją na opakowaniu: wsyp do mąki lub aktywuj w ciepłym płynie.

Na ciasto maślane należy najpierw zagnieść ciasto z mąki, drożdży i niewielkiej ilości płynu
Na ciasto maślane należy najpierw zagnieść ciasto z mąki, drożdży i niewielkiej ilości płynu

Cukier i tłuszcze działają depresyjnie na drożdże, dlatego aby uzyskać bogate ciasto drożdżowe, najpierw zagnieć ciasto z określonej ilości płynu, mąki i drożdży. Ciasto pozostawia się do wyrośnięcia na okres od 30 minut do 1216 godzin, w zależności od składu i ilości drożdży. Szybkie ciasto pozwala drożdżom rozpocząć pracę w sprzyjających warunkach, jakby przygotowując się na dalsze zmiany warunków życia. Zadaniem ciasta długiego jest umożliwienie nabrania przez ciasto smaku i aromatu, a dodawanie pozostałych składników i dokładne wyrabianie ciasta pozwoli uzyskać odpowiednią konsystencję.

Ciasto drożdżowe na bułki z dżemem z reguły jest na tyle gęste, że wygodnie się z nim pracuje, ale jednocześnie jest plastyczne i giętkie: można je łatwo zwinąć w kulę bez widocznego szwu.

Nawiasem mówiąc, przed zamianą kawałka ciasta w bułkę z dżemem zbiera się go w kulkę i zwija na stole lub w dłoni w ciasną kulkę o powierzchni gładkiej jak skorupka jajka. Nie zaniedbuj tego etapu przepisu, dzięki niemu bułki okażą się schludne i piękne. Pozostaw kulki pod folią, a następnie wypełnij dżemem zgodnie z przepisem.

Jak wybrać dobry dżem do bułek

Do nadzienia bułek wybieraj konfitury, które z łatwością wytrzymują temperaturę pieczenia: jabłkowy, śliwkowy, pigwowy, morelowy
Do nadzienia bułek wybieraj konfitury, które z łatwością wytrzymują temperaturę pieczenia: jabłkowy, śliwkowy, pigwowy, morelowy

Jak sama nazwa wskazuje, nadzieniem omawianych bułek jest dżem, czyli jednorodna masa przecieru owocowego lub jagodowego gotowana z cukrem. Jeśli jest dużo cukru, dżem okazuje się tak gęsty, że można go pokroić nożem. Dżem ten jest szczególnie wygodny w użyciu do pieczenia bułek zamkniętych i półzamkniętych. Przy mniejszej ilości cukru dżem okazuje się mieć bardziej miękką konsystencję, którą można smarować. Idealnie nadaje się do nałożenia na powierzchnię bułek, jak np. w przepisie na bułki Wyborskie. Nawiasem mówiąc, wygodnie jest to zrobić albo z rękawa cukierniczego, albo za pomocą małej gałki do lodów (takiej okrągłej, ze sprężynką).

Staraj się wybierać do nadzienia stabilny dżem, który bez problemu wytrzyma temperaturę pieczenia: jabłkowy, śliwkowy, pigwowy, morelowy. Niezależnie od konsystencji jest bogaty w naturalną pektynę, którą znajdziemy w tych owocach. Jagody takie jak żurawina czy czarna porzeczka również mają wystarczającą ilość pektyny, ale maliny, truskawki i wiśnie mogą mieć ich niewiele. Zwróć uwagę na etykietę, być może producent dodał do jagód pektynę jabłkową lub cytrusową i wtedy ten dżem może stać się również nadzieniem do bułek. Jeśli składnikami są tylko jagody i cukier, warto dodać odrobinę skrobi kukurydzianej lub ziemniaczanej, a nawet zwykłej mąki pszennej. Innym sposobem na zagęszczenie nadzienia do bułek z dżemem jest wymieszanie dżemu z pokruszonymi herbatnikami lub bułką tartą z czerstwego biszkoptu lub gęstego białego chleba. Orzechy, a nawet płatki kokosowe również pomogą zagęścić dżem.

Jak zawinąć bułki w dżem

Aby zapobiec wyciekaniu dżemu podczas pieczenia bułek, należy dodać do niego odrobinę mąki lub skrobi i dobrze wymieszać
Aby zapobiec wyciekaniu dżemu podczas pieczenia bułek, należy dodać do niego odrobinę mąki lub skrobi i dobrze wymieszać

Bułeczki z dżemem zawijane są na kilka sposobów:

  • całe nadzienie pokryte jest ciastem;
  • nadzienie jest częściowo zamknięte, jak w bułkach Abolitis;
  • wypełnienie jest otwarte.

Co dziwne, najbardziej stabilne nadzienie jest wymagane w przypadku zamkniętych bułek z dżemem i oto dlaczego. Po pierwsze, trudno jest zrobić okrągłą lub podłużną bułkę z nadzieniem, która ma tendencję do pełzania. Po drugie, zbyt gęsty dżem może dostać się na brzegi ciasta i będzie trudno je połączyć. Rozwiązaniem nie jest zbieranie ciasta wokół nadzienia, ale nałożenie farszu na jedną połowę rozwałkowanego ciasta i przykrycie drugiej, jak w przepisie Niedźwiedzia Łapa, lub zwinięcie bułki w kształt bajgla. Po trzecie, wilgoć z niewystarczająco gęstego nadzienia odparuje, para będzie szukać ujścia i najprawdopodobniej znajdzie ją na łączeniach ciasta.

Dlatego do bułek zamkniętych zaleca się użycie gęstego dżemu lub wymieszanego ze skrobią lub bułką tartą.

Jeśli przynajmniej część nadzienia zostanie odsłonięta, podczas pieczenia wyschnie. Jednocześnie istnieje ryzyko wycieku dżemu. Aby temu zapobiec, zachowaj ostrożność i ustabilizuj skrobią lub mąką.

Kiedy nadzienie znajdzie się na powierzchni bułek, wilgoć z dżemu podczas pieczenia odparuje i zgęstnieje. Dotyczy to również tych pięknych bułeczek z konfiturą, które z pokrojonej bułki uformowano w ślimaki lub loki. Nawiasem mówiąc, odpowiednie są w nich kawałki orzechów, kandyzowane owoce, suszone owoce, a nawet mak przewiązany dżemem.

Bułeczki z konfiturą „Abolitis”

Bułeczki Abolitis to jedna z ukrytych perełek wypieków z okresu sowieckiego. Upiecz je z konfiturą jabłkową lub domowym konfiturą jagodową.

Bułeczki z konfiturą „Abolitis”
Bułeczki z konfiturą „Abolitis”

12 sztuk, czas gotowania: 5 godzin

Do testu:

  • mąka pszenna premium – 500 g
  • woda o temperaturze pokojowej – 310 g
  • drożdże prasowane – 18 g lub drożdże instant suszone – 6 g
  • sól drobna – 5 g
  • cukier – 55 g
  • cukier waniliowy – 5 g
  • masło miękkie – 50 g

Do napełniania:

  • dżem jabłkowy –200–250 g

Na kruszonkę:

  • mąka pszenna – 30 g
  • cukier – 30 g
  • masło miękkie – 15 g

Do smarowania:

  • jajo kategorii C1 – 1 szt.
  • szczypta soli
  1. W misce lub misie miksera wymieszaj drożdże z wodą i cukrem. Dodać mąkę, sól, cukier waniliowy i masło. Zagnieść na gładkie ciasto.
  2. Ciasto przełożyć do czystej miski, przykryć i pozostawić do wyrośnięcia w temperaturze 24–28 °Od 3 godzin. Po godzinie i 2 godzinach od rozpoczęcia fermentacji ugniatamy ciasto.
  3. Ciasto podzielić na 12 równych części. Uformuj z nich kulki, przykryj ręcznikiem i pozostaw na 10-12 minut.
  4. Dwie blachy do pieczenia wyłóż papierem do pieczenia. Jajko i sól lekko ubij widelcem. Przygotuj kruszonkę, mieszając mąkę, cukier i masło na okruchy.
  5. Każdą porcję rozwałkuj na owal wielkości dłoni. Na środku owalu ułóż około łyżki deserowej dżemu. Złóż długie boki owalnego zakładki.
  6. Bułeczki z dżemem układamy na blasze do pieczenia po 6 sztuk, układając je naprzemiennie. Posmaruj jajkiem i pozostaw na 50 minut w temperaturze 24–26 °Z.
  7. Rozgrzej piekarnik do 200 °C. Bułeczki ponownie posmaruj jajkiem i posyp kruszonką.
  8. Piec bułeczki przez 15-18 minut, aż uzyskają złoty kolor. Gotowe bułeczki przełóż na metalową kratkę i całkowicie ostudź.

Uwaga dla gospodyni

Aby bułki z dżemem (oraz inne bułki) równomiernie się zarumieniły ze wszystkich stron, układamy je na blasze w odpowiedniej odległości od siebie, najlepiej w szachownicę. Jeśli podczas pieczenia pierwszej partii musisz użyć dwóch blach do pieczenia, drugą blachę umieść w chłodnym miejscu, a może nawet w lodówce.

Przy okazji

Jeśli od razu uformowane bułki posmarujesz dżemem i jajkiem, nie musisz ich niczym przykrywać w trakcie wyrastania.

Bułeczki Wyborga z dżemem na powierzchni

Są wypieki wiedeńskie, na przykład rogaliki. Jest takie duńskie – otwarte ciasto francuskie z nadzieniem. I kiedyś jedliśmy też specjalne ciasto, inne niż wszystkie – Wyborg. I był za to GOST, a te bułeczki z dżemem sprzedawały się w każdej piekarni. Dziś, ze względu na złożoność procesu, jest to już prawie…

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja